Νιώθετε μοναξιά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118

    Νιώθετε μοναξιά?

    Νιώθετε μοναξιά? Θα θέλατε να είχατε κάποιον αληθινό φίλο για να μοιράζεστε μαζί του ουσιαστικές στιγμές από τη ζωή σας? Εννοώ αληθινό φίλο, που να σας αγαπάει, να σας συμπαραστέκεται στη δύσκολη στιγμή, και να μη φοβάστε να του πείτε όλα όσα σας απασχολούν δίχως το φόβο να παρεξηγηθείτε, να θέλει να δώσει δίχως να περιμένει αντάλλαγμα, και να σας κατανοεί δίχως να παρεξηγείται για ασήμαντες αφορμές. Να σας ακούει αληθινά όταν του μιλάτε και όχι από υποχρέωση ή ευγένεια, και να μπορείτε να του τηλεφωνήσετε ακόμη και στις 3 τα ξημερώματα αν νιώσετε την ανάγκη.

    Σας λείπει αυτό ή μήπως το έχετε βρει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω εχω μια φιλη

    που της μιλαω χωρις να ντρεπομαι

    χωρις να φιλτραρω τα λογια μου

    χωρις να ειμαι κατι αλλο για να με αποδεχτει

    πολλες φορες ομως με κουραζει

    μου κλεβει χρονο χωρις να το καταλαβαινει και γινεται φορτικη

    αλλα...

    μου αρεσει πολυ!


    μου αρεσει ο τυπος της

    η χημεια που εχουμε

    και οτι μπορω να της πω πως κουραστηκα χωρις να μαλωσουμε αιωνια αλλα για καμια βδομαδα το πολυ

    μου αρεσει που ειναι εξυπνη

    και που με αγαπα

    και εγω θελω να προχωρα στη ζωη της

    νομιζω και για μενα εκεινη θελει το ιδιο

    ειναι αυτο ιδανικη φιλια?

    δεν ξερω! παντως ειναι φιλια με τα καλα της και τα στραβα της
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Και γω εχω 1-2 ατομα που μπορω να μιλησω. 1 σιγουρα με τον αλλο μιλαμε αλλα οχι τοσο σε βαθος οσο με τον πρωτο. Ισως ερθει με τον καιρο δεν ξερω. Παντως ειναι πολυ θετικο να εχεις καποιον διπλα σου και μαρτυριο αν δεν εχεις. Το ειχα ζησει παλαιοτερα που ημουν ολομοναχος και μπορω να πω οτι ηταν δυσβαστακτο φορτιο.

    Βεβαια ειναι και θεμα τυχης να βρεις καποιον που να δεσεις μαζι του. Μην απογοητευεσαι missing_mile. Δωστου λιγο χρονο ακομα και ολα θα βρουν το δρομο τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    οχι. εγω δε το εχω βρει ακομη. γιατι τωρα αρχιζω κ καταλαβαινω πως οι κολλητοι/ες σου δεν μπορουν να ειναι παντα κ οι καλυτεροι/ες φιλοι/ες σου...
    Every morning we are born again

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν είναι πολλά αυτά που λες από έναν φίλο, missing_mile. Εγώ έχω μια τέτοια φίλη, αλλά μένουμε μακρυά και όταν ήμασταν κοντά δεν είχε χρόνο να βρεθούμε γιατί δούλευε από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Πάντως ποτέ δεν θα θεωρούσα φορτική μια καλή μου φίλη εκτός και αν το επεδίωκε. Το καταδικάζω αυτό, το να λες δλδ φορτική μια φίλη σου, αλλά ο καθένας κάνει ότι θέλει. Εγώ πάντως νιώθω μόνη μου μιας και δεν έχω ούτε παρέα, αλλά αυτά που λες πιστεύω θα έπρεπε να τα έχει και μια απλή παρέα, μια καλή φίλη είναι κάτι πολύ ουσιαστικότερο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Παρόλο που δεν είμαι αποκλεισμένος από τον υπόλοιπο κόσμο έχω αισθανθεί μοναξιά αρκετές φορές.. πιστεύω πάντως πως δεν είναι απαραίτητο να είμαστε μόνοι για να αισθανόμαστε μοναξιά.

    Κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει εδώ μέσα. Όσο καιρό γράφω στο φορουμ δεν κατάφερα να κάνω ούτε μια φιλία! Παραπονιούνται όλοι που έχουν προβλήματα και δεν έχουν φίλους και όμως κανένας δεν κάνει κάτι γι\'αυτό (αν και το βρίσκω λογικό βασικά γιατί δεν ξέρεις τι σκατά είναι ο άλλος/ η άλλη).

    Οι άνθρωποι πολλές φορές είναι υποκριτές, δεν πιστεύω τόσο στην αληθινή φιλία όσο στην επιφανειακή, δηλαδή κάνουμε φίλους με βάση την μερική εικόνα που θα έχουμε για έναν άνθρωπο. Συμβαίνει άλλωστε οι λίγοι φίλοι που έχω να μην είναι πάντα το ίδιο φίλοι (ο καθένας έχει την τρέλα του de facto), ούτε να έχω συζητήσει μαζί τους σαν ανώνυμος.

    Βέβαια αυτό το πιστεύω επειδή έτυχε σε μένα. Για κάποιους ανθρώπους είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αληθινές φιλίες, δεν είμαστε όλοι το ίδιο τυχεροί!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Παρόλο που δεν είμαι αποκλεισμένος από τον υπόλοιπο κόσμο έχω αισθανθεί μοναξιά αρκετές φορές.. πιστεύω πάντως πως δεν είναι απαραίτητο να είμαστε μόνοι για να αισθανόμαστε μοναξιά.

    Κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει εδώ μέσα. Όσο καιρό γράφω στο φορουμ δεν κατάφερα να κάνω ούτε μια φιλία! Παραπονιούνται όλοι που έχουν προβλήματα και δεν έχουν φίλους και όμως κανένας δεν κάνει κάτι γι\'αυτό (αν και το βρίσκω λογικό βασικά γιατί δεν ξέρεις τι σκατά είναι ο άλλος/ η άλλη).

    Οι άνθρωποι πολλές φορές είναι υποκριτές, δεν πιστεύω τόσο στην αληθινή φιλία όσο στην επιφανειακή, δηλαδή κάνουμε φίλους με βάση την μερική εικόνα που θα έχουμε για έναν άνθρωπο. Συμβαίνει άλλωστε οι λίγοι φίλοι που έχω να μην είναι πάντα το ίδιο φίλοι (ο καθένας έχει την τρέλα του de facto), ούτε να έχω συζητήσει μαζί τους σαν ανώνυμος.

    Βέβαια αυτό το πιστεύω επειδή έτυχε σε μένα. Για κάποιους ανθρώπους είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αληθινές φιλίες, δεν είμαστε όλοι το ίδιο τυχεροί!
    Ονειροπλασμένε άστο αυτό για τις αληθινές φιλίες, ξέρω κοπέλα κακιά (που μου έλεγε ότι τρώω 4 πίτσες στην καθησιά μου επειδή δεν μπορούσα να αδυνατίσω και άλλα τέτοια) και είχε έλεγε παιδικές φίλες από το δημοτικό! Οπότε είναι ή θέμα τύχης, ή πρέπει να είσαι κακός γιατί οι περισσότεροι είναι κακοί και επιφανειακοί όπως λες. Εγώ πάντως προσφέρομαι για φίλη σου :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •