ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    42

    ΟΙΚΟΓ.ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ

    Καλησπέρα,

    Πριν 7χρόνια εχασα τον πατερα μου σε τροχαίο.Αλλαξε η ζωη μου.Μενω με την μητερα μου η οποια απο τότε εχει γινει πολυ πιεστικη και μίζερη.Μετα τα πρωτα-2χρονια εκανα υπομονη θεωροντας οτι είναι λογικο μετα απο τετεοια απώλεια αλλα ματαια.Καθε μερα είναι κατσουφα, με πΙεζει να παντρευτω ενω εγω δεν θλεω και δεν εχω σχεση(με αγψωνει εμενα αυτο αλλα αμα στο λενε και καθημερινως ...)ισως για να εχει παρεα.Συνεχεια μου λεει να μην κανω εξοδα γιατι δεν υπαρχουν λεφτα, με το ζορι την επεισα να μπει εγγυητης σε δανειο για να παρω καινιυργιο αμαξι.Οταν ειμαι χαρουμενοσ αυτη οχι, μου γαμαει την ψυχολογια.Οτι ονειρα κανω μου λεει ότι δεν θα τα αποκτησεισ ποτε.Παω διακοπες και οταν γυρναει εχω μουρμΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΙΕΣ., οπως ειχαμε λεφτα να πας;βρες καμοια να πηγαινεισ.Εκανα ενα ταξιδι εξωτερικο, με βοηθησε οικονομικος αλλα με μαυρη ψυχη, μου το κοπαει συνεχεια.Αποτέλεσμα μελαχολικοσ στο ταξιδι.Με καταπιεζει να μεινω σε δουλεια στην οποια πλεον το κλιμα δεν με σηκωνει,και πηγαινω καθε μερα με εντονο φοβο απόλυσης.Της λέω να αλλάξω δουλεια και μου λεει παντου ιδια ειναι.Ευτυχως δεν την ακουω αλλαξα και ειμαι καλυτερα τωρα.Ειχα καποια παραπάνω κιλά τα οποια εχασα, αλλα την περιοδο που τα ειχα μαρτύριο.Καθε μερα με ελεγε χοντρο και ποια θα σε κοιταξει.ΕΒΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΙΑΞΩ ΕΞΩ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΝΑΝ ΠΟΛΥ.ΟΤΙ ΚΑΥΝΟΥΡΓΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΧ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ΕΧΩ ΓΚΡΙΝΙΑ, Προτου βγω ΓΙΑ ΠΟΤΟ μου χαλαλει την διαθεση , με αποτέλεσμα να μην παιρναω καλα΄.Αγορασα ενα κινητο με δικα μου λεφτα 400ευρο και μετα το μετανιωσα.Το αποτελεσμα.ΣΥΧΝΕΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕ ΟΞΥ ΑΓΧΟΣ.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ!1ΕΧΩ ΤΑΣΕΙΣ ΦΥΓΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΕ.Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΣΥΧΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙ ΟΙΚΟΝΟΙΚΟΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ PORFICIENCY ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!!ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ.ΤΙ ΚΑΝΩ!!!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πολύ απλά φεύγεις από το σπίτι. Πάω για ύπνο θα τα δω μετά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Δύσκολη κατάσταση...
    Νομίζω πρέπει να βρεις τη \'\'χρυσή τομή\'\': να δικαιολογείς τη μητέρα σου γιατί πενθεί και είναι πιεσμένη, αλλά να μην την αφήνεις να επηρεάζει τόσο δραστικά τη ζωή και τη διάθεσή σου... Δύσκολο. Από τη μια την αγαπάς, φυσικά, από την άλλη όμως μην την αφήνεις όσο μπορείς να σε αγχώνει τόσο πολύ... Μεγαλώνοντας είναι λογικό να φτιάξεις τη ζωή σου ανεξάρτητα από αυτήν, στηρίζοντάς την αλλά παίρνοντάς μόνος σου αποφάσεις για σένα τον ίδιο. Θα πρέπει να το συνειδητοποιήσει σιγά σιγά, αλλά αυτό είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο για μια μητέρα, πόσο μάλλον στη δική σας περίπτωση που έχει πλέον την αποκλειστική σας ευθύνη και ανησυχεί και αγχώνεται εις διπλούν. Μην παραιτείσαι πάντως από τα δικαιώματά σου της χαράς και της διασκέδασης, και κείνη άλλωστε δεν τα κάνει όλα αυτά για να σε αγχώνει και να σε στεναχωρεί, να σε βλέπει ευτυχισμένο θέλει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Το ότι θέλει να τον βλέπει ευτυχισμένο δεν είναι σίγουρο,μην παίρνεις και όρκο, γτ από αυτά που κάνει άλλο δείχνουν. Το καλύτερο είναι να φύγει από το σπίτι για να κρατάει αποστάσεις.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    42
    lightbluepath ,Το γαμ....σες, τι θελει να με βλεπει δυστησμένο!!!να φυγω από το σπίτι νο money!Συνελθε!!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ναι ναι σε πιέζει να παντρευτείς σου λέει να μην έχεις όνειρα σου φωνάζει όλη την ώρα για τα έξοδα, όταν είσαι καλά σε κάνει χάλια και άλλα πολλά τέτοια και σε θέλει ευτυχισμένο σίγουρο είναι αυτό. Αν θες μια λύση, αυτή είναι να πας να δουλέψεις και να φύγεις από το σπίτι, εγώ αυτό θα έκανα στην περίπτωσή σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    και όμως η λύση είναι να φύγεις απο το σπίτι και σίγουρα σε αγαπάει δεν χωρά αμφιβολία αλλά η γυναίκα έχει πρόβλημα,της λείπει η συντροφιά θέλει κάποιον δίπλα της, μάλλον θα έχει κατάθλιψη.Το θέμα είναι εσύ τι κάνεις;
    μπορείς να βρεις δεύτερη δουλειά να μην έχεις την γκρίνια;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    42
    Το καλύτερο ειναι η κουβεντα.Ισως επειδη ειμαι και εγω πιεσμενος να με πειραζει η παραμρικη κουβεντα!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Έχεις λεφτά για κινητό 400 ευρώ και δεν έχεις να νοικιάσεις ένα σπίτι; Όλοι όσοι δουλεύουν έχουν. Πόσων χρονών είσαι;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν το λέω με κακία αν και μου την είπες πολύ άσχημα.

  11. #11
    εκιμ.........η μητερα σου σίγουρα περνάει μαι δύσκολη φάση και σου περνάει χωρίς να το θελει τη μιζέρια και τη δυστυχία της.
    Εγώ πιστεύω πως πρέπει να της μιλήσεις. Να θεσεις σοβαρα το ενδεχόμενο πως αν δεν αλλάξει θα φυγεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by ekimi
    Το καλύτερο ειναι η κουβεντα.Ισως επειδη ειμαι και εγω πιεσμενος να με πειραζει η παραμρικη κουβεντα!!!
    ekimi,της εχεις μιλησει
    για το πως σε κανει να αισθανεσαι, με την συγκεκριμενη συμπεριφορα της ?
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    11
    ναι κ εγω πιστευω πως οπως ακριβως μας περιεγραψες την κατασταση που ζεις ετσι ακριβως πρεπει να τα πεις κ σε εκεινη! ισως δεν εχει καταλαβει το κακο που σου κανει! φαινεται να μην εχει να ασχοληθει με κατι αλλο κ απλα ασχολειται με τη ζωη σου! απλα εξηγησετο της πιστευω πως με ενα διαλογο θα ξεκαθαρισει το τοπιο...!:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Για την μητέρα σου είσαι ένα υπαρξιακό δεκανίκι. Γι αυτό και το δικό σου καλό, πάντα θα το βλέπει μέσα απο το πρίσμα του δικού της καλού.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    29
    Originally posted by aeolus74
    Για την μητέρα σου είσαι ένα υπαρξιακό δεκανίκι. Γι αυτό και το δικό σου καλό, πάντα θα το βλέπει μέσα απο το πρίσμα του δικού της καλού.
    Δε θα μπορούσε κανείς να το εκφράσει καλύτερα.

    Αν θες κι ένα δικό μου παράδειγμα, εγώ ακούω τα άπειρα μέσα στην οικογένεια και ξέρω ότι αυτό γίνεται για να αισθανθούν καλύτερα με την κατάστασή τους. Η λύση όμως στα προβλήματά μας είναι να τα παλεύουμε όσο καλύτερα γίνεται, κι αυτό ΔΕΝ περιλαμβάνει το να κάνουμε τους δικούς μας το ίδιο δυστυχισμένους με εμάς. Οπότε για μένα η φράση \"μέσα από το πρίσμα του δικού της καλού\" σημαίνει ότι ναι μεν δεν ενεργεί με μίσος απέναντί σου, αλλά δεν το λες και αγάπη, έτσι; Αγάπη στις ανάγκες της ναι, αλλά όχι στις δικές σου ανάγκες και τη δική σου εξέλιξη. Μην ξεχνάς ότι είναι γονιός, κι αν αυτά τα δυο πράγματα (ανάγκες και εξέλιξη) δεν τα προασπίζει ο γονιός, τότε ποιός; Και οκ, αφού αντιμετωπίζει προβλήματα δεν μπορούμε να της ζητήσουμε να ασχοληθεί με τις δικές σου ανάγκες, αλλά αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το να σου δημιουργεί ανάγκες από το πουθενά. Φρόντισε και λίγο τον εαυτό σου πριν σε απομακρύνει τόσο ώστε να φτάσεις από \"την αγαπώ\" να λες \"σκασίλα μου\". Η αδελφή σου έκανε την καλύτερη δουλειά που έφυγε, χωρίς να σημαίνει ότι ενδιαφέρεται λιγότερο. Απλά δε δέχτηκε να γίνει φορέας ξένου προβλήματος. Οι μικρότερες αντοχές της από σένα, της εξασφάλισαν ότι θα βασανιστεί λιγότερο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •