...ολοι εσεις..κι εγω.. - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 32 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 476
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    αχ ρουλακι μου και γω χαιρομαι που σας ξαναβρηκα!!!!!!
    πολυ χαιρομαι!!!
    φιλακια σε ολους σας!!!!

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Alterego
    Πολλες φορες με πιανει απελπισια οταν εχω την δυναμη να σκεφτω τις τοσες δυνατοτητες και την τοση ζωη που βρισκεται τοσο κοντα μου...Σκεφτομαι ποτε ακριβως θα προλαβω να κανω τα οσα ονειρευομαι....και η ειρωνια βρισκεται στο γεγονος οτι δεν μπορω καν να αντιδρασω...δεν αρχιζω καν απο καπου...μεσα σε εκεινο το κλουβι,εγκλωβισμενος....
    Αραγε το κλειδι δεν υπαρχει;
    «... Με μια φυλακη θα ειχε συμβιβαστει. Να τελειωσει σα φυλακισμενος- αυτο θα ηταν σκοπος μιας ζωης. Αλλα τουτο ηταν ενα καγκελωτο κλουβι. Αδιάφορα, δεσποτικα, όπως στο σπίτι του, μπαινοβγαινε απο τα καγκελα ο θορυβος του κοσμου, ο φυλακισμενος ηταν στην πραγματικοτητα ελευθερος, μπορουσε να παιρνει μερος σε ολα, τιποτα δεν του ξεφευγε απ\' ο,τι συνεβαινε έξω, θα μπορουσε μαλιστα να εγκαταλειψει και το κλουβι, τα καγκελα βρισκοταν σε αποσταση μετρων το ενα απο το αλλο, ουτε φυλακισμενος δεν ηταν.»

    (Φραντς Καφκα, Αυτος)

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    aytos aytos..o agnostos aytos...:P

    γενικα ο καφκα εχει γραψει φοβερα πραγματα... την μεταμορφωση την εχετε διαβασει??

    \"κανενασ\" μου... αν σου αρεσει αυτο το ψιλο σαικο που εχει ο Καφκα θα σου αρεσει και ο αγαπημενοσ μου \"jonathan carroll \" diabase to \"ena paidi ston oyrano....\"....και αν ξερεισ καλα αγγλικα εχω να σου πω βιβλια του.... φοβερα!

    μακια σε ολουσ.....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    ισος το χοιροτερο: \"Ενα κλουβι πηγε να ψαξει ενα πουλι\"
    (ριγος οταν το προτοδιαβασα)

    πιος ινε αφτος ο τζ. καρολ; θα τον κιταξο αφου το λες. ευχαριστω!

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    \"Ενα κλουβι πηγε να ψαξει ενα πουλι\"

    καλε μου αυτο ειναι τιτλοσ βιβλιου? για να το βρω...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και οι αλλοι??...
    πωσ τα καταφερνουν καλητερα απο εμασ?....δεν κανουν τισ ιδιεσ ερωτησεισ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Περί ευαισθησίας μιας και το ανέφερες Αφροδίτη μου........διάβασα πρόσφατα το << Μήπως παραείστε ευαίσθητοι? >> από τα Ελληνικά Γράμματα...

    Αισθάνθηκα όχι μόνο καλύτερα αλλά και ιδιαίτερα προικισμένη ώς οντότητα!!!

    Αξίζει μελέτης....

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αφροδίτη μου το ξέρω.......άλλωστε μην ξεχνάς και τον Καρκίνο ωροσκόπο......χε.....χε......

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by afroditi
    Εμείς, οι πιο ευαίσθητοι θες, οι πιο ενοχικοί, οι πιο εύθραστοι, οι πιο σκεπτικοί ή και σκεπτόμενοι, οι πιο προβληματισμένοι, οι πιο άτολμοι, οι πιο Low profile, τις περισσοτερες φορές έχουμε μάχη μέσα μας, μας βαζουμε τρικλοποδιές, μας κατηγορούμε, μας τιμωρούμε, μας σαμποτάρουμε, δε μας αγαπάμε τόσο...ίσως γιατί έχουμε συνδέσει την έννοια \'αγαπάω τον εαυτό μου\' με την έννοια \'εαυτούλης\' κι αυτό το απεχθανόμαστε..ίσως γιατί δε λάβαμε στα παιδικά μας χρόνια πραγματική αγάπη και φροντίδα, αλλά μια μορφή αγάπης που πιο πολύ απευθυνόταν στις υπαρξιακές αγωνίες των γονιών μας, παρά σ\'εμάς..πολλά ίσως υπάρχουν...Αλλά όσο και να ψάχνω να τα βρω, τόσο χάνω το τώρα...Το δικαίωμα στο τώρα, που τίποτα και κανείς δεν πρέπει να μου το στερεί..Ειδικά εγώ η ίδια...
    Αλλά καλή στο μπλα μπλα..Στην πράξη να με δω...



    ακριβωσ ετσι σκεφτομαι κι εγω.... ακριβωσ...

    ...ομωσ....

    ...πωσ γινεται και αυτοι οι ανθρωποι που λεγοντε γονεισ μασ.....

    δεν ειχαν την αναγκη να κανουν τα παιδια τουσ (εμασ) να νιωσουν ασφαλεια?.........

    η φυση.. και το σκεφτομουν για αλλη μια φορα χθεσ..... η φυση εχει προνοησει ωστε προτων τα μωρακια να ειναι απροστατευτα και ομορφα ωστε να αναγκαζει κατα καποιον τροπο τον γονιο να τα φροντισει και να του αρεσει το μωρο.......
    εχει προνοησει για ενα υποτυποδεσ εστω δεσιμο... μεσα απο τα 15 να πω??? χρονια που καλωσ η κακωσ χρειαζεται ενασ ανθρωποσ για να μεγαλωσει...... με αυτον τον τροπο \" αναγκαζει\" τον γονιο να αναπτυξει ενα δεσιμο με το παιδι...εστω και αν αυτο το δεσιμο λεγεται συνηθεια..............

    ..ποσο σκληροσ πρεπει να εισαι για να μην νιωθεισ την αναγκη να κανεισ το μικρο σου πλασματακι να νιωσει εστω \"ασφαλησ\"..........

    ........................ τετοια ευθυνοφοβια??? ...τετοιοσ εγωισμοσ??...

    πληγωνομαι πολυ.

    .........
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Adzik
    \"Ενα κλουβι πηγε να ψαξει ενα πουλι\"

    καλε μου αυτο ειναι τιτλοσ βιβλιου? για να το βρω...
    οχι, ινε απο τους Αφορισμους του. αν σου αρεσε ι (σχεδον αφτοβιογραφικι) Μεταμορφωση, θα προτινα να διαβαζες τι Δικη κε τον Πυργο. Θεορατα.

    Αλα κε το Γραμμα στον Πατερα πολυ διδακτικο.

    Originally posted by Adzik
    και οι αλλοι??...
    πωσ τα καταφερνουν καλητερα απο εμασ?....δεν κανουν τισ ιδιεσ ερωτησεισ?
    γιατι χρυση μου σε απασχολει τοσο το τι κανουν κε πος το κανουν (καπιες) αλες;

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    χεχεχε οχι δεν με ενδιαφερει.. απλα το κοιταω για διδακτικουσ σκοπουσ αλλα και λογο του οτι ειμαι παρατηριτησ απο την φυση μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Καλημερα Adzik μου....
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    kalimera alterego moy.... polla filakia...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by afroditi
    Εμείς, οι πιο ευαίσθητοι θες, οι πιο ενοχικοί, οι πιο εύθραστοι, οι πιο σκεπτικοί ή και σκεπτόμενοι, οι πιο προβληματισμένοι, οι πιο άτολμοι, οι πιο Low profile, τις περισσοτερες φορές έχουμε μάχη μέσα μας, μας βαζουμε τρικλοποδιές, μας κατηγορούμε, μας τιμωρούμε, μας σαμποτάρουμε, δε μας αγαπάμε τόσο...ίσως γιατί έχουμε συνδέσει την έννοια \'αγαπάω τον εαυτό μου\' με την έννοια \'εαυτούλης\' κι αυτό το απεχθανόμαστε..ίσως γιατί δε λάβαμε στα παιδικά μας χρόνια πραγματική αγάπη και φροντίδα, αλλά μια μορφή αγάπης που πιο πολύ απευθυνόταν στις υπαρξιακές αγωνίες των γονιών μας, παρά σ\'εμάς..πολλά ίσως υπάρχουν...Αλλά όσο και να ψάχνω να τα βρω, τόσο χάνω το τώρα...Το δικαίωμα στο τώρα, που τίποτα και κανείς δεν πρέπει να μου το στερεί..Ειδικά εγώ η ίδια...
    Αλλά καλή στο μπλα μπλα..Στην πράξη να με δω...



    ακριβωσ ετσι σκεφτομαι κι εγω.... ακριβωσ...

    ...ομωσ....

    ...πωσ γινεται και αυτοι οι ανθρωποι που λεγοντε γονεισ μασ.....

    δεν ειχαν την αναγκη να κανουν τα παιδια τουσ (εμασ) να νιωσουν ασφαλεια?.........

    η φυση.. και το σκεφτομουν για αλλη μια φορα χθεσ..... η φυση εχει προνοησει ωστε προτων τα μωρακια να ειναι απροστατευτα και ομορφα ωστε να αναγκαζει κατα καποιον τροπο τον γονιο να τα φροντισει και να του αρεσει το μωρο.......
    εχει προνοησει για ενα υποτυποδεσ εστω δεσιμο... μεσα απο τα 15 να πω??? χρονια που καλωσ η κακωσ χρειαζεται ενασ ανθρωποσ για να μεγαλωσει...... με αυτον τον τροπο \" αναγκαζει\" τον γονιο να αναπτυξει ενα δεσιμο με το παιδι...εστω και αν αυτο το δεσιμο λεγεται συνηθεια..............

    ..ποσο σκληροσ πρεπει να εισαι για να μην νιωθεισ την αναγκη να κανεισ το μικρο σου πλασματακι να νιωσει εστω \"ασφαλησ\"..........

    ........................ τετοια ευθυνοφοβια??? ...τετοιοσ εγωισμοσ??...

    πληγωνομαι πολυ.

    .........
    ............
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 12 of 32 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •