Απαλαγη για το στρατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187

    Απαλαγη για το στρατο

    το μαιο κανονικα μπαινω φανταρος, αλλα δεν ειμαι σε θεση να υπηρετησω την μαμα πατριδα, δεν ειμαι σε θεση να παιρνω διαταγες, τι πρεπει να κανω για να παρω απαλλαγη για χρονια καταθλιψη με ανχωδεις διαταραχες και κρισεις πανικου μαζι με νοσοφοβια? καποιο παιδι ειχε γραψει οτι μπορω να παρω απαλαγη εαν παω στο φρουραρχειο και παω το χαρτι απο τον ψυχιατρο μου, πειραζει που το χαρτι ειναι απο ιδιωτη ψυχιατρο?απλα δεν θελω να μπω μεσα στο στρατο και να με στειλουν μετα στο ψυχιατρικο του στρατου, για να γλιτωσω την ταλαιπωρια που θα με επηρεασει και αρνητικα , αφηστε που στην πυλη οταν μπεις σου παιρνουν ολα οτι εχεις σε φαρμακα και μπορει να κανεις και 3 μερες να τα ξαναπαρεις πισω. μονο στην ιδεα αυτη μια διαταραχη θα μου ερθει οποσδηποτε. περιμενω νεα σας εαν γνωριζετε για το θεμα.
    ευχαριστω εκ τον πρωτερον..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    27
    γιατί μιχαλάκη πιστεύεις ότι δεν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις στο στρατό? Εγώ ξέρω και άλλους που έχουν τα προβλήματα τα δικά μας και πήγαν στρατό και τελείωσαν. Γιατί δδδεν πεισμώνεις? Ούτε κ εγώ έχω πάει και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι και εγώ όταν θα έρθει η στιγμή, αλλά μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε από αυτή την ιστορία. Ενώ τώρα που το αποφεύγεις σκέψου ότι θα είναι χειρότερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Egw phga fantaros otan htan 18 mhnes h 8hteia...Tote eixa panikoys kai agxos se megalo va8mo,alla den epairna farmaka...Borw na sou pw oti to agxos efyge,yphrethsa ws I1 kai malista 2 xronia meta thn apolysh moy den eixa symptwmata...
    Oi giatroi moy eipan oti h allagh perivallontos mou ekane kalo!!!Vasika kai twra an eixa xrhmata 8a efeyga apo tos spiti...
    Twra,afou 8eleis na pareis apallagh \'h anavolh,kalutera einai otan sou er8ei to xarti gia katataksh na pas sto frourarxeio kai na eksetasteis apo psyxiatro poy vasika 8a se parampepsei sto 401 \'h sto 414 pou einai h psuxiatrikh klinikh tou stratou...Pantws sto strato eixame atoma me I4 aopla me psyxologika...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Φιλε θα σου πω τι εκανα εγω και πήρα αναβολή 2 χρονια. (Δεν σου δινουν αμεσως απαλλαγη-πρωτα παιρνεις αναβολη και μετα αν δεν εισαι σε θεση να υπηρετησεις παιρνεις απαλλαγη) Λοιπόν αρχικα θα πας στο φρουραρχειο Αθηνων (Αθηνα εισαι ετσι?) Θα εχεις μαζι σου 1) χαρτι από στρατ. γραφειο ποτε παρουσιαζεσαι και πού και 2) Χαρτι-α από γιατρους ή νοσοκομειο ή οτι εχεις τελως παντων. Ας ειναι και ιδιωτης δεν πειράζει. Αν θες σου προτεινω και τον δικο μου που ειναι πρωην Αρχιατρος και μετραει το χαρτι του περισσότερο. Λοιπον το φρουραρχειο θα σε στειλει σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο στη Πεντελη για εξέταση. Απο εκει μετα θα πας στην επιτροπή απαλλαγων (κοντα στο ΓΝΑ ειναι) και αυτοι θα αποφασισουν αν θα σου δωσουν αναβολή η όχι με βαση τη γνωματευση που πήρες από τη Πεντέλη. Αν σου δωσουν αναβολή μετα από κατι μερες πας στο ΡΟΥΦ και παιρνεις τα χαρτια αναβολών ή στα στελνουν. Αν τα θυμαμαι και καλα ετσι ηταν η σειρα σε μενα. Στη πεντελη ο γιατρος που θα σε εξετασει σου γράφει 1 ή 2 χρονια αναβολή ανάλογα. Αν εισαι πολυ χαλια πες του για 2. Επειδη εχει περάσει καιρος και μη σε παρω στο λαιμο μου, για σιγουρα, παρε τηλ στο φρουραρχειο να σου πουν τι πρεπει να κανεις ακριβώς: 210-7496458 Αν εχεις αποφασισει να μην πας, μην το καθυστερεις αλλο, οσο το δυνατον πιο γρηγορα πηγαινε στο φρουραρχειο για να παρεις σειρά. Μην το κανεις τελευταια στιγμή. οτι αλλο θες πες μου. Το φρουραρχειο ειναι απέναντι από το νοσοκομειο Ερρίκος Ντυνάν.

  5. #5
    Μιχαλάκη κι εγώ παρουσιάζομαι το Μάιο και έχω χεστεί πανω μου.Σκέφτομαι και γω να πάρω απαλλαγή αν δεν την παλέψω.Αν μπεις στο site omhroi.gr έχει τα πάντα όσον αφορά απαλλαγές κτλ.Πάντως όπως λένε στο site αυτό παιδιά που πήραν απαλλαγή είναι πανεύκολο να την πάρεις αρκεί να χεις χαρτί γιατρού απο νοσοκομείο.Πας στο φρουραρχείο και από κει σε παραπέμπουν στο νοσοκομείο και τέλος στην επιτροπή απαλλαγών.Μάλιστα πολλοί που πήραν απαλλαγή δεν είχαν καν συμπτώματα κατάθλιψης απλά πήραν ψεύτικη βεβαίωση από γιατρό.Θα την πάρεις άνετα μην αγχώνεσαι άμα έχεις ψυχολογικά προβλήματα και δεν την παλεύεις δε θα σε αναγκάσει κανείς να υπηρετήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλημέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να υπενθυμίσω σε όλα τα παιδιά, που πρόκειται να υπηρετήσουν τη θητεία τους και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της κατάθλιψης και των κρίσεων πανικού, ότι αναβολή μπορεί κάποιος να πάρει ακόμα και αφού παρουσιαστεί στη μονάδα. Σε περίπτωση που κάποιος νιώσει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, μπορεί να το αναφέρει στα ιατρεία της μονάδας και σε 1-2 μέρες να είναι και πάλι έξω με 6μηνη (ή κάτι ανάλογο) αναβολή. Η μέγιστη αναβολή, η οποία μπορεί να χορηγηθεί, φθάνει τα δύο χρόνια.

    Τυχαίνει να υπηρετώ τη θητεία μου αυτή την περίοδο και, επίσης, να έχω περάσει από ανάλογο \"λούκι\" κατάθλιψης και αγχώδους διαταραχής στο παρελθόν. Όσο είχα αγχωθεί πριν μπω στη μονάδα, τόσο ήρεμος ήμουνα μέσα! Ίσως γιατί συνηδειτοποίησα ότι οι περισσότεροι έχουν το ίδιο άγχος με μένα.

    Να προσθέσω, τέλος, ότι, ο στρατός παρέχει 24ώρη ψυχολογική υποστήριξη και είναι από τα πρώτα στοιχεία, για τα οποία θα σας πληροφορήσουν από την πρώτη κιόλας ημέρα.

    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.
    εγω παντως πιστευω οτι δεν θα την παλεψω στο στρατο γιατι ειμαι και 155 κιλα με υψος 1.74 οποτε και λογο των κιλων μπορω να παρω απαλαγη νομιζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Originally posted by Winston_man
    Φιλε θα σου πω τι εκανα εγω και πήρα αναβολή 2 χρονια. (Δεν σου δινουν αμεσως απαλλαγη-πρωτα παιρνεις αναβολη και μετα αν δεν εισαι σε θεση να υπηρετησεις παιρνεις απαλλαγη) Λοιπόν αρχικα θα πας στο φρουραρχειο Αθηνων (Αθηνα εισαι ετσι?) Θα εχεις μαζι σου 1) χαρτι από στρατ. γραφειο ποτε παρουσιαζεσαι και πού και 2) Χαρτι-α από γιατρους ή νοσοκομειο ή οτι εχεις τελως παντων. Ας ειναι και ιδιωτης δεν πειράζει. Αν θες σου προτεινω και τον δικο μου που ειναι πρωην Αρχιατρος και μετραει το χαρτι του περισσότερο. Λοιπον το φρουραρχειο θα σε στειλει σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο στη Πεντελη για εξέταση. Απο εκει μετα θα πας στην επιτροπή απαλλαγων (κοντα στο ΓΝΑ ειναι) και αυτοι θα αποφασισουν αν θα σου δωσουν αναβολή η όχι με βαση τη γνωματευση που πήρες από τη Πεντέλη. Αν σου δωσουν αναβολή μετα από κατι μερες πας στο ΡΟΥΦ και παιρνεις τα χαρτια αναβολών ή στα στελνουν. Αν τα θυμαμαι και καλα ετσι ηταν η σειρα σε μενα. Στη πεντελη ο γιατρος που θα σε εξετασει σου γράφει 1 ή 2 χρονια αναβολή ανάλογα. Αν εισαι πολυ χαλια πες του για 2. Επειδη εχει περάσει καιρος και μη σε παρω στο λαιμο μου, για σιγουρα, παρε τηλ στο φρουραρχειο να σου πουν τι πρεπει να κανεις ακριβώς: 210-7496458 Αν εχεις αποφασισει να μην πας, μην το καθυστερεις αλλο, οσο το δυνατον πιο γρηγορα πηγαινε στο φρουραρχειο για να παρεις σειρά. Μην το κανεις τελευταια στιγμή. οτι αλλο θες πες μου. Το φρουραρχειο ειναι απέναντι από το νοσοκομειο Ερρίκος Ντυνάν.
    φιλε μου περιμενω το χαρτι της καταταξης μου για να ξεκινησω τις ολες διαδικασιες, αλλα μου ειχαν πει απο το ρουφ οτι μπαινω μαιο. τωρα που λες οτι το χαρτι του γιατρου σου θα μετρησει περισσοτερο απο τον ιδιωτη ψυχιατρο που εχω, εαν μπορεις να στειλεις ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου σου για να του κανω μια επισκεψη. παντως αναβολη-απαλαγη μπορω να παρω και λογο των κιλων μου νομιζω ειμαι 155 κιλα με 1.74 υψος , και επισης μια αναβολη ενος ετους μπορω να παρω εαν θυμαμαι καλα , επειδη κανει θητεια ο αδερφος μου στο στρατο , μπηκε τον φεβρουαριο. και λενε οτι εαν ειναι ο ενας σου αδερφος στο στρατο, μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι να τελειωσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Originally posted by raul
    γιατί μιχαλάκη πιστεύεις ότι δεν θα μπορέσεις να τα καταφέρεις στο στρατό? Εγώ ξέρω και άλλους που έχουν τα προβλήματα τα δικά μας και πήγαν στρατό και τελείωσαν. Γιατί δδδεν πεισμώνεις? Ούτε κ εγώ έχω πάει και δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι και εγώ όταν θα έρθει η στιγμή, αλλά μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε από αυτή την ιστορία. Ενώ τώρα που το αποφεύγεις σκέψου ότι θα είναι χειρότερα.
    ξερεις γιατι δεν θελω να παω στο στρατο? γιατι εκει που τελειωνει η λογικη ξεκινα ο στρατος!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by mixalakis
    φιλε μου περιμενω το χαρτι της καταταξης μου για να ξεκινησω τις ολες διαδικασιες, αλλα μου ειχαν πει απο το ρουφ οτι μπαινω μαιο. τωρα που λες οτι το χαρτι του γιατρου σου θα μετρησει περισσοτερο απο τον ιδιωτη ψυχιατρο που εχω, εαν μπορεις να στειλεις ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου σου για να του κανω μια επισκεψη. παντως αναβολη-απαλαγη μπορω να παρω και λογο των κιλων μου νομιζω ειμαι 155 κιλα με 1.74 υψος , και επισης μια αναβολη ενος ετους μπορω να παρω εαν θυμαμαι καλα , επειδη κανει θητεια ο αδερφος μου στο στρατο , μπηκε τον φεβρουαριο. και λενε οτι εαν ειναι ο ενας σου αδερφος στο στρατο, μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι να τελειωσει.

    Δεν ξερω σιγουρα να σου πω αν δικαιουσαι λογω κιλών-αυτο θα πρέπει να το ψάξεις. Ουτε αν ο ενας σου αδερφος ειναι στρατο μπορεις να πάρεις-ρωτα το και αυτο. Το χαρτι της καταταξης εμενα μου το εδωσε η αστυνομια. Σε παιρνει τηλ. απο το τοπικο αστυνομικο τμήμα και πας με ταυτοτητα και το παίρνεις. Γραφει που και ποτε παρουσιαζεσαι. Θα σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου μου συντομα. Και αυτος ιδιωτης ειναι πλέον απλα ειναι πρωην αρχιατρος και εχει μεγαλύτερη επιρροη το χαρτι του. Σε μενα δουλεψε-ειχα και ενα δευτερο από μια άλλη επίσης ιδιωτη. 2 συνολο. Παρε και συ και απο αυτον που σαι τωρα ας ειναι ιδιωτης και παρε και από τον δικο μου να χεις 2 για πιο σίγουρα οπως ειχα εγω. Θα σου στειλω μυνημα σε λιγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by mixalakis
    φιλε μου περιμενω το χαρτι της καταταξης μου για να ξεκινησω τις ολες διαδικασιες, αλλα μου ειχαν πει απο το ρουφ οτι μπαινω μαιο. τωρα που λες οτι το χαρτι του γιατρου σου θα μετρησει περισσοτερο απο τον ιδιωτη ψυχιατρο που εχω, εαν μπορεις να στειλεις ενα πριβε μηνυμα τα στοιχεια του γιατρου σου για να του κανω μια επισκεψη. παντως αναβολη-απαλαγη μπορω να παρω και λογο των κιλων μου νομιζω ειμαι 155 κιλα με 1.74 υψος , και επισης μια αναβολη ενος ετους μπορω να παρω εαν θυμαμαι καλα , επειδη κανει θητεια ο αδερφος μου στο στρατο , μπηκε τον φεβρουαριο. και λενε οτι εαν ειναι ο ενας σου αδερφος στο στρατο, μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι να τελειωσει.

    Δεν ξερω σιγουρα να σου πω αν δικαιουσαι λογω κιλών-αυτο θα πρέπει να το ψάξεις. Ουτε αν ο ενας σου αδερφος ειναι στρατο μπορεις να πάρεις-ρωτα το και αυτο. Το χαρτι της καταταξης εμενα μου το εδωσε η αστυνομια. Σε παιρνει τηλ. απο το τοπικο αστυνομικο τμήμα και πας με ταυτοτητα και το παίρνεις. Γραφει που και ποτε παρουσιαζεσαι. Θα σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου μου συντομα. Και αυτος ιδιωτης ειναι πλέον απλα ειναι πρωην αρχιατρος και εχει μεγαλύτερη επιρροη το χαρτι του. Σε μενα δουλεψε-ειχα και ενα δευτερο από μια άλλη επίσης ιδιωτη. 2 συνολο. Παρε και συ και απο αυτον που σαι τωρα ας ειναι ιδιωτης και παρε και από τον δικο μου να χεις 2 για πιο σίγουρα οπως ειχα εγω. Θα σου στειλω μυνημα σε λιγο.
    οκ φιλε μου σε ευχαριστω θα περιμενω, γραψε μου και την διευθυνση του εαν μπορεις.στειλτα πριβε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by mixalakis
    οκ φιλε μου σε ευχαριστω θα περιμενω, γραψε μου και την διευθυνση του εαν μπορεις.στειλτα πριβε

    εχεις U2U.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    σου απαντησα ηδη. περιμενω απαντηση..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by mixalakis
    σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας.
    εγω παντως πιστευω οτι δεν θα την παλεψω στο στρατο γιατι ειμαι και 155 κιλα με υψος 1.74 οποτε και λογο των κιλων μπορω να παρω απαλαγη νομιζω.
    Φίλε Μιχάλη,
    αναφορικά με το θέμα του υπερβολικού βάρους, δεν γνωρίζω αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή, αλλά αυτό που μπορείς εύκολα να καταφέρεις είναι να σου δοθει Ι4 και, ουσιαστικά, να περάσεις την θητεία σου πολύ χαλαρά.

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    εδω βγαλανε τον αδερφο μου ι4 επειδη ιδρωνανε τα χερια του και του κανανε μποτοξ στα χερια για να μην ιδρωνουν. πιστευω για την παχυσαρκια ειναι παιχνιδακι να παρεις ι4. παντως κουραζομαι πολυ ευκολα δεν νομιζω να με χρειαζονται στο στρατο, εδω περα βγαινω οσο λιγοτερο μπορω απο το σπιτι γιατι φοβαμαι οτι θα παθω κατι λογο των κιλων.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •