Εξουσιαστική... μανία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118

    Εξουσιαστική... μανία?

    Γεια σας ξανά. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, αν και δεν είναι το κύριο θέμα που με απασχολεί, απλώς θα ήθελα την άποψη σας γιατί δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απλό.
    Δεν μπορώ να λειτουργήσω στον ερωτικό τομέα αν δεν νιώθω κυρίαρχη του παιχνιδιού, και όταν λέω κυρίαρχη εννοώ να εξουσιάζω τον άλλο ολοκληρωτικά και να κάνει ότι θέλω εγώ, να είναι υποχείριο μου και να μου παραδίδεται άνευ όρων. Θα μου πείτε που είναι το κακό σε αυτό, αν και οι δυο συμφωνούν, εγώ δεν το βρίσκω καθόλου κακό αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι μόνο έτσι μπορώ να λειτουργήσω και διαφορετικά καθόλου. Έχω μια σχέση και όσο καιρό είμαι σε αυτή αλλά και πριν από αυτή δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά. Από τα 18, όταν κάποιος με πλησίαζε ερωτικά και ήθελε να έχει το πάνω χέρι (όλοι δηλαδή) ξενέρωνα αμέσως και έφευγα πριν προχωρήσουμε. Ένιωθα πως θέλει να με υποτάξει, να μου επιβληθεί και δεν μπορούσα να το ανεχτώ. Το αποτέλεσμα ήταν να μη μπορώ ποτέ να κάνω μια ικανοποιητική σχέση. Ενώ γνώριζα ανθρώπους αξιόλογους, ενδιαφέροντες και ελκυστικούς, όταν έφτανε το θέμα στο ερωτικό και γίνονταν πιο επιθετικοί, για εμένα τελείωνε το θέμα εκεί. Πάντα αναρωτιόμουν γιατί να μην μπορώ να κάνω κι εγώ κανονικά έρωτα όπως όλες οι φίλες μου, για να μην έχω προβλήματα.
    Φυσικά, αυτός ο προβληματισμός δεν είναι τίποτα μπροστά στα σοβαρά προβλήματα που με απασχολούν, απλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλοι εδώ με παρόμοιες εμπειρίες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Κανεις κατι που σου αρεσει με ατομα που συμφωνουν ετσι. ωραια. που ειν\' το θεμα?

    Ξερεις καποτε ηξερα μια που ηταν το ακριβως -μα ακριβως- αντιθετο με εσενα και ..οκ, δεν υπηρχε κανενα θεμα ουτε απο την πλευρα της ουτε απο την πλευρα μου ^^



    Δες το και αλλιως, ολο αυτο το κυριαρχιλικι που σου βγαινει ειναι και ειδος αποδειξης οτι σφιζεις μεσα σου απο δυναμη και ζωη.! yeaaah ! >:D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    [quote]Originally posted by Boltseed


    Ξερεις καποτε ηξερα μια που ηταν το ακριβως -μα ακριβως- αντιθετο με εσενα και ..οκ, δεν υπηρχε κανενα θεμα ουτε απο την πλευρα της ουτε απο την πλευρα μου ^^


    :D :D :D
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by missing_mile
    Γεια σας ξανά. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, αν και δεν είναι το κύριο θέμα που με απασχολεί, απλώς θα ήθελα την άποψη σας γιατί δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απλό.
    Δεν μπορώ να λειτουργήσω στον ερωτικό τομέα αν δεν νιώθω κυρίαρχη του παιχνιδιού, και όταν λέω κυρίαρχη εννοώ να εξουσιάζω τον άλλο ολοκληρωτικά και να κάνει ότι θέλω εγώ, να είναι υποχείριο μου στον έρωτα και να μου παραδίδεται άνευ όρων. Θα μου πείτε που είναι το κακό σε αυτό, αν και οι δυο συμφωνούν, εγώ δεν το βρίσκω καθόλου κακό αλλά με ανησυχεί το γεγονός ότι μόνο έτσι μπορώ να λειτουργήσω και διαφορετικά καθόλου. Έχω μια σχέση 5 χρόνια, και όσο καιρό είμαι σε αυτή αλλά και πριν από αυτή δεν μπορούσα να κάνω έρωτα διαφορετικά. Από τα 18, όταν κάποιος με πλησίαζε ερωτικά και ήθελε να έχει το πάνω χέρι (όλοι δηλαδή) ξενέρωνα αμέσως και έφευγα πριν προχωρήσουμε. Απλά δεν μπορούσα, ένιωθα πως θέλει να με υποτάξει, να μου επιβληθεί και δεν μπορούσα να το ανεχτώ. Το αποτέλεσμα ήταν να μη μπορώ ποτέ να κάνω μια ικανοποιητική σχέση. Ενώ γνώριζα ανθρώπους αξιόλογους, ενδιαφέροντες και ελκυστικούς, όταν έφτανε το θέμα στο ερωτικό και πήγαιναν να ορμήσουν έληγε πάντα το θέμα εκεί. Πάντα αναρωτιόμουν γιατί να μην μπορώ να κάνω κι εγώ κανονικά έρωτα, όπως όλοι οι \"normal\" άνθρωποι, γιατί να νιώθω έτσι... Σίγουρα είναι ψυχολογικό.

    Φυσικά, αυτός ο προβληματισμός δεν είναι τίποτα μπροστά στα σοβαρά προβλήματα που με απασχολούν, απλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλοι εδώ με παρόμοιες εμπειρίες...
    Γεια σου mile! Μαστιγιων συνεχεια, βλεπω. Αχεμ. Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης. Οπως λες, το να εισαι ενεργητικη στο σεξ ειναι κατι φυσιολογικο, να εχεις αυτη την προτιμηση δηλαδη. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι φαινεται να σε ενοχλει. Πιστευεις οτι εχεις και μια πλευρα παθητικη που δεν μπορει να εκφραστει, και σου εχει στερησει καποιες ευκαιριες? Η πως μπορει να εχεις και καποιο ενδιαμεσο στυλ οπου ειστε εξισου ενεργητικοι εσυ και ο συντροφος που θα επελεγες? (ξερω οτι σε οσους θελουν να εχουν το \"πανω χερι\" οπως λες, το στυλ αυτο δεν ειναι σπανιο.) Απ\' την αλλη ανεφερες πως το να ειναι ο συντροφος ο επιθετικος δεν σε ξενερωνει απλως αλλα σε κανει να νιωθεις οτι απειλεισαι... Πως θα ελεγες οτι διαχωριζονται μεσα σου το θεμα της ασφαλειας στον ερωτα και το σεξ με το θεμα της ευχαριστησης?

    Α επισης, στο φλερτ και στις κοινωνικες συναναστροφες σου γενικοτερα εισαι εξισου επιθετικη, διεκδικητικη κλπ? Οχι οτι χρειαζεται να συμπιπτουν δηλαδη ολα αυτα δηλαδη, συχνα βγαζουμε διαφορετικα προσωπεια και πλευρες μας σε καθε περιπτωση.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γενικα μιλωντας,
    στο σεξ δεν υπαρχουν μη και πρεπει, αυτο το ειχα σαν αρχη στο μυαλο μου.
    Οτι ευχαριστει ενα ζευγαρι, το κανει και περναει καλα.

    Σε σχεση με τα οσα γραφεις,
    ισως σκεφτεσαι να πας παρακατω στο θεμα του σεξ και να μην μεινεις στατικη.
    Εχεις δικαιο για τις ανησυχίες σου....
    Γιατι προχωροντας την σκεψη σου,
    θα ελεγα οτι μπορει να εισαι πιο ενεργετικη και ο συντροφος σου πιο παθητικος (ενεκα συζητησης παντα) ομως σκεψου οτι μια σχεση κρατιεται πιο ζωντανη οταν υπαρχει εναλλαγη ρολων και φαντασια.

    Πως θα σου φαινονταν,
    αν ολα αυτα τα συζητουσες με τον συντροφο σου (που αφου εχεις 5 χρονια σχεση σημαινει οτι εχετε βαθος επικοινωνιας και εμπιστοσυνη) να πειραματιστειτε βημα βημα και σε αλλαγη ρολων?
    Το πειραμα εχει ρολο να ανακαλυψεις τι ακριβως σε ενοχλει και να το διαπραγματευτεις με εσενα και με τον συντροφο σου.
    Και ναι αν προκυπτει καποιο ψυχολογικο κομματι, γιατι οχι να μην το λυσεις?
    Το να νιωθεις σεξουαλικα ανετα και καλυμενη 100% ειναι προφανης υγεια και επιδιωκομενο.


    Η αποψη μου ειναι οτι η τυχη ειναι με το μερος σου, αρκει να το εκμεταλευτεις
    και να μην αφηνεις να περνανε καταστασεις και εσυ να εισαι θεατης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    εγω δεν εχω καταλαβει ακομα για ποιο λογο γινεται η συζητηση και τι σημασια εχει αν εχουν αλλοι αναλογες προτιμησεις η οχι.
    σημασια εχει να εισαι εσυ ικανοποιημενη και να συμφωνει με τις προτιμησεις σου ο εκαστοτε συντροφος σου, που απ οτι καταλαβαινω, συμβαινει..
    ολοι οι ανθρωποι εχουν καποιες προτιμησεις, εχεις κι εσυ...
    αν σε προβληματιζει ο λογος και θελεις να το ψαξεις , μπορεις με την βοηθεια ενος ψυχολογου.
    αλλα το να κανεις πειραματα που δεν σε ενδιαφερουν στο κρεβατι σου, αν δεν τα επιθυμεις, το βρισκω τελειως ασκοπο...για να αποδειξεις τι και σε ποιον? οτι μπορεις και οπως θα το ηθελε καποιος αλλος αλλα οχι εσυ?
    οσο κατι σε εκφραζει κι εχεις την επιθυμια να το κανεις, και συμφωνει και ο συντροφος σου, καντο. αν δεν σου προκαλει κανενα ενδιαφερον δεν βρισκω γιατι πρεπει να κανεις κατι αλλο, το σεξ ειναι ικανοποιηση, δεν το παιρνουμε σαν πικρο φαρμακο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Ευχαριστώ για τα σχόλια.
    Θα σας εξηγήσω καλύτερα, γιατί δεν τα εξήγησα καλά.
    Δεν νιώθω άσχημα για τις ερωτικές μου προτιμήσεις. Αλλά, υπάρχουν κάποια προβλήματα που έχουν προκύψει και αυτό με απασχολεί:
    Με τις προτιμήσεις που έχω δεν ήταν εύκολο να βρω ερωτικό σύντροφο, γιατί δεν ψάχνω μόνο το σεξ σε μια σχέση αλλά και την επικοινωνία. Οπότε όταν έβρισκα το ένα έλλειπε το άλλο και το αντίθετο. Ενώ γνώριζα ανθρώπους καλλιεργημένους, έξυπνους και με κοινά ενδιαφέροντα που μου ήταν ελκυστικοί, έλλειπε το ερωτικό, ενώ όταν έβρισκα το ερωτικό έλλειπαν όλα τα άλλα.
    Με τη σχέση που είμαι τώρα δεν υπάρχει καμία επαφή και η σχέση μας έχει παγώσει από καιρό. Επειδή ψάχνω να βρω λύσεις, νομίζω πως και αυτή η κατάληξη έχει να κάνει με τις ερωτικές μου προτιμήσεις. Θα σας πω γιατί: Όταν γνωριστήκαμε είχαμε κοινά ενδιαφέροντα, μου άρεσε πολύ κλπ. Αν όμως ήταν επιθετικός στο σεξ δεν θα προχωρούσα τη σχέση. Το θέμα είναι πως όχι απλά δεν ήταν επιθετικός αλλά όπως αποδείχτηκε στη πορεία το σεξ του είναι παντελώς αδιάφορο. Με αποτέλεσμα τον τελευταίο χρόνο να κάνω σεξ μόνο μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ με άτομα που έχουν ίδιες προτιμήσεις με εμένα. Μια άρρωστη κατάσταση δηλαδή.
    Αυτά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by oboro
    Γεια σου mile! Μαστιγιων συνεχεια, βλεπω. Αχεμ. Εγω ηθελα να ρωτησω το εξης. Οπως λες, το να εισαι ενεργητικη στο σεξ ειναι κατι φυσιολογικο, να εχεις αυτη την προτιμηση δηλαδη. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι φαινεται να σε ενοχλει. Πιστευεις οτι εχεις και μια πλευρα παθητικη που δεν μπορει να εκφραστει, και σου εχει στερησει καποιες ευκαιριες? Η πως μπορει να εχεις και καποιο ενδιαμεσο στυλ οπου ειστε εξισου ενεργητικοι εσυ και ο συντροφος που θα επελεγες? (ξερω οτι σε οσους θελουν να εχουν το \"πανω χερι\" οπως λες, το στυλ αυτο δεν ειναι σπανιο.) Απ\' την αλλη ανεφερες πως το να ειναι ο συντροφος ο επιθετικος δεν σε ξενερωνει απλως αλλα σε κανει να νιωθεις οτι απειλεισαι... Πως θα ελεγες οτι διαχωριζονται μεσα σου το θεμα της ασφαλειας στον ερωτα και το σεξ με το θεμα της ευχαριστησης?

    Α επισης, στο φλερτ και στις κοινωνικες συναναστροφες σου γενικοτερα εισαι εξισου επιθετικη, διεκδικητικη κλπ? Οχι οτι χρειαζεται να συμπιπτουν δηλαδη ολα αυτα δηλαδη, συχνα βγαζουμε διαφορετικα προσωπεια και πλευρες μας σε καθε περιπτωση.
    Μαστιγώματος συνέχεια λοιπόν...
    Oboro, δεν τα εξήγησα καλά, οπότε τα αναλύω λίγο παραπάνω καλύτερα.
    Δεν είναι απλά θέμα προτιμήσεων, αν ήταν έτσι δεν θα με απασχολούσε καθόλου. Όντως νιώθω να απειλούμαι όταν κάποιος άλλος παίρνει τη πρωτοβουλία στον ερωτικό τομέα, και για αυτό θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο. Αν ήταν απλά ένα ερωτικό παιχνίδι δεν θα το συζητούσα καν.
    Όχι στο φλερτ δεν είμαι επιθετική, είμαι κοινωνική αλλά θέλω ο άλλος να πάρει τη πρωτοβουλία και να με φλερτάρει πρώτος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by missing_mile
    Με αποτέλεσμα τον τελευταίο χρόνο να κάνω σεξ μόνο μέσω ίντερνετ ή τηλεφωνικά με άτομα που έχουν ίδιες προτιμήσεις με εμένα.
    Μια εντελώς άρρωστη κατάσταση δηλαδή.
    Αυτά...

    εμμμ δεν ειπες ολα απο την αρχη....
    :P:P

    αρα τελικα εχεις προβλημα στο σεξ και εχει να κανει με εσενα αυστηρα και οχι με τον συντροφο σου, που τι συντροφος μαλλον διακοσμητικο στοιχειο ειναι.

    Το σεξ για σενα σημαινει ασφαλεια μεσω καλωδιου και εφοσον εισαι μονη σου και κλειδαμπαρωμενη στο σπιτι σου.

    Οντως εχεις θεμα λοιπον,
    και χωρις να γνωριζω θα υποθεσω οτι εχεις κακες εμπειριες???
    δεν το ξερω.....

    Ξερω οτι χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιο ειδικο για να λυσεις πολλα θεματα σου.

    Βεβαια αν νομιζεις οτι θες να πεις περισσοτερα,
    αρκετος κοσμος θα εχει να προσθεσει σε οτι αναφερεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ενδιαφέρον το θέμα σου missing_mile, δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό, περισσότερο για ανωριμότητα μου ακούγεται. Βασικά ίσως δεν έχεις βρει τον κατάλληλο. Σαν προκύψει κάτι καλό θα συμμετέχετε με την θέληση σας και οι δύο στο σεξ. Η απλά ίσως χρειαστεί να το συζητήσεις με το αγόρι σου, να τους πεις ειλικρινά τι σου αρέσει και τι όχι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Ενδιαφέρον το θέμα σου missing_mile, δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό, περισσότερο για ανωριμότητα μου ακούγεται. Βασικά ίσως δεν έχεις βρει τον κατάλληλο. Σαν προκύψει κάτι καλό θα συμμετέχετε με την θέληση σας και οι δύο στο σεξ. Η απλά ίσως χρειαστεί να το συζητήσεις με το αγόρι σου, να τους πεις ειλικρινά τι σου αρέσει και τι όχι.
    Δεν θέλω να το συζητήσω με το αγόρι μου γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, όχι μόνο στο σεξ, παντού, και για αυτό θέλω να χωρίσω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Καλύτερα να λέμε αυτό που νιώθουμε σε αυτούς που νιώθουμε, είτε είναι ευχάριστο είτε δυσάρεστο, παρά να καταπιέζουμε τους εαυτούς μας και να μην έχει ιδέα ο άλλος τι γίνεται. Αλήθεια, πως και δεν βγαίνεις καθόλου, μήπως λόγω της σχέσης \"αποκλείστηκες\" από φίλους και γνωστούς..? συμβαίνει αυτό..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Mile κι εγω νομιζω οτι ενω εχεις επιγνωση των δυσκολιων και σκεφτεσαι πολυ συνολικα και συγκροτημενα, υπαρχει κατι το ψυχολογικο που σε εχει μπλοκαρει γενικοτερα... Αν και δε μπορω να γνωριζω, απο οσα εχεις γραψει και παλιοτερα δεν θα με εξεπληττε αν εχει να κανει ολο αυτο και με την παιδικη σου ηλικια και το ιστορικο κακοποιησης που εχεις. Κανεναν δεν αφηνουν ασημαδευτο τετοιες καταστασεις... Αποψη μου αλλα δε θα απεκλεια την πιθανοτητα να συνδεονται με αυτα που περασες και τα τρια θεματα που εξεθεσες τις τελευταιες τρεις μερες (η αποσυρση, το εξουσιαστικο, η επιδραση του \"ειδικου\" στο πως βλεπεις το χωρο και τον ποιον μπορεις να εμπιστευτεις κλπ)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ξερω τι θα κανεις με την σχεση σου, ειναι ασχετο με την συζητηση μας.
    Αν δεν νιωθεις οτι δεν εχεις κατι να του πεις, φυσικα και μην πεις τιποτα.

    Το θεμα οπως σου ειπα ειναι αποκλειστικα δικο σου,
    και για μενα ζητα βοηθεια.
    Ταλαιπωριεσαι αδικα και ο τροπος που απολαμβανεις το σεξ,
    φαινεται να ευνοει μονο τον ΟΤΕ.

    Μην ενοχοποιησε για οτι συμβαινει,
    απλα ασχολησου με το πως θα το λυσεις.



    :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Καλύτερα να λέμε αυτό που νιώθουμε σε αυτούς που νιώθουμε, είτε είναι ευχάριστο είτε δυσάρεστο, παρά να καταπιέζουμε τους εαυτούς μας και να μην έχει ιδέα ο άλλος τι γίνεται. Αλήθεια, πως και δεν βγαίνεις καθόλου, μήπως λόγω της σχέσης \"αποκλείστηκες\" από φίλους και γνωστούς..? συμβαίνει αυτό..
    Αυτό ακριβώς συνέβη...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •