Συμπτώματα... για πόσο πια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5

    Συμπτώματα... για πόσο πια!!!

    Καλημέρες σε όλα τα μέλη του Forum,

    Με απασχολεί κάτι και όσο περνάει ο καιρός με απασχολεί όλο και περισσότερο, έχω ζαλάδες όλη την ημέρα που έχουν ξεκινήσει αρκετό καιρό τώρα, απλά με την πάροδο του χρόνου είναι όλο και πιο συχνές... Φυσικά έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν βρέθηκε κάτι το παθολογικό, οπότε ο γιατρός μου με συμβούλεψε να δω έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο, πράγμα που φυσικά και θα κάνω....

    Τώρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι, η ζαλάδες μου αυτές είναι αρκετά έντονες, τόσο έντονες ώστε να μην μπορώ να λειτουργήσω, για παράδειγμα δεν μπορώ να βγω έξω, ακόμα δεν μπορώ να έχω κόσμο στο σπίτι, γενικά δεν μπορώ να έχω μία φυσιολογική ζωή...

    Οι ζαλάδες αυτές ξεκίνησαν 1.5 χρόνο πριν περίπου και συμβαίνει κάτι περίεργο... ξεκινάνε με έναν ιδιαίτερο τρόπο.. εκεί που κάθομαι ήρεμος, νιώθω ένα κύμα ζάλης που διαρκεί για περίπου 5-7 δευτερόλεπτα, για αυτά τα 5-7 δευτερόλεπτα νιώθω πραγματικά απαίσια, δεν είναι σκοτοδείνη, αλλά κοντά σε αυτό, είναι κάτι πραγματικά, ΠΟΛΥ έντονο, δεν είναι σαν να είμαι έτοιμος να πέσω κάτω αλλά είναι σαν να χάνω τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου...

    Μόλις λοιπόν αυτό τελέιώσει αφήνει μία ζαλάδα, άλλες φορές ανεπαίσθητη και άλλες πολύ έντονη, και είναι απλά ζαλάδα, νιώθω δυνατός, δεν νιώθω ότι θα πέσω κάτω, απλά ένα άσχημο συναίσθημα... Φυσικά έχω την ανυσιχία "ωχ πότε θα με ξαναπιάσει" και άλλα τέτοιου τύπου...

    Η ζαλάδα αυτή είναι ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ και διαρκεί από 2-3 μέρες μέχρι και 2-3 εβδομάδες, μετά είμαι για λίγο ψιλοκαλά και μετά πάλι τα ίδια, κύμα ζάλης και η ιστορία επαναλαμβάνεται...

    Έχω πλέον πάψει να έχω φυσιολογική ζωή, κάθε φορά που πάω στη δουλειά έχω ένα απίστευτο άγχος για το πως θα βγάλω τη μέρα... κάθε φορά που μου λένε να βγω έξω για ποτό το σκέφτομαι διπλά και τριπλά το αν θα πάω και τις περισσότερες φορές καταλήγω να μένω μέσα...

    Πριν μία εβδομάδα ακύρωσα τις διακοπές μου και σκέφτομαι να ακυρώσω και τις επόμενες στα μέσα σου Αυγούστου... γενικά παιδιά δεν παλεύεται.. και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές ζαλίζομαι... νιώθω σαν να μην έχω διαύγεια, το νιώθω σχεδόν σε όλο μου το πρόσωπο με επίκεντρο φυσικά το κεφάλι...

    Ερωτήσεις:

    Τα παραπάνω ακούγονται σαν κρίσεις πανικού? και αν ναι, πως η διάρκεια της ζάλης είναι τόσο μεγάλη? θεωρητικά δεν έπρεπε η κρίση πανικού να τελειώνει?

    Τα αγχολυτικά φάρμακα βοηθάνε (κατόπιν υποδείξεως γιατρού) ή δεν είναι σίγουρο? μπορεί να μη σε πιάσουν ας πούμε?

    Τα αγχολυτικά έχουν παρενέργειες? και αν ναι, τι?

    Πρέπει να δω και ψυχολόγο και ψυχίατρο?

    Να φοβάμαι τη φαρμακευτική αγωγή? μπορεί να με επηρεάσει κατά οποιοδήποτε τρόπο αρνητικά? να την αποφύγω?

    έχει κανένας άλλος τέτοια συμπτώματα?


    σημείωση: αναφορικά με τις εξετάσεις, τις έκανα όλες, καρδια (τριπλεξ, κοπόσεως) κεφάλι (μαγνητική), τ3, τ4, αίματος (όλες) στομάχι (γαστροσκόπηση)...

    Αν κάποιος μπορεί να σπαταλήσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει, θα του είμαι ευγνώμων...

    ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    το καλυτερο που εχεισ να κανεισ για μενα ειναι να πασ σε ενα ψυχοδυναμικο δηλαδη ψυχιατριο που μπορεισ να κανεισ και ψυχοθεραπεια και το συζητατε το πραγμα τι θα κανεισ αν πασ σε απλο ψυχιατρο θα παρεισ φαρμακα και θα φυγεισ αν πασ σε ψυχολογο δε θα μπορεισ να παρεισ φαρμακα τωρα για τετοιεσ περιπτωσεισ λογικα δινουν αγχολυτικα και αντικαταθλιπτικα τα αγχολυτικα συνηθωσ ειναι εθιστικα και δεν τα δινουν για καιρο οποτε παμε στα αντικαταθλιπτικα τα οποια δν ειναι εθιστικα αλλα εχουν παρενεργειεσ δηλαδη μπορει να σου φερουν σεξουαλικη δυσλειτουργια θα σου σηκωνεται αλλα δεν θα ειναι και πετρα θα ειναι κατι λιγοτερο δουλεια θα κανεισ αλλα δεν θα ειναι οπωσ παλια γαματα θα ειναι απλα καλα, μπορει να παρεισ και λιγα κιλα, να βλεπεισ οτι να ναι ονειρα και μπορει να εχεισ μια ελαφρα επιπεδωση συναισθηματοσ αυτα κυριωσ εσυ ξερεισ τι θα ζυγιζεισ και ποιο ειναι το καλυτερο για σενα εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεισ αντικαταθλιπτικα κι αν δεν μπορεισ σε ενα μηνα τα κοβεισ.
    κατα τα αλλα οταν κανεισ σεξ σου κοβεται ο πονοκεφαλοσ;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    δεν έχω πονοκέφαλο, μόνο ζαλάδα! όταν κάνω σεξ όλα καλά, όταν οδηγώ όλα καλά, το πρόβλημα είναι όταν είμαι ήρεμος και δεν κάνω κάτι!!

    Τι εννοείς θα είμαι απλά καλά? αυτό το πράγμα δεν θεραπεύεται?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    το απλα καλα πηγαινε στην ποιοτητα του σεξ .τωρα κατα τα αλλα οντωσ δεν ειναι σιγουρο οτι οταν θα παρεισ αντικαταθλιπτικα θα σου περασει τα ψυχοφαρμακα ειναι τα πιο αναποτελεσματικα φαρμακα κατα τη γνωμη μου τα περισσοτερα δε θεραπευουν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    Δηλαδή τα φάρμακα μπορεί και να μην πιάσουν?

    Πολύ ωραία, δεν παίζει να πάρω τότε, αμ να πάρω ψυχοφάρμακα, αμ να μη δουλέψουν κιόλας? μπα!

    Αυτά είναι, οπότε μόνος μου θα πρέπει να το περάσω!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    καταρχην πηγαινε σε ενα γιατρο να συζητησεισ το προβλημα σου και αυτοσ θα σου πει καλυτερα απο εκει και περα το πιο πιθανο ειναι να σε πιασουν αλλα υπαρχει και ενα 20 τα εκατο να μη σε πιασουν που ειναι μεγαλο ποσοστο κατα τα αλλα αντικαταθλιπτικα παιρνει ολη η ελλαδα και συ αν θα τα παρεισ,θα τα παρεισ για το αγχοσ που η μιση ελλαδα χωρισ υπερβολη πασχει απο αγχωδη διαταραχη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27
    κοιταξε να δεις και γω τωρα που σου μιλαω με ζαλαδα και ενταση ειμαι και εχω και πολυ ζεστη στο προσωπο
    δεν ειναι κριση πανικου αυτη που εχεις ειναι αγχος για κατι που δεν το εξωτερικευεις η σου περναει στο υποσεινηδητο και δεν το καταλαβαινεις
    ας πουμε εγω εχω αγχος για το πως θα περασει η καθε μου μερα
    οταν χαλαρωνουμε φοβαμαστε περισσοτερο γιατι αρχιζουν οι σκεψεις
    και γω και ολοι μας εχουμε περασει απο ψυχιατρο τον χρειαζεσαι για να σου μιλαει πανω απο ολα και να του λες τι προβληματα εχεις
    δεν ειναι κακο να πηγαινεις σε ψυχιατρο και γω ειχα παει
    τωρα παιρνω λιμπραξ βεβαια αλλα ειναι καθαρα φυτικα δεν με ενοχλουν σε κατι
    αν χρειαστεις φαρμακευτικη αγωγη θα σου τη δωσει εκεινος
    αλλα πανω απο ολα πες του τι νιωθεις και τι φοβασαι
    ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις για να ηρεμησεις
    δεν θελω να σε φοβησω αλλα αν φοβηθεις πας ντουγρου για κριση πανικου μη φτασεις ως εκει δεν χρειαζεται προλαβε το

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    58
    Ετσι ειναι....Δεν εισαι και ο μονος! Εχουμε σαλταρει ολοι μας, με την ζωη, ετσι οπως εχει γινει σημερα.
    Κατα την γνωμη μου, εχεις αγχος, οπως οι περισσοτεροι απο εμας. Εγω., παραδειγματος, εχω αγχος, το οποιο μου διαλυει την ημερα, μονο και μονο με τις οποιες σκεψεις, ενω ΞΕΡΩ ακριβως, την αιτια, αλλα δυστυχως, ακολουθω το \"πρεπει\" και οχι το \"θελω\".
    Ο ψυχιατρος σιγουρα θα σε βοηθησει, αφου θα κανει διαγνωση. Μετα, μια καλη ψυχοθεραπεια, θα σε αναταξει. Θελει ομως δουλεια, μιας και τα \"ψυχολογικα\" δεν ειναι γριππη.
    Ολα θα πανε καλα. Το προβλημα υπαρχει οταν ΔΕΝ παει καποιος στο γιατρο, και δεν ζηταει βοηθεια.
    Τωρα, σε οτι αφορα τα φαρμακα, στις περισσοτερες περιπτωσεις βοηθανε, δεν ειναι πλεον \"ταμπου\", ειναι \"μοντερνα\" φαρμακα, και καμμια σχεση δεν εχουν με \"ντοπα\".
    Οπως ειπε ο pad, η μιση ελλαδα υποφερει απο αγχωδεις διαταραχες. Και το μεγαλο προβλημα, ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν θα πανε σε γιατρο, ειτε γιατι δεν ηερουν τι εχουν, ειτε γιατι το θεωρουν αυτο νορμαλ, ειτε γιατι φοβουνται τι θα πει η \"κοινωνια\"....
    Μην μασας λοιπον. Πηγαινε σε ειδικο, και μην σπαταλας χρονο. Και να ξερεις, μονο και μονο που εγραψες εδω στο φορουμ, δειχνει οτι εχεις \"γνωθι σ\'αυτον\", πραγμα που δειχνει οτι εισαι μια χαρα, και ολα θα διορθωθουν!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    έχει αποτέλεσμα όμως? αυτό το πράγμα περνάει ή θα είμαι έτσι για πάντα? κάνει δουλειά ο γιατρός?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    5
    Originally posted by IASWN
    Ετσι ειναι....Δεν εισαι και ο μονος! Εχουμε σαλταρει ολοι μας, με την ζωη, ετσι οπως εχει γινει σημερα.
    Κατα την γνωμη μου, εχεις αγχος, οπως οι περισσοτεροι απο εμας. Εγω., παραδειγματος, εχω αγχος, το οποιο μου διαλυει την ημερα, μονο και μονο με τις οποιες σκεψεις, ενω ΞΕΡΩ ακριβως, την αιτια, αλλα δυστυχως, ακολουθω το \"πρεπει\" και οχι το \"θελω\".
    Ο ψυχιατρος σιγουρα θα σε βοηθησει, αφου θα κανει διαγνωση. Μετα, μια καλη ψυχοθεραπεια, θα σε αναταξει. Θελει ομως δουλεια, μιας και τα \"ψυχολογικα\" δεν ειναι γριππη.
    Ολα θα πανε καλα. Το προβλημα υπαρχει οταν ΔΕΝ παει καποιος στο γιατρο, και δεν ζηταει βοηθεια.
    Τωρα, σε οτι αφορα τα φαρμακα, στις περισσοτερες περιπτωσεις βοηθανε, δεν ειναι πλεον \"ταμπου\", ειναι \"μοντερνα\" φαρμακα, και καμμια σχεση δεν εχουν με \"ντοπα\".
    Οπως ειπε ο pad, η μιση ελλαδα υποφερει απο αγχωδεις διαταραχες. Και το μεγαλο προβλημα, ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν θα πανε σε γιατρο, ειτε γιατι δεν ηερουν τι εχουν, ειτε γιατι το θεωρουν αυτο νορμαλ, ειτε γιατι φοβουνται τι θα πει η \"κοινωνια\"....
    Μην μασας λοιπον. Πηγαινε σε ειδικο, και μην σπαταλας χρονο. Και να ξερεις, μονο και μονο που εγραψες εδω στο φορουμ, δειχνει οτι εχεις \"γνωθι σ\'αυτον\", πραγμα που δειχνει οτι εισαι μια χαρα, και ολα θα διορθωθουν!
    Αλάνι μου, αυτό ήθελα να ακούσω νομίζω... Οπότε τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω έναν καλό γιατρό, πως όμως βρίσκεις καλό γιατρό?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    αυτο θελει τυχη φιλε εγω εχω αλλαξει τρεισ μεχρι να βρω τον καταλληλο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •