Ψυχασθενεια - η αρχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Ψυχασθενεια - η αρχη

    χεχε καταρχας ο τιτλος θυμιζει το πρωτο μερος μιας κινηματογραφικης τριλογιας. τεσπα. Εκανα μια ενδοσκοπηση σημερα και καταλαβα οτι απο μικρος εγω ημουν αρκετα διαφορετικος απο τα αλλα παιδια ως προς την κοινωνικοτητα. Δεν ηθελα ποτε να βγαινω εξω κ ντρεπομουν φοβομουν τους ανθρωπους, ημουν αντιδραστικο παιδι κ αρκετα κομπλεξικο. Αν κ ημουν αρκετα καλος μαθητης κ ειχα κ ορισμενες διακρισεις ποτε δν ενδιαφερομουν ουτε καν για το διαβασμα γτ απλα ταξιδευε η φαντασια μου( εν "γνωσει" μου, δλδ δν μαρεζε πχ π με λεγαν χοντρουλη κ καθομουν στο σπιτι κ φανταζομουν οτι ειχα μια αλλη ζωη. Χρησιμοποιουσα την φαντασια μου σαν το αλκολ, ως ενα τροπο αντιμετωπισης της ζωης). Στα 16 ειχα κλειστει στο σπιτι μου για ενα χρονο για απλα γελοιο λογο κ αππεριπτα τους φιλους μου και τις γκομενες σε σημειο π νομιζαν ολοι οτι ειμαι γκευ(λολ...) μετα απο κανα 2 μηνο επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Εγω πιστευω πως ο λογος για τον οποιο επαθα ψυχωση ειναι οτι απο μικρος ημουν αντικοινωνικος κ κλειστος στον εαυτο μου. ΠΑΑΡΑ πολυ κλειστος...


    Εσεις τι θα λεγατε για τον εαυτο σας?

    Υ.Γ εβγαινα κατα τα 14-15 πολυ. αλλα ουτε στη θαλασσα εμπαινα επειδη ειχα κοιλια κ φορουσα συνεχεια μακρυμανικο(δλδ πολλα κομπλεξ)αλλα αισθανομουν λυπημενος κ εκτος απο 4-5 ατομα δν εκανα παρεα με αλλους συμπεριλαμβανομενων των κοριτσιων γτ ντρεπομουν..ημουν αρκετα ντροπαλος.
    Προσωπικη υγιεινη= Οχι και η καλυτερη. Ενω εκανα καθε μερια μπανιο λογω ιδρωτα δν εδινα πολυ σημασια στη στοματικη μου υγιεινη .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    και παντα κρεμομουν απτους αλλους. Δεν εβαζα πιο πανω απολα τον εαυτο μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Ίδια συμπεριφορά είχα κι εγώ ως παιδάκι, αλλά αυτό οφείλονταν μάλλον στη κακοποίηση που δεχόμουν στο σπίτι. Αντικοινωνικό, ντροπαλό, δεν πλησίαζα τα άλλα παιδιά. Χαμένη στον κόσμο της φαντασίας μου. Από τα 15 ως τα 20 άρχισα να βγαίνω συνέχεια, να ταξιδεύω και να γνωρίζω κόσμο, όμως ακόμα πιστεύω πως κάτι δεν πάει καλά μαζί μου... Σαν να έχω πολλαπλές προσωπικότητες. Δεν είμαι ο Dr Jekyll και ο MR Hyde, αλλά βγάζω (έβγαζα μάλλον γιατί τώρα κλείστηκα στο σπίτι) διαφορετική προσωπικότητα ανάλογα με το άτομο που είμαι μαζί. Μπορούσα να γίνω ντροπαλή, κοινωνική, sexy, συντηρητική, αδύναμη, δυναμική και όλα αυτά να τα πιστεύω και να τη υποστηρίζω τη κάθε φορά... Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει, δεν ξέρω αν ξέρω ποια είμαι πραγματικά.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    λιγοι ανθρωποι βγαζουν τον πραγματικο τους χαρακτηρα σε ολα τα ατομα με τα οποια συναναστρεφονται... Αλλοι κανουν τον \"καλο\" αλλοι τον \"γνωστικο\" αναλογως με την περισταση..Αν τωρα νομιζεις οτι δν μπορεις να ελεγξεις αυτη την προσωπικοτητα π σου βγαινει καθε φορα κ σε ελεγχει αυτη δν ξερω.. Παντως ουτε κ εγω ειαμι ο εαυτος μου αυτη τη περιοδο...Κσανααδυνατιζω ψευτοοδηγω...διαβαζω... Θα λεγα οτι για να βρω τον παλιο μου εαυτο πρπ να τα ΒΡΩ με τον εαυτο μου. Οποτε καλυτερα να κανεις κ εσυ το ιδιο. Ειναι χρονοβορα διαδικασια.... Εγω τωρα το παιζω θυμα γτ ετσι αισθανομαι με τον εαυτο μου.. Εσενα τι σε κανει να αλλαζεις προσωπικοτητες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by the_downward_spiral
    λιγοι ανθρωποι βγαζουν τον πραγματικο τους χαρακτηρα σε ολα τα ατομα με τα οποια συναναστρεφονται... Αλλοι κανουν τον \"καλο\" αλλοι τον \"γνωστικο\" αναλογως με την περισταση..Αν τωρα νομιζεις οτι δν μπορεις να ελεγξεις αυτη την προσωπικοτητα π σου βγαινει καθε φορα κ σε ελεγχει αυτη δν ξερω.. Παντως ουτε κ εγω ειαμι ο εαυτος μου αυτη τη περιοδο...Κσανααδυνατιζω ψευτοοδηγω...διαβαζω... Θα λεγα οτι για να βρω τον παλιο μου εαυτο πρπ να τα ΒΡΩ με τον εαυτο μου. Οποτε καλυτερα να κανεις κ εσυ το ιδιο. Ειναι χρονοβορα διαδικασια....
    Ναι, το θέμα είναι όμως ότι εγώ έτσι ένιωθα τη κάθε φορά, δεν προσποιούμουν, κι για αυτό αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό κάποιος να νιώθει τόσο αντιφατικά πράγματα...
    Το καλύτερο είναι να τα βρούμε με τον εαυτό μας. Νομίζω ότι το διάβασμα είναι μια πολύ καλή θεραπεία, καλά κάνεις, κι εγώ διαβάζω ή κάνω πράγματα για να αποσπάται το μυαλό από τις κακές σκέψεις ενώ παλιά δεν μπορούσα να το κάνω αυτό. Βοηθάει πολύ, αν και νομίζω πως είναι λύση προσωρινή.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by the_downward_spiral
    χεχε καταρχας ο τιτλος θυμιζει το πρωτο μερος μιας κινηματογραφικης τριλογιας. τεσπα. Εκανα μια ενδοσκοπηση σημερα και καταλαβα οτι απο μικρος εγω ημουν αρκετα διαφορετικος απο τα αλλα παιδια ως προς την κοινωνικοτητα. Δεν ηθελα ποτε να βγαινω εξω κ ντρεπομουν φοβομουν τους ανθρωπους, ημουν αντιδραστικο παιδι κ αρκετα κομπλεξικο. Αν κ ημουν αρκετα καλος μαθητης κ ειχα κ ορισμενες διακρισεις ποτε δν ενδιαφερομουν ουτε καν για το διαβασμα γτ απλα ταξιδευε η φαντασια μου( εν \"γνωσει\" μου, δλδ δν μαρεζε πχ π με λεγαν χοντρουλη κ καθομουν στο σπιτι κ φανταζομουν οτι ειχα μια αλλη ζωη. Χρησιμοποιουσα την φαντασια μου σαν το αλκολ, ως ενα τροπο αντιμετωπισης της ζωης). Στα 16 ειχα κλειστει στο σπιτι μου για ενα χρονο για απλα γελοιο λογο κ αππεριπτα τους φιλους μου και τις γκομενες σε σημειο π νομιζαν ολοι οτι ειμαι γκευ(λολ...) μετα απο κανα 2 μηνο επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Εγω πιστευω πως ο λογος για τον οποιο επαθα ψυχωση ειναι οτι απο μικρος ημουν αντικοινωνικος κ κλειστος στον εαυτο μου. ΠΑΑΡΑ πολυ κλειστος...


    Εσεις τι θα λεγατε για τον εαυτο σας?

    Υ.Γ εβγαινα κατα τα 14-15 πολυ. αλλα ουτε στη θαλασσα εμπαινα επειδη ειχα κοιλια κ φορουσα συνεχεια μακρυμανικο(δλδ πολλα κομπλεξ)αλλα αισθανομουν λυπημενος κ εκτος απο 4-5 ατομα δν εκανα παρεα με αλλους συμπεριλαμβανομενων των κοριτσιων γτ ντρεπομουν..ημουν αρκετα ντροπαλος.
    Προσωπικη υγιεινη= Οχι και η καλυτερη. Ενω εκανα καθε μερια μπανιο λογω ιδρωτα δν εδινα πολυ σημασια στη στοματικη μου υγιεινη .
    Τις φάσεις που κάνουμε τον απολογισμό της έως τώρα πορείας μας είναι πιο πιθανό να ανακαλύψουμε περισσότερα στραβά παρά καλά (αυτό βέβαια με βάση την προσωπικότητα του ατόμου). Θα έλεγα το καλύτερο αντίδοτο είναι να παίρνουμε πρωτοβουλίες για να μην διογκώνονται τα απωθημένα μας. Βγες έξω, ακόμα και αν δεν έχεις παρέα, άρχισε το τρέξιμο-περπάτημα-τζόκινγκ και αν μπορείς ασχολήσου και με τον αθλητισμό! Θα δεις κάποια βελτίωση θαρρώ!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Ναι ετσι ειναι Ονειροπλασμενε...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Δεν ξέρω αν είναι έτσι, εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα σε βοηθούσε, πάντως εμένα με ζωντανεύει η γυμναστική και το συνιστώ.

    Τώρα πόσων χρονών είσαι αν επιτρέπεται?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ειμαι 20 χρονων

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Ζαχαρούπολη
    Posts
    27
    Δεν υπάρχει ούτε ψυχασθένεια ούτε τίποτα.
    Είσαι μια χαρά,απόλυτα φυσιολογικός όπως κ όλοι οι υπόλοιποι...
    όσον αφορά τα ψυχολογικά αυτό είναι άλλο θέμα αλλά δεν μας κάνει να είμαστε διαφορετικοί,απλά το νομίζουμε.
    Όλα είναι στο μυαλό μας και καλό είναι κάποια στιγμή να το πάρουμε απόφαση και να μην το φορτώνουμε με τέτοιου είδους σκέψεις γιατί χειρότερα τα κάνουμε...δλδ τα μεγαλοποιούμε τα πράγματα ενώ η διάσταση τους είναι μηδενική.
    Κ εγώ ως παιδάκι ντρεπόμουν κτλ κτλ, μεγαλώνοντας άρχισα να προσέχω περισσότερο τις παρέες μου με αποτέλεσμα να κάνω λίγες φίλες. Όμως δεν το μετανιώνω, το θέμα είναι απο δω και στο εξής τι θα κάνω...και δυστυχώς είναι άσχημο να περνάνε τα χρόνια και εμείς να είμαστε κλεισμένοι στο εαυτό μας και να μη μπορούμε να απολαμβάνουμε την κάθε της στιγμή.
    Εμπρός λοιπόν..... αλλάζουμε μυαλά;)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω θυμαμαι απο μικρη απλα ηθελα να προκαλω. δεν ξερω αν ημουν ο εαυτος μ η οχι. προκαλουσα. κομπλεξικο ημουνα ναι, πολυ οξυθιμο επισης, και αυτο με την φαντασια ειναι τρομερο!!!!πολυ φαντασια πολυ ταξιδι!στις εκθεσεις ημουνα 1η τις διαβαζανε στην ταξη!!!!!!!!!!!!!πολυ καλη στην φαντασια κ στην συνεχη σκεψη!καποια κοπελα ειπε πως αρχισε να βγαινει συχνα ξαφνικα αλλα κ παλι πιστευε πως ακομα κατι δν παει καλα μ εκεινη. εγω απο τα 12 ηθελα να βγαινω, ηθελα να κανω διαφορα. (ισως να δοκιμασω ναρκωτικα, να γραφω πως μισω τους παντες στο ημερολογιο μου, να μπλεξω σε καυγαδες, να χτυπισω καποιον, να πιω μεχρι να πεσω σε κομμα) ακομα κ τωρα στα 24 λιγα αλλαξαν. απλα μεταχειριζομαι τους ανθρωπους σεξουαλικα. δν εχω αισθηματα ουτε νιωθω τυψεις κ ενοχες, λεω ψεματα στους συντροφους μου, μαρεσει να πηγαινω κ με γυναικες κ μαρεσει να κανω τριο. μαρεσει να προκαλω κ να το δειχνω με την διαφορα οτι τωρα το κανω πιο προσεκτικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by missing_mile
    Ίδια συμπεριφορά είχα κι εγώ ως παιδάκι, αλλά αυτό οφείλονταν μάλλον στη κακοποίηση που δεχόμουν στο σπίτι. Αντικοινωνικό, ντροπαλό, δεν πλησίαζα τα άλλα παιδιά. Χαμένη στον κόσμο της φαντασίας μου. Από τα 15 ως τα 20 άρχισα να βγαίνω συνέχεια, να ταξιδεύω και να γνωρίζω κόσμο, όμως ακόμα πιστεύω πως κάτι δεν πάει καλά μαζί μου... Σαν να έχω πολλαπλές προσωπικότητες. Δεν είμαι ο Dr Jekyll και ο MR Hyde, αλλά βγάζω (έβγαζα μάλλον γιατί τώρα κλείστηκα στο σπίτι) διαφορετική προσωπικότητα ανάλογα με το άτομο που είμαι μαζί. Μπορούσα να γίνω ντροπαλή, κοινωνική, sexy, συντηρητική, αδύναμη, δυναμική και όλα αυτά να τα πιστεύω και να τη υποστηρίζω τη κάθε φορά... Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό που μου συμβαίνει, δεν ξέρω αν ξέρω ποια είμαι πραγματικά.
    σε ολη μασ την ζωη μαθαινουμε το ποιοι ημαστε... νομιζω το σημαντικο ειναι πανω απ ολα να νιωθουμε καλα με εμασ..να μασ συμπαθουμε οπωσ ημαστε... να θετουμε στον εαυτο μασ την ερωτηση..αν δεν ημουν εγω ..εγω θα με συμαπθουσα?θα με εκανα παρεα?

    ημαστε πολλα πραγματα ... δεν ημαστε μονο ενα.. οι καταστασεισ βγαζουν απο μεσα μασ.. διαφωρετικα χαρακτηριστικα..ειναι οπωσ πχ..ενω μπορεισ να εισαι ηρεμοσ.. και οχι πολυ δυναμικοσ..αν γινει πχ σεισμοσ..δηλαδη μια ακραια κατασταση..ξαφνικα να ανακαληψεισ πωσ οταν εισαι σε εγρηγορση εισαι ενασ αλλοσ ανθρωποσ..

    ετσι ειναι και με τουσ ανθρωπουσ... επηρεαζομαστε απο τισ παρεεσ και τισ κοινωνικεσ ομαδεσ... το θεμα ειναι ομωσ να υπαρχουν καποια στοιχια που να υπαρχουν παντα... πχ τρυφεροτητα.. η ηρεμια..η χιουμορ.. η υπομονη...κλπ

    και κατι αλλο...οσο ζουμε..αλλαζουμε.. σε καποια πραγματα.. πχ ειτε χανουμε ειτε κερδιζουμε υπομονη κλπ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by the_downward_spiral
    ειμαι 20 χρονων
    κοιτα την ζωη σου οπωσ ειναι..σκεψου πωσ θα ηθελεσ να ειναι και φτιαξτην σιγααα σιγα...χρονο εχεισ μπολικο..

    σου αξιζει να ζεισ ελευθεροσ και ευτυχισμενοσ...

    γραψε πχ σε ενα χαρτι

    θελω να γινω- προσιτοσ (η απαντιση ειναι να εισαι ευχαριστος, ομιλιτικοσ οσο πρεπει,ευγενικος)

    ευχαριστοσ..=(γινε ενδιαφερον.. σιγουρα εχεισ καποια ενδιαφεροντα... ολα αυτα κανουν εναν ανθρωπο ευχαριστο στο να τον κανουμε παρεα)

    ελκυστικοσ..= αδυνατισε λιγο...κακα τα ψεμματα παντα παιζει ρολο.. να εισια παντα καθαροσ...παιζει τεραστιο ρολο αυτο.. εγω κανω 2 φωρεσ μπανιο την μερα.. καλο κανει δεν ειναι κακο.. χαλαρωνεισ κι ολασ...

    τα αποσμητικα ειναι καλη λυση για τον ιδρωτα..αν και να ξερεισ οσο πιο λεπτοσ θα εισαι τοσο λιγοτερο ιδρωνεισ συνηθωσ..

    κολυμπα πολυ...ευκαιρια ειναι... και γραψτουσ ολουσ.. κανεισ δεν θα σου πει τιποτα στην παραλια..ισα ισα..
    και αν σου πει πεσ του \'\'ρε μεγαλε τι μιλασ? κανω διαιτα..και προσπαθεια..παρατα μασ...\'\'

    να εισαι πιο χαμογελαστοσ και να μην καμπουριαζεισ...δεν μπορεισ να φανταστεισ ποσο ελκουν τουσ αλλουσ αυτοι οι ανθρωποι..

    καταλαβεσ τι εννοω... βαλε ερωτησεισ στον εαυτο σου..και βρεσ τισ απαντησεισ .. κανε μικρεσ αλλαγεσ και οολα θα αλλαξουν..εγγυηση..

    :):)):)

    αντε καλη δυναμη...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by me_vs_myself
    εγω θυμαμαι απο μικρη απλα ηθελα να προκαλω. δεν ξερω αν ημουν ο εαυτος μ η οχι. προκαλουσα. κομπλεξικο ημουνα ναι, πολυ οξυθιμο επισης, και αυτο με την φαντασια ειναι τρομερο!!!!πολυ φαντασια πολυ ταξιδι!στις εκθεσεις ημουνα 1η τις διαβαζανε στην ταξη!!!!!!!!!!!!!πολυ καλη στην φαντασια κ στην συνεχη σκεψη!καποια κοπελα ειπε πως αρχισε να βγαινει συχνα ξαφνικα αλλα κ παλι πιστευε πως ακομα κατι δν παει καλα μ εκεινη. εγω απο τα 12 ηθελα να βγαινω, ηθελα να κανω διαφορα. (ισως να δοκιμασω ναρκωτικα, να γραφω πως μισω τους παντες στο ημερολογιο μου, να μπλεξω σε καυγαδες, να χτυπισω καποιον, να πιω μεχρι να πεσω σε κομμα) ακομα κ τωρα στα 24 λιγα αλλαξαν. απλα μεταχειριζομαι τους ανθρωπους σεξουαλικα. δν εχω αισθηματα ουτε νιωθω τυψεις κ ενοχες, λεω ψεματα στους συντροφους μου, μαρεσει να πηγαινω κ με γυναικες κ μαρεσει να κανω τριο. μαρεσει να προκαλω κ να το δειχνω με την διαφορα οτι τωρα το κανω πιο προσεκτικα
    εσυ η μαντονα και η λειντυ γκακγα...

    ε και τι εγεινε... το θεμα ειναι να περναμε καλα..αρκει να μην πληγωνουμε αλλουσ χωρισ λογο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    χαχαχαχχα!αυτο ξαναπες το

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •