Ψέματα στον εαυτό μου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 109
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Αυτά που λες δεν νομίζω να εντάσσονται στα ψέματα αλλά μάλλον σε κάποια διαταραχή και καλό είναι να πας σε κάποιον ειδικό να πάρεις βοήθεια.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Demetr
    Μου λέει οτι δεν δέχομαι τα ελαττώματά μου(ή αυτά που εγώ θεωρώ ελαττώματα) όπως τις \"κακές\" σκέψεις μου(βίαιες ή πρόστυχες) με αποτέλεσμα να είναι διχασμένος ο εαυτός μου σε \"καλό\" και \"κακό\" και πότε να νιώθω άγγελος και πότε δαίμονας... Σαν να μην μπορώ να τα αναμίξω μου λέει ώστε να νιώσω άνθρωπος που έχει καλές αλλά και κακές πλευρές...
    ε ναι γιατι πρεπει να εισαι το ενα ή το άλλο?ή καλος ή κακός μονο?

    εγω τι πιστευω.αν αναγκαζεις τον εαυτο σου να παιρνει εναν απ\'τους 2 ρόλους,ο αλλος σαν καταπιεσμενος ασφυκτια μεχρι να βγει στην επιφανεια δριμυτερος με πιο ακραιες σκεψεις.σαν αυτες που περιγραφεις στο παρακατω μνμ.

    εσυ πιστευεις πως δε μπορεις να εχεις ταυτοχρονα διαφορετικα κομματια μεσα σου?ακομα κι αν αντιφασκουν,δε σημαινει πως υποχρεωτικα κάποιο ειναι ψευτικο.......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Originally posted by streidi
    Σχετικά με αυτό που λες, Rain, είχα πάει σε ένα συνέδριο για την ποιότητα ζωής νομίζω ήταν (είμαι ψυχολόγος) και είχε κάνει μια καταπληκτική ομιλία ένας Έλληνας, καθηγητής σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σχετικά με το πώς βλέπουμε τον εαυτό μας και τη σχέση που έχει αυτό με την ψυχική υγεία. Είχε πει, λοιπόν, ότι οι μόνοι άνθρωποι που είναι απόλυτα αντικειμενικοί με τον εαυτό τους είναι οι καταθλιπτικοί, οι οποίοι βλέπουν τα ελαττώματά τους και τα στραβά τους σαν εξωτερικοί παρατηρητές και αυτό τους \'\'ρίχνει\'\' πολύ ψυχολογικά. Όλοι οι υπόλοιποι, μας δικαιολογούμε όταν φερόμαστε με τρόπο που θα κατακρίναμε ενδεχομένως σε κάποιον άλλον. Είχε τελειώσει την ομιλία λέγοντας : \'\'Όλοι μας λοιπόν είμαστε λίγο \'\'ψώνια\'\' και ευτυχώς για την ψυχική μας υγεία!!!\'\' και μου είχε φτιάξει τη μέρα!! :-ΡΡ :-) Εννοώντας φυσικά ότι δεν είναι καλό για την ψυχική υγεία και την αυτοεικόνα ενός ανθρώπου να είναι απόλυτα αντικειμενικός και αυστηρός με τον εαυτό του.
    Εξωτερικοί παρατηρητές ναι.
    Αντικειμενικοί όχι απαραίτητα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    ναι arsie, σαν να μην υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση μέσα μου... Ή άσπρο ή μάυρο...

    δλδ πώς να υπάρχουν διαφορετικά πράγματα μέσα σου?? π.χ. να αγαπάς το Θεό και ταυτόχρονα να τον μισείς??

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Originally posted by Demetr
    Ρε παιδιά πώς εξηγούνται αυτά που μου συμβαίνουν??

    Τη μία μου ρχεται να λέω \"Θεέ μου είμαι ένα τίποτα, ένας ταπεινός σου δούλος και οτι έχω το οφείλω σε εσένα και σου παραδίδω τη ζωή μου και την εξέλιξή της...\" και να σκέφτομαι τον πατέρα Παϊσιο και όσα έχει πεί περι ταπεινότητας...Και να λέω οτι είμαι το πιό φοβισμένο και δειλό και ανίκανο άτομο στη γή.

    Και την άλλη να μου ρχεται να σκεφτώ οτι πιο χυδαίο και βίαιο και βλάσφημο. Να σκέφτομαι το χριστό και τη παναγία και όλους τους αγίους σε οτι πιο σεξουαλικά διεστραμμένο και βίαιο, να σκέφτομαι οτι θέλω να πουλήσω τη ψυχή μου στο διάβολο... Να κάνω οτι χειρότερο μπορεί να γίνει σε αυτό το κόσμο. Να σκέφτομαι οτι θέλω να βλασφημήσω στο άγιο πνεύμα (επειδή λένε οτι όλα συγχωρούνται εκτός από αυτό) και να μάθω τί σημαίνει πράγματι η βλασφημία στο άγιο πνεύμα για να τη κάνω... Και μαζί με αυτά να λέω οτι δεν φοβάμαι τίποτα και κανέναν και οτι είμαι ο καλύτερος και τελειότερος...
    Εσείς κάνετε τέτοιες σκέψεις?
    φιλε μου ειναι απλο εχεισ διπολικο ιδεοψυχαναγκασμο μια πεφτεισ σε καταθλιψη και μια περνασ σε μανια για πλακα το γραφω αλλα αν το καλοσκεφτεισ ετσι ειναι

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    δεν ξέρω pad αλλά πάντως δεν σας τρομάζουν τόσο αυτές οι σκέψεις ε? όπως ίσως τρομάζουν εμένα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Originally posted by streidi
    Είχε πει, λοιπόν, ότι οι μόνοι άνθρωποι που είναι απόλυτα αντικειμενικοί με τον εαυτό τους είναι οι καταθλιπτικοί, οι οποίοι βλέπουν τα ελαττώματά τους και τα στραβά τους σαν εξωτερικοί παρατηρητές και αυτό τους \'\'ρίχνει\'\' πολύ ψυχολογικά. Όλοι οι υπόλοιποι, μας δικαιολογούμε όταν φερόμαστε με τρόπο που θα κατακρίναμε ενδεχομένως σε κάποιον άλλον. Είχε τελειώσει την ομιλία λέγοντας : \'\'Όλοι μας λοιπόν είμαστε λίγο \'\'ψώνια\'\' και ευτυχώς για την ψυχική μας υγεία!!!\'\' και μου είχε φτιάξει τη μέρα!! :-ΡΡ :-)
    αυτο που λεσ το χω καταλαβει και εγω και παντα ειχα την απορια πωσ ειναι φτιαγμενοι αυτοι που νομιζουν οτι ειναι καλυτεροι απο τουσ αλλουσ πωσ δε βλεπουν την αδυναμια ποτε δε θα το καταλαβω αυτο μαλλον

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ναι τον αγαπας γιατι...μπλα μπλα(εσύ ξέρεις...)
    τον μισεις επισης για καποιους λόγους.
    διαφορετικους.
    τελικά το γενικο συναισθημα σου δεν ειναι ούτε τοσο ασπρο αλλα ουτε τοσο μαυρο αλλα γκριζάρει ...

    αν σκεφτεις δε βρισκεις αιτιες που νιωθεις θετικα συναισθηματα για το θεο κ αιτιες που νιωθεις αρνητικα?
    και σε ρωταω:γιατι τον αγαπας?
    γιατι τον μισεις?
    ...ισως τελικα τα ακρα δεν ειναι η συνολικη αλήθεια αλλά απλα κομματια σου που συμπληρωνοντας το ενα με το αλλο βρισκεται η ισορροπια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εμενα δεν μου φαινεται τοσο πως τα διαχωριζεις τα πραγματα μεσα σου σε καλα και κακα... οσο πρωτιστως οτι προσπαθεις να τα ελεγξεις. Βασικα να ελεγχεις τα παντα. Η διασπαση μετα σαν αμυνα ειναι ενας τροπος να επιτυγχανεται η ψευδαισθηση του ελεγχου: αν ενα στοιχειο σου δεν ειναι οπως το θελεις, το/σε βαφτιζεις \"καλο\" και το ελεγχεις. Οταν καποιο αλλο το αισθανεσαι σαν θετικο, ισως φοβασαι να παραδοθεις σε αυτο, οποτε το/σε βαφτιζεις \"κακο\" και το κρατας σε αποσταση ασφαλειας και παλι υπο τον ελεγχο σου. Αυτη την εντυπωση σχηματιζω διαβαζοντας αυτα που γραφεις. Κι εγω νομιζω πως θα ηταν χρησιμο να επισκευτεις εναν ειδικο για ολα αυτα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    ναι βρίσκω αιτίες που τον αγαπάω όπως οτι συμφωνώ με αυτά που λέει ή γι αυτά που μου έχει δώσει...
    και οτι τον μισώ επειδή ταλαιπωρούμαι τόσα χρόνια ή επειδή αυτά που λέει μου φαίνονται περιοριστικά.
    αλλά σαν να μου φαίνεται οτι προτιμώ τα καλά αντί των κακών... σαν να μην θέλω να νιώθω τα κακά για το θεό ή και γενικότερα...Μπορεί να νιώθω τεράστιες ενοχές που έχω και τα \"κακά\" και να θέλω να τα πετάξω...

    αλλά το \"γκρί\" συναίσθημα δεν το καταλαβαίνω...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    ναι oboro μάλλον υπάρχει και αυτό... Νιώθω την ανάγκη για απόλυτο έλεγχο. Εξωτερικά αυτό βγαίνει με τις εμμονές που θέλω να ελέγχω τα πάντα αλλά μάλλον γίνεται και εσωτερικά αυτό.Κάνω ψυχοθέραπεια χρόνια... Και ο γιατρός μου λέει οτι έχω πολύ υποκειμενικά κριτήρια για το τί είναι καλό και τί κακό. δεν ξέρω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    βασικα το προβλημα μπορει να ειναι απλο αρκει να καταλαβεισ οτο ολοι βριζουμε τον θεο οταν ζοριζομαστε και τον ευχαριστουμε οταν πετυχαινουμε αλλα δε φτανουμε στο σημειο να αμφισβητουμε την υπαρξη μασ αν ειμαστε καλοι η κακοι νευρα ειναι δεν τα ελεγχεισ μπορεισ να λεσ οτι θελεισ οι πραξεισ ειναι που σε κανουν κακο μαλλον αυτο τωρα που το σκεφτομαι εχει ισοπεδωθει μεσα στο μυαλο σου απλοποιηθει κατα καποιον τροπο

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    μπορεί... Γενικά σαν να μου φαίνεται οτι η σκέψη και η πράξη είναι το ίδιο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    δεν ειναι ομωσ ολοι σκεφτομαστε θα τον δειρω αυτον μου χει σπασει τα νευρα για δοκιμασε να αρχισεισ ομωσ δεν σηκωνεται το χερι και να θεσ δηλαδη δεν παει πρεπει να γαμηθει ο διασ για να το σηκωσεισ βαλτα κατω λιγο και με λογικεσ σκεψεισ ξεκαθαρισε τα λιγο

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    18
    σωστά...
    το θέμα είναι οτι όλα αυτά δεν μπορώ να τα διαχειριστώ με τη λογική, τα συζητάω τόσο καιρό στη ψυχοθεραπεία αλλά σαν να μου φαίνεται οτι είναι συναισθηματικό καθαρά πρόβλημα και η λογική δεν έχει αποτελέσματα

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •