Απο το flupidol στο abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4

    Απο το flupidol στο abilify

    Καλησπέρα σε όλους. Αφορμή για να γραφτώ στο φόρουν ήταν οτι έψαχνα για τις παρενέργειες του abilify. Έπειτα απο ένα ψυχωσικό επεισόδια το 1997 και αφού έκανα μια επιθετική θεραπεία για 1 χρόνο, κάνω θεραπεία "συντήρησης" με flupidol εδώ και 15 χρόνια. 4 χρόνια πρίν ξεκίνησα και μία ελάχιστη δόση ladose. Η εν λόγω θεραπευτική αγωγή μου πρόσφερε μια ποιότητα ζωής η οποία δεν θα διέφερε σε τίποτα απο αυτήν ενώς ανθρώπου που δεν παίρνει φάρμακα. Διστυχώς το flupidol "δώξα το χρήμα" αποσύρθηκε απο την κυκλοφορία. Αναγκαστικά λοιπών πρέπει να ξεκινήσω το Abilify απο Δευτέρα.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τους "χρήστες" του Abilify είναι το τί θα πρέπει να περιμένω απο το εν λόγω φάρμακο. Όπως είπα και προηγουμένος τόσα χρόνια έχω κυριολεκτικά μηδενικές παρενέργειες απο την αγωγή μου. Έχοντας όμως κάνει θεραπεία πρίν 15 χρόνια με risperdal έχω έντονα την θύμιση απο το πόσο άσχημα ένοιωθα εκείνη την περίοδο. Οι απόψεις σας είναι σημαντικές για εμένα καθότι οι παρενέργειες που αναφέρονται στο φύλλο οδηγιών και στο internet δεν μπορούν να συγκριθούν με τις εμπειρίες σας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    βασικα αυτο το φλουπιδολ λιγο που το εψαξα πολυ ελαφρυ μου φαινεται και μαλλον καλομαθεσ τοσα χρονια εγω προσωπικα εχω πολυ κακη εμπειρια απο το αμπιλιφαι ψαξε σε παλιοτερα θεματα να τισ δεισ μη τισ ξαναγραφω τωρα αλλα απο την αλλη ειμαι κι ο μονοσ που επαθα κατι τετοιο οποτε μη στεναχωριεσαι ψαξε σε παλιοτερα θεματα εχουν γραφτει πολλα για το αμπιλιφαι που θεωρητηκα ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη σε φαρμακο παντωσ αν δεν σου κανει προσπαθησε να βρεισ το φλουπιδολ απο το εξωτερικο αν υπαρχει σε καμια χωρα η συνηθωσ αυτοι το ιδιο φαρμακο οταν τελειωσει η πατεντα αλλαζουν κατι μικρο και το ξαναπουλανε με αλλο ονομα ετσι ειναι το ρισπερνταλ και το ινβεγκα μπορει και το φλουπιδολ να εχει καποιο αντιστοιχο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου pad. Την έχω κάνει την έρευνά μου όσων αφορά το flupidol αλλά διστυχώς δεν κατάφερα να το βρώ. Θα κάνω ενα search για το abilify στο forum.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    pad ήθελα να σε ρωτήσω δύο πράγματα. Το ένα είναι αν σου πέρασε η όψιμη δυσκινησία. Το άλλο που με ενδιαφέρει άμεσα είναι πόσες μέρες έκαναν να σου παρουσιαστούν τα συμπτώματα και αν θυμάσαι με τι δόση ξεκίνησες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    τελικα μετα απο πολλη μελετη κατεληξα οτι μαλλον εχω μετασυναπτικη βραδυκινησια δλδ ο οργανισμοσ μου δεν αντιδρα στη ντοπαμινη η κατι τετοιο που εχει να κανει με βραδυκινησια αμπιλιφαι επαιρνα 30 μεγιστη δοση και ειχα αρκετα προβληματακια του στιλ μουδιασματα και τετοια και νυστα και καπου οταν επεισα τον γιατρο οτι ειμαι καλα ενω δεν ημουν ακομα και αρχισαμε να κατεβαζουμε δοση καπου γυρω στα 10 -15 αρχισα να το παιρνω βραδυ για καλυτερα γιατι εχω οισοφαγικη παλινδρομηση να μην κανει αντιδραση με τα νεξιουμ εκει αρχισε να με πιανει αλλιωσ το χαπι εφυγαν τα μουδιασματα και στην αρχη χαρηκα για κανα μηνα μετα που το διεκοψα τελειωσ και μετα απο καιρο καταλαβα οτι τοτε ηταν η αρχη του τελουσ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου pad. Αν θές μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσων αφορά τη νύστα; Μπορούσες να λειτουργήσεις ή ήταν πολύ μεγάλη;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    σορρυ που δεν απαντησα πιο νωρισ η νυστα ηταν αρκετα μεγαλη λειτουργουσα αλλα φαινοταν οτι κατι ειχα θελαν να με βγαλουν γιωτα ημουν στη στρατονομια τοτε εσυ τι λεει με το αμπιλιφαι πωσ τα πηγεσ;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •