απιστια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 276
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1

    απιστια...

    αναρωτιεμαι πως μπορει καποιος που εχει ζησει την απιστια, να συνεχισει να μενει στο πλαι του ανθρωπου που τον κερατωσε.... αραγε αξιζει δευτερη ευκαιρια, απο τη ετιγμη που ο ενας δεν εδωσε αξια σε αυτο που ειχε ηδη...??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    26
    δυσκολο ερωτημα..η λογικη και το συναισθημα δεν συνβαδιζουν..υπαρχουν πολυ λογοι που μπορει να μεινει ενας ανθρωπος οπως η αγαπη,η συνηθεια.ο εγωισμος..οταν εχεις φτιαξει ενα δικο σου κοσμο που μεσα σ αυτον ειναι ο/η συντροφο σου και ξαφνικα αυτο γκρεμιστει τι κανεις???η λογικη ειναι να φυγεις αλλα το συναισθημα??ολοι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια το θεμα ειναι αν αξιζει να τη δωσεις...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by bunny

    απο τη ετιγμη που ο ενας δεν εδωσε αξια σε αυτο που ειχε ηδη...??
    τι αξια ειχε η θα εχει δηλαδη?

  4. #4
    Originally posted by bunny
    αναρωτιεμαι πως μπορει καποιος που εχει ζησει την απιστια, να συνεχισει να μενει στο πλαι του ανθρωπου που τον κερατωσε.... αραγε αξιζει δευτερη ευκαιρια, απο τη ετιγμη που ο ενας δεν εδωσε αξια σε αυτο που ειχε ηδη...??
    Και εγώ αναρωτιέμαι πως μπορεί να είναι κάποιος στο πλάι του ανθρώπου που τον κεράτωσε... αλλά μην ξεχνάμε βέβαια ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο γιατί εγώ το ομολογώ ότι το ξεχνάω καμιά φορά και κακός που το ξεχνάω, το παραδέχομαι. Δηλαδή άλλος μπορεί να είναι στο πλάι κάποιου που τον κεράτωσε γιατί να αναρωτιέμαι εγώ για τον άλλων πως μπορεί!

    Για μένα όχι, δεν αξίζει δεύτερη ευκαιρία, απο την στιγμή που εμπιστεύομαι τον άνθρωπό μου και αυτός πάει και μου τα \"φοράει\"! Χάνεται ακόμη και το συναίσθημα, παγώνει! Μιλάω γιια μένα προσωπικά.

    Αλλιώς πια η ουσία που λέμε, το βασικό σε μια σχέση, είναι η εμπιστοσύνη και αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη χαλάει και η σχέση!! Ακριβώς αυτό!

    Όπως μπορεί ο άνθρωπός μου να με εμπιστεύεται, να βασίζεται επάνω μου, ότι δηλαδή δεν θα του την κάνω απο πίσω του, το ίδιο ζητάω και εγώ απο εκείνων, αλλιώς πραγματικά για μένα όπως προείπα, δεν έχει ουσία και δεν αξίζει να ασχοληθώ περαιτέρο μαζί του!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εγω πάντως την απιστία δεν τη συγχωρώ..Την εχω ταυτόσημη με την προδοσία.Αδυναμίες..

  6. #6
    Originally posted by Αφωτεινή
    Εγω πάντως την απιστία δεν τη συγχωρώ..Την εχω ταυτόσιμη με την προδοσία.Αδυναμίες..
    Μα είναι προδοσία Αφωτεινή! Αυτό δεν το συζητώ καν!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Eξαρταται . Απο το ποσο εχει μετανοιωσει ο αλλος, και αμα εισαι διατιθεμενη να δωσεις μια δευτερη ευκαιρια και να ξεχασεις το ολο γεγονος.

    Γιατι στα λογια καλοι ειμαστε, αλλα στην πραξη δυσκολευομαστε να ξεπερασουμε μια απιστια.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να είναι άπιστος έτσι απλά.Σίγουρα θα υπάρχουν λόγοι που σε οδηγούν στην απιστία, ισως σε οδηγεί ο άλλος με την συμπεριφορά του τη αδιαφορία του, την έλλειψη κατανόησης, την ψυχική απομάκρυνση.

  9. #9
    Originally posted by γιώτα2
    Δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να είναι άπιστος έτσι απλά.Σίγουρα θα υπάρχουν λόγοι που σε οδηγούν στην απιστία, ισως σε οδηγεί ο άλλος με την συμπεριφορά του τη αδιαφορία του, την έλλειψη κατανόησης, την ψυχική απομάκρυνση.
    Εγώ πάλι νομίζω ότι ή το έχει κάποιος ή δεν το έχει, να απιστήσει ή όχι δηλαδή! Και κάποιος αν νιώθει τα παραπάνω που λες γιώτα2, αν δεν το έχει μέσα του δεν θα απιστήσει!

    Αν νιώθει παραμελιμένος ή οτιδήποτε άλλο κάποιος, ας καθήσει να το συζητήσει κάποιες φορές με τον σύντροφό του, για να το λύσουνε μαζί και αν χτυπάει σε τοίχο και δεν βρίσκει καθόλου άκρη, ε τότε ας χωρίσει και μετά να κάνει ότι θέλει! Δεν είναι δικαιολογία η απιστία! Είναι η εύκολη λύση γι\' αυτούς που το κάνουνε, να ρίχνουνε το φταίξιμο στον άλλον! Δεν είναι έτσι όμως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Ερωτημα, μηπως ειναι η αναγκη εκφρασης ελευθεριας,μεσα σε μια σχεση που ασφυθκτια,και κανενας δεν εχει την επιθυμια να το αντιμετωπιση ??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν γνώριζα πως με το να είμαι σε μία σχέση σημαίνει πως το κορμί μου δεν είναι πια δικό μου αλλά του αλλουνού,συγγνώμη.:P
    Να μου πείτε ποιος συμβολαιογράφος σας έκανε αυτά τα συμβόλαια,να πάω κι εγώ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Gia την απιστια το ερωτημα ,αλλα δεν καταλαβα την απαντηση,ειμαι στον 1 καφε;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ρειν ,
    εννοεις πως το δόσιμο του κορμιού σου ειναι ανεξάρτητο απο το συναίσθημα?
    Το δικο μου παντως ειναι άρρηκτα δεμένο με το πως νιωθω.Εξαιρώ κάποιες περιπτώσεις που ηθελα να πειραματιστώ και δεν ημουν ερωτευμένη,αρα ουτε και σε σχεση.
    Βεβαια υπάρχει και η εγκεφαλική απιστία που ειναι ακόμα πιο \"δυνατή\" απο την σωματική...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Wuthering heights
    Posts
    133
    Aποψη μου αλλα δεν θεωρω την εγκεφαλικη απιστια πιο δυνατη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φωτεινούλα,επειδή έχω υπάρξει \"άπιστη\"-λέξη με την οποία δε συμφωνώ,γιατί δε με είδα ποτέ ως κάτι που άλλων οι απόψεις χρωματίζουν- και μάλιστα άνευ των ηλίθιων τύψεων που μας βάζει στο κεφάλι η κοινωνία για να διατηρήσει ανέπαφους τους θεσμούς της,θα σου πω απλά πως η απιστία είναι έννοια επίπλαστη,φέρουσα το υλικό όλων των συντηρητικών προπαγάνδων που ενοχοποιούν και βασανίζουν το σύγχρονο άνθρωπο στο κρεβάτι του.Ερώτηση,μία \"απιστία\"που δεν ομολογείται ή που δεν μαθαίνει ο άλλος,βλάπτει τη σχέση και αν ναι,πώς;Έχουμε συνδέσει την έννοια της πίστης με τη συντροφικότητα,άρα την κτήση με την αγάπη,ή με τον έρωτα,λανθασμένα,γιατί κάποιοι μας το έμαθαν έτσι,όπως μας δίδαξαν και τις τύψεις που συνοδεύουν τις έννοιες αυτές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •