Μη παίρνετε ψυχοφάρμακα -υπαρχει λύση !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36

    Μη παίρνετε ψυχοφάρμακα -υπαρχει λύση !

    Καλήσπερα σε όλους (όλες)! Δεν θα πω πολλά -για το προβλημα μου ,απλά το 2010 ήταν λιγο άσχημο λογω κάποιας αγχώδους διαταραχής που οδήγησε σε αυπνιες -οι οποιες με κανανε κουρελι...
    Δοκίμασα διάφορα απο "ειδικούς" όπως καποια αγχολυτικά , και καποια αντικαταθλιπτικά με υπνωτικη δραση.
    Αυτό που παρατηρούσα καθε φορά ηταν ,οτι ενω με ψιλοβοηθαγανε στο αγχος , μεσα σε λιγες μερες με κάνανε χάλια ,ετσι ωστέ ακομα και τα οποια οφελη ειχα ,χάνονταν λογω του οτι αυτο που ενιωθα απειχε αρκετα απο το φυσιολογικο το οποιο ξερω πως ειναι για τον εαυτο μου.
    Για να μη μακρηγορώ ,απλά θελω να αναφερω ενα σκευασμα -συμπληρωμα διατροφης ,το οποιο μου αλλαξε μεσα σε 2-3 μερες τη χημεια του εγκεφαλου μου ,ετσι ωστε αυτος ο γα..μενος fight or fly μηχανισμος με καποιο μαγικό τροπο επιτελούς σταματησε -και νομιζω οτι δεν εχει να κανεί με υποβολη ,γιατι αυτο το διαστημα δοκιμασα πανω απο 20 σκευασματα -συμπληρωματα διατροφης που κανουν υποτιθεται δουλεια ,με ελαχιστη αποτελεσματικοτητα δυστυχως.
    Το σκευασμα ειναι το S-control της Ηankinttukku(Φινλανδικη ) -και το ΜΑΓΙΚΟ συστατικο ειναι το lactium -το οποιο ουσιαστικα ειναι 150 mg βιοενεργων πεπτιδιων υδρολυμενης καζεινης γαλακτος (ΑS1 Casein Peptide).
    Eπειδη μεσα σε 2 μερες μου ελλατωσε τον fight or fly μηχανισμο τοσο αποδοτικα και φυσικα ,οσο κανενα xanax δεν μου τον ειχε μειωσει ,θα'θελα πραγματικα να το αναφερω γιατι ξερω τι θα πει ταλαιπωρια απο αγχος...
    Επισης αναφερω οτι ενω εχει μεγαλη κατευναστικη δραση δεν σε ριχνει ξερο για υπνο ,αλλα οταν κοιμασαι δεν κανεις τον γνωστο διακεκομενο υπνο με το ξυπνημα μεσα στον εκνευρισμο , αλλα κατι γινεται και ξυπνας νιωθοντας οτι εχεις κοιμηθει νορμαλ.
    Συν το οτι μεσα σε 2-3 μερες μου εξαφανισε τελειως οτιδηποτε καταθλιπτικο συμπτωμα ενιωθα και αρχισα να νιωθω πολυ καλα.
    Τωρα αν ολα αυτα που λεω ακουγονται διαφημιση ή καποιοι σκεφτονται τι μας λεει παλι αυτος ,σκεφτειτε οτι το τελευταιο 6 μηνο εχω παρει βαλεριανα zizifus spinosa, magnolia bark ,5HTP ,L-Theiamine -St.John's Wort ,Ω3 λιπαρα , και αλλες 6-7 φορμουλες που υποσχονται οτι αυτες ειναι το real thing στο αγχος.
    Ε λοιπον παιδες το real thing ειναι το Lactium και θελω να το μαθετε οσο πιο πολλοι γινετε ,για να σταματησει η καταστροφη που γινεται απο τους ψυχιατρους και απο ΟΛΑ τα φαρμακα.
    Συγγνωμη για τη πολυλογια ,αλλα θελω να πιστευω οτι οποιος εχει βασανιστει τοσο απο το αγχος, δεν του ειναι τοσο κοπος να διαβασει μερικες γραμμες παραπανω προκειμενου να βοηθηθει πραγματικα.

    Παραθετω link :

    http://www.paxilprogress.org/forums/showthread.php?t=27276

    Eπισης βγαινει και απο το Aγγλικο καταστημα Boots με ονομα νομιζω equilibrium.
    Tσεκαρετε τε το και αυτο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    μηπως να παιρναμε τα βουνα?

  3. #3
    Φίλε.....μπορεί αυτό το σκεύασμα να ειναι μαγικο για σένα, αλλά σε κάποιον άλλο να κάνει κακό. Και αν δεν είναι διαφήμιση αυτό που κάνεις, είναι σίγουρα πολύ επιπόλαιο και απαγορευεται από τους όρους χρήσης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36
    Αν θεωρηθει επιπολαιο το οτι θελω να βοηθησω οσο πιο πολλους μπορω να βγουν απο το φαυλο κυκλο των ψυχοφαρμακων τοτε καλη μου ,ναι ειμαι επιπολαιος.
    Δεν αναφερω καποιο επικινδυνο τοξικο σκευασμα -μιλαμε για πεπτιδια υδρολυμενης καζεινης γαλακτος.
    Αν δεν σου δουλεψει δεν θα σου κανει τιποτα κακο -τα αντικαταθλιπτικα ομως και τα αγχολυτικα ξερεις τι κανουν ; -και ποσο αλλιοωνουν τη χημεια ενος εγκεφαλου ;
    Φιλικα για μια ακομα φορα λεω : δεν κανω διαφημιση!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    μιλαμε για πεπτιδια υδρολυμενης καζεινης γαλακτος....

    ησουν σαφεστατος!

    αυτα τα πεπτιδια της υδρολυμενης της καζεινης του γαλακτος!

    ?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36
    Εγω το αναφερω -απο εδω και περα καντε μονοι την ερευνα σας στο νετ.
    Μου φαινεται απιστευτο απλα που παιρνουμε ενα σωρο δηλητηρια που μας δινουν ανθρωποι αγνωστοι ,μονο και μονο επειδη η κοινωνια μας τους θεωρει επιστημονες .
    Ο μονος που μπορει να μας βοηθησει ειμαστε εμεις οι ιδιοι με γνωση και ψαξιμο .
    Αφου εισαι εδω μεσα (στο νετ) αντι να κλαιγεσαι και να λες ποσο ασχημα νιωθεις ,και ποσο ασχημα σε εκανε να νιωσεις ενα δηλητηριο που σου εδωσε ενας τυπος (που σπουδασε ψυχιατρικη μονο και μονο για να βελτιωσει τη δικια του κατασταση -γιατι σε αντιθεση με μας απο μικρος ειχε λαλεψει) , ψαξε και που ξερεις ...μπορει να βρεις..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι για πασα νοσο?

    Εσυ ειχες κατι αυπνιες που σε κανανε κουρελι λογω αγχωδους οκ.

    Αλλος μπορει να εχει...αλλα , αγχος...αγχος μια λεξη ειναι το εχουν ολοι , αλλα εχω με εχω εχει διαφορα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Το ίδιο ακριβώς επιχείρημα όμως μπορεί να έχει κάποιος και για σένα και όσα γράφεις.
    Για να το συνοψίσουμε.
    Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που αν δεν πάρουν τα φάρμακα τους ζουν μια κόλαση, άλλοι που μπορεί να χαθούν κλπ κλπ.
    Το να τους προτρέπεις να τα αντικαταστήσουν με ένα σκεύασμα, συνεχίζω να υποστηρίζω πως ειοναι το λιγότερο επιπόλαιο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36
    A εμπαινες στο κοπο να τσεκαρεις το λινκ που εδωσα γραφει για κατι παλληκαρια που πασχιζουν εδω και πενταετιες να κοψουν τα κατα τα αλλα μη εθιστικα αντικαταθλιπτικα , οπως το paxil -SEROXAT στην ελλαδα ,και δεν μπορουν .
    Αν υπηρχε καποιο υποκαταστατο το οποιο δεν κανει παρενεργειες και δεν εθιζει γιατι ειναι φυσικο ,γιατι να μη το μαθουν ΟΛΟΙ εδω μεσα?
    και οσο για το κοψιμο κανεις δεν ειπε μαχαιρι -ολα θελουν τον τροπο τους.
    Αλλα δε το συστηνω για τους τυπους που εχουν λιγο αγχος -παιρνουν μια αγωγη και επειδη ειναι ευκολη η υποθεση τους σε 2-3 μηνες ειναι οκ.
    Το προτεινω για τα ατομα που εχουν κολλησει εδω και χρονια σε ενα φαυλο κυκλο -μου δωσε το Χ ο ψυχιατρος μου αλλα εγινα χειροτερα, και τωρα παιρνω το Υ και τωρα παρουσιασα και αυτο το συμπτωμα και αντε να δουμε..
    Η ψυχοσωματικη υγεια ειναι ενα τρομερα πολυπλοκο θεμα αλλα μια παρατηρηση εχω κανει οσο καιρο ταλαιπωρουμαι : OΛΑ ειναι θεμα κολληματος καποιας βελονας -να το πω λαικα-(ενα πραγμα οπως το : το 2000 ερωτευτηκα την ευριδικη και αυτη με εφτυσε και επι 11 χρονια τη σκεφτομαι και δεν την εχω ξεπερασει ακομα -αν καταλαβαινεις τι θελω να πω)
    Aυτο το κολλημα γινεται μερος της ζωης μας και επηρεαζει τη βιοχημεια του εγκεφαλου μας -σε μερικες περιπτωσεις βεβαια και η ιδια η κληρονομικα γκαντεμικη βιοχημεια μας μας κανει να κολλαμε.
    Ετσι εννοειται οτι οποιαδηποτε ουσια μας κανει να ξεκολλησουμε χημικα ειναι σωστη αρκει να εχει τα παρακατω 2 χαρακτηριστικα:
    1) Να μην ειναι εθιστικη -δηλ. αν την κοβουμε να μη γινομαστε 2 φορες χειροτερα απο τοτε που την αρχισαμε και
    2) Να μην κανει ζημια αλλου που δεν την παιρνουμε χαμπαρι αμεσως (οπως πολλες ουσιες που ανεβαζουν την σεροτονινη αλλα ταυτοχρονα χαλαει τη ντοπαμινη και να τα τρεμουλα και τα παρτσακλά)

    Τελος σημειωνω μια σημαντικη συνειδητοποιηση οσων εχουν την επιγνωση να βλεπουν ορθα :

    Ποια απο ολα τα κατασκευασματα του ανθρωπου (ειδικα μετα το 1925) ειναι σε απολυτη αρμονια με τη φυση και ποια δεν εχουν καποια στιγμη μεταβληθει απο σωτηριες εφευρεσεις σε παραγοντες προκλησεις χειροτερων προβληματων απο αυτα που υποτιθεται επιλυουν; [Mε μοναδικη εξαιρεση το σωτηριο οζον του θεου Δοκτωρος Φικιωρη ]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    cyprus
    Posts
    73
    φοτ λες πος σου εκανε τεραστια αλλαγη σε 2 μερες...ποσο θα κρατησει αυτη η αλλαγη?ποσο καιρο πρεπει να το πινεις???

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Όταν λες ότι το S-control δεν εθίζει εννοείς ότι θα το πάρεις μια φορά και το άγχος θα σου φύγει για πάντα ; Αν πρέπει να το παίρνεις συνέχεια για να μην έχεις άγχος τότε το βρίσκω το ίδιο εθιστικό με τα υπόλοιπα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36
    Μεχρι να νιωσεις πολυ καλα υποθετω -το καταπληκτικο οπως ανεφερα πριν ειναι οτι με 2-3 μερες με εκανε να νιωσω πολυ καλα οσον αφορα καταθλιψη που ειχα και αγχωδη συναισθηματα. Τωρα το lactium βεβαια δεν ειναι tavor δυστυχως να το παρεις και να ξεραθεις -απλα σε χαλαρωνει αρκετα ,ωστε αν σε παρει ο υπνος δεν θα ξυπνας καθε 1 ωρα.
    Και αυτο που παρατηρησα εγω ειναι οτι την αλλη μερα η καταθλιψη φινιτο! Αυτο δεν ξερω πως εξηγειται αλλα ειναι ετσι ,και δε νομιζω οτι περναω φαση πλασεμπο ,γιατι εχω δοκιμασει διαφορα που δεν κανανε τιποτα και ειχα χασει τη εμπιστοσυνη μου στα φυσικα καπως.
    Παντως ειδα πολυαριθμες ερευνες (για τους κακοπιστους) που το συγκρινανε με τις βενζοδιαπινες -μαλιστα καπου ειδα και μια που το θεωρουσε καλυτερο απο καποιο αγχολυτικο χημικο.
    Anyway ψαχτε παιδες και κορασιδες -τι ξερω και εγω απο αυτα ; -ουτε ενα PHD απο το Χαρβαρδειο Ιδρυμα στην ψυχοφαρμακολογια δεν εχω ο φουκαριαρης...

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Έψαξα για έρευνες και δεν βρήκα τίποτα. Έχεις link ;

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    fot1109,
    καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου,
    καταλαβαίνω τη διάθεση σου να δώσεις τα φώτα σου σε όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα,
    όμως αυτό που κάνεις δεν ειναι απλώς επιπόλαιο όπως ειπώθηκε παραπάνω, είναι άκρως επικίνδυνο.

    Υπάρχουν τουλάχιστον 7 διαταραχές άγχους, μερικές διαταραχές διάθεσης, άλλες συμπεριφοράς, ψυχώσεις, διαταραχές προσωπικότητας και ένα σωρό διαταραχές μη συγκεκριμένα προσδιοριζόμενες.
    Το \'φαρμακο\' πανάκεια που προτείνεις, όταν μελετηθεί καλά, όταν περάσουν χρόνια έρευνας, όταν αποδειχθεί ότι βοηθά όλο τον κόσμο τον οποίο προτρέπεις να το δοκιμάσει, τότε θα μπορέσουμε να χαιρετήσουμε τον ενθουσιασμό σου και το μήνυμα σου.

    Ως, τότε, διάβασε τους όρους χρήσης του e-psychology και επέστρεψε στη συζήτηση λιγότερο αφοριστικός.

    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    36
    Φιλε ΜΕΘ η πλακα ειναι οτι πηρα 2-3 μερες -μου κανε μια μεγαλη αλλαγη και τωρα εχω να παρω 2 μερες -το βραδυ βεβαια παλι δυσκολευομαι στην ελευση του υπνου αλλα οταν κοιμαμαι τελικα ξυπναω χωρις την υπερενταση που ειχα επι 6 τουλαχιστον μηνες καθε φορα που ξυπναγα.
    Το θεμα ειναι οτι ακομα και 5-6 ωρες να κοιμηθω ΔΕΝ νιωθω πολλα απο τα απαισια συμπτωματα που ειχα οπως : μια εσωτερικη τρεμουλα οταν κουραζομουν , συνεχη χασμουρητα , μεγαλη κουραση και ατονια ,ψιλοκαταθλιψη κτλ
    Το θεμα ειναι οτι ενιωσα οτι μου εκανε κατι στο μηχανισμο f ight or fly -να μην πω οτι τον σταματησε τελειως , αλλα σιγουρα του αλλαξε τα φωτα !

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •