Τι γνώμη έχετε για τη φανερή απιστία; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 294
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by frei
    Εγώ ουτε τότε δέχομαι την απιστία.... μην φτιάχνεις την ζωή σου αν απλά πρεπει να συμβιβαστεις....Περίμενε.....

    Επίσης υπάρχουν και άντρες που δεν αντέχουν την απιστία. Ο δικός μου τρελαίνεται και μόνο με την ιδέα, και έχει φάει κέρατο από πρώην του και ξέρει απο πρωτο χέρι ποσο πονάει....




    πες μου ενα υποθετικο σεναριο που παντρευεσαι, κανεις ενα παιδι και καθως περνανε τα χρονια η σχεση σου εχει γινει αφορητη εως βαρετη.

    Γνωριζεις ενα καινουριο τυπο, και ζεις μονο για αυτο.
    Αλλα λογω οικογενοιας δυσκολευεσαι εως ειναι αδυνατο να χωρισεις.

    Τι κανεις?






    Απλά οι άντρες δεν τρελαίνονται, γιατί σύμφωνα με τα κοινωνικα κατεστημένα, η γυναίκα φτιαχνει οικογένεια και ο άντρας φέρνει το χρήμα. Αρα για την γυναίκα είναι πιο σημαντική η σχέση ενω για τον άντρα το επάγγελμα. Για αυτό και οι άντρες ειναι πιο ωμοί στις σχέσεις τους, και έχουν και τον εγωισμό να στέκονται στα πόδια τους πολύ πιο άνετα μετα την απιστία!


    δεν τα μπορω αυτα τα στερεοτυπα....





  2. #17
    H απιστια ειναι προδοσια ,οταν και μονο οταν γινεται πισω απο την πλατη σου
    εκει ναι μαζευεις τα πραγματακια σου και φευγεις
    απο την στιγμη που εχετε συμφωνησει κατι αλλο δεν ειναι απιστια
    ο συντροφος μας δεν ειναι κτημα μας
    ουτε υπαρχει για να υπηρετει τις ανασφαλειες μας
    ειναι ενας ελευθερος ανθρωπος ανθρωπος με τα δικα του θελω και πιστευω που αξιζουν το σεβασμο μας.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Εγώ την αποψή μου διατύπωσα. Στο κάτω κατω για αυτο οι άνθρωποι ειναι διαφορετικοι και ταιριάζουν με διαφορετικούς ανθρώπους. Για αυτο υπάρχουν παρεξηγήσεις, για αυτο υπάρχουν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις. Δεν με ενδιαφέρει να δημιουργησω αντιπαράθεση. Εσύ λοιπόν θα έχεις μια σχέση που η απιστία θα είναι κατα πάσα πιθανότητα πιθανή κι εγώ μια σχέση που θα ειμαι κώλος και βρακί με τον άλλον. Ετσι είναι η ζωή! Στον καθένα οτι αρέσει!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Πες μου ενα υποθετικο σεναριο που παντρευεσαι, κανεις ενα παιδι και καθως περνανε τα χρονια η σχεση σου εχει γινει αφορητη εως βαρετη.

    Γνωριζεις ενα καινουριο τυπο, και ζεις μονο για αυτο.
    Αλλα λογω οικογενοιας δυσκολευεσαι εως ειναι αδυνατο να χωρισεις.

    Τι κανεις?

    Και για να γίνει μια σχέση βαρετή πάει να πει οτι και οι δυο δεν ενδιαφέρονται πια για να κρατησουν τη σχέση..... και εννοειται οτι εδω στην ελλαδα μιλαμε για μεγάλα ποσοστα ανθρώπων που ρουτινιαζουν μετά το γάμο! Τι να κάνουμε, ας προσέχαμε... ακόμα και ενα σπιτι για να το κρατάς καινουριο πρέπει να το ανακαινιζεις και να το βαφεις και να το προσεχεις!!!!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by lucifer
    κατ αρχήν για να μην μπερδεύουμε τις λέξεις:

    απιστία σημαίνει ότι κοροϊδεύω τον άλλον.
    έχουμε προσυμφωνήσει ότι δεν θα πηγαίνουμε με άλλους, κ κάποια στιγμή, ο ένας η κ οι δύο, παραβαίνουν αυτόν τον κανόνα.
    τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ είναι απιστία.

    όταν έχουμε από κοινού προσυμφωνήσει ότι μπορούμε να πηγαίνουμε k με άλλους (ανοιχτή σχέση), τότε δεν λέγεται απιστία anymore.

    από εκεί k πέρα, sorry που θα σου τη χαλάσω light blue, αλλα k εγώ συμφωνώ με κρίνο 100%

    τώρα αν εσύ θέλεις γκόμενο να είστε κώλος κ βρακί, βρες έναν τέτοιο. ανασφαλείς άνθρωποι που νομίζουν ότι ο άλλος τους είναι κτήμα υπάρχουν πολλοί.

    αλλα το να έχεις πρόβλημα με το τι απόψεις έχω εγώ, ο κρίνος ή ο κάθε κρίνος το βρίσκω ότι πολύ απλά δεν σου πέφτει λόγος.
    Έχω πρόβλημα όσο έχει και ο κρίνο μαζί μου. Απλά διαφωνώ. Εσύ γιατί είσαι τόσο επιθετική; Δεν θα με πεις και ανασφαλή επειδή θέλω να έχω μία αποκλειστική σχέση και όχι να είμαι το παιχνιδάκι του άλλου όποτε θέλει να γυρνάει σε μένα. Οκ?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγώ αυτό που δεν μπορώ είναι η υποκρισία κ η ανειλικρίνεια. και να μην ξεχνάμε ότι η υποκρισία κ η ανειλικρίνεια τρέχουν προς όλες τις κατευθύνσεις.

    γιατί όταν δηλώνεις στον άλλον ότι είναι το φως της ψυχής σου, η μοναδική σου αγάπη κ άλλα τέτοια κουραφέξαλα, κ μετά βγαίνουνε τα ανεπίσημα στατιστικά κ το 90% των (παντρεμένων νομίζω) ανδρών έχει κερατώσει στα κρυφά κ έως κ το 70% των γυναικών, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ψεύδεται, άλλα δηλώνει το πρωί κ άλλα το βράδυ.

    απιστία είναι να δηλώνεις μονογαμικός κ να πηδιέσαι στη ζούλα κ με άλλους τρεις.
    δεν είναι το να δηλώνεις πολυγαμικός κ να είσαι πολυγαμικός.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by frei
    Εγώ ουτε τότε δέχομαι την απιστία.... μην φτιάχνεις την ζωή σου αν απλά πρεπει να συμβιβαστεις....Περίμενε.....

    Επίσης υπάρχουν και άντρες που δεν αντέχουν την απιστία. Ο δικός μου τρελαίνεται και μόνο με την ιδέα, και έχει φάει κέρατο από πρώην του και ξέρει απο πρωτο χέρι ποσο πονάει....

    Απλά οι άντρες δεν τρελαίνονται, γιατί σύμφωνα με τα κοινωνικα κατεστημένα, η γυναίκα φτιαχνει οικογένεια και ο άντρας φέρνει το χρήμα. Αρα για την γυναίκα είναι πιο σημαντική η σχέση ενω για τον άντρα το επάγγελμα. Για αυτό και οι άντρες ειναι πιο ωμοί στις σχέσεις τους, και έχουν και τον εγωισμό να στέκονται στα πόδια τους πολύ πιο άνετα μετα την απιστία!
    Χαίρομαι που έχεις βρει τον ιδανικό σύντροφο. Ίσως έχεις δίκιο για τους άντρες και τις γυναίκες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    light blue,

    ειμαι επιθετικη γιατι δεν σου φτανει η γνωμη σου, θελεις να πεισεις κ ολο το συμπαν οτι πρεπει με το ζορι να σκεφτεται οπως εσυ.

    ε λοιπον εγω δε θα σου κανω τη χαρη.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by olgaki82
    H απιστια ειναι προδοσια ,οταν και μονο οταν γινεται πισω απο την πλατη σου
    εκει ναι μαζευεις τα πραγματακια σου και φευγεις
    απο την στιγμη που εχετε συμφωνησει κατι αλλο δεν ειναι απιστια
    ο συντροφος μας δεν ειναι κτημα μας
    ουτε υπαρχει για να υπηρετει τις ανασφαλειες μας
    ειναι ενας ελευθερος ανθρωπος ανθρωπος με τα δικα του θελω και πιστευω που αξιζουν το σεβασμο μας.
    Είναι τι ψάχνεις και τι θέλεις να βρεις. Για σένα δεν είναι κτήμα σου, για κάποια άλλη ή κάποιο άλλο είναι. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ανασφάλειας. Τα δικά του θέλω ναι, αλλά όχι να έρχονται σε αντιπαράθεση με τα δικά μας θέλω.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by lucifer
    light blue,

    ειμαι επιθετικη γιατι δεν σου φτανει η γνωμη σου, θελεις να πεισεις κ ολο το συμπαν οτι πρεπει με το ζορι να σκεφτεται οπως εσυ.

    ε λοιπον εγω δε θα σου κανω τη χαρη.
    Ναι; Από που το είδες αυτό;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Δεν υπάρχει ιδανικός σύντροφος, υπάρχει ο συντροφος που μοιράζεσαι πολλες ίδιες απόψεις..... ολοι εχουμε ελαττωματα! Κι εγω και αυτός και ολοι, απλα τα βρίσκουμε σε κομματια που για αλλους μπορεί να ειναι ασημαντα και για μας σημαντικα! Μην εξιδανικευουμε καταστάσεις!

  12. #27
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by olgaki82
    H απιστια ειναι προδοσια ,οταν και μονο οταν γινεται πισω απο την πλατη σου
    εκει ναι μαζευεις τα πραγματακια σου και φευγεις
    απο την στιγμη που εχετε συμφωνησει κατι αλλο δεν ειναι απιστια
    ο συντροφος μας δεν ειναι κτημα μας
    ουτε υπαρχει για να υπηρετει τις ανασφαλειες μας
    ειναι ενας ελευθερος ανθρωπος ανθρωπος με τα δικα του θελω και πιστευω που αξιζουν το σεβασμο μας.
    Είναι τι ψάχνεις και τι θέλεις να βρεις. Για σένα δεν είναι κτήμα σου, για κάποια άλλη ή κάποιο άλλο είναι. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ανασφάλειας. Τα δικά του θέλω ναι, αλλά όχι να έρχονται σε αντιπαράθεση με τα δικά μας θέλω.

    κανενας δεν μας ανηκει μονο ο αυτος μας ανηκει
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    [quote]Originally posted by krino
    Originally posted by lightbluepath
    Δεν είναι χειροπόδαρα η αποκλειστικότητα, είναι το πιο ηθικό και το πιο ωραίο πράγμα σε μια σχέση.

    με συγχωρεις,
    αλλα δεν εχουμε την ιδια ηθικη.

    Και εν πασει περιπτωση δεν θα εψαχνα ποτε καποια που να εχει τετοιο κωδικα ηθικης.

    Σωστότατος εδώ.Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος σε εκπτώσεις ή τροποποιήσεις εξομάλυνσης ηθικής για να έχει την έγκριση κανενός.Ούτε η ηθική του καθενός είναι ανώτερη ώστε να γίνει το μέτρο σύγκρισης για τις ηθικές των άλλων.Το βρίσκω φασιστικό στη φύση του τέτοιο σκεπτικό και με χαλάει πολύ να μου θέτουν όρους γενικοτήτων βασισμένες σε συγκρίσεις μήλο-πορτοκάλι.Κράτα το πορτοκάλι σου,άσε το μήλο μου ήσυχο.;)
    Είμαστε ξεχωριστές οντότητες,διαφορετικά φρούτα.:D

    Αυτό που μου σπάει τα ούμπαλα είναι να κρίνουμε εξ ιδίων και να απαιτούμε ο κόσμος ολάκερος να πάει με τα νερά μας,γιατί...Γιατί αλλιώς τι;;;Tι ακριβώς και για ποιο λόγο τα παίρνει ο καθένας για το τι παίρνει ο κάθε άλλος;;;λολ.Και γιατί έχω πάντα την εντύπωση πως είναι εντελώς ψεύτικη αυτή η μικροαστική ευθιξία για τη διασάλευση των χρηστών ηθών μας;;;Το απεχθάνομαι αυτό το σήκωμα του φρυδιού σε ό,τι μας μυρίζει γιατί δεν μας περιέχει η γκάμα του.

    Ο τσαμπουκάς επίσης δε βλάπτει όταν έχεις να κάνεις με τέτοιες ηθικοπλαστικές ανθρώπινες τάσεις.;)

    σημείωση:krino,παρατηρώ πως στο quote και στη δική μου απάντηση,μπλέχτηκαν τα μπούτια μας.Δεν το έκανα επίτηδες,χα χααα,πώς βγήκε έτσι ρε;:o
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Rain and Wind δεν απαιτεί κανείς να είναι όλος ο κόσμος έτσι αν και θα το ήθελα. Όπως κι εσείς θα θέλατε όλοι να απατάγανε. Απλά θέλω να βρω ένα άτομο που δεν απατάει και θέλω να δω και γνώμες, γι\'αυτό άνοιξα αυτό το θέμα. Αλλά μάλλον απογοητεύτηκα εκτός της frei.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by lucifer
    light blue,

    ειμαι επιθετικη γιατι δεν σου φτανει η γνωμη σου, θελεις να πεισεις κ ολο το συμπαν οτι πρεπει με το ζορι να σκεφτεται οπως εσυ.

    ε λοιπον εγω δε θα σου κανω τη χαρη.
    Ναι; Από που το είδες αυτό;
    απο τα ιδια σου τα ποστ.

    Originally posted by lightbluepath
    Λοιπόν, επειδή έκανα μία συζήτηση περί απιστίας και τα\'παιξα λίγο, μου υποστήριζαν τη φανερή απιστία, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας περί αυτού μπας και ακούσω τίποτα θετικό και ξελαμπικάρω λιγάκι. Τι γνώμη έχετε για την φανερή απιστία γιατί γι\'αυτήν ήταν η συζήτηση, θα την δεχόσασταν θα την κάνατε; Δλδ εννοώ να λες ότι έκανες απιστία ή να στο λένε.
    Originally posted by lightbluepath
    Δεν είναι χειροπόδαρα η αποκλειστικότητα, είναι το πιο ηθικό και το πιο ωραίο πράγμα σε μια σχέση.
    νομιζω οτι εκπεμπουν μια αισθηση οτι οι δικες σου αντιληψεις και μονο, θα επρεπε να ειναι οι σωστες.

Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •