...ολοι εσεις..κι εγω.. - Page 32
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 32 of 32 FirstFirst ... 22303132
Results 466 to 476 of 476
  1. #466
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Originally posted by Adzik
    triella moy....prepei na deis tis imerominies ..ayta poy les einia mia poliiiii palia istoria.. xeexexe
    milas gia ton proin moy..axo perasi 40 kimata apo tote xexex...

    pleon eimai pantremeni kai exo enan iperoxo gioka 8 minon..

    pantos eyxaristo poli..
    Yikes....εκανα πατατα τελικα...συγνωμη βρε Adzik δεν ειχα και πολυ χρονο να διαβασω τα υπολοιπα...δεν εχεις ιδεα ποσο χαιρομαι που εισαι καλα τωρα...ευχομαι ακομα καλυτερα και να σου ζησει ο γιος πολυχρονος και πανω απο ολα γερός και δυνατος!!!!
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  2. #467
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by RainAndWind
    Μερικές μου σκέψεις Adzik πάνω σε μερικά από αυτά που έχεις γράψει.Γενικά χαίρομαι να σε διαβάζω,γιατί είσαι ένας χείμαρρος σε όσα γράφεις,αυτό δείχνει ικανή δυνατότητα προσέγγισης των όσων αισθάνεσαι,άλλο που κάποιες φορές τα \"ψιλοπαραποιείς\"(όλοι το κάνουμε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό)λόγω πρότερων βιωμάτων σου.
    Μερικά από όσα παραποιείς δίχως να το γνωρίζεις είναι τα εξής.Γράφεις πως η σχέση σου με τη μητέρα σου είναι μία σχέση δυνατή.Αμέσως μετά,γράφεις πως είναι μακρινός σου άνθρωπος.Αυτό είναι σχέση εξάρτησης.Η δύναμη που έχει κάποιος πάνω μας,μέσω των συναισθημάτων που μας γεννά.Καθώς έχω αρχίσει να μπαίνω στο δικό μου κομμάτι του θυμού για τη μητέρα μου,το κατανοώ πλέον.Αλλά αν δεν αποδεχτείς το κομμάτι του θυμού σου,που είναι δίκαιος,δεν θα μπορέσεις να τον δουλέψεις.Αποδέξου τον.Είναι μέρος μίας απαραίτητης διαδικασίας να κανονίσεις τις συγκρούσεις μέσα σου.Τότε θα διαχειριστείς τον θυμό,στη ρίζα του,όχι στην έκφρασή του.Χάνεις το δάσος όταν δεν κοιτάς από πού προέρχεται αλλά πότε εκδηλώνεται και πώς.

    Έπειτα,πλάθεις καθημερινά μία Adzik,που από φόβο μη δείξει στο παιδί της θυμό,καταπιέζει όλη μέρα τον εαυτό της,με αποτέλεσμα να βγάζει τον θυμό το βράδυ,εκεί που αυτό της \"επιτρέπεται\"περισσότερο,� �ηλαδή στον σύντροφό σου.Πιστεύεις πως είναι δυνατό να μη θυμώνεις ποτέ,να κρύβεις από κοντινά σου άτομα συναισθήματα που έτσι κι αλλιώς δεν είναι απειλητικά,ούτε δείχνουν ανισορροπία,εσύ το βλέπεις με τέτοιο τρόπο.Όλοι ενδέχεται να θυμώνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας,άλλοτε λιγάκι,άλλοτε περισσότερο.Να σε ρωτήσω κάτι;Aν κάτι σε θυμώσει κατά τη διάρκεια της ημέρας,θα το κρατήσεις γιατί δεν επιτρέπεται,για να μην πληγώσεις δήθεν το παιδί σου με τη φωνή.Λοιπόν,τα παιδιά δεν τρομάζουν παρά με ό,τι τρομάζει εμάς.Παράδειγμα,μπορείς να δεις παιδιά που οι μητέρες τους είναι υγιείς αλλά φωνακλούδες,δηλαδή με δυνατή φωνή.Τα παιδιά αυτά δεν τα τρομάζει η φωνή,ούτε η κατά περίσταση θυμωμένη μητέρα,γιατί το θεωρούν άλλο ένα φυσικό μέρος της καθημερινότητας,αφού η ίδια η μητέρα δε φοβάται το θυμό της.Εσύ τρέμεις τον θυμό σου,γιατί η μητέρα σου σε τιμωρούσε και σε έκρινε γι αυτόν.Ενδεικτικό είναι ένα παλιό σου ποστ.Γράφεις το εξής σε ένα μέλος:\"...μην νευριάζεις...τρομάζω...\"Γιατ ί σε τρομάζει το νευρίασμα των άλλων Άντα;Σε τρομάζει γιατί σε τρόμαζε μικρή,γι αυτό.Και σε σένα σε τρομάζει το δικό σου νευρίασμα,από εκεί ξεκινά το θέμα σου,έτσι ψάξτο-προσωπική μου άποψη και κρίση.Δεν σημαίνει κακοποιώ ούτε τραυματίζω το παιδί μου αν υψώσω λίγο τη φωνή μου Άντα μου,εσύ το βλέπεις έτσι,από ανασφάλειές σου.

    Γιατί έμεινες στο ίδιο σπίτι για τέσσερις μήνες με τη μητέρα σου;Mία μητέρα που άφησες να εισχωρήσει στην καθημερινότητά σου και όπως έγραψες \"να σε κάνει κομμάτια μέσα στο ίδιο σου το σπίτι\";Θα μου απαντήσεις\"μα Ρέιν,ήθελα βοήθεια\".Που αντί γι αυτήν,πήρες τι;Κριτική,κατακραυγή και εισχώρηση στην ζωή σου,στο τώρα της Άντας με τον Μιχάλη.Εσύ το άφησες καλό μου να γίνει,γιατί αισθανόσουν πάλι \"μικρή\"και αυτοτιμωρήθηκες,όπως έχεις μάθει να κάνεις.Σε καταλαβαίνω,το έκανα τόσες φορές στο παρελθόν.Διαχειρίσου τον άλυτο θυμό προς την μητέρα σου.Ενδέχεται η μητρότητα να σου φέρνει στην επιφάνεια όλα αυτά τα συναισθήματα τα δεμένα με πόνο προς την μητέρα σου.Νομίζεις πως διαχειρίζεσαι τη σχέση με τη μητέρα σου καλύτερα.Στην πραγματικότητα δεν το κάνεις,όσο αυτός ο θυμός μένει ανείπωτος,ανεξερεύνητος,μη ομολογημένος από φόβο,θα τον βγάζεις αλλού και θα αναρωτιέσαι πάντα\"μα γιατί,γιατί δεν τον ελέγχω\".Πώς να ελέγξεις κάτι που δεν έχεις αγγίξει καν;H σχέση σου επηρεάστηκε από αυτήν την εισχώρηση της μητέρας σου σε μορφή βοήθειας.Έγινε κοινωνός του θυμού ο σύντροφός σου,σε αυτόν εκφράζεις ελεύθερα ό,τι δεν μπορείς να εκφράσεις στη μητέρα σου.
    Aν κάτι σε θυμώσει κατά τη διάρκεια της ημέρας,θα το κρατήσεις γιατί δεν επιτρέπεται,για να μην πληγώσεις δήθεν το παιδί σου με τη φωνή.Λοιπόν,τα παιδιά δεν τρομάζουν παρά με ό,τι τρομάζει εμάς.

    Rein μου..οχι φυσικα και δεν ειμαι καμια μαμα φρικιο ..ειμαι πολυ αυθορμητη για να μπορω να με ελεγχω σε υπερβολικο βαθμο..απλωσ προσπαθω αν θυμωσω με το παιδακι μου..να θυμωσω.να εκδηλωσω δηλ. την δυσαρεσκια μου, αλλα στα 2/5..δυο πεμπτα του θυμου που νιωθω...εννοειτε...πωσ αν δεν γνωρισει και τον θυμο ..στο τελοσ το παιδι θα ειναι απροετοιμαστο να τον δεχτει..αλλα και γενικοτερα σαν να ζει σε γυαλινη φουσκα...και αυτο θα ηταν οτι χειροτερο...


    Καλη μου..

    \'\'Εσύ τρέμεις τον θυμό σου,γιατί η μητέρα σου σε τιμωρούσε και σε έκρινε γι αυτόν.Ενδεικτικό είναι ένα παλιό σου ποστ.Γράφεις το εξής σε ένα μέλος:\"...μην νευριάζεις...τρομάζω...\"Γιατ ί σε τρομάζει το νευρίασμα των άλλων Άντα;Σε τρομάζει γιατί σε τρόμαζε μικρή,γι αυτό.Και σε σένα σε τρομάζει το δικό σου νευρίασμα,από εκεί ξεκινά το θέμα σου\'\'

    με σοκαραν τοσο αυτα που μου εγραψεσ..με ταρακουνισεσ γιατι ησουν απολυτα ευστοχη..εβαλα τα κλαματα..και τα δακρυα μου ακομη δεν εχουν σταματησει.. ακομη και τα δακρυα μου ...δημιουργουνται μεσα σε αυτο το δεκατο του δευτερολεπτου..οπωσ και ο θυμοσ.. λεσ και ειμαι συναιχωσ σε ετοιμοτητα να κλαψω.. χροονια τωρα..

    το κομματι αυτο θα το δωσω στην γιατρο μου..οταν την δω..γιατι ειναι πραγματικα πολυ δυνατο και πολυ αντιπροσωπευτικο... σε ευχαριστω πολυ που με παρατηρισεσ τοσο ωστε να μπορεις σημερα να μου πεις αυτα..

    ναι..μαλλον γι αυτο τον φοβαμαι και τον αρνουμαι τοσο τον θυμο...γιατι ημουν σε αρνηση σχετικα με αυτον απο παντα...και ξαφνικα με περασε απο πανω..και με χαστουκισε..



    \'\'Γιατί έμεινες στο ίδιο σπίτι για τέσσερις μήνες με τη μητέρα σου;Mία μητέρα που άφησες να εισχωρήσει στην καθημερινότητά σου και όπως έγραψες \"να σε κάνει κομμάτια μέσα στο ίδιο σου το σπίτι\";Θα μου απαντήσεις\"μα Ρέιν,ήθελα βοήθεια\".Που αντί γι αυτήν,πήρες τι;Κριτική,κατακραυγή και εισχώρηση στην ζωή σου,στο τώρα της Άντας με τον Μιχάλη.Εσύ το άφησες καλό μου να γίνει,γιατί αισθανόσουν πάλι \"μικρή\"και αυτοτιμωρήθηκες,όπως έχεις μάθει να κάνεις.\'\'

    σχετικα με αυτο δυστυχως δεν ηταν ετσι, της ειχα ξεκαθαρισει απο την αρχη πως μετα απο μαξιμουμ 2 μηνες εγω δεν θα αντεχω να ζω μαζι τησ αλλο..γνωριζω τις αντοχες μου σε σχεση με εκεινη

    ομως..ηταν καθαρα οικονομικοι οι λογοι που αναγκασαν την μητερα μου να συγκατοικησει μαζι μασ.. πολυ απλα δεν ειχε που αλλου να μεινει εκεινουσ τουσ μηνεσ... εγω ισα ισα που οχυρωνα το σπιτικο μου..τα δικαιωματα μου..και γενικοτερα ολων τον \'\'χωρο\'\' μου.. αλλα και παλι.. οι μητερες μασ..ξερουν παντα να λυγιζουν ακομη και σιδερα.. χμ...

    οσο για τα ανυπωτα...της εχω πει ολα αυτα που κουβαλαω μεσα μου κατα καιρους..καθε φωρα δειχνει να την αγγιζουν ολα αυτα..αλλα τελικα μετα απο λιγο καιρο ..ολη η συμπεριφορα της επιστρεφει στα γνωριμα της λημερια.. την γνωριμη και σε εκεινη αρνηση να δεχτει καποια δικα της λαθη..την καταλαβαινω..ειναι ενας τροποσ αμυνασ κι αυτοσ...

    πλεον εδω και χρονια μαζι με την γιατρο μου προσπαθουσα να μαθω να μην περιμενω καποια αλλαγη απο εκεινη..να το αποδεχτω...κι εκει αρχιζει το κολλημα..διοτι εξακολουθω να περιμενω καθε φωρα καποια αλλαγη..η οποια δεν ερχεται ποτε ..παλιοτερα θα αντιδρουσα με λυπη..τωρα πια αντιδρω με θυμο... το δουλευω ομωσ που θα μου παει..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #468
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by weird
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by RainAndWind
    Adzik,όταν ενοχοποιούμε συνεχώς τον εαυτό μας,θα κλαίει και θα ξανακλαίει,θα χτυπιέται κάτω μέχρι να πάρουμε το μήνυμα.Ας δούμε τι λες,που θέλει αλλαγή για να πάψεις να νιώθεις ενοχές.Φωνάζω,κάνω κακό στον άνθρωπό μου και μετά κλαίω,μετανιώνω.Λοιπόν,για να το ξέρεις,κανένας ποτέ δεν πέθανε από τη φωνή ενός άλλου.Είναι ενήλικας ο σύντροφός σου,διαλέγει να είναι μαζί σου,με τις φωνές σου-προσωρινά-και με τα όλα σου.Είμαι λυπημένη και κουρασμένη.Να ξελυπηθείς και να αποφορτιστείς.Κάτσε και συζήτησε με τον εαυτό σου να δεις πού ακριβώς οφείλεται αυτός ο θυμός.Για να νιώθεις θυμωμένη,από κάπου έρχεται αυτό,δεν ξυπνάμε ένα πρωί και λέμε,τι καλά,ας θυμώσω λίγο πάλι σήμερα.Τι είναι άλυτο στη σχέση σας και σου βγαίνει σε επιθετικότητα;Προσωπική μου άποψη,ίσως έμαθες μια ζωή να φταίει η Adzik για όλα.Το δείχνει ακόμη και πως τον θυμό σου τον βλέπεις σαν ένα κακό συναίσθημα.Κανένα συναίσθημα δεν είναι κακό,όλα κάτι θέλουν να μας πουν και σε κάτι μας χρησιμεύουν.Χρησιμοποίησε αυτό που σου λέει ο θυμός σου,πως κάτι στη ζωή σου,στη σχέση σου,σε σένα,δεν πάει καλά και πως πρέπει να το φτιάξεις.Και απόδωσε ευθύνες,δίχως να φοβάσαι να το κάνεις.Μήπως παίζει αυτό το σκεπτικό\"πάλι εγώ φταίω,όλα εγώ τα κάνω\"μέσα σου τραμπολίνο;Kαι συζητήστε,ανοιχτά και ψύχραιμα,πώς μπορείτε να φτιάξετε πράγματα στη σχέση σας,ξανά.Αν υπάρχει κάποιο παρελθόν που σκοτεινιάζει,πρέπει να βγει ο θυμός,αν δε βγει,τότε η Adzik θα πρεσσαριστεί πέραν των ορίων της.Σοφό συναίσθημα ο θυμός.Βαλβίδα εκτόνωσης και φίλος μας αν τον δούμε έτσι.Δες τον θυμό σου σαν έναν άνθρωπο.Ρώτα τον,τι θέλεις να μου πεις φίλε;
    ...Ρειν μου.. τοτε ηταν απλοσ θυμοσ...τωρα ειναι η κουραση..στην οποια συναιβαλε ολοσ αυτοσ ο θυμοσ.. η πιεση αυτου...και δεκαδεσ αλλα πραγματα...

    και ναι..δεν κανουμε αλλη δουλεια...τα συζηταμε......απλωσ στο τελοσ εγω εχω λυπη και θλιψη..ενω εκεινοσ θεωρει πωσ ολοι εχουν τετοια προβληματα..και τιποτα αλλο....και πωσ μετα απο 2 ωρεσ..ειναι σαν να μην εχει συμβει τιποτα..

    ..για εμενα ομωσ δεν ειναι ετσι..ακριβωσ..
    Θα ήθελα να πω κάποια πραγματάκια πάνω σε αυτά που έχεις γράψει καλή μου Αντα.

    Φαίνεται οτι προσπαθείτε να επικοινωνήσετε, αλλά μήπως νιώθεις οτι τελικά δεν ακούγεσαι?
    Μήπως νιώθεις οτι μπορεί ο σύντροφος να αρνείται να δει πιο βαθιά, να μείνει πάνω απο το πρόβλημα, αλλά το εξορκίζει λέγοντας, \" αυτά συμβαίνουν\"?
    Μήπως νιώθεις οτι κι εσύ με την σειρά σου δεν καταφέρνεις πάντα να εκφράσεις αυτό που θέλεις και με τον τρόπο που είναι κατάλληλος για να γίνει κατανοητό?

    Κανένας θυμός δεν είναι κάτι κακό και κατακριτέο.
    Συνήθως ο θυμός εχει μέσα του άλλα, βαθύτερα αίτια.
    προσωπικά κάθε θυμός μου, όπως σου είπα, όταν τον εξιχνίασα, με οδήγησε ενα βημα πιο κοντά στην εσωτερική μου αληθεια...

    Αναφέρεις επίσης οτι σταματησες να μιλάς.
    Και για μένα η συνεδρία απο την οπτική της εξωτερίκευσης, του μοιράσματος, της ομιλίας, ήταν πολύ σημαντική και δεν συσσωρευόντουσαν τόσα μέσα μου.

    Μέχρι να ξεκινήσεις πάλι ωστόσο, μπορείς να κάνεις κάποια βήματα για να έρθεις πιο κοντά, στα μηνύματα που σου στέλνει ο θυμός σου, στα αληθινά σου συναισθήματα, τις ανάγκες σου, σε εσένα.

    ειναι τοσο καλοσ..οσο και ξεροκεφαλοσ.. τοσο πιστος στην σχεση μασ..και την αγαπη μασ..που κατα καποιο τροπο μειωνει στα ματια του την σημαντικοτητα των θεματων που εγω βαζω στο \'\'τραπεζι\'\'...αλλα ναι ταυτοχρονα αυτο αποδυναμωνει και τισ δηλωσεισ μου για τις δικες μου αναγκες..

    και το φοβερο δεν ειναι πωσ

    \'\'ο σύντροφος να αρνείται να δει πιο βαθιά, να μείνει πάνω απο το πρόβλημα, αλλά το εξορκίζει λέγοντας, \" αυτά συμβαίνουν\"?\'\'

    (ειναι παρα πολυ εξυπνοσ..και με υψηλο επιπεδο αντιληψησ και νοημοσυνης..τοσο IQ οσο και EQ )

    αλλα το οτι πραγματικα πιστευει πωσ περναμε προβληματα που περναει ολοσ ο κοσμος..και ολα τα ζευγαρια..

    ολοι οι παντρεμενοι..ολες οι οικογενειεσ..

    ισωσ εν μερη βεβαια να εχει και δικιο δεν μπορω να το γνωριζω αυτο εφοσων ποτε δεν υπηρξα σε μια\'\'νορμαλ\'\' \'\'κλασσικη\'\' οικογενεια..οπου υπηρχαν ολοι οι ρολοι και ο καθενας ειχε την θεση και ιεραρχια στην οικογενεια..ετσι δεν γνωριζω ουτε τισ συγκρουσεισ \'\'νορμαλ\'\'(ας τις ονομασουμε βρε παιδι μου ετσι..) οικογενειων
    ..ουτε το ποσο συχνος ειναι ο θυμοσ και οι τσακωμοι..

    η λογικη και η συναισθηματικη μου νοημοσυνη μοναχα εκφερουν αποψη...η οποια ειναι αντιθετη με την αποψη του αγαπημενου μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #469
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Triella
    Originally posted by Adzik
    triella moy....prepei na deis tis imerominies ..ayta poy les einia mia poliiiii palia istoria.. xeexexe
    milas gia ton proin moy..axo perasi 40 kimata apo tote xexex...

    pleon eimai pantremeni kai exo enan iperoxo gioka 8 minon..

    pantos eyxaristo poli..
    Yikes....εκανα πατατα τελικα...συγνωμη βρε Adzik δεν ειχα και πολυ χρονο να διαβασω τα υπολοιπα...δεν εχεις ιδεα ποσο χαιρομαι που εισαι καλα τωρα...ευχομαι ακομα καλυτερα και να σου ζησει ο γιος πολυχρονος και πανω απο ολα γερός και δυνατος!!!!
    Να σαι καλα τριελλα μου και στα δικα σου..ευτυχισμενη..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #470
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ευχαριστω βρε παιδιαααααα μια μεγαααλη αγκαλια σασ στελνω..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #471
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Adzik


    ειναι τοσο καλοσ..οσο και ξεροκεφαλοσ.. τοσο πιστος στην σχεση μασ..και την αγαπη μασ..που κατα καποιο τροπο μειωνει στα ματια του την σημαντικοτητα των θεματων που εγω βαζω στο \'\'τραπεζι\'\'...αλλα ναι ταυτοχρονα αυτο αποδυναμωνει και τισ δηλωσεισ μου για τις δικες μου αναγκες..

    και το φοβερο δεν ειναι πωσ

    \'\'ο σύντροφος να αρνείται να δει πιο βαθιά, να μείνει πάνω απο το πρόβλημα, αλλά το εξορκίζει λέγοντας, \" αυτά συμβαίνουν\"?\'\'

    (ειναι παρα πολυ εξυπνοσ..και με υψηλο επιπεδο αντιληψησ και νοημοσυνης..τοσο IQ οσο και EQ )

    αλλα το οτι πραγματικα πιστευει πωσ περναμε προβληματα που περναει ολοσ ο κοσμος..και ολα τα ζευγαρια..

    ολοι οι παντρεμενοι..ολες οι οικογενειεσ..

    ισωσ εν μερη βεβαια να εχει και δικιο δεν μπορω να το γνωριζω αυτο εφοσων ποτε δεν υπηρξα σε μια\'\'νορμαλ\'\' \'\'κλασσικη\'\' οικογενεια..οπου υπηρχαν ολοι οι ρολοι και ο καθενας ειχε την θεση και ιεραρχια στην οικογενεια..ετσι δεν γνωριζω ουτε τισ συγκρουσεισ \'\'νορμαλ\'\'(ας τις ονομασουμε βρε παιδι μου ετσι..) οικογενειων
    ..ουτε το ποσο συχνος ειναι ο θυμοσ και οι τσακωμοι..

    η λογικη και η συναισθηματικη μου νοημοσυνη μοναχα εκφερουν αποψη...η οποια ειναι αντιθετη με την αποψη του αγαπημενου μου..
    Καλή μου άντα, πώς γίνεται η πίστη του άντρα σου στην αγάπη σας να αποδυναμώνει τα θέματα που θέτεις στο τραπέζι?

    Είναι μήπως λίγο σαν να σου λέει, αφού έχουμε τόση αγάπη αναμεταξύ μας, όλα τα άλλα είναι ανούσια, λεπτομέρειες, κρισούλες που όλα τα ζευγάρια περνάνε.

    Ενώ εσύ λες οτι, ναι έχουμε αυτό που έχουμε, πίστη και αγάπη, αλλα ας μην το αφήνουμε να επισκιάζει κάποια τρέχοντα ζητήματα. Τα οποία πρέπει να λυθούν με το να ακούμε ο ένας τον άλλο, να επικοινωνούμε και να δρούμε αναλόγως.

    Η αγάπη δεν είναι πανάκεια για καθε πρόβλημα της σχέσης.

    Το οτι είναι έξυπνος, δεν έχει να πει.
    Μπορεί παρόλαυτά να αρνείται να δει παρά πέρα, να αμύνεται έτσι πιστεύοντας οτι θα χαλάσει αυτό το ωραίο που έχετε.

    Απο την άλλη, που κολλάει το νορμάλ και το μη νορμάλ σε όλο αυτό?

    Μεταξύ δυο ανθρώπων που χτίζουν το δικό τους σύμπαν, οι έννοιες του νορμάλ και του μη, ξεθωριάζουν, φαίνεται ακόμα πιο έντονα, πόσο περιττές είναι αυτές οι ταμπέλες.

    Σου στέλνω κι εγω μια μεγάλη αγκαλιά )
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #472
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    .την καλησπερα μου σε ολουσ οσουσ νιωθουν μονοι αποψε..

    νιωθω μοναξια...

    καθοσ τα σουτζουκακια μαγειρευονται...ετσι για να ευθυμισουμε λιγο..

    ,,..η παλια μου φιλη... ξαναγυρισε...

    μηπωσ για να φαει??...:P:PP:P:P


    σοβαρα τωρα...ειμαι μονη..

    να βαλω κρασακι να πιουμε?..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #473
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    οκ, εσυ πρεπει να βρεις μια ασχολια..!

    Λογικο ειναι να βαριεσαι αν ολη σου η ζωη περιστρεφεται μεσα στο σπιτι..!


    Δεν πας λεω εγω να δωσεις εξετασεις στην ΑΣΚΑ που ελεγες να δωσεις....? Σκεψου θα ξαναγινεις φοιτητρια..! Και μονο για τον \"τιμητικο\" τιτλο αξιζει...!!!


    Δεν θα μου αρεσε να γερασεις πριν την ωρα σου... ουτε εσενα φανταζομαι. Οποτε... ωρα να μπεις σε ενα problem elimination mission.. ή αλλιως.... αν τα βρεις σκουρα (πολυ πολυ σκουρα), σε ενα Boltseed\'s Master Plan......


  9. #474
    Originally posted by Adzik
    .την καλησπερα μου σε ολουσ οσουσ νιωθουν μονοι αποψε..

    νιωθω μοναξια...

    καθοσ τα σουτζουκακια μαγειρευονται...ετσι για να ευθυμισουμε λιγο..

    ,,..η παλια μου φιλη... ξαναγυρισε...

    μηπωσ για να φαει??...:P:PP:P:P


    σοβαρα τωρα...ειμαι μονη..

    να βαλω κρασακι να πιουμε?..


    αντουλα...οταν νιωθεις μονη να μπαινεις στο τσατ.......

    http://xat.com/RemedyAndFriends

  10. #475
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Boltseed
    οκ, εσυ πρεπει να βρεις μια ασχολια..!

    Λογικο ειναι να βαριεσαι αν ολη σου η ζωη περιστρεφεται μεσα στο σπιτι..!


    Δεν πας λεω εγω να δωσεις εξετασεις στην ΑΣΚΑ που ελεγες να δωσεις....? Σκεψου θα ξαναγινεις φοιτητρια..! Και μονο για τον \"τιμητικο\" τιτλο αξιζει...!!!


    Δεν θα μου αρεσε να γερασεις πριν την ωρα σου... ουτε εσενα φανταζομαι. Οποτε... ωρα να μπεις σε ενα problem elimination mission.. ή αλλιως.... αν τα βρεις σκουρα (πολυ πολυ σκουρα), σε ενα Boltseed\'s Master Plan......

    μπολτσιτ...τωρα λεσ βλακειεσ...

    αντε μην νευριασω...οταν με το καλο περασει ο χρονοσ και τελειωσει το ταμειο οαεδ...θα πιασω δουλεια...για βιοποριστικουσ λογουσ πολυ απλα...

    εχω ηπεια καταθλιψη..δεν εχω βαρεμαρα.. κλαιω..νιωθω απογοητευμενη ... πιστεψε με ενασ ανθρωποσ που εχει ζησει με καταθλιψη για πολλα χρονια ξερει να ξεχωριζει την θλιψη τον πονο απο την βαρεμαρα..ελεοοοοοσσσ βρε μπουλ...

    αν δεν ξερεισ μην λεσ χαζα σε παρακαλώ... μακαρι να ειχα την δινατοτητα, τα χρηματα τον χρονο κλπ να κανω κατι για μενα... οταν ερθει η ωρα ολα θα γινουν..

    προσ το παρον παλευω να μην γινω χειροτερα..

    ξερω να αντιμετοπιζω παρα πολλα συναισθηματα.. μεχρι τωρα το μονο απαλευτο ηταν ο θυμοσ..

    τωρα γνωρισα και την απογοητευση...αυτη πωσ παλευεται οεο?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #476
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by Adzik
    .την καλησπερα μου σε ολουσ οσουσ νιωθουν μονοι αποψε..

    νιωθω μοναξια...

    καθοσ τα σουτζουκακια μαγειρευονται...ετσι για να ευθυμισουμε λιγο..

    ,,..η παλια μου φιλη... ξαναγυρισε...

    μηπωσ για να φαει??...:P:PP:P:P


    σοβαρα τωρα...ειμαι μονη..

    να βαλω κρασακι να πιουμε?..


    αντουλα...οταν νιωθεις μονη να μπαινεις στο τσατ.......

    http://xat.com/RemedyAndFriends
    Θεοφανακι μου μπηκα χθεσ μα ηταν μονο 2 παιδια που μιλαγανε μεταξυ τουσ..δεν ηθελα να τουσ το χαλασω

    σε ευχαριστω πολυ παντωσ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 32 of 32 FirstFirst ... 22303132

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •