Αγοραφοβια και γαμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33

    Αγοραφοβια και γαμος

    Γεια σας και πάλι!!Όπως ήδη έχω γράψει υποφέρω απο αγοραφοβία με συμπρώματα έντονων ζαλάδων, αστάθειας, τάσεις λιποθυμίας και αίσθημα ότι καταρρέω και όλα εκείνα τα ωραία , που συνοδεύουν την αγοραφοβία.
    Ενώ τον τελευταίο καιρό έχω κάνει πρόοδο, εχω βγει για καφέ, για ψώνια και για ποτό με την ψυχή στο στόμα βέβαια, το ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΑΓΧΟΣ είναι ότι σε λίγες μέρες γίνομαι κουμπάρα και ανησυχώ πώς θα τα καταφέρω και αν τα καταφερώ.Κάνω ένα σωρό αρνητικές σκέψεις (ξέρω ότι είναι λάθος) αλλά στο γάμο θα έχει γύρω στα 700 άτομα καί ζέστη!!!Πώς θα την παλέψω;;Εγώ δεν μπορώ να σταθώ όρθια στα καλά μου , νομίζω ότι κουνιέμαι, τρέμουν τα ποδια και νομίζω οτι λιποθυμω, θα την παλέψω στη εκκλήσια;;;
    Καμία συμβουλή;;; Κάνενας να έχει περάσει τίποτα παρόμοιο;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    16
    Καλησπέρα. Έχεις καποιον γιατρό να σου γράψει κάποιο αγχολυτικό; Ίσως σε βοηθησει να καλμάρεις κάπως. Αγχος θα εχεις δεν θα φύγει τελειως με τίποτα, τουλάχιστον να το μειώσεις κάπως. ;)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Χριστινακι το ιδιο θεμα ειχα και εγω!!περιπου!ειχα κοινωνικη φοβια νομιζα οτι ημουν οκ ωσπου ηρθε η στιγμη να βαπτισω ενα μωρακι!!τρελενομουν στο αγχος!πεθαινα!δεν ειναι τιποτα χριστινα!εν αναγκη,αν κ κακη συμβουλη πιες ενα ποτακι να νιωσεις πιο ανετα!ολα θα πανε καλα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Raziel χάπια δεν εχω πάρει ποτέ και φοβάμαι να πάρω πρ\'ωτη φορά τη μέρα του γάμου, μη με πιάσει κάποια υπνηλία ή οποιαδήποτε άλλη παρενέργεια.
    Δώρα μου ειλικρινά με κάνεις και αισθάνομαι καλύτερα αλλά πες μου εσύ είχες καθόλου ψυχοσωματικά;;;Γιατί όπως βλέπεις εμένα δεν με πιάνουν και λίγα.
    Να και χθες έκανα απόπειρα και βγήκα το βράδυ και ενώ ημουν σχετικά καλά στο γυρισμό με έπιασαν όλα πάλι, μέχρι να φτάσω στο σπίτι είδα και έπαθα . Νόμιζα ότι θα λιποθυμήσω , ότι θα καταρρεύσω και όταν τελικά ξάπλωσα είχα τρελή υπερένταση.
    Τέσπα προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά , ότι τελικά για ακόμη μια φορά άντεξα και δεν έπαθα τίποτα.
    Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.
    Καλημέρα σε όλους!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    φαντασου να ταν ο δικος σου γαμος, καλα σου λεει πηγαινε σε γιατρο να σ δωσει κατι να σαι χαλαρη οτι βοηθα καλο ειναι..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    χριστινα μου κ τι δεν ειχα εγω!κομπιασμα φωνης,τρεμουλο,κοκκινισμα,� �αλαδα,καταρρευση!ηρθε η στιγμη της κουμπαριας κ ολα πηγαν οκ!πεισμωσα!δεν σου κρυβω ηπια κ ενα ποτο!επαναλαμβανω κακη συμβουλη αλλα με χαλαρωσε!τιποτα δεν ειναι χριστινακι!μικρη διαδικασια!ολα θα πανε καλα θα το δεις!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Καλημέρα!!
    Δώρα μου μακάρι να έχεις δίκιο γιατί κοντεύει να μου γίνει εμμονή ο γαμός!!!!
    Σκέφτομαι συνεχώς ότι δεν θα τα καταφέρω, ότι θα καταρρεύσω και θα μου γυρίσουν όλα!!!!Ουφφφφ.....
    Όσο για το ποτό που λες το έχω σκεφτεί και εγώ αλλα όσες φορές και να δοκίμασα να πιω κάτι δεν μπορώ να πω ότι με χαλάρωσε και ιδιαίτερα..Τι να πω;;;Αναμένω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    5
    Καλημέρα; και από εμένα,
    Ημουν στο απόγειο της αγοραφοβίας και των κρίσεων πανικού πριν το γάμο μου, περνούσαν τα πάντα από το μυαλό μου, πως θα αντέξω, πως θα περάσει η μέρα, τι θα γίνει εκείνη την ώρα αν με πιάσει κάτι, όμως εκείνη την μέρα δεν συνέβη τίποτα πήγαν όλα κατ\'ευχήν και ήταν η πιο όμορφη μέρα της ζωής μου! Εκεί κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι μέσα στο μυαλό μου αφού κατάφερα και πέρασα μια τετοια μέρα με τόσο πολύ κόσμο και ήμουν καλά και χαιρόμουν πραγματικά!Οπότε όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς καθόλου!! Η Παναγία μαζί σου!

  9. #9
    Χριστίνα, υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ έγινα κουμπάρα και είχα άγχος πως θα σταθώ τόση ώρα πάνω στα τακούνια.
    Ρωτούσα την κουμπάρα μου πόσο κόσμο έχει καλέσει και ούτε η ίδια ήξερε. Το πρόλημα μου ήταν η χαιρετούρα στο τέλος και αν θα καταφέρω να μη πετάξω τα παπούτσια και γίνω ρεζίλι. Ξέρεις πόσοι ήταν? 400!!!!
    Από ένα σημείο και μετά σκέφτηκα πως κάποια στιγμή-δεν υπάρχει περίπτωση, κάποτε θα τελειώσει-και άρχισα να σκέφτομαι οτιδήποτε άλλο εκτός σπ τον πόνο στα πόδια μου.......Μια χαρά τα κατάφερα.
    Σκέψου και συ το ίδιο: πρέπει να τα καταφέρεις, και πάνω απ όλα να το διασκεδάσεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Ρε παιδια απ\' τη στιγμη που λετε το ok για μια κουμπαρια, δεν μπορει να ειστε τοσο χαλια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Wintertimes όταν δέχθηκα να γίνω κουμπαρα ήμουν μια χαρά...εκτός από αυτό δεν μπορώ να σταματήσω τη ζωή μου επειδή έχω αγοραφοβία.Είναι μεγάλη η τιμή και δεν θέλω να αφησω το αγχός μου να υπερισχύσει.Στην τελική το βλέπω και σαν μια καλή θεραπεία, αισθάνομαι ότι αν θα τα καταφέρω θα έχω νικήσει κατά ένα μεγάλο βαθμό.
    Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας,μου δινετε κουράγιο ξέροντας ότι ήταν και άλλοι στη θέση μου και τα κατάφεραν.
    Μακάρι να τα καταφέρω όπως εσείς!!!!!
    Επίσης Θεοφανία ένα θεματάκι με τα τακούνια το εχω και εγώ πλέον με την αγοραφοβία, επειδή έχω τρομερή αστάθεια όταν περπατάω και όταν στέκομαι όρθια.Νομίζω ότι κουνιέμαι, λες και είμαι μέσα σε βάρκα και ας μη μιλήσω πάλι για τις ζαλάδες και το αίσθημα λιποθυμίας, γιατί θα καταντήσω γραφική στο τέλος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    χριστινα μου δεν ειναι αναγκη να βαλεις δωδεκαποντο!θα τα καταφερεις!πηγαινε κοντρα στον φοβο!!να μας στειλεις να μας πεις πως πηγες! :)

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    Για δωδεκάποντο ούτε καν το συζυτώ..λίγο τακουνάκι να χει και στην τελική αν δω τα ζορια το πολύ, πολύ φοράω και ένα φλατ πεδιλάκι , ούτως ή αλλως το φορέμα μακρύ θα ναι....δεν μ απασχολεί και πολύ Δώρα μου, αρκεί να είμαι καλά!! :))))

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    55
    Παιδια συγνώμη που εισβάλω στο θέμα σας αλλα και εγω παντρευομαι το καλοκαιρι κ η αληθεια ειναι οτι κατα διαστήματα με πιάνει μια τρελή ανησυχια μην παθω κατι εκεινη τη μερα...
    Ελπίζω να τα καταφέρω να πάνε όλα καλά και κυρίωσ μην μου γινει εμμονή και καταστρεψω όλο το μήνα.
    Το έχω παθει και με άλλα σημαντικά γεγονότα της ζωήσ μου που μου είχαν γίνει εμμονή και τελικά πηγαν ολα καλά...
    Σπουδαίο παιχνίδι του μυαλού ο πανικόσ....................:(

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    33
    γεια σου tonia_dia, καλά κάνεις και εισβάλλεις στο θέμα μας...αλλά εγω δεν έχω καταλάβει κάτι, έχεις πανικούς, φοβίες ή γενικά μια ανησυχία μη τυχόν και σου συμβεί κάτι εκείνη την ημέρα;;;
    γιατί αν ισχύει το τελευταίο είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει, οι περισσότερες νύφες το παθαίνουν αυτό και νομίζω και σε κάθε άνθρωπο, όταν έχει να αντιμετωπίσει στρεσογόνες κατάστασεις, είτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες...
    τώρα αν αντιμετωπίζεις κρίσεις πανικού, δεν είμαι και η πιο αρμόδια να απαντήσω...
    το μόνο που ξερω είναι ότι πρέπει να κοντρολάρουμε τη σκέψη μας, τώρα πώς γίνεται αυτό είναι άλλο θέμα...
    αν θες πες μας τι ακριβώς εννοείς, μήπως και βρούμε καμιά λύση:))

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •