Athens Pride Festival 2010/θα είστε εκεί;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    Athens Pride Festival 2010/θα είστε εκεί;

    ΠΟΤΕ;

    Σάββατο 5 Iουνίου 2010

    ΠΟΥ;

    Πλατεία Κλαυθμώνος

    ΤΙ;

    Η γιορτή του διαφορετικού στην καρδιά της πόλης μας!

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΡΘΩ;

    *Για να γιορτάσω τη διαφορετικότητα στο φως του ήλιου,μαζί με τους συμπολίτες μου
    *Για να θυμίσω και να θυμηθώ τα γεγονότα του 1969 στο μπαρ Στόουνγουολ στη Νέα Υόρκη
    *Για να κάνω παρέα/συζήτηση με άτομα που έχουν παρόμοιες πεποιθήσεις
    *Για να δείξω ότι είμαστε πολλές και πολλοί που συμμεριζόμαστε τις ιδέες αυτές
    *Για να διασκεδάσω και να χορέψω στο υπαίθριο πάρτυ
    *Για να διεκδικήσω την κατάργηση των διακρίσεων με βάση τον ερωτικό προσανατολισμό
    *Για να ενημερωθώ από τα περίπτερα των οργανώσεων που συμμετέχουν και να τις υποστηρίξω
    *Για να δώσω κουράγιο και σε άλλους και άλλες να έρθουν
    *Για να βγω από το καβούκι μου
    *Για να απαιτήσω ίσα δικαιώματα τόσο για ζευγάρια διαφορετικού όσο και ζευγάρια ίδιου φύλου
    *Για να παρελάσω περήφανα μπροστά από τη βουλή
    *Για να γνωρίσω/δείξω/την πραγματική εικόνα των γκέι/λεσβιών/
    τρανς
    *Για να δηλώσω ότι κάθε συναινετική σεξουαλική συμπεριφορά μεταξύ ενηλίκων αξίζει σεβασμό
    *Για να δηλώσω ότι αποδέχομαι τον εαυτό μου,τους άλλους και τις άλλες

    Xαιρετισμοί στις 17.00
    Παρέλαση στις 18.00
    Καλλιτεχνικό πρόγραμμα από τις 20.00 και μετά(με συμμετοχή γνωστών καλλιτεχνών και djs-ΒlueWorks,ZeroBank,Tareq,Live by TAMTA,Dance Shows,σπέσιαλ γκεστ Έλενα Παπαρίζου και πολλοί άλλοι!)

    Το παραπάνω κείμενο από το site του Athens Pride Festival,όπου μπορείτε να βρείτε πολλές άλλες πληροφορίες,για εθελοντισμό,εκδηλώσεις,ημε ρίδες,άφτερ πάρτυ,δελτία τύπου,για περασμένα pride fests,ενώ υπάρχει και section με photo gallery.
    :):)


    BE THERE!;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ δεν θα ρθω δεν είμαι από Αθήνα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κρίμα Janet,θα είναι πολύ ωραία φέτος ειδικά θα έχει πολύ παλμό!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Σας εύχομαι να περάσετε καλά όσοι θα πάτε!:)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε ολα εχω παει, παντα πηγαινω σε πορειες αλληλεγγυης.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    αθηνα
    Posts
    25

    pride

    eipa na mpo meta apo kairo kai xairomai pou anarththike ki edo.fetos tha pao proti fora (an telika evro parea) ki elpizo na perasoume oloi kala.kalh epityxia!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    118
    Θα ήθελα πολύ να πάω, αλλά δεν έχω και τη καλύτερη διάθεση για να βγω... Καλά να περάσετε όσοι πάτε!:)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    enet.gr, 18:04 Παρασκευή 4 Ιουνίου 2010
    Σύμφωνο συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια ζητά το ΠΑΣΟΚ

    Ένα «Σύμφωνο Συμβίωσης» το οποίο θα κατοχυρώνει τα δικαιώματα τόσο των ετερόφυλων όσο και των ομόφυλων ανύπαντρων ζευγαριών, ζητά ο Τομέας Κοινωνικής Ένταξης, Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Πρόνοιας του ΠΑΣΟΚ.

    Σε ανακοίνωσή του, το ΠΑΣΟΚ χαιρετίζει το Φεστιβάλ Υπερηφάνειας της Αθήνας 2010 και \"επαναβεβαιώνει για ακόμα μια φορά τη διαχρονική θέση και δέσμευσή μας να κτίσουμε μια κοινωνία χωρίς διακρίσεις, απαλλαγμένη από κάθε μορφής ρατσισμό. Μια κοινωνία που να κατοχυρώνει την ισονομία και την ισοπολιτεία σε όλους τους πολίτες ανεξαρτήτως φύλου, θρησκεύματος, σεξουαλικού προσανατολισμού, εθνικής καταγωγής ή ιδεολογικής τοποθέτησης\".

    \"Για μας τους σοσιαλιστές τα δικαιώματα των ΛΟΑΤ, όπως και τα δικαιώματα των γυναικών, των μεταναστών, των ατόμων με αναπηρία, εντάσσονται στο ευρύτερο πλαίσιο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ο αγώνας όλων μας γίνεται εναντίον κάθε είδους διάκρισης και για διεύρυνση του πέπλου προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων για όλους συμπεριλαμβανομένων και των ΛΟΑΤ. Προς αυτή την κατεύθυνση προωθούμε, μεταξύ άλλων, τη νομοθετική πρόταση του ΠΑΣΟΚ για ένα «Σύμφωνο Συμβίωσης» το οποίο θα κατοχυρώνει τα δικαιώματα τόσο των ετερόφυλων όσο και των ομόφυλων ανύπαντρων ζευγαριών.\", προστίθεται στην ανακοίνωση.

    Όπως τονίζει το ΠΑΣΟΚ, στις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ Υπερηφάνειας της Αθήνας 2010 συμμετέχουν οι Τομείς Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Κοινωνικής Ένταξης & Πρόνοιας και Εθελοντισμού και Αλληλεγγύης του κόμματος με την λειτουργία περιπτέρου στο χώρο.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=169443



    ενδιαφεροντα ολα αυτα...
    εκεινο που δεν καταλαβαινω με το πασοκ,
    ειναι αν τα λεει, τα λεει για να το κανει ποιος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    O άλλος.Ο εκείνος μωρέ,ποιος,κοίτα να δεις,μου διαφεύγει τ\'όνομα.Ας μη γελιόμαστε.Η υποκρισία περισσεύει.Ενδεικτικό.Στη δίκη του Καλοβυρνά δεν είχε στείλει έναν αντιπρόσωπο ούτε καν το Σύριζα.Έτσι,για τα μάτια ρε αδερφέ.:P
    Ο Μανώλης με τα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγεια.
    Η πορεία χτες ζωντανή,πολύς ο κόσμος,με κέφι,ωραιότατο το γιουχάισμα στο Ε.Σ.Ρ.(Εθνικό Σκοταδιστικό Ράπισμα όπως εύστοχα το ονομάζει η λεσβιακή ομάδα Αθήνας)τα περίπτερα κάθε χρόνο περισσότερα και καλύτερα σε θεματολογία και περιεχόμενο,ποικιλία και άποψη,κέφι πολύ,χορός,πάρτυ,PRIDE.Έτσι.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •