...ολοι εσεις..κι εγω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 32 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 476
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ...ολοι εσεις..κι εγω..

    Γεια σας ..
    ...
    Δεν φανταζεστε ποσο χαρηκα οταν βρηκα τυχαια το site .. ποσο ακακουφιστηκα ..πως υπαρχει κάποιος που μπορει να καταλάβει…
    Ποσο το ειχα αναγκη ..ποσο το εχουμε αναγκη ολοι εμεις που εχουμε συναισθηματικές αστάθειες .και διαταραχες…
    ……..
    Ειμαι χρονια δυσθυμικη ..από τα 14 μου..με φοβερες ασταθιες διαθεσης.. ήπιες
    περιόδους μελαγχολιας αλλα και άλλες με κρισεις βαριας καταθλυψης..με ασταμάτητο κλαμα και φοβερο πονο.. ..το κακο..(ένα από τα ασχημα δηλ.)J.. είναι που ειμαι φοβερα ευάλωτη στο κλαμα..μπορω να εχω και 2 πεσίματα την ημερα…
    ……
    Ισως καποια στιγμη να σας πω κι εγώ την δικη μου ιστορια…αυτό το καιρο όμως το προβλημα μου..είναι ενας ανθρωπος.. εκεινος με τον οποιο επελεξα να ειμαι μαζι..εδώ και 6 μηνες…
    Ξερετε πως είναι ,εμεις οι πιο ευαίσθητοι και ευάλωτοι συναισθηματικα…εχουμε μεγαλη αναγκη να αγαπιομαστε και να αγαπαμε.. γι αυτό και δενομαστε πολύ..
    …περισοτερο απ οσο πρεπει..και σιγουρα σε μικροτερη χρονικη περιοδο απ οση χρειάζεται ‘εκεινος’ η ‘εκεινη’ για να σας αγαπησει…να δεθει….

    …μεσα από τις καταθλιπτικές κρισεις μου…ερχομαι αντιμέτωπη όχι μονο με τον πονεμενο εαυτο μου… αλλα και με εκεινον..να θεωρει πως.. «το κλαμα είναι εκβιασμος» «κανε κατι να το αλαξεις…τοσο καιρο το παλευεις….μαλλον δεν προσπαθεις πολύ» « οι φιλοι μου ΟΛΟΙ ..μου λενε τι καθομαι μαζι σου ακομη;..ας βρω κάποιο πιο ‘φισιολογικο’ πιο ‘ισσοροποιημενο’.. άτομο… δεν συμφωνω ..αλλα για να το λενε τοοοσα ατομα…» «προσπαθω να σε βοηθισω..μα με κουραζεις» «εισαι όχι απλα διαφορετικη αλλα προβληματικά διαφορετικη» «αν φυγουμε εμεις από κοντα σου…δεν θα εχεις κανεναν..κανενας δεν σε αντεχει όταν εισαι κομματια και λυπημενη..» «χαλας την διαθεση των πάντων..»…

    Καταλαβαίνω… δεν αντιλαμβανεται καθολου το βαρος της καταστασης μου. νομίζω πως κατά βαθος δεν πιστευει καν πως δεν το ελεγχω.. πως με τρωει… τον δικαιολογω…δεν εχει βρεθει ποτε κοντα σε καταθλιπτικό ατομο..και με θεωρει εξωγήινο..J…
    ……είναι τρυφερος…με νοιάζεται πολύ…σιγουρα.. αλλα…
    δεν μ’αγαπαει ..η δεν ξερει πώς να το κανει…
    όπως και να εχει ..δεν βλεπω να υπαρχει μελλον για μας..τουλαχιστον για αυτόν τον καιρο… λυπαμαι πολύ…

    Το θεμα είναι …πως δεθηκα παρα πολύ….τον αγαπησα…τον θεωρησα δικο μου ανθρωπο.. του δωθηκα…
    Ησχεση μας ηταν πολλα υποσχόμενη και για τους 2μας.. τρελοι και παλαβοί αρχικα..ο ενας για τον αλλον…αγαπηθηκαμε…
    Τον βλεπω να χανει την αντοχη του…να του φευγει η επιθυμία να είναι κοντα μου..προσπαθω να ειμαι δυνατη. ώστε να μην με νιωθει ευαλωτη και να τον τρομάζει-διώχνει αυτό από κοντα μου… αλλα…. Ξερετε πως είναι…οσο πιο πολύ προσπαθεις να το ελεγξεις..σε κομματιαζει..ασε που βγαινουν τα χαζα τυπου«μα γιατι δεν με δεχεται..γιατι δεν μπορω να ειμαι απλα καλα..» και γινεσαι χειροτερα…

    Δεν ηθελα να σας κουράσω…:JJJJ ..απλα πονάω πονάω ολο και περισσοτερο βλέποντας και αυτή τη σχεση να τελειωνει…
    Μενω μονη..σπουδαζω..επιασα καινουρια δουλεια…πιεζομαι αρκετα..και ειδικά όταν πρεπει να τα βγάλω περα με την σκεψη πως εχω σχεση..μα στην πραγματικοτητα δεν καταλαβαινει… δεν είναι διπλα μου…δεν μπορει…

    Θα μπορουσα να εχω την στηριξη σας;;;α μου εδινε πολύ κουράγιο κατι τετοιο….JJJJJ

    Υ.γ Λυπαμαι αν σας κουρασα…
    Υ.γ2 Και παλι χαρηκα πολύ…που ξερω πως δεν χρειάζεται άλλο πια να νιώθω τοσο μόνη σε ολο αυτό…
    Ευχαριστω που είστε εδώ…

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    31
    Αγαπητή Azdik,
    καταρχήν καλως ήρθες.
    Δυστήχως δεν είμαι ψυχολόγος για να ξερώ για το πρόβλημα που αναφέρεις, αλλα απο την άλλη δεν είσαι η μοναδική κλαψιάρα στο κοσμο :P Πιστεψέ με. Εκείνο που θα σε συμβούλευα είναι να προσπαθήσεις όσο γίνεται να αποβάλλεις αυτή τη γκρίνια και να βλέπεις θετικά τα πράγματα. Γιατι δυστήχως όταν δίνουμε γκρίνια πέρνουμε και γκρίνια και χάνουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε. Εγώ αυτό τουλάχιστον εμαθα. Τωρα δεν σου λεω να αλλάξεις, γιατι αυτοί ειμαστε στη τελική και πρέπει να μας αγαπάνε γιαυτο που ειμαστε ακριβώς. Απλά προσπαθησε να βελτιωθείς για σενα την ιδια. Για δικό σου καλό, για τη δική σου ευτυχια.
    Φιλάκια και ελπιζω τα νέα που θα ακούσω να είναι ευχάριστα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή Adzik...καλώς ήρθες στο φόρουμ....στην διαδικτυακή συνειδητοποίηση δηλαδή..ότι δεν είσαι μόνη και ότι κάποιοι άνθρωποι θα ήθελαν πολύ να σε βλέπουν να κατακτάς κομμάτια του εγώ σου καθημερινά...για να πάρουν δύναμη και ελπίδα.
    Φίλη μου....οι σχέσεις στην πραγματικότητα είναι ένα είδος σχολείου...και ένα απ τα μαθήματα που παίρνουμε σε αυτό το σχολείο είναι και να επιλέγουμε τον καταληλότερο άνθρωπο για την προσωπική μας ανάπτυξη....Ο φίλος σου...μπορεί να είναι απ τα καλύτερα παιδιά του κόσμου....αλλά με τα δείγματα συμπεριφοράς που σου δίνει....μάλλον δεν πείθει οτι είναι ο άνθρωπος που πραγματικά χρειάζεσαι...τουλάχιστον τη δεδομένη στιγμή.Εσύ βέβαια...όπως αναφέρεις...τον έχεις αγαπήσει κι έχεις δεθεί μαζί του...αλήθεια όμως έχεις δεθεί μαζί του ή μήπως δέθηκες με τις προσδοκίες που έχεις απ την σχέση σας ? Αυτή τη στιγμή....όσο και ουτοπικές κι αν φαίνονται οι προσδοκίες αυτές....δεν παύουν να έχουν μια ελπίδα να πραγματοποιηθούν αφού υπάρχει η σχέση.ʼν ήσουν εντελώς μόνη (απο σχέση εννοώ) τότε οι προσδοκίες αυτές θα φάνταζαν πολύ πιο απραγματοποίητες αφού θα έλειπε απ τη ζωή σου κάποιο άτομο για να τις πραγματοποιήσει.Έτσι λοιπόν....είναι λογικό να δένεσαι με το άτομο αυτό...μιας και δίνει μια αληθοφάνεια στις προσδοκίες σου (υπάρχει κάποιος...) απ ότι αν ήσουν εκτός σχέσης και έψαχνες να βρείς την βασική προυπόθεση πραγματοποίσης τους...να υπάρχει κάποιος....
    Κατα τη γνώμη....ο φίλος σου....επιπολαία ίσως σκεπτόμενος χάνει την ευκαιρία να εκμεταλευτεί και αυτά που μπορεί να κερδίσει απο σένα....που ειλικρινά είναι πολύ σπουδαιότερα....Πίσω απ την κατάσταση που αντιμετωπίζεις...κρύβεται ένα υπόστρωμα ευαισθησιών και εμπειριών που σε εκπαιδεύουν...σε ζυμώνουν σαν άνθρωπο...και που θα σε κάνουν ακόμα πιο δυνατή και ξεχωριστή...αρκεί να μην απορρίψεις κι εσύ τον εαυτό σου και παραιτηθείς απ τον αγώνα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Adzik επισκέπτεσαι κάποιον ειδικό?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Σάς ευχαριστώ όλους για την σκέψη σας....

    Ραψωδέ όχι δεν επισκέπτομαι κανέναν ακόμη... μες την εβδομάδα έχω σκοπό να πάο σε ενδοκρινολόγο να το ψάξω και ορμονικά ..και από εκεί και πέρα...θα πάω σε ένα ΚΨΥ....
    ...
    ελπίζω όλα να πάνε κάλα...και να με βοηθήσει κάποιος...
    ..¨)
    .........
    Θέλω να διευκρινίσω κάτι όμως..... κάποιοι αναφέρεστε στην γκρίνια...... όχι δεν είναι γκρίνια...είναι παράπονο...είναι πόνος.....
    ...πάσχω από το σύνδρομο απόρριψης - ευαισθησίας.... ο\"δέκτης\" των ερεθισμάτων και των συναισθημάτων μου... είναι υπερευαίσθητος με αποτέλεσμα ... οποιοδήποτε απόρριψη ...που θα αισθανθώ θα αντιληφθώ ..(ίσως λανθασμένα)ακόμη κι αν οι άλλοι δεν εννοούν κάτι που θα έπρεπε να με πληγώσει (η καλύτερα.... κάτι που δεν θα πλήγωνε οποιονδήποτε φυσιολογικό ((κατά την άποψη τους))άτομο)... να με κομματιάζει...να με πληγώνει πολύ περισσότερο απ όσο θα έπρεπε.... να φτάνω συχνά σε σημείο...να μην θέλω να ζήσω άλλο με αυτόν τον συνεχή πόνο...που δεν ελέγχω... να κρατιέμαι από μια κλωστή... σαν άτομο είμαι πολύ αισιόδοξο και χαρούμενο... όταν όμως \"πέφτω\"..... οι ακραίες σκέψεις είναι μια καθημερινότητα για μένα.....

    ..καταλαβαίνω πραγματικά πόσο δύσκολο είναι να είναι κανείς με κάποιον που είναι \"παράξενος\" η \"διαφορετικός\"...γι αυτό και δεν άδικο κανέναν......εκτιμώ κάθε τι μου δίνεται... γιατί κανένας δεν είναι αναγκασμενος να σου δώσει...και να δώσει γενικά σε κάποιον...οτιδήποτε.....γι αυτό και έχει τόσο μεγάλη αξία κάτι που γίνεται από ψυχής... όταν υπάρχει επιθυμία...

    ...Και ναι ʼλεξ μου ..καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς για την \"εξάρτηση\"από κάποιον άλλον....
    .... σαφώς νιώθω καλά και όταν είμαι μόνη...αδέσμευτη...πιο δυνατή... πιο ελκυστική ισως,,... αλλά και άδεια..... γιατί τι ζωή είναι αυτή στην οποία δεν μοιράζεσαι τα αισθήματα σου...... δεν κάνεις κάποιον να νιώσει ασφαλής... ήρεμος.... δυνατός.... να καμαρώνεις για εκείνον ,,να τον στηρίζεις... εννοείται δίνοντας του και την ελευθερία του...... για μένα αυτό είναι ζωή...να δίνεις.... πως όμως να ζήσεις όταν έχεις τόσα να δόσεις...και κανείς δεν τα θέλει.... επειδή είσαι διαφορετικός\".... όταν απο την στιγμή που δένεσαι...γίνεσαι φοβέρα ευάλωτος..... κάθε φορά....

    όλα στην ζωή είναι θέμα ισορροπίας... και εγώ έχω πρόβλημα με αυτή..... ολα ειναι θύελλα ..ή ...σιωπή.... γι αυτό και ανακουφίστηκα πολύ όταν έμαθα για τα ΚΨΥ.....
    γιατί οι άτιμοι οι ψυχίατροι είναι και πανάκριβοι...
    ...¨)¨)¨) όλα θα πάνε καλά....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εγω σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω εχω περασει πολλα.αν καποιος δεν ξερει δεν μπορει να καταλαβει...εδω δεν με καταλαβαινει ο κολλητος μου που ειμαστε μαζι απο τα 14!!!μην το παρεξηγεις δεν μπορει να καταλαβει...βοηθησε τον εαυτο σου με καμοια θεραπεια να ισιωσεις λιγο και μετα ολα καλα...μην τον παρεξηγεις αλλα δεν φταις και εσυ...ειναι κατι τι βιολογικο...κανενας δεν θελει να ειναι ετσι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Τελικα τι εκανες με το ΚΨΥ?
    φιλακια!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ναι ρε συ φιλαρακο πες μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Αγαπητή Αdzik,
    σε καταλαβαίνω απόλυτα....όσο δεν φαντάζεσαι. Οσα λες, τα ίδια λέω και γω. Οπότε δεν είσαι η μόνη με αυτό το βάρος, μα ούτε και γω. Δέθηκα με κάποιον και αυτό ακόμα με πεθαίνει, με έχει κάνει πολύ ευαίσθητη, να χάνω τον έλεγχο. Διαβάζω αυτά που έγραψες και βλέπω εμένα..

    Το θέμα είναι πως θα χειριστούμε εμείς τη κατάσταση και να μην μας καταβάλλουν και τόσο τα συναισθήματα, όμως μια κουβέντα είναι και αυτό..πως να ελέγξεις τον εαυτό σου σε κάτι τέτοιο? Πολύ δύσκολο, το ξέρω από πρώτο χέρι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    http://www.angeli.gr/pages/main.html

    Δεν την γνωρίζω όμως άνθρωποι που εμπιστεύομαι την προτείνουν ανεπιφύλακτα. Ενημερωθείτε απο τη σελίδα της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Γεια σασ!!!!!!!
    μου λειψατε πολυυυ... μου λειπετε πολυ οταν δεν εχω χρονο να μπω...

    λοιπον... πηγα σημερα στο ΚΨΥ τησ περιοχησ μου..εκει με στειλανε... μιλησα με τον Ψυχιατρο ...συζητησαμε για αρκετη ωρα... πλανταξα στο κλαμα... πηγα ομωσ οργανωμενη και του ειπα πολλα πραγματα... αλλα αν και για διευθυντησ και ολοκληροσ ψυχιατροσ..δεν με επεισε βρε παιδια.... δεν ξερω.. δεν ηθελε να ασχοληθει.... δεν εδειχνε να ενδιαφερετε...

    ειπε.. ε.. οταν θα εχεισ κατι να μου πεισ.. θα ερχεσαι... εγω τι να σε ρωτησω;;... - τι να σασ πω(απαντησα)....

    πορισμα δεν εβγαλε... μαλλον υπερευαισθησια και καταθλιψη.

    μου εδωσε Dumyrox 50γρ μιση-μιση πρωι -βραδυ τισ πρωτεσ 4 ημερεσ και μετα απο 1-1 πρωι- βραδυ....

    του ειπα πωσ κατα την γνωμη μου χρειαζομαι ψυχοθεραπεια... μου ειπε πωσ με τα φαρμακα θα ισσοροπισω.. θα παψω να στεναχωριεμαι τοσο πολυ....
    και ..οποτε εχω κατι να του πω..να ερχομαι....

    εκλησα 11 μαιου ραντεβου.. τοτε μπορει...

    τι να πω.. για πειτε βρε παιδια τι λετε;;
    ..φοβαμαι λιγακι να παρω το φαρμακο αν και το εψαξα και λεει δεν εχει πολλεσ παρενεργειεσ...

    ..αυτο που με ανυσηχει ειναι πωσ αν παρω το φαρμακο και εχω τιποτα παρενεργειεσ μεσα στον μηνα .. σε ποιον θα απευθυνθω;;;;; αυτοσ θα ειναι στο χωριο του και θα σουβλιζει αρνακια....

    :P¨

    ...φιλιά...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...πειτε βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πιστευω πως ο σκοπος ειναι να μπορεσεις να το αντιμετοπισεις ολο αυτο,πραγμα που κατα τη γνωμη μου χρειαζεται συστηματικη δουλεια και οχι απλα αν εχεις κατι να του πεις να πηγαινεις.Τα φαρμακα ενταξει θα σε βοηθησουν μαλλον να ισορροπησεις,αλλα αρκει μονο το να παρεις καποιο φαρμακο?
    Για το φαρμακο και τις παρενεργειες δεν μπορω να σου πω,μιας και δεν το γνωριζω το dumyrox και γενικα δεν εχω παρει καποιο αντικαταθλιπτικο ακομα για να ξερω..Ομως εφοσον αισθανεσαι οτι δεν εδειξε το απαραιτητο ενδιαφερον,θα σου ελεγα να πας και στο επομενο ραντεβου και αν παλι δεν εισαι ικανοποιημενη βρες καποιον αλλο.
    Εγω οταν ειχα πρωτοπαει στο ΚΨΥ ειχα μιλησει για λιγο με καποια ψυχολογο με την οποια καναμε κατι σαν ιστορικο και στη συνεχεια με παρεπεμψε στη γιατρο που παω τωρα με την οποια κανονισαμε απο την αρχη το ποσες φορες θα πηγαινω κλπ χωρις να μου αναφερει κατι για φαρμακο απο την αρχη.Βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..Απλα αμα δεις οτι δε σε καλυπτει ο συγκεκριμενος ψυχιατρος ψαξτο κ αλλου.
    Ο,τι χρειαστεις ή οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.
    Φιλακια πολλα!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    παρε το φαρμακο να ηρεμησεις.οι περισοτεροι ψυχιατροι ειναι καπως ψυχροι.με τον καιρο ομως θα αποκτησεις μια οικιοτητα.αφου ησορροπησεις κανε και μια ψυχαναληση

Page 1 of 32 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •