Ενταση-μαχαιρια-αγχος-σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26

    Ενταση-μαχαιρια-αγχος-σκεψεις

    Γεια σας παιδια.
    Στα 27 μου ειχα μια σχεση παραλληλη κ μετα μου καρφωθηκε ιδεα πως ειχα αιντς.εκανα 5 εξετασεις, πανικος, φοβος κλπ μεχρι τελικα που πιστηκα. Το αγχος ομως δεν εφυγε. Μετατραπηκε σε ενταση καθε μερα ανεξηγητη με σκεψεις να κοβομαι με μαχαιρι,να θελω να βαραω σακους του μποξ, κ μια αδυναμια να εκτονωθει με κλαμα. Μονο εκανα που κ που εμετο.
    Πηρα 3 χαπια seroxat κ μισο λεξοτανιλ κ ξεκινησα θεραπεια με ψυχιατρο υεραπευτη. Μετα απο μηνα εφυγαν οι σκεψεις με μαχαιρια κ αρχισα ξανα να βρισκω τον εαυτο μου. Τα κοψα τα σεροχατ μετα απο χρονο πολυ σταδιακα κ ειχα χαρει. Βεβαια το ηρεμιστικο παντα στην τσέπη...
    Στα 30 ενας χωρισμος μου βγαλε παλι αγχος εμετο καθε πρωι κ επαναφορα της εντασης. Παλι μαχαιρια, παλι στο κοσμο μου με υπαρξιακα παλι φοβο μην τρελαθω η αυτοκτονισω. Παλι σεροξατ.
    Μονο τωρα απλα εχω ορεξη να τρωω φυγαν οι εμετοι κ ο πανικος αλλα η ενταση επιμενει.
    Αρχισα ζαναχ 2 τωμ 0·5 τη μερα. Ηρεμω αλλα μετα οι σκεψεις μια αισθηση οτι χανω τον εαυτο μου, οτι θα τρελαθω, οτι θελω να κοβω με μαχαιρι πραγματα η εμενα, να δαγκωνω......
    Ειναι ανυποφορο παιδια, θελω να ζησω γιατι μια ζωη ημουν συνεσταλμενος κ κραταγα ολα τα συναισθηματα μου μεσα μου.
    Τι να κανω;;;
    Ψυχολογο για 2 φορες δεν εχω λεφτα,
    χαπια βαρεθηκα,
    ετρεξα 2 φορες αλλα δεν ενιωσα καλυτερα,
    πηγα κ σε γνωσιακο αλλα περα απο χαπια δεν ειδα κ τιποτα φοβερο με το να αλλαξω τροπο σκεψης.
    Ρε παιδια εχει φτασει κανεις σε σημειο να βρει μεθοδο να ξεπερασει τον εαυτο του χωρις χημεια, να ξεφυγει;
    Η ειναι κληρονομικα κ ειμαστε καταδικασμενη.
    Εχω κανει μεταπτυχιακο απο τα καλυτερα ελλαδα κ εργαζομαι σε πολυεθνικη.μηχανικα ομως γιατι δεν εχω βρει αυτο που μου αρεσει ακομη.
    Επιτελους θελω να βρω τον εαυτο μου να βγω απο το καταραμενο καβουκι μου.
    Βοηθεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    γεια σου ρεινι, ειναι συγκλονιστικα αυτα που λες εγω ειμαι μολις 22 κ η τελευαια μου σχεση μου εβγαλε προβλημα με το σωμα..καποτε ειχα παθει μετατραυματικη αγχωδη διαταραχη κ πηγα να τρελαθω αν θες μπορουμε να μιλησουμε u2u τοτε κ εγω ειχα τρελαθει νομιζα οτι εχω ειτς εκοψα το καπνισμα κ τετοια, πηγα γυμναστηριο, εγινα αντικοινωνικη εκανα παρεα μονο μεναν κουφο που δεν ακουγε πολυ ουτε μιλαγε καλα κ δεν μιλαγαμε μετα εκανα συνεχεια εξετασεις για αφροδισια να μαι σιγουρη..η ζωη ειναι πολυ παραξενη..υπαρχουν πλευρες στο μυαλο μας πολυ σκοτεινες..θα σου προτεινα να μην σταματας την αγωγη οτι βοηθα καλο ειναι..κ εγω ειμαι της αποψης πως η ψυχοθεραπεια θελει κ χρονο κ λεφτα κ χωρις σιγουρα θετικα αποτελεσματα..οταν μπαινεις σε αυτο τον χορο των ψυχολογικων δυσκολα βγαινεις..κ οταν γινεσαι καλα φοβασαι την υποτροπη γιατι συνηθως ερχεται..η ψυχη τιποτα δεν ξεχναει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Ρε παιδιά εγω επερνα ενα σεροξατ την μερα των 20 και δυο ζαναξ η ενα των ο.50
    ειχα αγχος ομως και η ψυχιατροσ ειπε να το αλλαξουμε σε ζολοφτ....
    οταν το πηρα ενιωσα περα απο την ενταση τοσο αγχοσ που ηθελα ΝΑ ΣΚΙΖΩ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ....
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΩ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Καταρχάς να σου πω,πως η σχιζοφρένεια οφείλεται σε άλλους παράγοντες.Καμία σχέση.Για εμένα κόψε τα φάρμακα και προσπάθησε μόνος.Ας ζαλίζεσαι,ας φοβάσαι,ας έχεις σκέψεις.Τίποτα δεν παθαίνεις.Είναι δεδομένο.ετσι θα το ξεπεράσεις μια για πάντα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ntini



    Για εμένα κόψε τα φάρμακα και προσπάθησε μόνος.Ας ζαλίζεσαι,ας φοβάσαι,ας έχεις σκέψεις.Τίποτα δεν παθαίνεις.Είναι δεδομένο.ετσι θα το ξεπεράσεις μια για πάντα

    αυτο ειναι επικίνδυνο που προτεινεις.
    Δεν θα παθει κατι βεβαια, εκτος ομως αν ο ιδιος το προκαλεσει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by ntini
    Καταρχάς να σου πω,πως η σχιζοφρένεια οφείλεται σε άλλους παράγοντες.
    σε ποιους?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Κυρίως σε εγκεφαλικές βλάβες.Είτε απο γεννήσεως είτε επίκτητες κοινώς μετά απο σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι.

    Κρίνο δεν προτείνω κάτι.Την άποψη μου λέω.Ολα είναι κύκλος σε αυτή τη ζωή.Περνάνε.Δεν μένει κάτι μόνιμα.Και μιλάω καθαρά για αγχώδεις διαταραχές.Αν έχει αγχώδει διαταραχή κάποια στιγμή θα περάσει.Βέβαια θέλει προσπάθεια.Να μην κλείνεσαι.ΝΑ βγαίνεις να προσπαθείς και να μην αφήνεις τίποτα.Να κάνεις οτι καλύτερο μπορείς

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ntini



    Κρίνο δεν προτείνω κάτι.Την άποψη μου λέω.

    Η αποψη σου εμπεριεχει προταση και προτροπη σε κατι.

    Και γραμματα γνωριζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by ntini
    Καταρχάς να σου πω,πως η σχιζοφρένεια οφείλεται σε άλλους παράγοντες.Καμία σχέση.Για εμένα κόψε τα φάρμακα και προσπάθησε μόνος.Ας ζαλίζεσαι,ας φοβάσαι,ας έχεις σκέψεις.Τίποτα δεν παθαίνεις.Είναι δεδομένο.ετσι θα το ξεπεράσεις μια για πάντα
    εισαι πολυ θαραλεα μπραβο σου! που ησουν τοσο καιρο?δεν υπαρχουν τετοιες ανατρεπτικες αποψεις σαυτο το φορουμ!θα ηθελες να πεις εσυ τι εχεις η ειχες κ πως το ξεπερασες?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by ntini
    Κυρίως σε εγκεφαλικές βλάβες.Είτε απο γεννήσεως είτε επίκτητες κοινώς μετά απο σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι.
    Δεν νομίζω. Αν ήταν έτσι τότε δεν θα υπήρχε κατηγορία σχιζοφρενών αλλά πνευματικά καθυστερημένων. Σχιζοφρενής μπορεί να \"χαρακτηριστεί\" ο οποιοσδήποτε έχει διαστρεβλωμένη αντίληψη για την πραγματικότητα, και εκτεθεί σε ευάλωτη περίοδος, ανεξαρτήτως ευφυίας και πνευματικού επιπέδου. Έτσι μπορεί να πας στον γιατρό και να του πεις ότι πιστεύεις σε εξωγήινους και να γράψει στο μπλοκάκι του \"ψύχωση πρώτου βαθμού\". Ά και κάτι ακόμα, το πρώτο ίσως πράγμα που θα σε ρωτήσει είναι αν κάνεις χρήση ναρκωτικών ουσιών (χασίς).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    συμφωνω μαζι σου ονειροπλασμενε! αλλα ομως πως γινεται οι μισοι ελληνες να την πινουνε ας μην πω απο την αρχαιοτητα αλλα απο την κατοχη (ρεμπετες κλπ) και να ειναι μια χαρα,γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι ενα μεγαλο ποσοστο των ελληνων ειναι σχιζοφρενεις (εξ αλλου υπαρχει θεμα αποποινικοποιησης της χρησης κανναβης,τωρα με τον γιωργακη )
    Μαλλον το μυαλο των νεων ειναι πιο ευαλωτο η κανουν χρηση εισαγομενων κανναβιοειδων που ειναι μεταλλαγμενα!
    Παντως κ εγω πιστευω οτι την δουλεια -την τρελα- μου την εκανε η κανναβη περισσοτερο απο την κοκα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Σωστή παρατήρηση. Βασικά νομίζεις πως όλοι αυτοί είναι καλά? Ότι σε όλα τους είναι λογικοί? Τυγχάνει απλά, κατά την ταπεινή μου άποψη, να μην ξεχωρίζουν τόσο από την μάζα. Με λίγη ανάγνωση στο wikipedia, θα διαβάσεις πως υπάρχουν ένα σωρό κατηγορίες εκτός της σχιζοφρένειας, σχιζοειδής προσωπικότητα, σχιζοφρενικομορφική, παρανοϊκή προσωπικότητα, schizoaffective disorder, identity disorder (όπως αυτή που επισήμως έχει ο Λεονάρντιο Ντι Κάπριο στο Shutter Island), depressive psychosis και δεν θυμάμαι τι άλλο.. αν τα αθροίσεις όλα αυτά έχεις ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έξω από το φυσιολογικό, με ιδιαιτερότητες που πλησιάζουν το γενικό \"σχιζοφρένεια\". Τα ξεσπάσματα θυμού σε τι διαφέρουν από μια χαμηλής έντασης ψύχωση (πάνω στον θυμό του ο οποιοσδήποτε μπορεί να σου πει αρλούμπες). Καταρχάς όμως η ψυχική πάθηση ορίζεται όταν κάποιος έχει προβλήματα λειτουργικότητας. Δεν είναι κάτι άλλο. Ειδάλλως θα ήταν πολλοί οι παρανοϊκοί και οι σχιζοφρενείς..

    Απο κει και πέρα δεν ξέρω τι παιχνίδια παίζονται στην ψυχιατρική, τι λένε και τι δεν λένε προς τα έξω..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Rainy
    Ρε παιδιά εγω επερνα ενα σεροξατ την μερα των 20 και δυο ζαναξ η ενα των ο.50
    ειχα αγχος ομως και η ψυχιατροσ ειπε να το αλλαξουμε σε ζολοφτ....
    οταν το πηρα ενιωσα περα απο την ενταση τοσο αγχοσ που ηθελα ΝΑ ΣΚΙΖΩ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ....
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΩ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.


    Όχι rainy, δεν έχεις σχιζοφρένεια αλλά άγχος, πανικό και ιδεοψυχαναγκασμούς (σκέψεις που σου κολλάνε στο μυαλό και εσύ επαναλαμβάνεις). Δεν έχει σχέση με χημικά και τέτοια μην ακούς αυτές τις βλακείες, το ότι μπορεί να σε βοηθήσει ένα αντικαταθλιπτικό δεν σημαίνει ότι \"διορθώνει\" κάποιο \"χημικό που έχει πάει στραβά\", όπως και το παυσίπονο δεν \"διορθώνει\" τις προσταγλανδίνες που έχουν πάει \"στραβά\". Αλλά άμα σε βοηθάει μπορείς να το πάρεις.



    Το γεγονός ότι φοβάσαι τις ίδιες σου τις σκέψεις είναι που τις αυξάνει, οπότε και το άγχος που έχεις, αυξάνοντας με την σειρά του ακόμα πιο πολύ τις σκέψεις. Σκέψεις π.χ. όπως \"θα πάθω σχιζοφρένεια\" η \"σκέφτομαι να πάρω ένα μαχαίρι και να χαράξω τον εαυτό μου\" είναι που τελικά αυξάνουν το άγχος, πράγμα που τελικά μπορεί να αυξήσουν τις σκέψεις και ούτω καθ εξής.


    Με κατάλληλη ψυχοθεραπεία μπορείς να \"σπάσεις\" αυτόν τον κύκλο άγχους και να αλλάξεις σταδιακά το πρόβλημα που ίσως βρίσκεται από πίσω. Δεν έχει να φοβάσαι τίποτα πραγματικά! Ψάξε ένα καλό ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή που να είναι έμπειρος σε σχέση με θεραπεία για το άγχος και θα δεις μεγάλα αποτελέσματα.


    Όσο για το ζολοφτ ίσως είναι φυσιολογικό στην αρχή να αυξάνουν το πρόβλημα, αλλά ίσως να το μειώνουν στην συνέχεια. Γι αυτά μίλα το με τον γιατρό σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    συμφωνώ απόλυτα με τον πετραν.
    ονειροπλασμένε μην τα τραγικοποιείς παιδί μου.Ξέρεις τι άγχος δημιουργείται στον άλλο με αυτά που λές?Ψυχολόγος δεν είμαι,μια απλή τελειόφοιτη καθηγητριούλα είμαι αλλα σε βιβλία ψυχοπαθολογίας που διάβασα(επιλεγόμενα μαθήματα για τη σχολή μου)είδα άλλα πράγματα.Εσυ μιλάς για τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.Εγώ πια δεν ασχολούμαι με αυτό.Μιλάω γενικά.Και έτυχε να διαβάσω και για σχιζοφρένεια και για νοητική υστέρηση και ΔΕΠΥ και άγχος και κατάθλιψη και τα πάντα ολα γενικά.
    Κατερίνα είχα/έχω αγχώδη διαταραχή,είχα πάει 3 φορες σε νοσοκομείο με 140 σφυγμούς και πίεση υψηλή.Είχα πάρει για ένα μήνα μόνο σεροχατ και τα έκοψα γιατι δεν ήθελα να χαπακώνομαι για το άγχος.¨Εκανα ομοιοπαθητική και με βοήθησε αρκετά.Και τώρα παρόλο το άγχος που μπορεί να έχω,τη πίεση,το στρες,τις ζαλάδες,τις ανακατωσούρες,το φόβο,πηγαίνω στη σχολή μου κανονικά και δίνω και εξεταστική. Σε κανα 2-3 μαθήματα ζορίστηκα(είχε 100 άτομα στο αμφιθέατρο )αλλά δεν έφυγα.Εκατσα να παλέψω μέχρι τέλους.Και τελικά δεν έπαθα τίποτα απο αυτά που φοβόμουν.Οσο δεν τολμάς τόσο πίσω πάς.Αυτό είναι το μότο μου.Τίποτα δεν χαρίζεται πρέπει να αγωνιζόμαστε για όλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.schizophrenia.com/hypo.php


    Οποιος δεν βαριεται να διαβασει και ξερει Αγγλικα αυτα ειναι τα αιτια της σχιζοφρενειας οπως τα αναγνωριζουν σημερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •