Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33

    Αφού ξέρω τι είναι γιατί ακόμα φοβάμαι τα συμπτώματα;

    Γεια σε όλους!!!!Αν και διαβάζωτο forum εδώ και κάπιους μήνες σήμερα μπήκα στη διαδικασία να γράψω πρώτη φόρα και θα προσπαθήσω να έιμαι σύντομη.
    Λοιπόν πρώτη φορά έπαθα κρίση πανικού τον Ιούνιο του 2008. Τότε στην αρχή είχα φόβο ότι θα πάθω έμφραγμα, μετά όταν βεβαιώθηκα ότι τίποτα σωματικό δεν θα πάθω άρχισα να φοβάμαι για τη πνευματική μου υγεία. Είχα φοβίες ότι τρελαίνομαι, ότι θα κάνω κακό στον εαυτό μου και επίσης έντονη αποπροσωποιποίηση, πράγμα πυ έκανε την κατάσταση χειρότερη.
    Όλο αυτο το διάστημα βέβαια έβγαινα κανονικά, γυμναζόμουν, πήγαινα στη δουλειά μου.Έκανα τα πάντα.Και μετά από ένα εξάμηνο ήμουν σχεδόν φυσιολόγικά,έτσι τουλάχιστον νόμιζα.
    Και έρχομαι στο τώρα. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα, έπαθα μια γερή κρίση πανικού. Από τότε αρχισα να έχω πάλι έντονα ψυχοσωματικά όπως ζαλάδες, αστάθεια και φόβο επερχόμενου θανάτου.Πήγα σε ψυχολόγο και άρχισα να αισθάνομαι καλύτερα. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι το έχω ξαναπεράσει και να έιμαι ψυχραίμη και αλλες φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι.
    Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτή τη φορά έχω αναπτύξει και αγοραφοβία και έχω περιορίσει αρκετά τις εξόδους μου. Κάνω πράγματα αλλά όχι όσα θα ήθελα.
    Πέρασα έναν πολύ δύσκολο χειμώνα και τον τελευταίο καιρό ενω πίστευα ότι όλα τελειώνουν σιγά σιγά χθες έπαθα μια μεγάλη κρίση πάλι(ήμουν βέβαια σε μια κοινωνική εκδήλωση με πολύ κόσμο) και μ έπιασαν πάλι όλα. Ζαλάδες και συνεχες αίσθημα επερχόμενου θανάτου, χωρίς να έχω πάντα συμπτώματα.
    Γιατί ενώ ξέρω τι είναι και ότι δεν προκειται να πάθω κάτι πανικοβάλομαι και τα χάνω και νομίζω ότι θα πεθάνω;Και εννοείται ότ με πιάνει μετά θλίψη και απογοήτευση.Τι δεν κάνω σωστά;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γιατί τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού είναι πράγματι πολύ τρομακτικά και σε κάνουν να νιώθεις τόσο αδύναμη εκείνη τη στιγμή...αδύνατο να αντιληφθεί κανείς αυτό το συναίσθημα αν δεν τον έχει ζήσει.
    Η λάθος ερμηνεία των συμπτωμάτων που αισθάνεσαι εκείνη τη στιγμή είναι αυτό που πρέπει να διορθώσεις. Στην πράξη βέβαια δεν είναι εύκολο να ελέγξεις εκείνη την ώρα την κρίση που έρχεται αλλά είναι κάτι που μπορείς να καταφέρεις. Σε αυτό βοηθάει πολύ η Γνωσιακή – Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία, η οποία ενδείκνυται σε κρίσεις πανικού και αγοραφοβία.
    Επίσης, είναι σημαντικό να συνεχίζεις να λειτουργείς όπως και πριν, όσο κι αν σου φαίνεται δύσκολο και επώδυνο. Άρχισε πάλι σιγά-σιγά να τολμάς να κάνεις αυτά που τώρα αποφεύγεις λόγω αγοραφοβίας. Δεν υπάρχει άλλη λύση από την σταδιακή έκθεση.
    Η προηγούμενη εμπειρία σου είναι σημαντική. Αφού τα κατάφερες και τότε θα τα καταφέρεις και τώρα.

    Υ.Γ.Αν έχεις διάθεση, πάρε και διάβασε το βιβλίο \"Ξεπερνώντας τον Πανικό\". Είναι οδηγός αυτοβοήθειας με γνωσιακές και συμπεριφοριστικές τεχνικές.


  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    23
    Καλησπέρα Χριστίνα , όσο φοβόμαστε τον πανικό αυτός θα ξανάρχεται και θα ξανάρχεται λένε , και μπορει να έχουν και δίκιο !!!
    Πρακτικά πάντος αν και τα τελευταία χρονια με βασανίζει πολύ, όσο και αν έχω ενημερωθή απο ελληνικά και ξένα βιβλία δεν εχω καταφέρη να πίνω το καφεδάκι μου και να λέω δεν βαριέσε , θα περάση και αυτός .. συνεχίζω να φρικάρω, συνεχιζω να τον αποφευγω και συνεχίζω να αναρωτιεμε για το που θα παει αυτη η δουλειά , απλά κάνω υπομονή μέχρι να ξανασταθώ στα πόδια μου, να ξανααισθανθώ ο εαυτός μου !!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Iberis συνεχίζω και πηγαίνω στην ψυχολόγό μου, κάνω Γνωσιακή και το βιβλίο, που μου προτείνεις το έχω ήδη διαβάσει.
    Η διαφορά με την προηγούμενη φορά είναι ότι τώρα έχω μια πιο παθητική στάση και μου λείπει ο τσαμπουκάς.Είναι μέρες, οπως η σημερινή που αισθάνομαι ότι με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου και αφήνω να με παίρνει από κάτω.
    Ftapsixe αυτοί που λένε για τον πανικό ότι όσο τον φοβόμαστε ξανάρχεται, να είσαι σιγουρος ότι έχουν δίκιο.Το σημαντικότερο για έναν άνθρωπο είναι να ξεπεράσει τους φόβους του, τότε θα είναι πραγματικά απελευθερωμένος.
    Απλά αυτο που παρατηρώ σε μένα είανι ότι στη θεωρία παίρνω άριστα, αλλά στην πράξη μεταξεταστέα.
    Ξέρω ότι πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης και να μην δίνω σημασία στα σωματικά μου συμπτώματα, να βγαίνω έξω, να κάνω ότι έκανα αλλά δυσκολεύομαι τόσο πολύ κι ότι όσο συνεχίζουμε να αποφεύγουμε καταστάσεις τόσο εδραιώνεται ο φόβος μέσα μας.Αλλά στην πράξη μόλις αρχίζουν τα συμπτώματα(ζαλάδες, αστάθεια, τάσεις λιποθυμίας) είπαμε μεταξεταστέα!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σε περίπτωση που συνεχιστεί η δημιουργία νεών προφίλ από το συγκεκριμένο πρόσωπο, οι συκοφαντικές δυσφημίσεις και οι προσβολές προς την προσωπικότητα διαχειριστών και μελών του φόρουμ, ενημερώνω πως θα απευθυνθω στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και θα προχωρήσω σε μήνυση, ασκώντας κάθε νόμιμο δικαίωμα.

    ΝίκοςD.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •