Τριχοτιλλομανία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22

    Τριχοτιλλομανία;

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
    Είναι το πρώτο μου ποστ και δεν ξέρω καν αν το βάζω στη σωστή κατηγορία, αν όχι συγνώμη εκ των προτέρων.
    Τυχαία ανακάλυψα το φόρουμ όταν πριν λίγες μέρες μου δημιουργήθηκε η περιέργεια να βρω αν υπάρχει κάτι σχετικό στο ίντερνετ με τη συνήθεια που έχω πλέον 14 χρόνια.
    Αν είναι όντως τριχοτιλλομανία δεν ξέρω αλλά είναι η αφορμή για να βρω το κουράγιο να μιλήσω σε κάποιον (εν προκειμένω σε εσάς) για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζω και νοιώθω ώρες-ώρες ότι δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση.

    Να αρχίσω από αυτήν την παλιοσυνήθεια... Μαδάω τα φρύδια μου. Με το χέρι. Σε σημείο που είναι σα σκοροφαγωμένα ή έχουν ολόκληρες τρυπες και για να φαίνονται φυσιολογικά τα βάφω με μολύβι. Που και πάλι φαίνεται αλλά τουλάχιστον δεν κάνει μπαμ. Πολλές φορές έχω παρατηρήσει να με κοιτάνε στα φρύδια αντί στα μάτια, λογικό είναι και εμένα εκεί θα έπεφτε το μάτι μου. Τώρα γιατί το κάνω; Δεν ξέρω. Πολλές φορές έτσι όπως πειράζω τα φρύδια μου με τα δάχτυλα μπορεί να εξέχει μια τριχούλα και πιάνοντάς την την νοιώθω σαν ιδανική για τράβηγμα. Με πιάνει μια ακατανίκητη επιθυμία να την τραβήξω κι αν προσπαθήσω να αντισταθώ όλο το σκέφτομαι και την "ζαλίζω" με τα δάχτυλα μου, εεε στο τέλος δεν αντέχω τη βγάζω. Ειδικά όταν είμαι σε κακή ψυχολογική κατάσταση του δίνω και καταλαβαίνει. Σε διακοπές πάλι που ήμουν πιο χαλαρή παρατήρησα πως όταν επέστρεψα είχα αρχίσει να έχω φρύδια. Δεν έμειναν για καιρό βέβαια...

    Έστω αυτό είναι το λιγότερο για μένα. Επειδή έχω ήδη γράψει πολλά και δεν θέλω να σας κουράσω θα πω μόνο 2 πράγματα. Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ ευτυχισμένο. μόνο κάποιες στιγμές. Πάντα σα να περιμένω κάτι, τη μέρα που θα είμαι καλά γιατί έτσι θα νοιώθω. Ώρες ώρες νοιώθω τέτοια απελπισία, τόση κούραση από αυτά που νοιώθω και δε θέλω να τα νοιώθω που ενώ η λογική μου μπορεί να λέει ότι μπορώ να αλλάξω την κατάσταση στην οποία ζω εγώ νοιώθω σα να είμαι εγκλωβισμένη και δεν έχω το κουράγιο να κάνω τίποτα. Αν κοιτάξω πίσω στα χρόνια όλα όσα έχω γράψει (όχι ημερολόγιο ακριβώς, απλά σκέψεις) τίποτα δεν έχει αλλάξει. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι σταμάτησα να γράφω. Έχω σκεφτεί μέχρι και να τα πετάξω μην τυχόν πάθω κάτι και τα βρουν οι γονείς μου. Δεν μιλάω σε κανένα γι΄αυτά. Δεν θέλω να τους φορτώνω τα δικά μου αλλά και ντρέπομαι. Κι απ΄την άλλη πολλές φορές λέω ίσως δεν με καταλάβουν ή δεν έχω τίποτα μωρέ άσε τώρα καλά είμαι. Και αυτά που σας γράφω τώρα θεωρώ ότι κάνω μεγάλο βήμα, ίσως επειδή δεν σας ξέρω δε με ξέρετε να το κάνει ευκολότερο. Είναι πολλά ακόμα αλλά θα μπορούσα να γράφω σελίδες...
    Πολλές φορές έχω σκεφτεί τη βοήθεια αλλά πάντα το μετανοιώνω ή ντρέπομαι ή λέω θα το ξεπεράσω. Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πιο πολύ και θα ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε. Που πάει κάποιος σε τέτοια περίπτωση; Σε ψυχολόγο, σε ψυχίατρο; και πού τον βρίσκει; στο χρυσό οδηγό, σε νοσοκομείο; υπάρχει σε δημόσιο νοσοκομείο-ιατρείο τέτοιου είδους βοήθεια-παροχή; Τα σκέφτομαι και αυτά καθώς τα χρήματα δεν περισσεύουν, όπως σε πολλούς κι από σας φαντάζομαι...
    Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ που με ακούσατε και θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω. Να είστε καλά:)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    εγω δεν ξερω ακμα τι εχω αλλα πανω στα νευρα μ η αγχος τραβαω μια συγκεκριμενη τουφα και εχει κοντυνει μου δωσαν φαρμακα αλλα αστα!μαλον αυτο θα χω και εγω δεν παιζει!

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    miro....?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Λοιπόν εδώ είμαι πάλι. Και θα είμαι ειλικρινής, έτσι κι αλλιώς δε σας ξέρω δε με ξέρετε.
    Πάνε μήνες που έγραψα. Έψαχνα ώρα για να βρω που είχα σημειώσει τον κωδικό μου για να μπω. Το Μάιο που έγραψα το τόπικ, έμπαινα στα γρήγορα (χωρίς log in)να δω αν υπάρχει καμία απάντηση... τζίφος. Για κανένα μήνα, ώσπου δεν ξαναμπήκα. Σ΄αυτό το διάστημα έχουμε και λέμε:
    Αρχικά απογοήτευση... μα κανένας? Τι διάολο αόρατη είμαι? Δε θα το θεωρούν σημαντικό, άξιο της προσοχής τους... Ναι αλλά εγώ αυτά δεν τα λέω ούτε στους πιο κοντινούς μου ανθρώπους... Ντροπή... Ντροπή που ξεγυμνώθηκα, έστω κι αν δε μ\' αντικρύσουν ποτέ... Θυμός... Τι πήγες κι έκανες? Τα είπες και τι κατάλαβες? Τίποτα! Στο διάολο όλοι τους, δεν τους έχω ανάγκη... έτσι κι αλλιώς δεν θα με καταλάβουν... μόνη σου είσαι... δεν έχεις τίποτα... αλλά γιατί νοιώθω έτσι? κάτι δεν πάαει καλά... όχι, δε μπορώ να είμαι έτσι... θα κάνω θα ράνω θα θα θα... και πάλι τα ίδια.

    Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρα αυτόν το \"διάλογο\" αλλά προτίμησα να σας δώσω ένα δείγμα. Είναι φαύλος κύκλος.
    Έχω ένα χάος μέσα στο κεφάλι μου και μέσα στην ψυχή μου. Προσπαθώ να βάλω μια τάξη και καταλήγω στο τίποτα! Πώς να βάλεις τάξη όταν δεν ξέρεις από που ν\' αρχίσεις? Τι θες να κρατήσεις και τι να πετάξεις? Νοιώθω σα να ζω μ΄έναν άγνωστο ο οποίος δε μ΄αφήνει να τον γνωρίσω. Κι έτσι το μόνο που μένει είναι να περνάει η καθημερινότητα όσο πιο ανώδυνα γίνεται. Ναι αλλά αυτό δεν είναι ζωή... Βούρκος είναι. Και πάμε πάλι απ την αρχη...

    Αυτά για σήμερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{{Πολλές φορές έχω σκεφτεί τη βοήθεια αλλά πάντα το μετανοιώνω ή ντρέπομαι ή λέω θα το ξεπεράσω. Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πιο πολύ }}} <<<<<<<<<<<&lt ; ειναι σημαντικο που σκεφτεσαι σοβαρα να ζητησεις βοηθεια ,,,,,, λοιπον, μην το καθηστερεις , αρκετα βασανιστηκες , δεν χρωστας τιποτα , ντροπη ειναι να κολησιεργεις και να χανεις το χρονο σου ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,μπορεις να ξεκινησεις απο ενα οποιοδηποτε κεντρο ψυχικης υγειας , δεν χρειαζεσαι χρηματα .........

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια κέντρα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    geia sou!! diavasa ta posts sou kai emeina me to stoma anoixto.....de perimena oti uparxei allo atomo na aisthanetai akrivws san emena....auta pou perigrafeis einai san na ta dihgoumai egw...merikes fores to kanw, alla ston eauto m gia na eimai eilikrinhs! Sou grafw mono kai mono gt exoume to idio provlima. emena mou emfanistike stin trith lukeiou pithana logw stress, apo tote opote de niwthw kala ektonwnomai stis blefarides mou me sunepeia kata kairous kai olws tyxaiws kai twra na exoun megala kena shmeia ta opoia eutuxws afou eimai gunaika mporw kai kaluptw me molubi mauro isa isa gia optiko efe.......Genika eimai atomo arketa stenaxwro kai me polles skepseis kai sunaisthimatiko kai opote piezomai me vgazei ekei....To thema entathike otan perasa kapoies stenoxwries se proswpika themata kai exw katalhxei na ntrepomai para ma para polu. wstoso eimai atomo me arketa dunamiko profil kai tremw sthn idea oti tha isopedwthei an kapoios ginei ligo parapanw parathrhtikos...Sto parelthon perasa k mia fasi katathlipsis opote k pira mia agwgh pou kapws tote me voithise....Twra eimai 23 alla i sunithia epanerxetai...kathe fora p xanafytrwnoun uposxomai na mhn to xanakanw k kathe fora kanw ta idia.....exw parathrhsei omws oti ekeines tis fores p niwthw adeia, opws eipes san kati na perimenw k na min erxetai, an tote loipon m sumbei kt mikro alla euxaristo p tha me anevasei tote afhnw th synhtheia kai lew telos....adoxo opws apodeiknuetai sth sunexeia!! OLa auta ta grafw gt exw apelpistei....sto spiti m to patriko kukloforw me gualia kai mascara gia na apotrepw tous dikous m na me koitoyn sta matia kathwws kapote to eixan parathrhsei k apo tote me tsekaroun.....Anatrexontas de sto parelthon mporw na pw oti h arxh gi auth th sunhtheia egine otan kapote h mhtera m mou eipe ti wraies guristes blefarides exw...apo tote den tis xanaeida....katalhgw oti exw taseis autokatastrofikes............thewrw oti pasxw apo mia morfh katathlipsis....esu eisai antras h gunaika?? exeis katorthwsei na elegxeis auth thn apaisia sunithia??????

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    22
    Γεια σου konper24!
    Γυναίκα είμαι ευτυχώς. Το ευτυχώς πάει στο ότι φαντάσου να είχα αυτό το πρόβλημα και να είμαι άντρας, με μαδημένα-βαμμένα φρύδια:D Για να ευθυμήσουμε και λιγάκι...

    Ακόμα όχι δεν έχω βρει τρόπο να το ελέγχω. Και πάνε πολλάααααα χρόνια που τα μαδάω. Μόνο σε περιόδους που είμαι λίγο πιο χαλαρή - αισθάνομαι καλύτερα ψυχολογικά π.χ. διακοπές μπορεί να το ελέγξω και να είναι σε μια αξιοπρεπή κατάσταση...

    Δεν πρόκειται να δώσω καμία συμβουλή - με τι προσόντα άλλωστε, ούτε ειδική είμαι, ούτε τα δικά μου δε μπορώ να λύσω καλά καλά - θα σου πω μόνο ένα πράγμα φιλικά και μέσα απ΄την καρδιά μου, ως κάποια που σε καταλαβαίνει. Βρες τρόπο να το αντιμετωπίσεις. Τώρα βέβαια θα μου πεις πώς, εεε αυτό ψάχνω κι εγώ... Αλλά επειδή έφθασα 30 χρονών για να καταλάβω ότι δεν είναι μια απλή \"κακή συνήθεια\" και ότι μαζί με όλα τ\' άλλα μ΄έχει φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνω ότι έχω χάσει πολλά πράγματα όλα αυτά τα χρόνια, γι\' αυτό στο λέω. Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που σου λέω...

    Να είσαι καλά! Και πίστεψέ με και για μένα σημαίνει πολλά που κάποιος με καταλαβαίνει, αν και θα προτιμούσα να μην ήταν έτσι, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    γτ θεωρεις οτι εχεις χασει πολλα?? μπορεις λιγο ν μ το εξηγησεις??
    θελω να σε ρωτησω, καθε φορα που το κανεις αυτο μετα ξαναφυτρωνουν ή οχι....εγω εχω απλα μανια με τις βλεφαριδες μου..........κι εγω οταν ειμαι χαλαρη δεν το κανω!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1
    καλησπέρα!βρήκα αυτη τη σελίδα καθώς εψαχνα για το προβλημά μου.εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την miro!και συγκεκριμενα το εχω 7 χρονια!ξεκινησα να βγαζω τα φρυδια μου ενω διαβαζα για ενα διαγωνισμα φυσικης στο σχολειο.το θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση.απο τοτε το κανω καθε φορα που εχω αγχος αλλα και βαρεμαρα μαζι.κυριως με πιανει οταν εχω διαβασμα γιατι πιεζομαι για να κανω κατι που δεν μαρεσει ιδιαιτερα, αλλα πρεπει να το κανω.συνηθως σε καθε εξεταστικη.το καλοκαιρι το προβλημα φευγει αλλα επιστρεφει συντομα το σεπτεμβριο και ολο λεω οτι δεν θα το ξανακανω αλλα σχεδον παντα ειναι ανεξελεγκτο.στο τελος το αποτελεσμα ειναι τραγικο και αφου το βλεπω λεω δεν ειναι δυνατον να καταστρεφομαι απο μονη μου.πλεον ισως εχει γινει και συνηθεια τι να πω.παντως σε καποια φαση πιστευα οτι πραγματικα εχω προβλημα,ψυχικη διαταραχη και ετσι πηγα στο ψυχιατρο για να τον ρωτησω.μου ειπε οτι δεν υπαρχουν φαρμακα κ πρεπει να το αντιμετωπισω μονη μου.δηλωνει ανασφαλεια και ειναι παρομοιο με αυτους που τρωνε τα νυχια τους κλπ.τωρα εχω παρει κατι μπαλακια αντιστρες .ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη και να το αντιμετωπισω γιατι πραγματικα μολις βλεπω τι εχω κανει μου χαλαει η ψυχολογια ακομα περισσοτερο.το κακο ειναι οτι απο το βγαλε βγαλε ,τα φρυδια μου δεν θα ειναι ποτε οπως πριν,εχουν εξασθενησει και βγαινουν πιο σπανια.επισης το βαψιμο ειναι κουραστικο και αντιαισθητικο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μιρο,έβγαλες ένα παράπονο για το ότι άνοιξες την ψυχή σου εδώ και δεν βρήκες ανταπόκριση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έγραψες πως έμπαινες για να δεις αν έχεις απάντηση και μόνο. Εσύ έγραψες σε κάποιο άλλο θέμα όμως? Άρα με την ίδια λογική και άλλοι δεν ήταν "αόρατοι" σε σένα? Καταλαβαίνεις πού το πάω, δε χρειάζεται να το παίρνει κανείς προσωπικά ούτε να μπαίνει σε τέτοια ερωτήματα που μάλλον ρίχνουν περισσότερο την ψυχολογία του. Anyway, η τριχοτιλλομανία είναι μία εκδήλωση αγχώδους συμπεριφοράς, ανήκει στη γκάμα της ocd οικογένειας(ιδεοψυχαναγκα� �τικές συμπεριφορές) όσο γνωρίζω. Όπως έγραψες όμως, όταν προσπαθείς ν'αντισταθείς τότε είναι που χειροτερεύει και αισθάνεσαι πως δεν μπορείς να το ελέγξεις. Άρα???? Σε ποιο συμπέρασμα σε οδηγεί αυτό? Εγώ βγάζω το εξής: όσο προσπαθώ να αντισταθώ τόσο η τάση μου για να περάσω στη δράση για να ελέγξω όπως νομίζω το άγχος μου και να το ξεφορτωθώ, δυναμώνει.
    Πώς να πάω διαφορετικά? Να μην προσπαθώ να αντισταθώ.

    Όμως να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Αφού τραβιέσαι τόσο καιρό με αυτό το κουπί, γιατί δεν το αποφασίζεις αντί να σε βασανίζει να πας σε έναν ειδικό να το δεις? Ντρέπεσαι αυτούς από τους οποίους μπορείς να βοηθηθείς? ΠΗΓΑΙΝΕ καλέ!!!

    Kαλή συνέχεια και σε σένα luna kal ! Eύχομαι και στις δυο σας τα καλύτερα. Σύντομα να ανακουφιστείτε και να νιώσετε μια χαρούλα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Το μήνυμα που έχετε εισάγει είναι πολύ μικρό. Παρακαλούμε μεγαλώστε το μήνυμα σας ώστε να περιέχει τουλάχιστον 10 χαρακτήρες.

    οχι δε μπορουμε!!!! :( γκρρρρρρ!

    εδω ειναι το μνμ της ρειν ολοκληρο, γιατι απο πανω κοπηκε.

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μιρο,έβγαλες ένα παράπονο για το ότι άνοιξες την ψυχή σου εδώ και δεν βρήκες ανταπόκριση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έγραψες πως έμπαινες για να δεις αν έχεις απάντηση και μόνο. Εσύ έγραψες σε κάποιο άλλο θέμα όμως? Άρα με την ίδια λογική και άλλοι δεν ήταν "αόρατοι" σε σένα? Καταλαβαίνεις πού το πάω, δε χρειάζεται να το παίρνει κανείς προσωπικά ούτε να μπαίνει σε τέτοια ερωτήματα που μάλλον ρίχνουν περισσότερο την ψυχολογία του. Anyway, η τριχοτιλλομανία είναι μία εκδήλωση αγχώδους συμπεριφοράς, ανήκει στη γκάμα της ocd οικογένειας (ιδεοψυχαναγκαστικές συμπεριφορές) όσο γνωρίζω. Όπως έγραψες όμως, όταν προσπαθείς ν'αντισταθείς τότε είναι που χειροτερεύει και αισθάνεσαι πως δεν μπορείς να το ελέγξεις. Άρα???? Σε ποιο συμπέρασμα σε οδηγεί αυτό? Εγώ βγάζω το εξής: όσο προσπαθώ να αντισταθώ τόσο η τάση μου για να περάσω στη δράση για να ελέγξω όπως νομίζω το άγχος μου και να το ξεφορτωθώ, δυναμώνει.
    Πώς να πάω διαφορετικά? Να μην προσπαθώ να αντισταθώ.

    Όμως να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Αφού τραβιέσαι τόσο καιρό με αυτό το κουπί, γιατί δεν το αποφασίζεις αντί να σε βασανίζει να πας σε έναν ειδικό να το δεις? Ντρέπεσαι αυτούς από τους οποίους μπορείς να βοηθηθείς? ΠΗΓΑΙΝΕ καλέ!!!

    Kαλή συνέχεια και σε σένα luna kal ! Eύχομαι και στις δυο σας τα καλύτερα. Σύντομα να ανακουφιστείτε και να νιώσετε μια χαρούλα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ευχαριστώ Λου!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1
    [Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πιο πολύ και θα ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε. Που πάει κάποιος σε τέτοια περίπτωση; Σε ψυχολόγο, σε ψυχίατρο; και πού τον βρίσκει; στο χρυσό οδηγό, σε νοσοκομείο; υπάρχει σε δημόσιο νοσοκομείο-ιατρείο τέτοιου είδους βοήθεια-παροχή; Τα σκέφτομαι και αυτά καθώς τα χρήματα δεν περισσεύουν, όπως σε πολλούς κι από σας φαντάζομαι...
    Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ που με ακούσατε και θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω. Να είστε καλά:)[/QUOTE]]

    miro έχω ακριβώς το ίδιο θέμα μόνο που βγάζω και τα μαλλιά μου. δεν ξέρω πού να απευθυνθώ, είδα ότι είναι παλιά η καταχώρηση και σκεφτηκα μήπως έχεις βγάλει άκρη γιατί όσο ψάχνω στο ιντερνετ δε βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο κέντρο στην Ελλάδα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by silenne View Post
    [Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πιο πολύ και θα ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε. Που πάει κάποιος σε τέτοια περίπτωση; Σε ψυχολόγο, σε ψυχίατρο; και πού τον βρίσκει; στο χρυσό οδηγό, σε νοσοκομείο; υπάρχει σε δημόσιο νοσοκομείο-ιατρείο τέτοιου είδους βοήθεια-παροχή; Τα σκέφτομαι και αυτά καθώς τα χρήματα δεν περισσεύουν, όπως σε πολλούς κι από σας φαντάζομαι...
    Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ που με ακούσατε και θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω. Να είστε καλά:)
    ]

    miro έχω ακριβώς το ίδιο θέμα μόνο που βγάζω και τα μαλλιά μου. δεν ξέρω πού να απευθυνθώ, είδα ότι είναι παλιά η καταχώρηση και σκεφτηκα μήπως έχεις βγάλει άκρη γιατί όσο ψάχνω στο ιντερνετ δε βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο κέντρο στην Ελλάδα.[/QUOTE]

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •