Πρόσληψη στο δημόσιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Το θέμα δουλειάς είναι αρκετά σοβαρό, γιατί μπορεί στον χώρο εργασίας το περιβάλλον να επιδεινώσει μια κατάσταση. Καλό είναι να ψάξεις να βρεις δουλειά με όσο το δυνατόν φιλικό περιβάλλον, μπορείς να κάνεις και δουλειά απ\'το σπίτι για παράδειγμα (και βέβαια σε όλα θα χρειαστεί γνωστός)... ξέρεις πόσοι τα βγάζουν μαύρα στην Ελλάδα? Είμαστε κωλολαός μην το ψάχνεις.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    lpb, εμένα μου με διαβάζεις πολλοί με είχαν ξεγραμμένο όταν έπαθα ψύχωση. Σε πληροφορώ ότι εργάζομαι σταθερά τα τελευταία χρόνια, οκ δεν βγάζω τα εκατομμύρια , έχω και τις φάσεις μου αλλά τα καταφέρνω σχετικά καλά. Θα μπορούσα να είμαι πολύ χειρότερα βασικά. Πέρασα μεγάλο μαρτύριο στη ζωή μου για να καταφέρω να επανέλθω σχεδόν εντελώς από την ψύχωση και να μπορώ να έχω τα αρχίδια να βγαίνω έξω και να τους κοιτάω όλους στα μάτια.

    Η συμβουλή μου, δοκίμασε κάτι που να έχει πλάτες απο πίσω σου, κάποιος θείος, κάποιος γνωστός να συνεργαστείς ή να κάνεις κάτι δικό σου. Ένα μαγαζί με ρούχα για παράδειγμα. Μπορείς να πάρεις δάνεια, επιδοτήσεις κτλ. ψάξτο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Η οικονομία πηγαίνει χάλια εδώ και πάρα πολλά χρόνια...

    Διάβασα ένα παλιό ποίημα που σε ένα στοίχο του έλεγε το εξής (μιλώντας για αυτούς που μας κυβερνάνε):
    Εκείνοι κλέβουν,
    εκείνοι ψάχνουν και τους κλέφτες.

    Σε κάθε περίπτωση δεν θα καταργηθούν και οι δουλειές, ούτε θα αλλάξει κάτι στο χάσμα που μεγαλώνει μεταξύ πλουσίων και φτωχών..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by lightbluepath
    Καταρχάς το θέμα μου γιατί μετακινήθηκε αφού αφορά μόνο τους ψυχικά (και πνευματικά) ανάπηρους, δλδ αυτούς που έχουν ψυχώσεις. Αφορά και άλλους, πχ τους διπολικούς;
    Κατά δεύτερον ονειροπλασμένε, μπορεί να μην καταργηθούν αλλά ελαττώνονται και πολύς κόσμος πεινάει και δεν έχει δουλειές, συνεπώς εγώ δεν θέλω να φτύσω αίμα μέχρι να βρω δουλειά, και να το κάνω ναι, αλλά θα βρω; Είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση, τώρα κλείνουν τα μαγαζιά, παλιά δεν έκλειναν.
    διπολικοί = 67% αναπηρία

    αν είχες τέτοιου είδους απορία
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    http://www.disabled.gr/lib/?p=13851

    εχει αρκετες πληροφοριες αν εχεις χρονο να το διαβασεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by arktos

    διπολικοί = 67% αναπηρία

    αν είχες τέτοιου είδους απορία
    Α οκ, απλά μου είχε κάνει εντύπωση γιατί του keep δεν του δώσανε 67% αναπηρία, οπότε λέω οι διπολικοί θα είναι κατώτερη αναπηρία.
    εγώ δεν τα έχω ψάξει αυτά, γιατί εργάζομαι ήδη στο δημόσιο.
    υπάρχουν όμως από όσο γνωρίζω 2 διαφορετικές επιτροπές που αποφασίζουν για το ποσοστό.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -και οι ψυχωσικοι-σχιζοφρενεις μπορουν να παρουν το 67%, αρκει να το υποστηριξουν , με πιστοποιητικα απ τον θεραπων γιατρο (ο οποιος πρεπει ναναι σε κρατικο νοσοκομειο), οτι υπαρχει απολυτη αδυναμια για ασκηση βιοποριστικου επαγγελματος ...[ συνηθως ζητουσαν να υπαρχει και πιστοποιητικο νοσηλειας σε ψυχιατρικη κλινικη , εστω για ενα 24ωρο ],,,,αυτο τα τελευταια χρονια (και επειδη καποιοι αγοραζαν αυτα τα πιστοποιητικα απο ιδιωτικες κλινικες) εχει διαφοροποιηθει καπως , και μπορει να ζητησει(με αιτηση του) καποιος να κριθει απο ειδικη επιτροπη ψυχιατρων για να πιστοποιησουν την αναπηρια του,,,μιας και συνηθως οι επιτροπες αποτελουνται απο ασχετους γιατρους (καρδιολογους, ΩΡΛ, παιδιατρους !!!!!!) ...............................

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {χρόνο έχω, κουράγιο δεν έχω με αυτή την κωλοασθένεια} <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<αν δεν εχεις το κουραγιο να το ψαξεις καταρχην ?! ποσο μαλλον να εχεις το κουραγιο να ανταπεξελθεις σε μια εργασια -ωραρια, υποχρεωσεις κλπ-,,,,,,,,,γνωμη μου ειναι να κατευθυνθεις καταρχην σε μια συνταξη 67%,να περνεις λιγα χρηματα , να δωσεις και λιγο χρονο στον εαυτο σου να ανακαμψει καπως ,,,,και στην συνεχεια με περισσοτερη αυτοπεποιθηση να αναζητησεις καποια εργασια . ΕΝΤΟ ΜΕΤΑΞΥ και επειδη η εργασια εχει και μια δευτερη οψη ,ωφελιμη ανεξαρτητα του μισθου, μπορεις να ψαχνεσαι για οποια απασχοληση -ΑΠΟΚΛεΙΣΤΙΚΑ ΣΑΝ ΕΡΓΑΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ,,στο μετρο του δυνατου ενοειται ,

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...παρακαλω, ευχομαι το καλυτερο. (((((επειδη το χω ψαξει λιγο το θεμα(της συνταξης) , αν εχεις αλλες αποριες εδω ειμαστε.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Για την εργασιοθεραπεία πως πιστεύεις ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με τα ωράρια;} <<<<<<<<οταν λεω εργασιοθεραπεια εννοω , ΟΤΙ και Για ΟΣΟ μπορεις να κανεις κατι , χωρις δευσμεσεις , παρα μονο με κριτηριο το ωφελος που μπορεις να χεις σε κοινωνικοποιηση, επανενταξη, επικοινωνια κλπ,,,στο μετρο ΜΟΝΟ που σε ευχαριστει αυτο .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    για την συνταξη , την δικαιουνται ολοι , ανεξαρτητως ηλικιας -(δεν ξερω για ανηλικους, ρωτησε το αυτο, γιατι ισως καλυπτονται απο γονεις τοτε)- Απευθυνσου στο ταμειο σου αν εισαι ασφαλισμενος/η (ικα τεβε δημοσιο κλπ), η στην ΠΡΟΝΕΙΑ αν εισαι ανασφαλιστος/η, η διαφορα αυτων ειναι οτι στην προνεια θα παρεις λιγοτερα ενοειται ............ξεκινα , ζητα συγκεκριμενες πληροφοριες , κανε μια λιστα με τα δικαιολογητικα που θα σου ζητησουν ,,,και σιγα σιγα θα σε κατευθυνουν ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    λιβρα γιατι δεν παιρνεις μια χρυση ευκαιρια να βρεις απο καμια αγγελια δουλεια? εχει αρκετες αγγελιες για εργασια απο το σπιτι ειτε τηλεφωνικες ειτε μεσω ιντερνετ νομιζω... ψαξτο βγαινει καθε τεταρτη η εφημεριδα καλυτερα ειναι να την παρεις πρωι-πρωι για να εισαι απτους πρωτους που θα παρουν τηλεφωνο,ετσι θα εχεις πιο πολλες πηθανοτητες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ειμαι ψυχωτικοσ 28 χρονων και μπορει να ασφαλιστω στον ογα εκανα αιτηση μπορει να μου πει καποιοσ τι χρειαζεται για αναπηρικη μονο η επιτροπη και η νοσηλεια η και τιποτα αλλο αν μπορειτε και για ασφαλισμενοσ του ικα ποσα ενσημα χρειαζεται κλπ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by lightbluepath
    Thanks για τις συμβουλές αλλά η οικονομία πάει κατά δ.. Τα μαγαζιά κλείνουν, όλα τα\'χω σκεφτεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπω στο δημόσιο.
    Μεχρι εδω διαβασα..δυστυχως στον δημοσιο τομεα παιρνουν μονο τα βυσματα..ελπιζς να γινομαι κατανοητη..μην νομιζεις παντως οτι ο δημοσιος τομεας πια αξιζει ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα..και δεν χωρανε πια ολοι εκει..καλη τυχη ευχομαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •