...ολοι εσεις..κι εγω.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 476
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αdzik καλημέρα !

    Τώρα μόνο διάβασα το θέμα σου αλλά και τις απαντήσεις των φίλων εδώ μέσα.

    Επέτρεψέ μου να πω ότι αν δε νοιώθεις καλά με αυτόν που κουβέντιασες,αν δε νοιώθεις ότι σε κατάλαβε και σε άγγιξε και αν δεν ασχολήθηκε μαζί σου να μη πάρεις ούτε φάρμακα ούτε τίποτα.
    Δεν έχω εμπειρία από τέτοια βέβαια γιατί εγώ ότι έκανα το έκανα μόνο με ψυχολόγο για αυτοβελτίωση και μόνο και για να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου , αλλά θα έλεγα να ξεκινήσεις από ένα ψυχολόγο που θα σε καταλάβει, θα ασχοληθεί μαζί σου και αυτός θα δει αν χρειάζεσαι ψυχίατρο.
    Απ ότι ξέρω οι ψυχίατροι δίνουν μόνο φάρμακα ακόμα και για περιπτώσεις που τις καλύπτει ένας καλός ψυχολόγος.
    Δώσε μου ένα mail να επικοινωνήσουμε να σου πω κάποια πράγματα που δε θέλω να σου πω στο forum και θα δεις και μια άλλη πλευρά των πραγμάτων πιο ανώδυνη και πιο αισιόδοξη.
    Αν θέλεις φτιάξε μια διεύθυνση ευκαιριακή μόνο γι αυτό.

    Προς το παρόν μη παίρνεις φάρμακα...

    Εύχομαι το καλύτερο

    Καλό τριήμερο

    Γιάννης

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Υπαρχουν και ψυχιατροι που δε δινουν κατευθειαν φαρμακα αλλα ξεκινανε με ψυχοθεραπεια και αργοτερα αν χρειαστει δινουν και φαρμακα.Εμενα με ρωτησε καποια στιγμη αν θελω να μου δωσει αντικαταθλιπτικα αλλα αρνηθηκα,οποτε συνεχιζουμε απλα ψυχοθεραπεια.Καλο θα ειναι ομως να μην προτρεπουμε καποιον να μην παρει τα φαρμακα και γιατι ο ψυχιατρος ξερει κατι παραπανω και μπορει πραγματι να χρειαζονται αλλα και γιατι ειναι καπως επισφαλες να λεμε κατι τετοιο χωρις να γνωριζουμε ακριβως την περιπτωση και χωρις να εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις.Αντα καλυτερα την επομενη φορα συζητησε με τον γιατρο ο,τι αμφιβολιες εχεις και ο,τι σε απασχολει σχετικα με τη θεραπεια και μετα βλεπεις τι θα κανεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..ευχαριστω παιδια... αλλα εχω νεα...

    ..τισ πρώτες 2 μερεσ ηταν εντάξει ..ειχα νευρικότητα και τρέμουλο αλλα οκ το αντεχα,ισα ισα που μου έδινε και ενέργεια..... την τριτη μερα..με επιασε ενας παραξενος πονοκεφαλοσ και πιεση στο κεφαλι μαζι με μουδιασμα στο σαγονι και την γλωσσα... την τεταρτη μερα φοβερη υπνηλία...κοιμήθηκα μεχρι της 6 το απογευμα..αλλα οταν σηκωθηκα ημουν πολυ καλα... τισ επομενες 2 μερεσ..μεχρι τωρα δηλ. μου αύξησε την δόση σε ενα χαπάκι πρωι και ενα το βράδυ... και ενω η υπνηλία ηταν υποφερτη.. τωρα μου το γύρισε αλλιώς... ειμαι ζαλισμενη λεσ και εχω πιει 1-2 ποτα.. συνεχώς... ξερετε.. που οταν κοιτάμε κατι τo βλέπουμε με ελαφρύ slow motion δεν ειμαι στενοχωρημένη και δεν νιωθω ασχημα αλλα δυσκολεύομαι να δουλεψω μια και νυσταζω πολυ... και εχω αυτο το περιεργο σύμπτωμα της..ζαλαδασ να το πω??... προ χθες το βραδυ... οταν πρώτο ενιωσα αυτη την \"μέθη\"...οι κόρες των ματιων μου ηταν παρα πολυ διεσταλμένες.... ανησύχησα να πω την αληθεια... μπορώ να πω πως ηρέμισα με τα αντικαταθλιπτικά ..ισωσ ειναι ψυχολογικο..τι να πω.. ισωσ ενέργησαν πιο γρηγορα.. αλλα βρε παιδια ειναι φυσιολογικές αυτεσ οι παρενέργειες?... επίσης νιώθω να μου φευγει η ορεξη... και δεν κοιμαμαι καλα μια και οποιοδήποτε στιγμη το βραδυ εχω την αισθηση πως μπορω ετσι απλα να ανοίξω τα ματια μου.... ....ειναι κανονικα ολα αυτα???..καταλαβαινω πως ειναι η πρωτη εβδομαδα... και αλαζει η χημεία του εγκεφαλου και ολα μπορουν να συμβούν... αλλα...ειναι φυσιολογικά/..??.... σκέφτομαι να παρω τηλ τον γιατρο αυριο..να του τα πω ολα αυτα... φιλακια πολλα σε ολους....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #34
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Adzik,όλα τα παραπάνω που περιγράφεις,μπορεί να είναι είναι είτε παρενέργειες των πρώτων εβδομάδων που μπορεί να είναι φυσιολογικές και μέρα με τη μέρα να υποχωρήσουν,είτε πολλή άγχος από τη σκέψη οτι παίρνεις αντικαταθλιπτικά και το αν θα είναι αποτελεσματικά στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.Δεν θέλω να σε κάνω να νοιώσεις χειρότερα αλλά η μια εβδομάδα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να ενεργήσουν και να φέρουν αποτέλεσμα τα αντικαταθλιπτικά.Μην σκέφτεσαι οτι παίρνεις χάπια και μην ανυπομονείς για το αποτέλεσμα.Θα το νοιώσεις σιγά-σιγά!Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου!

    Φιλικά,
    Χρύσα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    adzik οταν παιρνεις αντικαταθλιπτικα τον πρωτο καιρο εχεις ΠΑΝΤΑ παρενεργειες...μην ανυσηχεις καθολου.πες τα ρε νικη...οι ψυχιατροι δεν δινουν αμεσως φαρμακα.δεινουν μονο οταν υπαρχει προβλημα.αλεχ συμφωνω μαζι σου οτι τα φαρμακα αυτα μαλλον ειναι παρεξηγημενα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Παιδια..δεν ειμαι καλα... δεν ξερω.... δεν μπορεσα να παρακολουθησω το μαθημα.. δεν μπορουσα να εστιασω πουθενα σταθερο βλεμα... στην δουλεια με το ζορι κρατηθηκα ορθια ..μαρτηριο.. ενιωθα πως λυποθυμαω ..ηθελα μονο να πεσω κατω να κουλουριαστω και να κοιμηθω...... χθες το βραδυ και σημερα το πρωι δεν πηρα τα χαπια.. και ξυπνησα παααρα πολυ κουρασμενη ...και λυπημενη... ετρεξα αμεσως στον γιατρο ..να μου αλαξει τα χαπια..αλλα θα ειναι εκει 1.30... οποτε και θα παω.... ..δεν ξερω.. τρεμω... σκατουλες... τρελενομαι? η απλα ειναι ακαταληλο το φαρμακο?....αχχχ.... υποτιθεται πως δεν ειναι δυνατο αντικαταθλιπτικο και οι παρενεργειες επρεπε να περνανε σιγα σιγα... μα εγω χειροτερευα... σορυ που σασ πριζω κι εσασ... αλλα φοβαμαι...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Οπως τα λες,οτι χειροτερευεις αντι να αρχισουν να υποχωρουν οι παρενεργειες,μπορει να μην σου ταιριαζει το φαρμακο και να πρεπει να στο αλλαξει ο γιατρος ή μπορει να χρειαζεται παραπανω χρονο για να υποχωρησουν.Ομως εφοσον βλεπεις οτι εισαι χειροτερα,πηγαινε και πες του τι αισθανεσαι για να δειτε τι τελικα πρεπει να κανεις.Για τις παρενεργειες δεν μπορω να σου πω κατι αλλο,γιατι δεν ειχα αναλογη εμπειρια και δεν γνωριζω κατι παραπανω.Ομως αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν πρεπει να ανησυχεις οτι μας κουραζεις κλπ.Εδω μπορεις να λες οτιδηποτε σε απασχολει και οπου μπορουμε ειμαστε προθυμοι να βοηθησουμε..
    Ολα θα πανε καλα..
    Φιλακια πολλα!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..καλοι μου γεια σασ... πηγα και μου ειπε πως επειδη ειμαι μικροκαμμωμενη μαλλον μου επεσε βαρια η δοση και μου την ξαναελλατωσε....σε καποιο καιρο ισωσ ξαναδοκιμασουμε να την αυξησουμε... θα δουμε..... ..παρ ολο που εχω 2 μερεσ να παρω ακομη λιγο ζαλισμενη ειμαι... παραξενο ε?... ελπιζω να ειστε ολοι καλα... σασ φιλω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλε μου Αλεξ ... σε ευχαριστω παααρα πολυ..¨)
    .. ενιωσα καλητερα που δεν ειμαι η μονη που ανησυχισα τοσο... ...ολα θα πανε καλα τωρα.. απο αυριο θα αρχισω παλι μισο μισο... σε φιλω γλυκα για καληνυχτα κι εσενα και ολουσ εκει εξω... μμμακια ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    τι παιρνεις?και ποσα mg?ρε συ ολα ειναι μεσα στο μυαλο σου...μηπως φοβασαι?ξερεις κατι?οταν δεν ειμαστε καλα και λεμε απο μεσα μας δεν ειμαι καλα...παμε χειροτερα.τα αντικαταθλιπτικα και επειμενω σε αυτο που λεω εχουν παρενεργειες πολλες οταν τα κοβεις τελειως!!!εγω οταν τα εκοψα επαιρνα χαπια για τον πονοκαιφαλο 2 βδομαδες!!!τα imigren 16 ευρω τα 4 χαπακια!!!!!!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αντωνη παιρνω Dumyrox 50mg αντικαταθλιπτικο μισο πρωι μισο βραδυ...
    .. ευχαριστω ολουσ..που ειστε διπλα μου.. μακια σασ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αντα μου πως εισαι αυτες τις μερες?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    το ρωτησα αυτο και δεν ειναι σοβαρη δοση...ισα ισα ειναι δοση συντηρισης

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Παιδακια μου γεια σασ... αφηστε... τρεχω σαν τρελη και δεν προλαβαινω..... δεν προλαβαινω καν να ξεκουραστω.. ειμαι συναιχωσ στην βιασινη.. φοβαμαι για καμια υπερκοπωση.. ..εχω αδυνατισει... δεν προλαβαινω να φαω.. αλλα αντεχω ακομη... δουλεια..σχολη.. τρεξιματα για χαρτια.. εφο ριεσ..ουφ... και δεν βρισκω χρονο για σασ... αμαν... και μου λειπετε...τοοοοοοοοοοσο πολυ................ ...μη με ξεχνατε!!!!!!!
    ουφ αντε να τελειωνουν και οι εξετασεισ στην σχολη να μεινει μονο η δουλεια... να χαλαρωσουμε λιγο.. να κανουμε τα μπανια μασ... τισ ηλιθεραπειεσ μασ.. τισ power yoges μασ... ....
    ..
    να μπορεσω να συμετασχω κι εγω στισ συζητισεισ σασ.... κλαψ...

    ...Αντωνη μου ολα καλα? Νικακι? Δαναη?...Οριον?Αλεξ μου?....παιδακια μου καλα... τι μου κανετε?????

    ..και κατι ακομα... Αντωνη μου.. τι συμαινει δοση συντηρισησ?... με τα χαπακια ειμαι πολυ καλα πια δεν εχω καθολου πια παρενεργειεσ.. μονο δεν κοιμαμαι καλα αλλα οκ... και.. η λιμπιντο δεν ειναι στα καλητερα τησ... κατα τα αλλα νιωθω καλα....

    να πατε Συνταγμα μεχρι τησ 28 μαιου εχει εκθεση λουλουδιων και εχει λουλουδακια απο 1 ευρω.... θα μεγαλωνουν και θα ομορφαινουν σαν τισ ψυχουλεσ σασ.. εγω πηρα 4 γλαστρεσ... λατρευω τα λουλουδια...
    ..φιλακια σασ πολααα!!!!!

    με πολυ αγαπη Αντουλα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    δοση συντηρισης ειναι η ελλαχιστη δοσολογια που σε κραταει σε καποια φορμα.χα χα χα με την λιμπιντο προβλημα?και εγω στις αρχες ξεφτιλιστηκα σε μια γκομενα αστα....επειρεαζει....

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •