Τι σκέφτεστε; - Page 451
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 451 of 1532 FirstFirst ... 3514014414494504514524534615015519511451 ... LastLast
Results 6,751 to 6,765 of 22967
  1. #6751
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    :) yes it happened again! δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά κάτι παίζει

  2. #6752
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897
    Σκεφτομαι αν κανω τωρα εναν απογευματινο περιπατο θα την παλεψω καλυτερα τη μερα απο το να λιωνω στο φορουμ...

  3. #6753
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    ρε με δουλευεις? μόλις ''μπαίνω'', εσύ βγαίνεις?

  4. #6754
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by void View Post
    Η σημερινή μέρα δεν υπάρχει!!!
    πριν λίγο έσκασαν μύτη κάτι παπάδες στο γραφείο για να αγιάσουν και στο καπάκι κάτι γυφτάκια με τουμπερλέκια να λεν τα κάλαντα!!!!
    εγώ πότε θα αγιάσω η γυναίκα????..καμια διάθεση για δουλειά σήμερις...
    εσύ πόσα λεφτά τους έσκασες? ή τους έκανες να σκάσουν?(κυριολεκτικά και μεταφορικά)

  5. #6755
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Idella δικαιολογημένα δέχτηκα 4 πόντους για τα επιθετικά σχόλια που ανταλλάξαμε με τον Instant.......εγώ γιατί δεν μπορώ να δώ τους δικούς του πόντους? ή μήπως δεν δέχτηκε ούτε έναν ύστερα απο τα ωραία κοσμητικά επίθετα που μου προσέδωσε......

    επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω, αφού το συγκεκριμένο μέλος δεν με σέβεται (ενώ σε αντίθεση εγώ τον σεβάστηκα στα δικά του θέματα (εντάξει πριν απο τα σημερινά..)

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...AC%CE%BD%CF%89

    εγώ όποτε δέχομαι επιθέσεις απο το συγκεκριμένο μέλος (εννοείτε πως όταν δεν του απευθύνω τον λόγο ή να τον ειρωνεύομαι), θα μπορούσα να παραθέσω απλώς (μόνο παράθεση, τίποτα άλλο..χωρίς δικά μου σχόλια) κάποια δικά του μηνύματα?? γιατί εαν δεν γίνεται αυτό και δέχομαι πόντους ακόμα και γι αυτό..τότε μου φαίνεται πως η διαχείριση θα παραβιάζει τους όρους λειτουργίας του φόρουμ....

  6. #6756
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πάλι βυθίζομαι στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών

    Reggie
    http://images4.wikia.nocookie.net/__.../d4/Reggie.png

    Ατάκα της ημέρας του κυρίου ιακώβ εδώ

    Μερικοί από εμάς μιλάμε για αλλαγές στους εργασιακούς νόμους εδώ κάτω... αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός, στην έκστασις το να μιλάει κάποιος μπορεί να τον εξαφανίσει. Όχι απλά το σώμα μοναχά αλλά και τα πράγματα του και ότι έχει καταγραφεί για εκείνον. Οι άνθρωποι σταματάνε να αναφέρονται στο όνομα του, από φόβο. Αλλά όχι εγώ, Θα πάω κάτω στο αρχηγείο και θα χαράξω το όνομα μου με μεγάλα γράμματα.

    Να και η κασσέτα

    http://bioshock.wikia.com/wiki/Staying_Visible

  7. #6757
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Πάλι βυθίζομαι στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών

    Reggie
    http://images4.wikia.nocookie.net/__.../d4/Reggie.png

    Ατάκα της ημέρας του κυρίου ιακώβ εδώ

    Μερικοί από εμάς μιλάμε για αλλαγές στους εργασιακούς νόμους εδώ κάτω... αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός, στην έκστασις το να μιλάει κάποιος μπορεί να τον εξαφανίσει. Όχι απλά το σώμα μοναχά αλλά και τα πράγματα του και ότι έχει καταγραφεί για εκείνον. Οι άνθρωποι σταματάνε να αναφέρονται στο όνομα του, από φόβο. Αλλά όχι εγώ, Θα πάω κάτω στο αρχηγείο και θα χαράξω το όνομα μου με μεγάλα γράμματα.

    Να και η κασσέτα

    http://bioshock.wikia.com/wiki/Staying_Visible

    όντως πρέπει να είναι καλό αυτό το παιχνίδι....(χωρίς υπονοούμενα :) )''that was the one who was chasing you? (no, that was nt him...thats him..)

    http://www.youtube.com/watch?v=Y_DSfjAdhlU&ob=av3e

  8. #6758
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Είμαι σε φριχτή κατάσταση θλίψης με παγωμένα αισθήματα και ζεστό κεφάλι. Ο χαβαλές είναι απλά μια παράσταση μήπως και φτιάξει το αίσθημα. Τώρα πίνω δηλητίριο και η φωνή μου σβήνει αλλά δεν ξεχνάω τη φωνή του ερπετού και σίγουρα δεν ήταν η δικιά μου φωνή η inner voice δηλαδή. Asta la vista baby.

  9. #6759
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    βαριέμαι.... βαριέμαιβαριέμαιβαριέμαι, βαριέμαι, βαριέμαι, ας αποκτήσει λίγο χρώμα αυτή η ζωή ρε γαμώτι. Όλοι κλεισμένοι στον εαυτό τους είναι χωρίς διάθεση και κέφι. Θα πάω να γραφτώ τώρα στην δημοτική βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης μπας και βρούμε τίποτα καλό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #6760
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    βαριέμαι.... βαριέμαιβαριέμαιβαριέμαι, βαριέμαι, βαριέμαι, ας αποκτήσει λίγο χρώμα αυτή η ζωή ρε γαμώτι. Όλοι κλεισμένοι στον εαυτό τους είναι χωρίς διάθεση και κέφι. Θα πάω να γραφτώ τώρα στην δημοτική βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης μπας και βρούμε τίποτα καλό.
    θα σου πρότεινα το βιβλίο του τζωρτζ όργουελ με τίτλο ''1984''...λίγα λόγια για το βίβλιο που βρήκα σε ένα σάιτ (γιατί εγώ βαριέμαι να γράφω..)..

    http://www.ramnousia.com/2010/09/1984.html#.TwZbDfLWvGM

    Κεντρικός ήρωας του βιβλίου είναι ο Ουίνστον Σμίθ, ένας συνηθισμένος άνθρωπος. Είναι κυβερνητικός υπάλληλος και μέλος του εξωτερικού κόμματος της Ωκεανίας, μιας από τις τρεις χώρες που είναι χωρισμένος πλέον ο πλανήτης. Τα γεγονότα διαδραματίζονται το έτος 1984 (από εκεί έχει πάρει και το όνομα του το βιβλίο) μια χρονολογία μελλοντική αυτής που ο Όργουελ το έγραψε. Οι κοινωνικές τάξεις στην Ωκεανία είναι τα μέλη του εσωτερικού κόμματος (που ασκούν την διοίκηση της χώρας), τα μέλη του εξωτερικού κόμματος (οι κρατικοί υπάλληλοι) και οι προλετάριοι (που είναι απλά τα εργατικά χέρια της χώρας).

    Το κόμμα ασκεί την εξουσία έχοντας καταλύσει κάθε έννοια ελευθερίας.
    Όλοι παρακολουθούνται, ακόμα και μέσα στα σπίτια τους, με την βοήθεια τηλεοθονών. Όλα και όλοι ελέγχονται από τον Μεγάλο Αδερφό. Όλα οφείλονται και πηγάζουν από τον Μεγάλο Αδερφό. Ένα πρόσωπο που χρησιμοποιείται για την προσωποποίηση του κόμματος.
    Η ελευθερία έκφρασης αλλά ακόμα και σκέψης έχει ποινικοποιηθείΟ Ουίνστον προσπάθησε να εναντιωθεί σε όλη αυτήν την κατάσταση και αποφασίζει να αντιδράσει. Δεν μπορεί να δεχθεί μια κοινωνία που το διαστροφικό της τρίπτυχο συντίθεται από τα συνθήματα: «Ο πόλεμος είναι ειρήνη», «Η ελευθερία είναι σκλαβιά», «Η άγνοια είναι δύναμη».

    Παρά το γεγονός ότι παντού υπάρχει αναρτημένη η επιγραφή
    «Ο Μεγάλος Αδελφός σε παρακολουθεί»
    ο Σμιθ βρίσκει τον τρόπο να ξεγελάσει για μικρό διάστημα το σύστημα ελέγχου και παρακολούθησης, ακόμη και να ζήσει τον έρωτα. Δεν ξέρει και δεν θα μάθει ποτέ αν ο Μεγάλος Αδελφός υπάρχει ή αν είναι απλώς η εικόνα η οποία παρακολουθεί τους πολίτες μέσα από τις τηλεοπτικές οθόνες που βρίσκονται παντού. Οταν ο Σμιθ συλλαμβάνεται, ρωτάει την ώρα που τον ανακρίνουν: «Υπάρχει ο Μεγάλος Αδελφός;». «Φυσικά και υπάρχει. Το Κόμμα υπάρχει. Ο Μεγάλος Αδελφός είναι η ενσάρκωση του Κόμματος» απαντά ο ανακριτής του. «Υπάρχει όπως υπάρχω εγώ;» ξαναρωτά ο Σμιθ, για να κατακεραυνωθεί από τον ανακριτή: «Εσύ δεν υπάρχεις».

    Πηγή: Βιβλίο : 1984, του Τζορτζ Όργουελ. Το καθεστώς του Μεγάλου Αδελφού και η επαλήθευσή του στη σύγρονη εποχή --- RAMNOUSIA


    Στην προσπάθεια να ελεγχθεί, έχοντας ως στόχο να καταργηθεί, η σκέψη, χρησιμοποιείται η γλώσσα. Η εξουσία ετοιμάζει την «Νέα Ομιλία». Ο Όργουελ με το στόμα του Σάιμ (συναδέλφου του Ουίνστον) αναφέρει στο βιβλίο: «…η Νέα Ομιλία είναι η μόνη γλώσσα στον κόσμο που το λεξιλόγιο της λιγοστεύει κάθε χρόνο…» και προσθέτει «…ο σκοπός της Νέας Ομιλίας είναι να στενέψει τα όρια της σκέψης. Στο τέλος θα κάνουμε κυριολεκτικά αδύνατο το έγκλημα της σκέψης, γιατί δεν θα υπάρχουν λέξεις για να το εκφράσει κανείς…».

    Πηγή: Βιβλίο : 1984, του Τζορτζ Όργουελ. Το καθεστώς του Μεγάλου Αδελφού και η επαλήθευσή του στη σύγρονη εποχή --- RAMNOUSIA
    Ο ήρωας του βιβλίου λοιπόν, έκρινε την εξουσία όταν αυτό ήταν αδιανόητο. Ερωτεύθηκε όταν ο έρωτας είχε γίνει κολάσιμη πράξη. Σκεφτόταν όταν η σκέψη έτεινε να καταργηθεί. Τα κατάφερε τελικά; Άλλαξε κάτι στην ζωή του και στην ζωή των συνανθρώπων του; Αυτό είναι κάτι που θα το μάθετε όταν διαβάσετε το αριστούργημα του Τζωρτζ Όργουελ.

    Το βιβλίο μισό αιώνα μετά την συγγραφή του, δυστυχώς, τείνει να γίνει προφητικό.

    Πηγή: Βιβλίο : 1984, του Τζορτζ Όργουελ. Το καθεστώς του Μεγάλου Αδελφού και η επαλήθευσή του στη σύγρονη εποχή --- RAMNOUSIA

  11. #6761
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ευτυχώς που εμείς είμαστε Έλληνες και η ελληνική γλώσσα γεννά συνεχώς...εξελισσεται μαζί με την σκέψη μας.

    ευχαριστω πάντως για το βιβλίο
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #6762
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ευτυχώς που εμείς είμαστε Έλληνες και η ελληνική γλώσσα γεννά συνεχώς...εξελισσεται μαζί με την σκέψη μας.

    ευχαριστω πάντως για το βιβλίο
    νομίζω πως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο....η ελληνική ''φθείρεται'' και όσον αφορά τον τρόπο έκφρασης, αλλά και ως προς το λεξιλόγιο (μέγεθος)

  13. #6763
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!!!!! το ΒΡΗΚΑ!!!...λοιπόν με όσους κατάφερα να έρθω σε αντιπαράθεση, οι οποίοι άμα μαζευτείτε εσείς (ή και μαζί και οι φίλοι σας) πρέπει να μαζεύεστε γύρω στα 10 άτομα.....ο ινσταντ δεν πιάνεται (τουλάχιστον έτσι νομίζω) καθώς ήρθε με το μέρος μου (ή εγώ πήγα με το μέρος του λολ)(εν πάση περιπτώση δεν θα του ζητήσω να με βοηθήσει στις μάχες στις οποίες πρέπει να σταθώ μόνος μου σαν σπάρτιάτης :P μέχρι τέλους).........να φτιάξετε μία ένωση, μια ομάδα, που θα την ονομάσετε ''we hate driver'', or ''ban to driver'', or ''driver go to hell'', or ''driver show us mercy'' ;) :) :P..............

    τα μόνα που ζητάω είναι να μου πείτε όλοι ποιοι θα είσαστε (εντάξει δεν είμαι και ο φλασμαν να βρίσκω εκείνη την ώρα τα κουμπιά σας) και να μην ισχύει αυτός ο περιορισμός των 60 δευτερολέπτων (μεταξύ των δημοσιεύσεων) για εμένα σε αυτήν την μάχη....για να γίνει πιο ενδιαφέρουσα κι έτσι να αυξήσουμε την τηλεθεαματικότητα....

  14. #6764
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    video games και πάλι, δεν ντρέπομαι που παίζω βιντεοπαιχνίδια κι ας πέρασαν τα χρόνια. Το συγκεκριμένο είναι για όσους θέλουν να ανεβάσουν την αδρεναλίνη τους, έχει και live feed ο ιστότοπος τους:

    hey we have a visitor!

    http://www.rockstargames.com/manhunt/main.html

  15. #6765
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Η ερώτηση που μου δημιουργήθηκε σήμερα διαβάζοντας ένα άρθρο είναι.. μπορούμε άραγε να παρέμβουμε στην τυχαιότητα των καταστάσεων;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •