Προβλημα με φίλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τι να σου πω...
    ισως επιχειρουσα μια επικοινωνια,
    στο βαθμο που θα εκτιμουσα, οτι ειχα ελπιδες να καταφερω κατι...


    Ειναι ετσι?

    (τα μουτρα και τα αλλα, τα θεωρω παιδικα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Winston_man , το καλύτερο νομίζω πως είναι να κάνεις μία συζήτηση με τον φίλο σου.
    εξήγησε του πως βλέπεις τη συμπεριφορά του και θα δεις τί θα σου πει.
    αν θέλεις να κρατήσεις μία φιλία, δεν τίθεται θέμα \" να ρίξω τα μούτρα μου \".
    αν το πας έτσι, μένεις μόνος σου.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κατσε αν δεν τον χωραγαν οι καρεκλες και ηθελε να καθισει διπλα οφειλετε να τον ακολουθησετε...με ποιο σκεπτικο δεν τον ακολουθησατε...επειδη κραταγε μουτρα ο κωστας?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σαφως και ενας δυσκολος χαρακτηρας ειναι δυσκολος...αυτο δεν σημαινει οτι θα τα κανουμε και ποιο δυσκολα σε αυτον στις στοιχειωδεις λογικες βασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by keep_walking
    Κατσε αν δεν τον χωραγαν οι καρεκλες και ηθελε να καθισει διπλα οφειλετε να τον ακολουθησετε...με ποιο σκεπτικο δεν τον ακολουθησατε...επειδη κραταγε μουτρα ο κωστας?


    κηπ, πάλι βαριέσαι να διαβάσεις ? :D
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Η ουσια ειναι πως αν δεν ταιριαζετε σαν χαρακτηρες δεν υπαρχει και λογος να κανετε παρεα. Οποτε η μονη συμβουλη ειναι να κανετε αυτο που χρειαζεται ωστε να περνατε καλα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι καρεκλες ειχαν την ιδια χωρητικοτητα σχεδον μονο αλλο σχεδιο/σχημα. Ίσως - γιατι θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης, να ηταν λιγο πιο μεγαλες αυτες που ηθελε να παμε. (Λεω ισως γιατι με το ματι δεν ειμαι απολυτα σιγουρος) Εξαλου πριν κατσουμε του ειχα πει θες να παμε μεσα που εχει πολυθρονες? Και ειπε οχι παμε εξω. Δεν μπορει να αλλαζουμε καρεκλες και τραπεζια καθε φορα που θα του καπνισει αυτουνου. Βαρεθηκαμε τις ιδιοτροπίες του και η υπομονη εχει ορια.

    -κρινο: Παιδικα μεχρι στιγμης φερεται αυτος και οχι εμεις. Αυτος μας κρατει μουτρα, δεν μας μιλαει, δεν παιρνει τηλεφ. κτλ

    Εεεεε οκ δικιο εχεις winston....αλλα προφανως ειδε οτι δεν χωραει ο κολος του τι να πω...βεβαια αν σας τα εχει κανει μπαλονια αλλο θεμα.

    Προφανως νομιζε οτι τον γραφετε οταν το προβλημα του ηταν απολυτα λογικο...το σκεφτηκε απο δω το σκεφτηκε απο κει και λεει γιατι με γραφουν επειδη εχω προβλημα παχυσαρκιας και δεν χωραει ο κολος μου...τοσο αναισθητοι ειναι δεν με λογαριαζουν καθολου κλπ κλπ ...πολυ μαυριλα βλεπει και δεν το συζητησε και πολυ γιατι μαλλον το θεωρουσε αυτονοητο οτι εχει δικιο.
    Τεσπα δεν ξερω τι μπορεις να κανεις....υπομονη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι ενας drama queen οπως συζηταγα με μια φιλη...και εγω οταν εχω τις μαυρες μου ετσι ειμαι....καπως μου το αναγνωριζω λολ...δεν ξερω winston οτι θες , εχει προβληματα αλλα εχετε και την ζωη σας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    winston,

    νομίζω ότι κι εσείς πρέπει να βάλετε τα όρια σας στο φίλο σας, εφόσον αυτή η συμπεριφορά του σας ενοχλεί. δεν μπορεί να γίνεται μονίμως το δικό του όταν βγαίνετε όλοι παρέα (τα ίδια φυσικά ισχύουν και για οποιοδήποτε άλλο μέλος της παρέας). είναι ο Τάκης ο χαρακτήρας που είναι, αν κι εσείς πάντα κάνετε ο,τι σας λέει του δίνετε χώρο να σας κάνει το χειρισμό του. μια ιδέα θα ήταν να εστιάσετε να βρεθεί μια λύση (αν αυτό είναι εφικτό), έτσι ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι. πχ στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αν οι καρέκλες δεν ήταν πακτωμένες, θα μπορούσατε ίσως να κάτσετε στο αρχικό τραπέζι αλλά να φέρετε μια καρεκλα πιο μεγάλη από ένα γειτονικό τραπέζι και να πάτε στο γειτονικό τραπέζι μια αρχική καρέκλα του δικού σας τραπεζιού. έτσι ώστε να είστε όλοι ευχαριστημένοι, και αυτός να έχει την καρέκλα του και εσείς να κάτσετε στο τραπέζι που ήθελε η πλειοψηφία.
    καταλαβαίνω ότι ίσως αυτό να μην γινόταν στη συγκεκριμένη περίσταση που περιγράφεις, αλλά το ανέφερα σαν ιδέα, όταν είσαι με παρέα να ψάχνεις και για τέτοιου τύπου εξατομικευμένες λύσεις, αν αυτό είναι δυνατόν.

    αν μαζί σας έχει μάθει να γίνεται όλο το δικό του, λογικό είναι να σας κατεβάσει και μούτρα μόλις είδε ότι διεκδικήσατε κι εσείς ένα θέλω σας! (λογικό από τη μεριά του εννοώ, και λογικό από τη μεριά σας να τα έχετε πάρει!)

    για το από εδώ και πέρα, αν αισθάνεσαι ότι κατά τα άλλα είναι φίλος σου και έχεις κάποια ενδιαφέροντα να μοιραστείς, μπορείς να τον πάρεις κάποιο τηλ η να είσαι δεκτικός αν σε πάρει αυτός, αλλα χωρίς να ξεχνάς τις εμπειρίες του παρελθόντος. λαμβάνεις υπόψιν αυτά που έμαθες για το φίλο σου στο παρελθόν, λαμβάνεις υπ όψιν και αυτά που έμαθες για τον εαυτό σου (πχ ανέχεσαι μέχρι ορισμένου σημείου), κ βάζεις και εσύ καταλλήλως τα όρια σου. αν τώρα ένας winston με όρια δεν του αρέσει και ήθελε τον αρχικό winston χωρίς όρια, θα φύγει μόνος του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολύ ενδιαφέρον το περιεχόμενο του post της lucifer,όπως και του Όλα_Είναι_Δανεικά.Κάνεις παρέα όταν η παρέα δε σε χαλάει.Μία ένδειξη πως ο άλλος δεν είναι η σωστή παρέα για σένα είναι πως φεύγεις από την συνάντηση μαζί του,από την επικοινωνία σας νιώθοντας χειρότερα,όχι καλύτερα απ\'ό,τι αισθανόσουν πριν.Θέλει να ακούς και λίγο αυτά που σου λέει το εσωτερικό σου ραντάρ.Σημαντική είναι σε κάθε σχέση η τήρηση ορίων.Οι υγιείς σχέσεις προυποθέτουν καθαρά και σταθερά όρια.

    Παρολ\'αυτά,θα επισημάνω δύο σημεία που τα θεωρώ σημαντικά.Ο τρόπος που υπερασπιστήκατε οι δυο σας τα όριά σας δεν ήταν ο σωστός κατ\'εμέ.Ήταν βασισμένος σε θυμό για τη συμπεριφορά του,όχι σε καθαρά λόγια.Δεν τον ρωτήσατε το λόγο,όπως και αυτός δε σας εξήγησε το λόγο.
    Ήταν και οι δύο πλευρές παιδικές στον τρόπο επικοινωνίας τους.Ο ενήλικας θέτει όρια με τρόπο καθαρό,όχι \"κάτσε εσύ\".Εξηγεί τι τον ενοχλεί στην συμπεριφορά του άλλου,δίνοντας το στίγμα πως αυτό που τον ενοχλεί δεν είναι επιτρεπτό,γιατί αντιτίθεται στην υποστήριξη των ορίων του.

    Πότε εξηγήσατε στον Τάκη καθαρά τι σας ενόχλησε,ώστε να του δοθεί η ευκαιρία να τροποποιήσει ίσως;Kαι εκείνος φυσικά από την πλευρά του υπέθεσε λάθος πως θα καταλαβαίνατε πως δεν χωρούσε,όμως ίσως ντρεπόταν να το πει με αυτόν τον τρόπο,άρα και εκείνος ένιωσε πως αδικήθηκε.Καθίστε να το συζητήσετε σαν ενήλικες.Έλα εδώ φίλε,εγώ ενοχλούμαι από αυτό.Και εκείνος\"παιδιά,μήπως να κάτσουμε κάπου αλλού ώστε να αισθάνομαι κι εγώ ανετότερα;\"

    Εν τω μεταξύ winston,αυτό το \"εμείς\"και \"αυτός\"πρόσεξέ το.Δεν υπάρχει.Είσαι εσύ,ο Κώστας και ο Τάκης,είστε τρεις,σαν τρεις να επικοινωνήσετε,όχι σαν δύο κι ένας.Την πρωτοβουλία για το \'κάτσε εδώ\'την πήρε ο Κώστας και για σένα,εσύ πού ήσουν;Mήπως άφησες τον άλλο μέλος της παρέας να πάρει το ρόλο και της δικής σου υποστήριξης των ορίων;Mήπως ο Κώστας σου καλύπτει μία ανάγκη τέτοια;Ψάξε κι αυτό.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α,τώρα διάβασα πως το έκανες κι εσύ.Οπότε άκυρο το τελευταίο μου σχόλιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    νομίζω καλά το χειριστήκατε το θέμα με το φίλο σου (που βάλατε τα όρια σας). αφήστε τον να προβληματιστεί λιγάκι για τη συμπεριφορά του. άλλωστε \"δύσκολος\" χαρακτήρας ίσως έγινε και επειδή το περιβάλλον του ίσως του έκανε μονίμως τα χατίρια. επίσης κι αυτός με τον τρόπο του σας κάνει παρέα μόνο αν εσείς υπακούετε στους όρους του, που δεν δείχνουν να έχουν κάποια ενσυναίσθηση και για τις δικές σας επιθυμίες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    το ανεκδοτο \"αϊ σιχτιρ κι εσυ κι ο γρυλλος σου\", το ξερεις?
    οταν μαζευουμε δυσαρεσκεια και αρνητισμο απο την συμπεριφορα καποιου και δεν ξεκαθαριζουμε την θεση μαςκαι την σχεση μας μαζι του, ερχεται μια στιγμη που αυτα συσσωρευονται και βγαινουν στην επιφανεια σε ασχετη στιγμη, με ακομψο τροπο και πιθανοτατα ,αδικα...

    κι εσυ ο ιδιος αισθανθηκες την αναγκη να μας πεις και το παρελθον με τις δυστροπιες του φιλου σου, για να μη θεωρησουμε οτι για μια του επιθυμια φαινομενικα απλη, φανηκατε στριφνοι και κοψατε μαζι του...
    αν ηταν μονο το περιστατικο με την καρεκλα προφανως δεν θα συνεβαιναν ολα αυτα...
    οπως επισης, αν ειχατε κανει μια συζητηση ηρεμη και στην ωρα της με καλες προθεσεις ολοι σας, ισως δεν συνεβαινε το περιστατικο με την καρεκλα...

    οπως μας λες, ο φιλος αυτς ειναι δυστροπος και ιδιοτροπος. κι εσεις ομως δεν εχετε καμια προθεση να υποχωρειτε μονιμως σε οποιαδηποτε καπριτσια του που μαλιστα θεωρειτε υπερβολικα και οτι σας χαλανε την διαθεση η την παρεα καποιες φορες.
    μπορουσατε να τα εξηγησετε ολα αυτα και με την συζητηση μαζι του θα βλεπατε αν σας αναγνωριζει καποιο δικιο, η θεωρει οτι εχει ολα τα δικια του κοσμου, απλα εσεις ειστε οι στριμμενοι που δνε του το αναγνωριζετε.
    τοτε θα ξερατε αν οι δυστροπιες του, αφηνουν χωρο και στην συνυπαρξη σας και ο ιδιος ισως τοτε εκανε μια προσπαθεια να μην πληρωνετε εσεις τις δυστροπιες τις δικες του αλλα να ειναι πιο συνεργασιμος..

    διοτι τωρα, και η φιλια σας χαλασε ενω ισως ειχε περιθωρια επιβιωσης και ο φιλος σας μπορει να μην πηρε χαμπαρι απο τις δικες σας σκεψεις, αλλα να εβγαλε το συμπερασμα οτι τον εχθρευεστε και θελετε να τον κανετε να αισθανεται ασχημα για το προβλημα των κιλων του και να τον εκθετετε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    [i]Originally posted by Winston_man
    .... Απλα δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο να ψυχρανθεις με εναν φιλο [b] απο το τιποτα επι της ουσιας [b]
    Ποσο μαλλον αν εισαι και στον ιδιο χωρο με αυτον.
    Αν το πιστευεις αυτο κανε το πρωτο βημα.

    Εγω αν τον θεωρουσα φιλο μου και πιστευα οτι ειναι ασημαντος ο λογος,δεν θα το σκεφτόμουν.
    Οι φιλοι δεν παρεξηγουνται με τετοιες λεπτομερειες..ισως δεν εχει ωριμασει σε βαθος χρονου αυτη η φιλια..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Winston_man


    -κρινο: Παιδικα μεχρι στιγμης φερεται αυτος και οχι εμεις. Αυτος μας κρατει μουτρα, δεν μας μιλαει, δεν παιρνει τηλεφ. κτλ


    δεν θα μπω σε αυτη την λογικη.
    Εκεινο που πιστευω ισχυει σε μια φιλια ειναι να ζυγισεις τις σκεψεις σου,
    και να δεις τα υπερ και τα κατα των ανθρωπων που εισαι μαζι.
    Για να παιξει αυτο το στραβωμα, μαλλον θα υπαρχουν και αλλα αρνητικα.
    Δεν μπορει για μια μετακομιση να διαλυονται τα παντα, ετσι?
    Σαφως μετεφερε ακομα περισσοτερη αρνητικοτητα στο τραπεζι,
    και για αυτο σας ενδιαφερει να κινηθειτε.

    Αν το σκεπτικο μου εχει πεσει μεσα,
    τοτε μην κανεις καμια κινηση.
    Αν ομως προκειται για μια και μοναδικη κατασταση εστω στιγμαια εκφραστηκε μια ενταση, τοτε ναι, μπορεις να κανεις μια κινηση τωρα που επεσε η σκονη να μιλησετε.
    Το ποιος θα το κανει πρωτος αυτο δεν το ξερω, προφανως αυτος που εχει λιγοτερο εγωισμο και εκτιμαει αυτο που εχει διπλα του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •