Μια ιστορία πέντε ολόκληρων χρόνων….
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250

    Μια ιστορία πέντε ολόκληρων χρόνων….

    Καλησπέρα σας
    Βασίλη με λένε και φυσικά είμαι καινούριος στο forum.
    Ελπίζω με τι δική μου ιστορία να βοηθήσω αρκετούς από εσάς.
    Είμαι 35 χρονών.
    Πριν από 4 χρόνια περίπου μετά από μια μετακόμιση σπιτιού έπαθα ηλίαση.
    Μεταφέρθηκα στο διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης όπου μου παρασχεθήκαν οι πρώτες βοήθειες(ορός + ηρεμιστικό)
    Από εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς μου.
    Η αγοραφοβίες και οι κρίσεις πανικού μην τυχόν και ξανά πάθω το ίδιο πράγμα(μήπως ζαλιστώ και πέσω δηλαδή)ήταν σε καθημερινή σχεδόν βάση.
    Στην αρχή προσπάθησα μόνος μου αλλά φυσικά δεν τα κατάφερα.
    Πήγα σε ψυχολόγο όπου χωρίς πολλά πολλά λόγια μου σύνεστησε entact 10 mg και xanax 0,5 από ένα κάθε βράδυ.
    Τα φάρμακα αυτά άρχισαν να ενεργούν σε περίπου 2 βδομάδες αλλά τα συμπτώματα συνεχιζόταν. Η γιατρός μου αύξησε τη δόση του entact σε 20mg.
    Τότε πραγματικά είδα αποτελέσματα και μπορώ να πω ότι ξαναγύρισα στη φυσιολογική ζωή μου πλην κάποιον πολύ μικρών κρίσεων(αίσθημα ζέστης κτλ) Πήγα καλά και κατάφερα με αρκετά μεγάλη δυσκολία να κόψω τα φάρμακα. Η έλλειψη τους στην αρχή ήταν πραγματικά ανυπόφορη αφού είχα αστάθεια και διαλείψεις… Για 3 περίπου χρόνια αισθανόμουν περίφημα ώσπου ο θάνατος(καρδιακή προσβολή) ενός συνεργάτη μου στην ηλικία μου με ξαναγύρισε δυστυχώς εκεί ακριβώς που ήμουν και ίσως σε χειρότερη κατάσταση
    Αυτό έγινε πέρσι τον Αύγουστο. Άρχισα να σκέφτομαι ότι πραγματικά ηρθε η σειρά μου. Άρχισα τις εξετάσεις. Τεστ κοπώσεως. Ακτινογραφίες εγκεφάλου, αίμα ούρα ακτινογραφίες θώρακος, γαστροσκοπησεις δεν άφησα σχεδόν τίποτα. Όλα φυσικά εκτός μια μικρής παλινδρόμησης στομάχου ήταν φυσιολογικά
    Δεν άντεξα και ξαναπήγα στην ψυχίατρο. Ξανά λοιπόν entact 10 mg
    Πάλι τίποτα. Μου είπε να πάρω μαζί με αυτό και ένα φάρμακο που λέγεται zoxil.Το πήρα. Δεν το άντεξα.. Πραγματικό ναρκωτικό. Σερνόμουνα στην κυριολεξία 2 μέρες. Αυτό ήταν, αναγκάστηκα να αλλάξω γιατρό. Εδώ και λίγες ημέρες επισκέπτικα ένα αρκετά καλό ψυχολόγο(μεγάλο σε ηλικία)όπου μου σύνεστησε minitran 2-25 με xanax 0,25 κάθε βράδυ. Παλιά φάρμακα ωστόσο μου εξήγησε το τι παίζει με τα καινούρια και τις φαρμακευτικές εταιρείες αλλά και τους γιατρούς που τα γράφουν χωρίς να σκέφτονται την εξατομικευμένη προσέγγιση του ασθενούς και φυσικά νοιαζομενοι μόνο για την τσέπη τους.
    Ήδη άρχισα να αισθάνομαι καλύτερα και να βλέπω τη ζωή πάλι με άλλο μάτι…
    Ελπίζω μέσα από την δική μου περιπέτεια που προφανώς να μοιάζει με πολλές από τις δικές σας να βοήθησα αρκετούς από εσάς και να επιμείνετε στον τρόπο που θα σας κάνει να αισθανθείτε καλυτέρα και να μη φοβάστε να αλλάξετε θεραπεία ακόμη και γιατρό….

    Συγνώμη εάν σας κούρασα και χαίρομαι που επιτέλους μιλάω με άλλους συμπάσχοντες με εμένα και είμαι σίγουρος ότι με καταλαβενετε όσο κανένας άλλος ….

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    Καλησπέρα κι από μένα.Τα ίδια περνάω κι εγώ.Παλιότερα είχα κρίσεις πανικού αλλά τις αντιμετώπισα με ψυχοθεραπεία.Και τώρα πάλι έχω εδώ και λίγους μήνες που με έχουν πιάσει διάφορα συμπτώματα,ζαλάδες,ταχυκαρ διες κλπ..και έχω κάνει του κόσμου τις εξετάσεις και όλα είναι καλά.Είναι πολύ τρομακτικά όλα αυτά τα συμπτώματα.Οσο και να ξέρεις ότι δεν έχεις κάτι όταν τα νιώθεις φοβάσαι.Θα ξαναπάω κι εγώ σε ψυχολόγο μάλλον γιατί δεν αντέχω άλλο.Αν και δεν θα ήθελα να πάρω φάρμακα.
    Βασίλη σου έστειλα u2u να σε ρωτήσω κάτι.Κοίταξε το αν μπορείς.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    η βαση ειναι ιδια σε ολους,θανατοφοβια!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    Δεν ξέρω βρε Δώρα.Εγώ φοβάμαι και πιο απλά πράγματα που δεν πεθαίνεις από αυτά,όπως πχ μια αναιμία.Αλλά αν μου μπει στο μυαλό ότι ένα σύμπτωμα είναι από κάτι παθολογικό ακόμα και όχι σοβαρό τότε με πιάνει άγχος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Έχω κάνει τρία ντοπλερ καρδιάς όλα αυτά τα χρόνια…
    Δεν είναι μόνο το τι μπορείς να πάθεις.
    Σκέφτεσαι ότι μπορεί να ζαλιστείς και να σε μαζεύουνε…
    Φαντάζεστε 1,86 υψος 85 κιλά καλή φυσική κατάσταση και ξερός κάτω…ΡΟΜΠΑ με τα όλα της (Άλλο φυσική και άλλο ψυχολογική βέβαια)
    Σήμερα ας πούμε στην παραλία μόλις βγηκα από τη θάλασσα με έπιασε μια μικρή ζαλάδα. Αυτό ήταν…Μου χάλασε τη διάθεση αμέσως και ήθελα να φύγω.
    Να αφήσω την παρέα μου και να την «κάνω» με ελαφρά πηδηματακια στην ασφάλεια του σπιτιού μου
    Δεν έφυγα τελικα και μετά από λίγο μου έφυγε…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by VasilisA
    Έχω κάνει τρία ντοπλερ καρδιάς όλα αυτά τα χρόνια…
    Δεν είναι μόνο το τι μπορείς να πάθεις.
    Σκέφτεσαι ότι μπορεί να ζαλιστείς και να σε μαζεύουνε…
    Φαντάζεστε 1,86 υψος 85 κιλά καλή φυσική κατάσταση και ξερός κάτω…ΡΟΜΠΑ με τα όλα της (Άλλο φυσική και άλλο ψυχολογική βέβαια)
    Σήμερα ας πούμε στην παραλία μόλις βγηκα από τη θάλασσα με έπιασε μια μικρή ζαλάδα. Αυτό ήταν…Μου χάλασε τη διάθεση αμέσως και ήθελα να φύγω.
    Να αφήσω την παρέα μου και να την «κάνω» με ελαφρά πηδηματακια στην ασφάλεια του σπιτιού μου
    Δεν έφυγα τελικα και μετά από λίγο μου έφυγε…


    Σωστός Bill!! Αυτό είναι και το κλειδί σε όσους έχουν σκέψεις αγοραφοβίας και ότι θα γίνουν ρόμπα, να ΜΗΝ φεύγετε! Είναι πολύ σημαντικό. Η διαφυγή είναι \"συμπεριφορά ασφαλείας\" και όσο υπάρχει σαν επιλογή η έστω μέσα στο μυαλό δεν θα φύγουν οι πανικοί. Με το να φύγεις (η με το να σκέφτεσαι ότι μπορείς να φύγεις) δεν αντιμετωπίζεις το πρόβλημα, ίσα ίσα το χειροτερεύεις και το δυναμώνεις, αφού σιγά σιγά \"χτίζεις βάσεις ασφαλείας\" (π.χ. στο σπίτι σου) και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να απομονώνεσαι όλο και πιο πολύ. Σε ακραίες περιπτώσεις, κάποιοι καταλήγουν να μην φεύγουν ποτέ από το σπίτι τους. Η μόνη λύση είναι να αποδεχθείς το πρόβλημα και να το αντιμετωπίσεις, να κάνεις δηλαδή αυτό που σε τρομάζει πιο πολύ. Να μένεις στις καταστάσεις που σε τρομοκρατούν και που φοβάσαι ότι θα πάθεις πανικό! Επίσης σκέψεις του τύπου \"θα γίνω ρόμπα\" \"και οι άλλοι θα με κοροιδεύουν\" δεν βοηθάνε και πρέπει να πεταχτούν στον κάδο των αχρήστων!Έτσι μόνο \"μπορείς να αρχίζεις να κερδίζεις έδαφος\"και αντί ο πανικός να σε στριμώχνει σε \"μέρη ασφαλείας\" τον στριμώχνεις εσύ όλο και πιο μακριά προς τα έξω! Δεν γίνεται αλλιώς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Μέχρι να το πάρω απόφαση πίστεψε με είδα και έπαθα…
    Το πάλεψα αρκετά.
    Παραλίγο να νικηθώ.
    Το συναίσθημα της ρόμπας είναι χειρότερο από την ίδια την ζαλάδα.
    Το υποσυνείδητο μου λέει να μην ξανά πάω στην παραλία για μπάνιο….
    Μερικές φορές το απέφευγα λέγοντας ότι έχει πολύ κίνηση την Κυριακή και θα ταλαιπωρηθούμε…Μέσα μου όμως ήταν αυτό το κάτι που δεν με άφηνε….

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εχω περασει 2 χρονια κρισεις πανικου..κατεληξα οτι ειναι φοβος θανατου!2 χρονια δεν ζουσα απεφευγα τα παντα!παραλια??θα ζαλιστω!σινεμα??κοντα στην εξοδο!μονο στην σκεψη οτι θα ζαλιστεις κ μολις ζαλιστεις θα εχεις ταχυπαλμια,θα τρεμεις απο φοβο κ αδρεναλινη,εκει εχεις κ τον φοβο του ρεζιλιου!δοξα τον θεο το ξεπερασα!γιατι?γιατι πολυ απλα το ειχα βαρεθει ολο αυτο!ειπα στον εαυτο μου αντε πεθανε!μετα εφυγαν ολα..να σημειωσω βεβαια οτι απο τον φοβο της ρομπας οπως λετε κ εσεις περασα κ κοινωνικη φοβια...φαυλος κυκλος!το ενα φερνει το αλλο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by dora-agxos
    εχω περασει 2 χρονια κρισεις πανικου..κατεληξα οτι ειναι φοβος θανατου!2 χρονια δεν ζουσα απεφευγα τα παντα!παραλια??θα ζαλιστω!σινεμα??κοντα στην εξοδο!μονο στην σκεψη οτι θα ζαλιστεις κ μολις ζαλιστεις θα εχεις ταχυπαλμια,θα τρεμεις απο φοβο κ αδρεναλινη,εκει εχεις κ τον φοβο του ρεζιλιου!δοξα τον θεο το ξεπερασα!γιατι?γιατι πολυ απλα το ειχα βαρεθει ολο αυτο!ειπα στον εαυτο μου αντε πεθανε!μετα εφυγαν ολα..να σημειωσω βεβαια οτι απο τον φοβο της ρομπας οπως λετε κ εσεις περασα κ κοινωνικη φοβια...φαυλος κυκλος!το ενα φερνει το αλλο!


    Έτσι είναι dora, απολύτως σωστή!


    (p.s. ουαου, μόλις συμφώνησα μαζί σου :P)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by dora-agxos
    εχω περασει 2 χρονια κρισεις πανικου..κατεληξα οτι ειναι φοβος θανατου!2 χρονια δεν ζουσα απεφευγα τα παντα!παραλια??θα ζαλιστω!σινεμα??κοντα στην εξοδο!μονο στην σκεψη οτι θα ζαλιστεις κ μολις ζαλιστεις θα εχεις ταχυπαλμια,θα τρεμεις απο φοβο κ αδρεναλινη,εκει εχεις κ τον φοβο του ρεζιλιου!δοξα τον θεο το ξεπερασα!γιατι?γιατι πολυ απλα το ειχα βαρεθει ολο αυτο!ειπα στον εαυτο μου αντε πεθανε!μετα εφυγαν ολα..να σημειωσω βεβαια οτι απο τον φοβο της ρομπας οπως λετε κ εσεις περασα κ κοινωνικη φοβια...φαυλος κυκλος!το ενα φερνει το αλλο!


    Έτσι είναι dora, απολύτως σωστή!


    (p.s. ουαου, μόλις συμφώνησα μαζί σου :P)

    petran η ζωη ειναι μικρη για να ειναι ανασφαλης-θλιβερη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •