Είναι κακός ο στιγματισμός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Είναι κακός ο στιγματισμός;

    Παιδιά δεν μπόρεσα, επειδή έχω μια διαφωνία με ένα παιδί από το site που μιλάμε καιρό, έντονη, δεν άντεξα είπα να το βάλω εδώ το θέμα να το αναλύσουμε. Το θέμα είναι, είναι κακός κάποιος που στιγματίζει κάποιον άλλον; Προκαλεί κακό; Εγώ πιστεύω πως ναι πολύ μεγάλο αφού απομονώνει μια ομάδα ανθρώπων καλύτερα και τους κάνει δυστυχισμένους. Συνεπώς αφού είναι κακό, αυτοί που το κάνουν είναι κακοί. Δεν έχω άλλα επιχειρήματα, δεν έχω τι να πω, το θεωρώ αυτονόητο. Το θέμα είναι να ακούσω και τη γνώμη σας. Εσείς πιστεύετε ότι είναι απλώς χαζοί; Γιατί έτσι μου λένε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ε, δε νομιζω να βρεις πολυ κοσμο που να υποστηριξει τον στιγματισμο/ταμπελοποιηση/ρατσισμο οπως θες πες το...

    Καλα σιγουρα καποιοι με ξυρισμενο κεφαλι και σβαστιγκα τατου στο αριστερο μπρατσο θα σου δωσουν ενα καρο επιχειρηματα (ή οπως τα αποκαλουν) για να υποστηριξουν τον στιγματισμο παρολα αυτα οι υπολοιποι νορμαλ ανθρωποι θα συμφωνησουν οτι....ναι, ο στιγματισμος δεν ειναι και οτι καλυτερο στον κοσμο...

    Στο μονο που θα \"εστιασω\" στο ποστ σου ειναι στο κομματι που ειπες οτι \"τους κανει δυστυχισμενους\". Αν αυτοι οι καποιοι τωρα γινονται δυστυχισμενοι(!) απο ενα ατομο μονο , τοτε ενδεχομενως να γινονταν δυστυχισμενοι επισης και για αλλους παμπολους λογους πολλες φορες μεσα στην ιδια μερα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα τωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα οποιον και να ρωτησεις θα πει ΠΟΙΟΣ ΕΓΩ δεν ταμπελοποιω και δεν στιγματιζω , αλλα σε γενικες γραμμες ολοι το κανουν.

    Εαν ερθει καποιος και σου ψιθυρισει μερικα ασχημα πραγματα για καποιον που πρωτοσυναντας του στυλ ψου..ψου..ψου ειναι ληστης ειναι ετσι ειναι αλλιως κακοποιει την γυναικα του κλπ. οσο και αν ισχυουν ή δεν ισχυουν ταμπελοποιηθηκε και η δυναμικη της συμπεριφορας σου στην πρωτη επαφη ειναι διαφορετικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    δεν είναι ούτε κακοί, ούτε χαζοί.... απλά έχουν άγνοια σε κάποια θέματα και έχουν μεγαλώσει σε μια κοινωνία που για την ώρα βάζει ταμπέλες σε συγκεκριμένες ομάδες.

    επίσης δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά κάνεις το ίδιο τώρα με αυτό που κατηγορείς. δηλαδή βάζεις την ταμπέλα του κακού-χαζού--->πρέπει να τον αποφεύγουμε, σε όποιον ας πούμε φοβάται τα άτομα με ψυχικές παθήσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Το θεμα ομως ειναι αν το κανουν απο κακια ή απο αγνοια.

    Στο παραδειγμα που ειπες για την σχιζοφρενεια , και εγω πριν καμποσα χρονια που δεν ηξερα απο τετοια θεματα οταν ακουγα την λεξη \"σχιζοφρενης\" σκεφτομουν εναν τυπο με την μασκα του Jason απο το \"Friday 13\" να προσπαθει να τσακισει ξυλινες πορτες σπιτιων με το αλυσοπριονο του γελωντας με μανια. Εκανα απο κακια αυτες τις σκεψεις? Χλωμο μου φαινεται. Απλα ηταν η μονη εικονα που ειχα στο μυαλο μου και αυτη ανακαλουσα καθε φορα που ακουγα αυτη την λεξη.

    Παρολα αυτα οταν εμαθα καποια παραπανω πραγματα εγκατελειψα αυτες τις ιδεες.

    Το ιδιο και με αλλες λεξεις οπως πχ \"Τουρκοι\" που στο δημοτικο οταν ακουγα για Τουρκους φανταζομουν τυπους με μεγαλα χοντρα μουστακια να ειναι πανω σε αλογα και να αποκεφαλιζουν κοσμο. Επισης ακουγα και εκφρασεις οπως \"Οι παλιοΤουρκοι..\" ή \"Τουρκικος ζυγός\" καθώς και \"έγινε τούρκος απο τον θυμο του\" που ολα αυτα συνθεταν την λεξη \"Τουρκος\" με κατι σαν τον Jason στο πανω παραδειγμα.

    Και παλι ομως δεν το εκανα απο κακία. Αλλα απο ανοησια/αγνοια οπως θες πες το.



    Αυτο πιστευω συμβαινει και με τους ρατσιστες , μισουνε κοσμο επειδη το μυαλο τους εχει γινει τυρι με ολα αυτα που τους λενε. Εναν ρατσιστη δεν μπορω να τον θεωρησω κακο αλλα το λιγοτερο κλειστομυαλο. Κακο θα θεωρησω εναν ρατσιστη που φευγει απο το θεωρητικο κομματι και κανει και κακες πραξεις. Αλλα οχι τοσο σαν κακο ρατσιστη, αλλα σαν κακο ανθρωπο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το θεμα ειναι οτι οταν ειναι να συναντησεις καποιον και στον αναφερει ο αλλος οτι ειναι φιλος μου και ψου..ψου...ψου μαλλον πρεπει να προσεχεις αυτον τον φιλο , τι φιλος ειναι για σενα λολ , βγαλμενο απο τη ζωη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by keep_walking
    Το θεμα ειναι οτι οταν ειναι να συναντησεις καποιον και στον αναφερει ο αλλος οτι ειναι φιλος μου και ψου..ψου...ψου μαλλον πρεπει να προσεχεις αυτον τον φιλο , τι φιλος ειναι για σενα λολ , βγαλμενο απο τη ζωη:)
    αυτό είναι άλλη περίπτωση βέβαια... το να κατηγορείς και να κουτσομπολεύεις κάποιον πίσω από την πλάτη του.

    και φυσικά ισχύει αυτό που λες, αν ο άλλος θάβει τους φίλους του, φαντάσου τι θα κάνει σε αυτούς που δεν είναι φίλοι του!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μα η ταμπελοποιηση αλλωστε ειναι καθαρο κουτσομπολιο συνηθως εκτος απο xtreme περιπτωσεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    libpa , σε ένα σήριαλ που παίζεται φέτος, είναι μία κοπέλα που κάνει σχεδόν καθημερινά απόπειρες αυτοκτονίας.
    σε μία ατάκα ακούγεται : μανιοκαταθλιπτική είναι τί περιμένες ? ή κάπως έτσι...
    εκείνη την ώρα νόμισα πως ήμουν εγώ, κι όση έβλεπαν το σήριαλ γελούσαν με μένα.
    το σήριαλ είναι κωμωδία...
    μην ακούσω από κανένα για σάτιρα!
    αυτό είναι στιγματισμός.
    και φυσικά είναι κακός.

    επίσης :
    http://www.antistigma.gr/
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    λιμπα....εγώ δεν κατάλαβα πως σε στιγμάτισε αυτό το άτομο.....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σόρυ, έλειπα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Θεοφανία
    λιμπα....εγώ δεν κατάλαβα πως σε στιγμάτισε αυτό το άτομο.....
    Το άτομο αυτό που λέω, δεν με στιγμάτισε, έχει και ο ίδιος ασθένεια, απλά διαφωνούσαμε στο θέμα αν είναι κακοί ή χαζοί αυτοί που στιγματίζουν, αλλά εντάξει, το λύσαμε. :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by libpa
    Οι κακές πράξεις boltseed, είναι και αυτές που είπα να απομονώνεις κάποιον δλδ να μην τον κάνεις παρέα και να τον βρίζεις τρελό. Αυτός είναι κακός άνθρωπος κατα τη γνώμη μου, ίσως εν αγνοία του, δεν ξέρω, αλλά δεν θα πρεπε να καταλαβαίνει τις συνέπειες των πράξεών του ένας μεγάλος άνθρωπος;
    Εχεις δικαιο σε αυτο μιας και μιλησες οχι μονο για σκεπτικο αλλα και για πραξη. Γενικα η χαζομαρα με την κακια συνορευουν επικινδυνα..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Boltseed


    Εχεις δικαιο σε αυτο μιας και μιλησες οχι μονο για σκεπτικο αλλα και για πραξη. Γενικα η χαζομαρα με την κακια συνορευουν επικινδυνα..
    Και με την καλοσύνη συνορεύουν επικίνδυνα. Δεν παίζει ρόλο αυτό. Κάποιος που είναι χαζός μπορεί να τον εκμεταλλεύονται όλοι επειδή είναι καλός ταυτόχρονα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Γενικα η χαζομαρα δεν ειναι καλο να εχει γειτονες
    ;D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •