Πως παιρνεις κανεις την αποφαση να ξεβολευτει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Πως παιρνεις κανεις την αποφαση να ξεβολευτει?

    Ποσο δυσκολο η ευκολο ειναι για τον καθενα μας να ξεβολευτει απο μια κατασταση και απο μια ζωη "χλιαρη" εως ανυποφορη,και να τολμησει να κανεις νεες αλλαγες στη ζωη του?
    Σ'αυτη τη φαση βρισκομαι εγω πια..και δε ξερω τι να κανω και απο που να αντλησω το κουραγιο..να αφησω πισω το παρελθον που με "κυνηγα",και να τολμησω να αλλαξω τη ζωη μου με καθε ρισκο.
    Θελω πολυ..αλλα πως?
    Γιατι αυτο το βολεμα εστω και υποσυνειδητα,να μας κραταει τοσο πισω στη ζωη μας? Πως εξουδετερωνουμε αυτη την "φωνουλα" μεσα μας που ειναι βολεμενη και μας λεει,πως τιποτα δε αλλαζει?
    Πως σταματα κανεις να βαζει ο ιδιος "τρικλοποδιες" στον εαυτο του και να τον σαμποταρει?
    Υπαρχει κανεις σε παρομοια θεση και πως το αντιμετωπισε? :(
    Butterfly

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Το αυτοσαμποτάζ είναι μία απίστευτα εθιστική συνήθεια.....
    Το να προβάλλουμε τον εαυτό μας στο μέλλον, πως τον φανταζόμαστε, πως τον βλέπουμε κοκ είναι ένα καλό αντίδοτο....
    Τώρα το κουράγιο που το βρίσκεις...ιδού η απορία....
    Είναι πάντα μέσα σου....αρκεί να το δεις....
    θεωρίες ή πράξη....it\'s up to you....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή φίλη Ιφιγένεια....
    Το λέει κανείς οτι θέλει να ξεβολευτεί....απ το να συνειδητοποιεί σε όλο το φάσμα της αυτήν την ανάγκη....έχει μια διαφορά...Βλέπεις..πολλές φορές μπορεί να κριτικάρουμε μια κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε...να γκρινιάζουμε γι αυτήν και ουσιαστικά έτσι να καλύπτουμε τα ψυχικά ωφέλη που αντλούμε απ αυτήν την κατάσταση και που είναι τελικά αυτά που μας δένουν μαζί της και δεν μας αφήνουν να επιχειρήσουμε μια νέα αλλαγή.Αυτό που εγώ θα μπορούσα να σου πώ είναι να μην εστιαστείς στα αρνητικά αυτού που θέλεις να αλλάξεις...διότι αυτά ούτως ή άλλως σου είναι γνωστά .Καλύτερα μπές στη διαδικασία να ελένξεις τι ωφέλη μπορεί να σου προσφέρει η κατάσταση αυτή...ή αν δεν σου επιτρέπει η αυτο-ενδοσκόπηση να αγγίξεις αυτά τα συμφέροντα....δες το σαν τρίτος άνθρωπος....τι ωφέλη (ψυχικά-εξαρτήσεων) θα μπορούσε να έχει κάποιος απ την κατάσταση την οποία βιώνεις.Εκεί κρύβεται συνήθως ο λόγος που δεν μας αφήνει να ξεκολλήσουμε απο μια συνήθεια...άσχετα αν την καταδικάζουμε με λόγια...
    Βεβαίως όπως ήδη ειπώθηκε....ο φόβος του αγνώστου στο οποίο μας εκθέτει μια αλλαγή είναι οπωσδήποτε ένας ανασταλτικός παράγοντας.Όπως επίσης...μια αλλαγή θέλει ενεργητική προσπάθεια (πρέπει να κάνεις κάτι...να κοντραριστείς με κάτι..) ενώ η παράταση μιας κατάστασης που ήδη βιώνεις είναι μια πιο παθητική διεργασία (υπομένεις κάτι...χωρίς να μπαίνεις σε κάποια ενεργητική διαδικασία να αλλάξεις κάτι...) ..που επίσης συνυπολογίζονται αυτά μέσα μας.Όμως αυτές οι αναχαιτιστικές σκέψεις μπορούν να τεθούν υπο έλεγχο και να εξαλειφτούν μόνο όταν βρείς ένα πολύ καλό κίνητρο για να πραγματοποιήσεις την αλλαγή...και το κίνητρο αυτό θα πρέπει να αγκαλιάζει όχι μόνο τα φαινομενικά αρνητικά της κατάστασης που θέλεις να αλλάξεις...αλλά κυρίως τα υποκρυπτόμενα \"θετικά\" (αυτά που σε δένουν με την κατάσταση αυτή με μια σχέση ωφελιμιστική-ψυχικής εξάρτησης) και τα οποία θα πρέπει να αντικατασταθούν με άλλα ακόμα θετικότερα στη νέα κατάσταση που θα προκύψει μετά την αλλαγή....

  4. #4
    Δικιο εχετε παιδια..:-) Καπως ετσι υποψιαζομουν και εγω οτι ειναι τα πραγματα οσον αφορα τις αιτιες που μας κρατουν πισω..Θα προσπαθησω να το παλεψω..και να κανω μια ενδοσκοπηση..Δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο τομεα της ζωης μου αυτος ο προβληματισμος που εθεσα,απλα σε πολλες καθημερινες καταστασεις της ζωης διαπιστωσα πως ειμαι προσκολλημενη πολυ σε συμπεριφορες που δε με βοηθουν και που επαναλαμβανω διαρκως και ειμαι πολυ παθητικη ενω δε το θελω τελικα.
    Σας ευχαριστω ολους και θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις πανω σε αυτο..αν γινεται.Να παρω κουραγιο και εγω μεσα απο εσας! ;)
    Butterfly

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Ifigeneia24
    Δικιο εχετε παιδια..:-) Καπως ετσι υποψιαζομουν και εγω οτι ειναι τα πραγματα οσον αφορα τις αιτιες που μας κρατουν πισω..Θα προσπαθησω να το παλεψω..και να κανω μια ενδοσκοπηση..Δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο τομεα της ζωης μου αυτος ο προβληματισμος που εθεσα,απλα σε πολλες καθημερινες καταστασεις της ζωης διαπιστωσα πως ειμαι προσκολλημενη πολυ σε συμπεριφορες που δε με βοηθουν και που επαναλαμβανω διαρκως και ειμαι πολυ παθητικη ενω δε το θελω τελικα.
    Σας ευχαριστω ολους και θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις πανω σε αυτο..αν γινεται.Να παρω κουραγιο και εγω μεσα απο εσας! ;)
    Ιφιγένεια...είμαστε στη διάθεση σου...να συζητήσουμε οτιδήποτε ανακύψει πάνω σε κάποιο \"ξεβόλεμα\" που επιχειρείς να κάνεις...μιας και αυτό πιστεύω θα ωφελήσει όλους μας...Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι ξεβόλεμα θελήσεις να κάνεις...και είσαι νικήτρια ήδη απ τη στιγμή που προσπαθείς να το πραγματοποιήσεις....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13
    Ιφιγένεια,

    χαίρομαι που έθιξες ένα τέτοιο θέμα.Βλέπεις είναι κάτι που με αγγίζει γιατί ως ένα βαθμό το βιώνω κι εγώ. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά από την προσωπική μου εμπειρία το μόνο που κατάφερα είναι να διαιωνίζω μια κατάσταση που δεν με αντιπροσωπεύει κι όμως το κάνω γιατί δεν βρήκα ακόμη το θάρρος να με αντιμετωπίσω σε αυτό το επίπεδο. Αυτό που με εκπλήσσει είναι το πόσο εύκολα μεταλλασσόμεθα σε κάτι που δεν διαφαίνεται εξαρχής και πόσο δύσκολο είναι να διορθώσουμε τα τμήματα αυτά της \"αλυσίδας μας\" που έχουν υποστεί την μετάλλαξη. Βλέπεις το εν λόγω \"βόλεμα\" που αναφέρεις είναι μια αρκετά επικίνδυνη κατά εμέ κατάσταση που οδηγεί σε εθισμό κι αδράνεια αντίστοιχα. Οι ερινύες δεν αφήνουν σε ησυχία το πνεύμα να αναπτύξει τις αξιόλογες πτυχές του και έτσι μένει στάσιμο και μη εξελίξιμο, κόντρα με τις εκ γενετής δυνατότητες. Θα ήθελα να μπορέσω να κάνω κάτι πάνω σε αυτό τον τομέα αλλά το βλέπω απίθανο στην περίπτωση μου, μιας και δεν έχω αποθέματα δύναμης να αντιμετωπίσω αλήθειες που κρύβονται πίσω από πέπλα σκιών. Η βοήθεια πιστεύω πως αν δεν ξεκινήσει από μέσα μας δεν είναι εφικτή από οποιοδήποτε άλλον παράγοντα! Χαίρομαι για τη δύναμη σου και θα παρακολουθώ τις εξελίξεις πάνω στον αγώνα σου (αν κι εφόσον θα μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου).

    Υ.Σ. Προς αποφυγή παρερμηνειών τα παραπάνω αφορούν τους βαθύτερους προβληματισμούς μου πάνω στη γενικότερη πρόοδο που θα πρέπει να μας χαρακτηρίζει και δεν έχει να κάνει με κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Απλά δεν είμαι λάτρης των χλιαρών καταστάσεων και των απρόσωπων πραγμάτων, δεν μπορώ τη στασιμότητα και την αδράνεια, την έλλειψη επικοινωνίας και δυστυχώς στην παρούσα φάση έχω πέσει στη \"λούμπα\" όλων των παραπάνω.... Θέλω να πιστεύω πως θα μπορέσω να αντιδράσω λίαν συντόμως....

  7. #7
    Αγαπητη fenia,χαιρομαι που σε ενδιεφερε το θεμα αυτο αλλα λυπαμαι που εισαι και εσυ σε αυτην τη φαση..:(
    Παντως νομιζω πως και το να συνειδητοποιει κανεις οτι ειναι βολεμενος σε μια κατασταση ειναι ενα πρωτο βημα!
    Ολα οσα ειπες περι χλιαρων καταστασεων κτλ..νομιζω πως ο καθενας απο εμας θα εχει ζησει στη ζωη του.Δε πιστευω που υπαρχει κανεις που να ειναι τοσο τρομερη και ενδιαφερουσα η καθε μερα του.Θα υπαρχουν και πολυ ομορφες μερες και βαρετες μερες..και λιγοτερο ενδιαφερουσες παρεες και παρεες που περναμε πολυ καλα!
    Το θεμα ειναι εμεις τι επιλεγουμε απο ολα αυτα και πως αντιμετωπιζουμε την καθημερινοτητα μας..
    Και κατα ποσο καποια σχεδια μας καθυστερουν εξαιτιας του βολεματος μας..την αναβλητικοτητας που πιθανον συνοδευει αυτο.
    Απο τη μια υπαρχουν αντιστασεις μεσα μας..οι συνηθειες που μας κρατουν στην βολεμενη κατασταση και απο την αλλη νιωθουμε ασχημα..η τυψεις που δεν καταφεραμε και σημερα να κανουμε κατι απο αυτα που θελαμε.
    Νομιζω πως καμια φορα και οι παρεες και οι επιρροες μας παιζουν ρολο.Πχ αν εγω συνηθιζω να κανω παρεα που τα περνουν ολα επιφανειακα..που κυνηγουν το βολεμα κτλ(χωρις να ειναι κατακριτεο αυτο) ειναι λογικο νομιζω να παρασυρομαστε πιο κατω ακομη..αφου αλλο ειναι αυτο που ζηταμε τελικα.
    Αντιθετως οι συναναστροφες μας με ατομα που ειναι στην αλλη οχθη και φερονται οπως θα θελαμε να κανουμε και εμεις ισως αυτο μας δωσει ενα παραπανω κινητρο..μια ωθηση να κανουμε κατι και για το εαυτο μας!
    Ειδικα οταν θαυμαζουμε ενα τετοιο χαρακτηριστικο στην προσωπικοτητα του αλλου..το χρησιμοποιουμε και σαν παραδειγμα στη δικη μας ζωη.
    Αλλα και παλι..νομιζω πως εστω και μια μικρη αρχη..ανεξαρτητα απο ολα αυτα θα μας εδινε πιο πολυ κουραγιο και για τα επομενα βηματα και θα μας εκανε να νιωσουμε πιο ομορφα!
    Τα λεω σε εσας να τα ακουω και εγω! ;)
    Butterfly

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Ιφιγένεια

    Δεν υπάρχουν δυστυχώς μαγικά για να ξεμπλοκάρουμε από μια κατάσταση παρά μόνο δουλειά με το πρόβλημα μας και τους φόβους μας και ανάλογα τη δύναμη που διαθέτουμε ίσως χρειαστούμε και βοήθεια όπως λέω συνέχεια για να μη ψάχνουμε να κάνουμε θαύματα μόνοι μας.
    Όταν είμαστε μπλοκαρισμένοι βλέπουμε τη λύση αλλά δε μπορούμε να το κάνουμε γιατί ενώ προσπαθούμε είναι μακρύς και δύσκολος ο δρόμος και επειδή δε μπορούμε συνήθως να τον βαδίσουμε μόνοι μας νοιώθουμε ενοχές και μας κόβονται τα πόδια και επανερχόμαστε πάλι στην αρχή.
    Ακόμα κι αν αλλάξει κάτι στη ζωή μας ξαφνικά και μας κάνει χαρούμενους σε μια επόμενη δυσκολία θα ξαναβγεί το πρόβλημα στην επιφάνεια και πάλι θα μας κάνει τη ζωή δύσκολη γιατί είναι φωλιασμένο τόσο βαθειά που χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη και προσπάθεια για να το βγάλουμε ενω είμαστε τόσο εξασθενημένοι ....
    Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά να σε προτρέψω να κάνεις κάτι...

    Έστω άρχισε να βάζεις πολύ μα πολύ μικρούς στόχους κάνοντας και χρονοδιαγράμμα και αφού δεσμευτείς προσπάθησε να τους πετύχεις έτσι θα βάζεις μεγαλύτερους και μεγαλύτερους χωρίς τις ενοχές της αποτυχίας και της επαναφοράς στην αρχική κατάσταση.

    Η εξάρτηση δεν είναι αξιόπιστη. Η νοοτροπία ,η γνώση και η αυτογνωσία κάνουν τη διαφορά.
    \"Οι νικητές δεν έχουν θετική νοοτροπία επειδή κερδίζουν,αλλά κερδίζουν επειδή έχουν θετική νοοτροπία.\"

    Ο roger fritz λεει:

    Όταν εκτιμούμε τις προοπτικές τις καριέρας μας,δεν αρκεί να καθορίσουμε τι θέλουμε να γίνουμε.Είναι ζωτικό να αναγνωρίσουμε και μετά να αξιολογήσουμε τι είμαστε πραγματικά αυτή τη στιγμή.
    Υπάρχει ένα test τεσσάρων σημείων όπως το ονομάζει για όποιον ανυπομονεί να πετύχει:

    1) Προσπάθησε να ανακαλύψεις τι σε παρακινεί και τι σου δίνει ικανοποίηση
    2)Δες αν υπάρχει διαφορά μεταξύ του τι θέλεις και του σε τι είσαι καλή
    3)Διευκρίνησε τις αξίες και τις προτεραιότές σου και καθόρισε αν αυτές είναι διαφορετικές από αυτές του εργοδότη σου..
    4)Αφού ζυγίσεις τις διαφορές ανάμεσα στο τι θέλεις και τι κάνεις καλά και τις διαφορές ανάμεσα στο τι σε παρακινεί και τι σου δίνει ικανοποίηση,πρέπει να αποφασίσεις με ειλικρίνεια και αντικειμενικότητα αν είσαι ικανή να ξεπεράσεις αυτές τις διαφορές.

    Επίσης γράφει

    1)Ποτέ μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να γίνει θύμα κανενός
    2)Παίρνε αποφάσεις βασισμένες στο ποιά εναλλακτική λύση σου προκαλεί το μεγαλύτερο ενθουσιασμό στη καρδιά και στο μυαλό σου
    3)Κάνε ότι φοβασαι να κάνεις μέχρι να μη σε τρομάζει πλέον αυτό
    4)Τίποτα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αν το διαιρέσεις σε μικρές εργασίες
    5)Το κλειδί της επιτυχίας είναι να μην αφήνεις τα μικρά προβλήματα να γίνουν μεγάλα

    Βέβαια όλα αυτά καλά είναι στη θεωρία.

    Μια και μένεις στη επαρχία αν θυμάμαι καλά, προσπάθησε να πάρεις κάποια βιβλία που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν αφάνταστα μια και είναι \"διαμάντια\" αυτοβελτίωσης.

    Χωρίς να κάνω διαφήμιση είναι από τις εκδόσεις κλειδάριθμος

    1)Οι 7 συνήθειες των εξαιρετικά αποτελεσματικών ανθρώπων του stephen covey
    2)Δρόμος ταχείας κυκλοφορίας του roger fritz
    3)Ποιός πήρε το τυρί μου του spencer johnson
    4)Πως να αντιμετωπίσετε τους ανθρώπους με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό του Les Giblin
    5)Η καλύτερή σας χρονιά του Jinny Ditzler

    Και ότι άλλο βρεις ενδιαφέρον.

    Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα και να μη σε κούρασα

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Γιάννη σε βλέπω να δίνεις συμβουλές ενώ εσύ δεν έχεις ζητήσει καμία. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά να σε προτρέψω να δεις μήπως το να δίνεις συμβουλές σε άλλους σε κάνει να αισθάνεσαι πιο δυνατός και πιο ασφαλής με τον εαυτό σου. Μήπως τελικά δεν πιστεύεις αρκετά στον εαυτό σου.

    Φιλικότατα

    Φρούτο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Φρούτο καλημέρα

    Αν διαβάσεις προσεκτικά τις τοποθετήσεις μου σε όλα τα θέματα θα δεις ότι αποφεύγω να το παίζω ξερόλας και να δίνω συμβουλές γιατί δε θεωρώ ότι είμαι ικανός να το κάνω.
    Πολλές φορές βλέπω βαθύτερα πράγματα σε πολλές τοποθετήσεις και πάλι αποφεύγω να το λέω απλά με διακριτικό τρόπο προκαλώ προβληματισμούς..
    Δε ξέρω πως ακούγεται αλλά δουλεύω με τον εαυτό μου εδώ και χρόνια,διαβάζω, ακούω και βλέπω γύρω μου όπως όλοι μας και παρατηρώ και απλώς καταθέτω την άποψή μου όπως όλοι μας και όσο μπορώ πιο διακριτικά γιατί ο καθένας μας είναι διαφορετικός,έχει τους ρυθμούς του και τα δικά του εργαλεία αυτοβελτίωσης.
    Ίσα ίσα που ότι μεταφέρω όπως είναι αφιλτράριστο το λέω κιόλας, για να μη το παίξω αυθεντία αλλά να πάρει τα εύσημα ο συγγραφέας ή ο ανώνυμος που το λέει.
    Δε προσπαθώ να δώσω αξία στον εαυτό μου γιατί κανείς εκτός το Βασιληά δεν αυτοδιορίζεται και δεν αυτοπροσδιορίζεται...
    Λυπάμαι αλλά αυτός είναι ο χαρακτήρας μου και αν καταλάβω ότι ενοχλεί γενικότερα και όχι μεμονομένα απλώς θα αποχωρήσω ...
    Λες ότι δε ζητάω πράγματα από σας....
    Μα το γεγονός ότι είμαι εδώ και διαθέτω τόσο χρόνο από το χρόνο που δεν έχω δε σημαίνει τίποτα ? Σίγουρα παίρνω πράγματα όπως όλοι μας και σίγουρα περνάω καλά και θεωρώ ότι όλοι έχουμε κάτι να πούμε με το δικό μας τρόπο γι αυτό και κάνω διάλογο και όχι μονόλογο, απλά ο καθένας παίρνει πράγματα με διαφορετικό τρόπο και αυτό πρέπει να το καταλάβεις γιατί σε βλέπω γενικότερα να ψάχνεις γωνία στο κύκλο, χωρίς να μπορείς να δεκτείς τη διαφορετικότητα του καθενός μας.


    Με εκτίμηση

    Γιάννης

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Γιάννη με παρεξήγησες.

    Δεν είπα ότι το παίζεις ξερόλας και δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι. Αλλά όπως εσύ βοηθάς εμάς έτσι έχουμε και εμείς την υποχρέωση να βοηθήσουμε εσένα όταν βλέπουμε βαθύτερα πράγματα που ίσως εσύ δεν βλέπεις.

    Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου και θα δεις πολλές αλήθειες.

    Φιλικότατα

    Φρούτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Οκ Φρούτο ζητάω συγνώμη αν σε παρεξήγησα και αν παρερμήνευσα τα γραφόμενά σου !

    Με εκτίμηση

    Γιάννης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •