Απλά θέλω να με ακούσετε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21

    Απλά θέλω να με ακούσετε

    Καλημέρα,

    Δεν περιμένω απάντηση σε αυτό το topic, και ειλικρινά δε ξέρω εάν επιθυμώ απάντηση... απλά θέλω να τα πω.

    Ενώ ψυχολογικά ήμουνα πάρα πολύ καλά, πριν από κάποιους μήνες ξαφνικά και χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο άρχισα να έχω, ας το πούμε έτσι, κάποιες φοβίες, κάποιο άγχος.
    Βασικά δεν είναι φοβίες, ούτε κρίσεις πανικού, ούτε κάτι σχετικό. Και πως το ξέρεις αυτό, θα ρωτήσετε τώρα εσείς...
    Το βράδυ κοιμάμαι κανονικά, (ξυπνάω το βράδυ αλλά για νερό, τουαλέτα κλπ. κανονικά θέματα), το πρωί ξυπνάω κανονικά, δεν είμαι πιασμένος ούτε κάτι σχετικό.
    Να μπω σε τραίνο, λεωφορείο, ταξί, super markets (ίσα είναι η χαρά μου), κλπ δεν έχω πρόβλημα.
    Να βγω για φαγητό, ποτό, διασκέδαση κλπ πάλι είναι η χαρά μου, δεν με ενοχλεί ο κόσμος.
    Τώρα, θα με ρωτήσετε "και τι θέλεις εδώ μέσα και γράφεις βρε παλικάρι...?"
    Είμαι παντρεμένος, έχω μια καταπληκτική σύζυγο, την αγαπάω και με αγαπάει παρά πολύ.
    Η φοβία μου είναι, η βασική για μένα, μην πάθει κάτι η σύζυγος μου. Αυτό είναι που φοβάμαι ποιο πολύ από όλα.
    Φυσικά, όχι μόνο για αυτήν αλλά και τους δικούς μου ανθρώπους.
    Ας μπούμε τώρα στο ζουμί...

    Νιώθω πολύ πιεσμένος από όλα, και όλα - όλους.
    Νιώθω ότι θέλω να τα παρατήσω όλα και να σηκωθώ να φύγω.
    Νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά με τη δουλεία μου και θα εξηγήσω τι εννοώ.
    Νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο, θέλω διακοπές.
    Νιώθω - Νιώθω - Νιώθω - Νιώθω - Νιώθω...

    Και τώρα που είμαι στη δουλεία, ακούω μ@#@#, και αγχώνομαι και θέλω να σηκωθώ να φύγω... (αυτό ήταν παρένθεση).

    Ας πιάσουμε ένα - ένα τα θέματα.

    Κάτι δική μου άποψη, για όλα φταίει η δουλεία..
    Είμαι στην εταιρεία που εργάζομαι δυο χρόνια. Ενώ όλα πηγαίνανε μια χαρά, ξαφνικά στράβωσα...
    Δε ξέρω με τι, πως και γιατί.
    Όταν μιλάμε ότι έχω στραβώσει, μιλάμε για απίστευτα!
    Λόγο κρίσης, και επειδή μαζεύουμε λεφτά δεν μπορώ να φύγω, σε άλλη περίπτωση θα τους είχα πει "άντε γεια" βράδυ.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ (ΕΔΩ ΜΕΣΑ)!!! Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα, ειλικρινά (το οποίο μερικές φορές το κάνω...).
    Θέλω να φύγω από Αθηνά, θέλω να πάω να μείνω μόνιμα στη γενέτειρα μου, Κεφαλονιά, αλλά με εμποδίζει το θέμα της εργασίας.
    Θέλω μια ήρεμη ζωή, ειλικρινά το λέω, δεν με ενδιαφέρουνε τα πλούτη κλπ, θέλω βασικά (το ποιο σημαντικό από όλα) ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ.
    Να ξυπνάω το πρωί και να φωνάζω ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! με όλη τη σημασία της λέξεως.
    Από ότι καταλάβατε, δεν μπορώ άλλο εκεί που εργάζομαι...
    Οι συνάδελφοι είναι μια χαρά, το αφεντικό, παρόλο που σαν αφεντικό είναι μυστήριος, είναι οκ σε πληρωμές κλπ.
    Απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!!
    Πείτε μου τι να κάνω.
    Μήπως να δω ψυχολόγο? Δεν νομίζω ότι μου χρειάζεται. Αλλαγή δουλείας θέλω, να φύγω από Αθηνά, να πάω Κεφαλονιά...

    Παλιά, και το έχω διαβάσει και από πολλούς εδώ μέσα, δεν ήμουνα έτσι.
    Παλιά, μην φανταστείτε πριν από χρόνια, πριν από μήνες ήμουνα ο "μέσα στην τρελή χαρά", δεν με επηρέαζε τίποτα, δεν με ενδιέφερε τίποτα, παρά μόνο υγειά.
    Πέρναγα καλά με τα λίγα, πέρναγα καλά γενικά, τώρα σκέφτομαι - σκέφτομαι - σκέφτομαι.
    Βασικά, γυρνώντας από τη δουλεία, αυτό που κάνω είναι να κοιτάω κάθε λίγο και λιγάκι το κινητό... Μήπως κάτι έγινε πάλι με τη δουλεία και πρέπει να τρέχω...
    Ψυχοφθόρο... εντελώς όμως.

    Όπως πάλι καταλάβατε, τα πάντα είναι θέμα δουλείας. Έχω επιφορτιστεί πολλά στο κεφάλι μου. Πολλές ευθύνες, παρά πολλές, και το έλεγε το ζώδιο μου...

    Το όλο θέμα βέβαια επηρεάζει και την προσωπική μου ζωή... Ξέρετε με άγχος δεν γίνεται "κάτι" το οποίο επιθυμούνε όλα τα ξευγαρια... :-(

    Και επιστρέφω. Δεν έχω πρόβλημα να δουλέψω, να κάνω οτιδήποτε αλλά να υπάρχει και ελεύθερος χρόνος. Γιατί μιλάμε για έλλειψη αυτουνού, όχι ωραρίου αλλά…
    Επιστρέφω σπίτι απόγευμα, έρχεται σαββατοκύριακο και φοβάμαι μήπως σκάσει κανένα τηλέφωνο και τρέχω σαν... άντε μην το πω.
    Δεν ξέρω τι να κάνω, ειλικρινά, δεν έχω βρει τι μπορεί να φταίει και έχω στραβώσει τόσο.

    Μου φαίνεται θα τα βροντήξω όλα.
    Θέλω τη υγειά μου πάνω από όλα. ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ.

    Από όλα αυτά που διαβάσατε παραπάνω, πρέπει να πάω σε ψυχολόγο? ή απλά να αλλάξω δουλεία?

    Υπάρχει κάτι φυτικό, αγχολυτικό, όχι φάρμακο, κάτι απλά να με ηρεμεί λίγο?

    Πιστεύω να πάνε όλα καλά... Υγειά, Ψυχική υγειά, Θετική ενέργεια, Θετική σκέψη, Αισιοδοξία και Χαμόγελο :-)))))
    Ευχαριστώ που με ακούσατε. Δεν εχω μιλήσει σε κανέναν άλλον.
    Μάκης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ευχαριστουμε και μεις πολυ για την εμπιστοσυνη σου!

    αχ! εισαι πολυ γλυκος ανθρωπος!


    με ολη τη σημασια της λεξεως

    εχεις εγνοια και αγαπη και πολλα καλα!


    παρα πολυ μου αρεσε το ποστ σου και αυτο που εγραψες!


    να εισαι καλα!!!!!!!

    φιλια απο μια αναγνωστρια του φορουμ!

    απο εμενα δηλαδη!


    αχ τι πιο φυσικο να ονειρευεσαι ο,τι ονειρευεσαι!

    να αισθανεσαι ο,τι αισθανεσαι!

    να νιωθεις ο,τι νιωθεις!

    ειναι τελειο που εχεις την ελευθερια και το κανεις! που νιωθεις!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Σίγουρα το άγχος σου είναι από την πίεση αλλά καλύτερα σε ότι κάνεις κράτα τα καλά και βάλε ένα νοητό τοίχος στα κακά να μην σε αγγίζουν, καλό θα ήταν να πας σε ψυχολόγο ή σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σε βοηθήσει, φυσικό ηρεμιστικό θα μπορούσες να δοκιμάσεις το remedy spray η κατι χαπάκια με βαλεριάνα της lanes. αν θες κάτι πιο βαρύ δοκίμασε το αντιισταμινικο αταραξ μίκρές δόσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Μάκη μια χαρά είσαι, απλά σαν γνήσιος Κεφαλονίτης είσαι ανήσυχο πνεύμα.........Κεφαλονιτόπληκ� �η γαρ............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by γιώτα2
    Μάκη μια χαρά είσαι, απλά σαν γνήσιος Κεφαλονίτης είσαι ανήσυχο πνεύμα.........Κεφαλονιτόπληκ� �η γαρ............

    τωρα που το λες

    εχω μια φιλη κεφαλονιτισα που ειναι σαν χαμογελαστο νησι!

    ζει στη θεσσαλονικη αλλα το μυαλο της ειναι καθαρα νησιωτικο!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μακη χωρις να ξερω περισσοτερα , νομιζω οτι το αγχος σου ειναι εντελως φυσιολογικο κατι απο το οποιο υποφερουν παρα πολλοι συνανθρωποι μας.

    Αν μπορεις να ξεφυγεις λιγο , να πας διακοπουλες και να γεμισεις τις μπαταριες καντο και μετα βουτα παλι στην ρουτινα και στο αγχος , καλοκαιρι ερχεται

    Μην σου πω οτι σε ζηλευω και λιγο...οχι πολυ λολ...γιατι εμεινα ανεργος και θελω και εγω να αλλαξω περιβαλλον , αλλα αισθανομαι κυριολεκτικα σαν χαμενος

    Εαν θες να πας Κεφαλλονια και βρεις την ευκαιρια και τις προυποθεσεις καντο...δουλεψε το σιγα-σιγα συζητα το με την συντροφο σου και προσπαθησε να το πετυχεις
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Ευχαριστώ όλους σας για την προσοχή που δώσατε
    Δουλειά, είδος δουλειάς, δεν θέλω να αλλάξω.
    Βασικά, έχετε δίκιο, διακοπές θέλω να φορτίσω τις μπαταρίες μου.
    Όλα θα πάνε καλά.
    Θετική ενέργεια, Θετική σκέψη, αισιοδοξία!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ΚΟΜΝΗΝΩΝ 78, ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Posts
    4
    Να σημειώσω, πως ο κάθε άνθρωπος στη ζωή του δικαιούται να μη νοιώθει καλά σε κάποια περίοδο. Είναι κάτι που δύσκολα αποφεύγεται και έχει σημασία να το ξεκαθαρίσει αυτό στο μυαλό του ,για να μη διογκωθεί το πρόβλημα μέσα του και διαιωνιστεί σε δεύτερη φάση. Από εκεί και πέρα, δεν είναι εύκολο μέσα σε λίγες γραμμές, να πει κάποιος το πρόβλημά του, ούτε και κάποιος άλλος να απαντήσει. Καμμιά φορά, όμως η λύση δεν είναι να φεύγουμε, μιας και το πρόβλημα βρίσκεται μέσα μας και ανακαλύπτουμε πως μας ακολουθεί. Ίσως να είναι θέμα δουλειάς, ίσως διακοπών, ίσως, ίσως...σημασία έχει να εντοπίσεις από που προέρχεται η σύγκρουση, γιατί σύγκρουση σίγουρα υπάρχει...ο ευατός μας, απαιτεί από εμάς πάντα μια αληθινή εξήγηση γι αυτό που νοιώθει. Κάθε φορά που νοιώθουμε άσχημα, δίνουμε μια εξήγηση στον εαυτό μας που δεν είναι αληθινή, τότε το σύμπτωμα γίνεται πιο έντονο. Κάθε φορά που ειμαστε πιο κοντά στην αλήθεια, το σύμπτωμα ηρεμεί...Ψάξε τη δική σου αλήθεια φίλε μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καμμιά φορα δεν ειναι καπως απολυτο?
    Η Αθηνα εχει εξοντωτικους ρυθμους απο οτι ξερω...και εγω που ειμαι απο επαρχια παθαινω πλακα καθε φορα που ανεβαινω Αθηνα!!!!
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ουπς λαθος μπερδεψα με το καμμία
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    εμένα πάντως μου αρέσουν γενικά οι μεγάλες πόλεις

  12. #12
    Originally posted by chriskakoul
    Να σημειώσω, πως ο κάθε άνθρωπος στη ζωή του δικαιούται να μη νοιώθει καλά σε κάποια περίοδο. Είναι κάτι που δύσκολα αποφεύγεται και έχει σημασία να το ξεκαθαρίσει αυτό στο μυαλό του ,για να μη διογκωθεί το πρόβλημα μέσα του και διαιωνιστεί σε δεύτερη φάση. Από εκεί και πέρα, δεν είναι εύκολο μέσα σε λίγες γραμμές, να πει κάποιος το πρόβλημά του, ούτε και κάποιος άλλος να απαντήσει. Καμμιά φορά, όμως η λύση δεν είναι να φεύγουμε, μιας και το πρόβλημα βρίσκεται μέσα μας και ανακαλύπτουμε πως μας ακολουθεί. Ίσως να είναι θέμα δουλειάς, ίσως διακοπών, ίσως, ίσως...σημασία έχει να εντοπίσεις από που προέρχεται η σύγκρουση, γιατί σύγκρουση σίγουρα υπάρχει...ο ευατός μας, απαιτεί από εμάς πάντα μια αληθινή εξήγηση γι αυτό που νοιώθει. Κάθε φορά που νοιώθουμε άσχημα, δίνουμε μια εξήγηση στον εαυτό μας που δεν είναι αληθινή, τότε το σύμπτωμα γίνεται πιο έντονο. Κάθε φορά που ειμαστε πιο κοντά στην αλήθεια, το σύμπτωμα ηρεμεί...Ψάξε τη δική σου αλήθεια φίλε μου

    ωχ.....! (καινούργιος γιατρός?)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Καλημέρα.
    Σήμερα, ίσως και να ξύπνησα κάπως καλύτερα αλλά θα δείξει...
    Θετική ενέργεια, θετική σκέψη, αισιοδοξία και ολα θα πανε καλά :-)))))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Είναι απόλυτα υγειές να έχεις κουραστεί ψυχολογικά και να το βλέπεις πως χρειάζεσαι μια ώθηση, ένα διάλειμμα, μια αλλαγή. Εύχομαι όλα να ξεπεραστούν.
    Ζηλεύω την αισιοδοξία που κρύβεται στο βάθος των λόγων σου. Μακάρι να την είχαμε όλοι.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Eτσι μπραβο Μακη, στην δουλεια ολοι μας βασανίζουν οταν σχολας κανε πραγματα που σου αρεσουν,,το σαβ/κο πηγαινε στην παραλιακη να δεις την θαλασσα η μια μικρη εκδρομη καλη συνεχεια..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •