επεστρεψα με νεα προβληματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Αμελί.:)
    Κρίμα,ναι.Αλλά ωστόσο πολλά κρίματα συμβαίνουν καθημερινά στον κόσμο.Μπορεί κάποιες φορές να σκεφτόμαστε πως τα δικά μας είναι too serious για να τα ξεπεράσουμε,σκέψου όμως πως αν οι απαιτήσεις σου από τους γονείς σου άλλαζαν θα έπαυε να σε πονάει το κρίμα αυτό.Σταδιακά θα μπορούσες να περάσεις σε άλλο τρόπο σκέψης,δηλαδή να δεχτείς πως οι γονείς σου κάπως είναι,όπως κάπως είσαι κι εσύ και πως μπορείς να περάσεις τις μέρες σου στον κόσμο παύοντας να θλίβεσαι για ό,τι δεν γίνεται να αλλάξει,γιατί δεν εξαρτάται από εσένα(ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά των δικών σου).Μπορείς όμως να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στο να περιμένεις λιγότερα απ\'αυτούς,κι αυτό θα είναι πιστεύω πολύ ανακουφιστικό συναισθηματικά για σένα.Δε θα θυμώνεις και δε θα πληγώνεσαι τόσο εύκολα όταν οι συμπεριφορές τους έρχονται σε κόντρα με όσα πιστεύεις πως θα έπρεπε να είναι οι γονείς για τα παιδιά τους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    αμελι μου ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο να μην εχουμε στηριξη απο δικους μας ανθρωπους σε καποια βηματα που κανουμε,αλλα δυστυχως δεν μπορουμε και να τους την επιβαλουμε.
    οι κινησεις που κανεις ειναι πολυ σημαντικες οποτε προσηλωσου μονο σε αυτο και ασε τους αλλους να πραξουν οπως νομιζουν,ετσι θα πετυχεις το στοχο σου απερισπαστη και δυνατη χωρις να σε τραβαει τιποτα προς τα πισω.

    καλως ηρθες και παλι:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    πολυ σωστα αυτα που λες ρειν μου.
    ισως το προβλημα μου εστιαζεται στο οτι ειμαι πολυ εξαρτημενη συναισθηματικα απο τους γονεις μου και επηρεαζομαι σε μεγαλο βαθμο απο αυτους.
    οταν δλδ η σχεση μου ειναι καλη μαζι τους ανεβαινω πολυ και το αντιστοφο...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by amelie74
    κατ\'αρχας σαν προλογο θα ηθελα να πω πως μου ελειψε πολυ το φορουμ ολο αυτο το διαστημα .
    τις οποιες προστριβες ειχα τις εχω ξεχασει.
    με ειχαν χαλασει βεβαια καποια πραγματα αλλα ζυγιζοντας τα πραγματα κατελειξα στο συμπερασμα οτι τα θετικα που αποκομιζα απο δω ηταν πολυ περισσοτερα απο τα αρνητικα.

    Και σε μενα ελειψες γλυκεια αμελουλα,
    χαρηκα που επανηλθες.
    Εκεινο που εχει σημασια ειναι τα προβληματα σου και οχι κατι αλλο.

    Με το καλο λοιπον,
    για τα υπολοιπα θα σου πω αργοτερα, γιατι τωρα ειμαι στο τρεξιμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αυτό θα χρειαστεί να δουλέψεις Αμελί,αφού διαπιστώνεις πως σου δημιουργεί τέτοιες συναισθηματικές αναμπουμπούλες.Δεν είναι αξεπέραστο,μη σε φοβίζει.Έχω περάσει κι εγώ από αυτό το μανίκι,να κρέμομαι από τις συμπεριφορές των γονιών μου.Είναι δύσκολο,γιατί ζείτε και μαζί,η καθημερινή τριβή δε βοηθάει στη συναισθηματική αποδέσμευση.

    Το έχεις συζητήσει με κάποιον ψυχολόγο ποτέ,τη σχέση αυτή που γίνεται δίκοπο μαχαίρι για σένα με την εξαρτητική της ποιότητα;(προσωπική μου άποψη είναι πως υπάρχει τέτοια διάσταση σε αυτό που μας περιέγραψες).
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    rain μου καλη δεν το χω δουλεψει με τον ειδικο μου αυτο το θεματακι αλλα μου εδωσες μια καλη ιδεα για να το θεσω στην επομενη συνεδρια ;)

    κρινακο και συ μου ελειψες :)

    υγ.επειδη δεν αντεχα αυτη την πιεση ξαναρχισα να πινω απο χθες 2 μπουκαλια heineken την ημερα.
    δεν ειναι πολλα αλλα ετσι και με καταλαβουν .......αστο να μην το σκεφτομαι καλυτερα....
    προς το παρων εχω πιει την μιση μπιριτσα
    εβιβα και εξω βασανα που λενε:P
    αμην θεε μου
    αμην...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλα δυστυχώς κι εγώ παλευω να αντιμετωπίσω αυτη τη συναισθηματική εξαρτηση από τους δικούς μου που μέχρι πρότινος ήταν καταστροφική για μένα. Με τη βοήθεια της γιατρού μου απλά συνειδητοποίησα οτι ουσιαστικά η εξαρτηση αυτή ξεκινησε για να καλύψει συναισθηματικά κενά που οι γονείς μου έχουν. Εγώ δεν μπορώ να παίζω την μαμά και τον μπαμπά....κουράστηκα.Αυτή τη στιγμή περνάω κάτι σαν στερηση γιατί εχω απομακρυνθεί από την μανα μου (με τον πατερα μου ήταν πάντα τυπικές οι σχέσεις) και παλεύω καθημερινά και έχω θυμό, πολύ θυμό..... αλλά παλευω. Προτιμώ να κλάψω και να φωνάξω παρά να φυγω απο μια εξάρτηση και να πάω σε μια άλλη.

    Εγώ θα αποκαλώ την εξάρτηση αυτη Parentoholic απο δω και πέρα!:P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    τελικα αλλαξαν τα σχεδια.
    δεν θα παρω το επιδομα αλλα θα μου δωσουν αυξηση οι γονεις.
    δεν αντεχα την γκρινια της μανας μου.με ειχε διαλυσει η ολη φαση.
    παραλληλα ψαχνω εντατικα για \"προστατευομενη εργασια\" μεσω του κεντρου κοινωνικου διαλογου που πηγαινω καθε βδομαδα
    ισως να ναι καλυτερα ετσι για να μην \"καθηλωθω\" στο σπιτι με το επιδομα.
    ασε που γλυτωνω και την γραφειοκρατεια :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    τι ειναι η προστατευομενη εργασια;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    καποιοι οργανισμοι που προσλαμβανουν ατομα με ψυχολογικα προβληματα.και γω δεν το ξερα.εκει που παω με ενημερωσαν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    μπορεισ να μου δωσεισ περισσοτερεσ πληροφοριεσ καμια σελιδα εχει;το κεντρο κοινωνικου διαλογου τι ειναι σαν τα ΚΨΥ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by amelie74
    υγ.επειδη δεν αντεχα αυτη την πιεση ξαναρχισα να πινω απο χθες 2 μπουκαλια heineken την ημερα.
    ....................

    προς το παρων εχω πιει την μιση μπιριτσα
    εβιβα και εξω βασανα που λενε:P
    αμην θεε μου
    αμην...
    Γνωμη μου ειναι αυτο να το προσεξεις αμελι μου,ειδικα που εχεις ιστορικο αλκοολισμου κ παιρνεις και φαρμακα.

    Εντομεταξυ αλλο να τυχει να πιεις μια μερα κι αλλο να το βαλεις προγραμμα 2 χαινεκεν την ημερα....


    καλωσηρθες και παλι:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ναι αρσι μου εχεις απολυτο δικιο.
    δεν προκειται να το κανω συστημα.
    χθες ας πουμε δεν ηπια.
    ουτε σημερα θα πιω.
    θελει οντως προσοχη το θεμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    δεν το βρισκεις τουλαχιστον αγενες, ενω αποφασισες να επιστρεψεις σε ενα φορουμ που εφυγες σχεδον βριζοντας, αλλα παντως σιγουρα απαξιωνοντας, να γυριζεις ζητωντας αποψεις και βοηθεια, και σε λιγες ωρες να σβηνεις το αρχικο σου ποστ και να αφηνεις να απαντανε οι αλλοι απο κατω, μονολογωντας σαν μαλακες?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Originally posted by Remedy
    δεν το βρισκεις τουλαχιστον αγενες, ενω αποφασισες να επιστρεψεις σε ενα φορουμ που εφυγες σχεδον βριζοντας, αλλα παντως σιγουρα απαξιωνοντας, να γυριζεις ζητωντας αποψεις και βοηθεια, και σε λιγες ωρες να σβηνεις το αρχικο σου ποστ και να αφηνεις να απαντανε οι αλλοι απο κατω, μονολογωντας σαν μαλακες?
    \"κοπελια\" (οπως εσυ με ειχες αποκαλεσει παλιοτερα) δεν θα σου απολογηθω για οτι γυρισα ζητωντας βοηθεια.
    γουστο μου κ καπελο μου!
    σιγα μην σου ζητησουμε και συγγνωμη.
    οσο για τη διαγραφη του αρχικου ποστ-που επισης δεν σου πεφτει λογος-το διεγραψα γιατι ανεφερε καποιον στοχο που ειχα και επειδη δεν προκειται τελικα να υλοποιηθει με πληγωνε το να το διαβαζω.
    και ναι γυρισα γιατι εδω μεσα δεν βρισκονται ατομα μονο σαν εσενα!!!(ευτυχως!!!)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •