διαφορά ηλικίας - γιατί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13

    διαφορά ηλικίας - γιατί?

    Γεια σας, το θέμα μου είναι η διαφορά ηλικίας και το πώς αυτή αντιμετωπίζεται από τον κοινωνικό περίγυρο. Θα σας παρακαλούσα να με 'ακούσετε' χωρίς προκαταλήψεις.
    Είμαι 21 ετών, φοιτητής, και εδώ και ένα χρόνο είμαι μαζί με την σύντροφό μου, η οποία είναι 58 ετών. Την αγαπώ πολύ και δεν θα ήθελα ποτέ να την χάσω. Είναι εξαιρετική, ένας από τους πιο καλλιεργημένους, ευφυείς και ευγενείς ανθρώπους που έχω γνωρίσει.
    Η σχέση μας είναι πολύ έντονη και δύσκολη πολλές φορές. Η αλήθεια είναι πως φταίω κυρίως εγώ, συχνά αισθάνομαι μπερδεμένος, δεν ξέρω τι θέλω ακριβώς, και δεν αισθάνομαι πάντα κύριος του εαυτού μου. Σίγουρα έχω πολύ δρόμο ακόμη για την κατάκτηση μιας στοιχειώδους (έστω) αυτογνωσίας.
    Εκτός όμως από τις δικές μου αδυναμίες, ο περίγυρος δεν κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Οι φίλοι μου όλοι διαφωνούν με την σχέση αλλά σέβονται τουλάχιστον την επιλογή μου, οι φίλοι της συντρόφου μου με κάνουν κάποιες φορές να νοιώθω άβολα, όπως επίσης και οι πρώην της σύζυγοι. Τα παιδιά της έχουν δική τους οικογένεια και ζουν στο εξωτερικό. Όταν βγαίνουμε έξω, ο κόσμος μας κοιτά κάπως περίεργα κι αυτό μ' ενοχλεί. Αλλά περισσότερο με πειράζει που όλοι σαν να περιμένουν κάποιου είδους εξήγηση, αισθάνομαι συχνά πως πρέπει να απολογηθώ, πως κάνω κάτι κακό. Ο μπαμπάς μου δεν εγκρίνει την κατάσταση, αλλά είναι πολύ δημοκρατικός και 'υπεράνω' άνθρωπος, είναι μια Απολλώνεια φιγούρα (λάτρης του ορθού λόγου και της συναισθηματικής απόστασης) οπότε δεν δημιουργεί προβλήματα. ʼλλωστε είναι τόσο απορροφημένος στην επιστήμη του, που ό,τι άλλο το θεωρεί ελάσσον.
    Η όλη κατάσταση έχει αρχίσει να επηρεάζει σοβαρά την σύντροφό μου και γι' αυτήν είναι που ανησυχώ περισσότερο. Πολλές φορές, μετά από κανένα 'άβολο' περιστατικό (π.χ. βλέμματα), γίνεται επιθετική απέναντί μου, και δεν ξέρω πώς ακριβώς να την βοηθήσω. Δεν ξέρω τι να κάνω για να γίνει πιο ευτυχισμένη και να μην θυμώνει. Και πώς να την 'προφυλάξω' από την αγένεια και τις 'χοντροκομμένες' συμπεριφορές του κόσμου. Ευχαριστώ που με ακούσατε, θα εκτιμούσα όποια σχόλιά σας.
    Eliot

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ (ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΓΕΦΥΡΩΤΟ!!!!!!)ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΗ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ \'\'ΩΡΑΙΑ\'\'ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!!!!!ΤΟ ΤΥΛΙΞΑ ΤΟ ΠΙΠΙΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ....
    ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΛΕΩ ΕΤΣΙ..ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΜΗΝ ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΣΟ ΩΡΙΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ,ΔΕΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 21 ΕΤΩΝ.......!!!!!!!ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ!!!!!!!ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟ.... ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ......ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ......ΠΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΘΩΣ......................................

    ΦΙΛΙΚΑ ΡΟΥΡ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Εχετε τόση έντονη σχέση και την αγαπάς όπως λες..
    Ομως που θέλεις ή που θέλετε να καταλήξει αυτή η σχέση; Θα θελες ή θα θέλατε να είστε για πάντα μαζί; Δεν θέλω να μου δώσεις απάντηση αν πιστεύεις ότι σε ρωτάω κάτι προσωπικό όμως δεν νομίζεις ότι η διαφορά ηλικίας είναι αρκετή μεγάλη για να μπορείς να συνεχίσεις μαζί της; Δεν σε κρίνω για την επιλογή σου, απλά εσύ τι μέλλον βλέπεις με αυτό τον άνθρωπο;Εσύ στα 21 και αυτή στα 58.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Φιλε μου eliot εγώ πραγματικά χαίρομαι που κάνεις αυτό που σ\' αρέσει. Σε τέτοια θέματα κερδισμένος είναι όποιος τολμάει να κάνει αυτό που νιώθει. Το πρόβλημα σου ποιό είναι; Οτι σας κοιτάει στραβά ο κόσμος; Ε και; Ίσως αυτός να είναι και ένας λόγος να την θέλεις πιο πολύ. Το \"απαγορευμένο\" είναι πάντα και πιο ελκυστικό, δεν λένε;

    Όσο για αυτό που λέει ο φίλος ΡΟΥΡ σχετικά με το λόγο για τον οποίο είναι εκείνη μαζί σου (το τύλιξε το πιπίνι), εσύ την ξέρεις, εσύ και θα κρίνεις. Κοιτά να περνάς καλά για όσο θες είστε μαζί, αλλά μην διστάσεις να το τελείωσεις όταν κρίνεις εσύ οτι δεν πάει άλλο.

    Το μόνο άσχημο που βλέπω εγώ στη σχέση σας είναι το ενδεχόμενο να κολλήσεις μαζί της και να στηρίξεις τα όνειρα σου πάνω της. Δυστυχώς κάτι τέτοιες σχέσεις έχουν ημερομηνία λήξης, σκέψου μόνο οτι στα 30 σου αυτή θα φτάνει τα 70. ʼρα απόλαυσε το για όσο κρατήσει..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας, κα εύχομαι σύντομα να μπορέσω να ανταποδώσω.
    Φίλη ΡΟΥΡ, δεν είναι αλήθεια αυτό που σκέφτεσαι για το \'τύλιγμα\', αλλά αυτό δικαιολογημένα είναι δύσκολο να το ξέρει οποιοσδήποτε τρίτος. Επίσης, δεν αισθάνομαι ότι μου αρέσουν οι μεγαλύτερες γυναίκες γενικώς, είναι η συγκεκριμένη που την αγάπησα, ενώ στην αρχή ούτε που μου είχε περάσει απ\'το μυαλό. Σε ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου, όπως και την Kelly και την Helena. Το ξέρω ότι έτσι όπως το θέτετε αριθμητικά δεν υπάρχει κάποιο μέλλον, τουλάχιστον όπως αυτό νοείται παραδοσιακά. Αλλά δεν σας έχει τύχει ποτέ να αγαπήσετε και να θέλετε να ζήσετε με κάποιον έστω κι αν είναι δύσκολες οι αντικειμενικές συνθήκες? Όσο περισσότερο δένεσαι με κάποιον, το μέλλον παύει να φαίνεται κάτι μακρινό και ανεξάρτητο. Είναι ήδη εδώ, ζωντανό και για τους δυο μας. Έτσι νοιώθω εγώ..
    Το πρόβλημα μου και αυτό για το οποίο θα ήθελα τις ιδέες σας είναι πώς να κάνω την φίλη μου να νοιώσει καλύτερα με κάποιες ανασφάλειες που αντιμετωπίζει. Κι εδώ \'μπαίνει\' ο κόσμος, a_ friend (σ\'ευχαριστώ κι εσένα πολύ!). Δεν είναι ότι με πειράζει τόσο το σταβοκοίταγμα (που κι αυτό είναι ενίοτε αποδιοργανωτικό), αλλά βλέπω πως η σύντροφος μου πληγώνεται πολύ περισσότερο από τέτοιες καταστάσεις και δοκιμάζω με πολλούς τρόπους να την ανακουφίσω, αλλά συχνά νοιώθω ανεπαρκής. Υποθέτω πως μάλλον είμαι ανεπαρκής σε αυτόν τον τομέα και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί για να της το προσφέρω.. Να είστε καλά
    eliot

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Να της δείξεις οτι δεν σε ενδιαφέρουν τα σχόλια του κόσμου, ούτε καν να τα σχολιάζεις. Έτσι θα φανείς στα μάτια της δυνατός και όχι ένα παιδάκι που φοβάται τι θα πεί ο κάθε άσχετος. Έτσι θα πάψει έχει υποσυνήδειτα την σκέψη οτι αυτό που κάνει είναι ντροπή. Σε αντίθετη περίπτωση λογικό είναι να αισθάνεται τύψεις πρός τον περίγυρο της. Αν έχει έστω και μια μικρή σκέψη οτι αυτό που γίνεται δεν έιναι \"σωστό\", όταν βλέπει και εσένα να επηρεάζεσαι από την στάση των άλλων, αρχίζει να το ξανασκέφτεται. ʼσε που μπορεί να πάθει και καμιά κρίση σεμνότητας και να την χάσεις.

    Να ρωτήσω εγώ κάτι αλλό άσχετο; Αν υποθέσουμε οτι η μάνα σου χώριζε με τον πατέρα σου και τα έφτιαχνε με έναν 20άρη, τι θα είχες να πείς; (Υποθέτω αυτή την ερώτηση θα την έχεις ξανακούσει, αλλά έτσι από περιέργεια θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Έλιοτ, είχα και εγώ στο παρελθόν μία σχέση με διαφορά ηλικίας. Ήμουν 5 χρόνια μεγαλύτερη. Περνούσα πολύ καλά μαζί του και η ΄μόνη μου δυσκολία ήταν αυτή η διαφορά. Ένιωθα άβολα με βγαίνω με την παρέα του γιατί ήξερα ότι μας κοιτούσαν ΄κάπως΄. Στο δρόμο επιδίωκα να περπατάμε δίπλα - δίπλα σαν δυό γνωστοί και όχι πιασμένοι χέρι - χέρι γιατί σκεφτόμουν τα βλέμματα των περαστικών. Μετά από 1 χρόνο σχέσης άρχισα να αποδέχομαι αυτή τη διαφορά και αυτό επειδή ο σύντροφός μου κάθε φορά και με κάθε τρόπο μου έδειχνε και μου έλεγε ότι γι αυτόν έχω σημασία μόνο εγώ και όχι ο κόσμος! Αυτό ήταν που με ηρέμησε και το αποδέχτηκα. Όμως στην περίπτωσή σου είναι μεγάλη η διαφορά και σκέφτομαι τί πραγματικά έχεις ανάγκη να πάρεις από αυτή τη σχέση. Θέλω επίσης να μας πείς , ποια είναι η σχεση σου με τη μητέρα σου....
    φιλικά
    corallia

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητέ Eliot

    Δε μπορούμε να αλλάξουμε το κόσμο ούτε τη στάση του ούτε τις σκέψεις του και δε μπορούμε να προσαρμόσουμε το κόσμο στη ζωή μας αλλά τη ζωή μας στο κόσμο...

    Για ότι κάνουμε που προκαλεί και δε φαίνεται normal καλό θα είναι να διαλογιζόμαστε γιατί το κάνουμε,τι κομμάτια του εαυτού μας καλύπτει ,πόσο τα καλύπτει, είμαστε πλήρεις συνολικά σαν άνθρωποι με αυτά ή μόνο κατά ένα μικρό μέρος,αν θα μπορούσαμε να τα καλύψουμε με διαφορετικό τρόπο και αν μας καλύπτει η απάντηση που δίνουμε στον εαυτό μας δε χρεια΄ζεται να σκεφτόμαστε τους άλλους...

    Καλό Πάσχα σου εύχομαι αλλά και σε όλους σας !

    Γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    13
    Σας ευχαριστώ και πάλι.. και συμφωνώ ότι σημασία έχει να είμαστε καλά μεταξύ μας ως ζευγάρι. Θα προσπαθήσω κι εγώ να αδιαφορήσω ακόμη περισσότερο για τους τρίτους, οι οποίοι πιστεύω ότι δεν κινούνται απαραίτητα από κακία ή κάτι τέτοιο, και ελπίζω να τα καταφέρω.
    Erwtokrite η απάντησή σου με καλύπτει απόλυτα, αλλά δυστυχώς όπως έγραψα στο πρώτο post η δυνατότητα διαλογισμού μου (σε θέματα ψυχολογικής φύσεως τουλάχιστον) δεν είναι ακόμη τόσο ανεπτυγμένη. Alex και Helena ευχαριστώ για τις συμβουλές! Και σένα Corallia για την αφήγηση της δικής σου εμπειρίας, η οποία με ώθησε να ξανασκεφτώ ότι μάλλον εγώ δεν προσπαθώ αρκετά. Η μητέρα μου πέθανε όταν ήμουν 6, οπότε αυτό καλύπτει και την απορία της a-friend.
    eliot

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Να σου πω την αλήθεια προσωπικά με εκνευρίζουν πολύ τα εύκολα συμπεράσματα των ψυχολόγων \"είναι που έχασες τη μάνα σου μικρός, και νιώθεις οτι αυτή η γυναίκα με την οποία έχεις σχέση την αντικαθιστά\".. Αλλά για σκέψου το λίγο μέσα σου. Θα μου πείς ακόμα και έτσι να είναι θα αλλάξει κάτι; Μήπως θα σταματήσεις να την αγαπάς ή θα διακόψεις μαζί της; Όχι, απλά θα είναι ένα συμπέρασμα άχρηστο κατά την γνώμη μου. Το σημαντικό είναι να μην πιέζεις τον εαυτό σου για τίποτα. Ούτε να διακόψεις μαζί της, ούτε και να συνεχίσεις. Κάνε αυτό που νιώθεις και μόνο.

    Και προς Θεού μην σκεφτείς ποτέ μα ποτέ, οτι καμία άλλη δεν θα σε αγαπήσει οσο εκείνη, και με καμία δεν θα περάσεις αυτά που περνάτε μαζί (γιατί κάτι μου λέει οτι τέτοια σκέφτεσαι). Θα είναι πολύ καταστροφικό για σένα αν υποταχθείς σε τέτοιου είδους σκέψεις, θα το δείς και στη συνέχεια..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    φίλε μου e-friend καλό είναι να σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων και να μην τις μηδενίζουμε. Εξάλλου όλοι εδώ είμαστε για να λέμε τις ΄σκέψεις μας και όχι να περναμε από κριτική. Διαβάζουμε τις απόψεις όλων των φίλων που καλοπροαίρετα γράφουν, αλλά υιοθετούμε αυτές που μας ταιριάζουν. Εξάλλου ο καθένας λειτουργεί ανάλογα με τις ήθικές αξίες που έχει, τον τρόπο που έχει μεγαλώσει και τα μηνύματα που έχει παρει από τη ζωή. Να σεβόμαστε τη διαφορέτικότητα του συνανθρώπου!
    φιλικά
    corallia

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    2
    Διάβασα όλες τις απόψεις των παιδίων και παγματίκα χάρηκα παρα πολύ που ο καθένας με τον τρόπο του προσπαθεί να σε βοηθήσει...
    Εγώ θα ήθελα να εκθέσω την αποψή μου για το δεύτερο σκέλος της επιστολής σου φίλε eliot, και για τον τρόπο που θα μπορούσες να βοήθησεις την φίλη σου να ξεπεράσει την ανασφαλειά της...
    Ο ανθρωπος από την φύση του ειναι όν κοινωνικό και πολιτικό!! Μέσα από τα μάτια του τρίτου καταφέρνει να γνωρίσει τον εαυτό του, να αυτοπροσδιοριστεί και να δημιουργήσει την ταυτοτητά του! Συνεπώς, είναι φυσική ανάγκη του ατόμου να λαμβάνει υπόψην του την γνώμη των άλλων. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο γεγονός του ότι η φίλη σου όσο κι αν προσπαθείς να την πείσεις ότι οι απόψεις των άλλων δεν μετράνε, δεν θα τα καταφέρεις! Αυτό ισχύει και για εσένα φυσικά!!
    Τελειώνοντας, πιστεύω ότι μπορεί αυτή την κατάσταση τώρα να την αντέχεις, αλλά μελλοντικά κάποια στιγμή θα σε κουράσει..... Καλή συνέχεια και στους δύο σας!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Να σε ρωτήσω κάτι? Η μητέρα σου υπάρχει? Μήπως η κυρία αυτή είναι σε κάποιο βαθμό αντικαταστάτρια της μητέρας σου? Εγώ θα έλεγα να σκεφτείς αν πραγματικά τη βλέπεις ερωτικά ή είναι πιο πολύ ένας θαυμασμός και η προστασία που σου προσφέρει. Να σκεφτείς επίσης αν με αυτή τη γυναίκα θέλεις μια σοβαρή σχέση και αν ναι τότε να σκεφτείς αν θέλεις να κάνεις οικογένεια. Γιατί αυτή η γυναίκα λογικά δεν θα μπορεί να κάνει παιδιά. Οπότε θα πρέπει να καταφύγετε σε άλλες λύσεις όπως η υοθεσία (που δεν εγγυώνται ότι θα αποκτήσετε παιδιά). Επίσης σκέψου ότι όταν εσύ θα είσαι 40 χρονών νέος ακόμα αυτή θα είναι 77, δεν θα έχει διάθεση για έρωτες ούτε για τα πράγματα που θα θέλεις εσύ. Αν αφού σκεφτείς όλα αυτά και τα ζυγίσεις τη θέλεις ακόμα τότε να συνεχίσεις τη σχέση σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    eliot... ekeini arpazetai etsi istera apo sxolia kai maties..dioti ..niothi ebaloti ..kai fobate....
    ..oi megaliteres ginekes poy exoyn sxesi me mikroteroys antres... foboynte... dioti gnorizoyn to mellon kai me ton ekneyrismo tis prospathi isos kai iposinidita na se dioksi.....alla basika, i alithia ine pos prospathi na dioksi ton eayto tis apo konta soy... apo amina.... kserei kai fobate pos ..kapioa mera tha figis... opos episis kserei ..pos tote den tha mporei na soy katalogisei tipota gia thn figi... oyte na paraponethi...giati.. kserei pos ayti ine i sira ton pragmaton....
    ...oi foboi ths epibebeononte me tin epikritiki stasi ton allon.. kai dynamonoyn.. me to aisthima ths \"ths ebalotis ginekas\" ..poy niothi oti ine... kai ine.. kai to kseri... kai ayto ine poy tin treleni...alla ine faylos kiklos... kai den mpori na kanei tipota gi ayto ..

    esi to mono poy pisteyo pos mporis na kaneis gia na tin boithisis..
    ine oso kero iste mazi..na tin kanis na niothi monadiki ,ksexoristi kai asfalis.... kseri pos kapia stigmi tha teliosi... tha ine omos mia eytixismeni gineka... kai (kai an ,otan) xorisete.. kata bathos.. panta tha ektimai kai tha eyharisti gia tis stigmes kai thn agapi poy tis edoses..mirastikate...zisate.... tha briskis.. panta enan kalo filo se ekeini... oti kai an ginei..

    filika Adzik.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις σε κάθε στραβοκοίταγμα ή
    επικριτικό σχόλιο, είναι να της δείχνεις ότι δεν του δίνεις
    σημασία και ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η σχέση σου
    μαζί της και να περνάτε καλά. Όμως, δεν φτάνει μόνο εσύ να
    προσπαθείς για τη σχέση σας. Ρωτάς και αυτό είναι πολύ τρυ-
    φερό, τι να κάνεις ΕΣΥ για να μην νιώθει εκείνη τόσο ανασφαλής και αμήχανα κάποιες φορές, γεγονός που δείχνει
    πως πράγματι έχεις συναισθήματα αγάπης για αυτή τη γυναίκα, αλλά καλέ μου φίλε, από τη στιγμή που υποθέτω ότι δεν της δίνεις δικαιώματα με τη συμεριφορά σου να νιώθει άσχημα ή ανασφαλής κάποιες φορές-γιατί αν της δίνεις αλλάζει το πράγμα-πρέπει και εκείνη να συνειδητοποιήσει πως είναι με έναν πολύ μικρότερο της άντρα, το επέλεξε αυτό, άρα πρέπει και να το αποδεχτεί, να υποστηρίξει την
    επιλογή της και να μάθει, αφου τα βρει πρώτα με τον εαυτό
    της και νοιάζεται αληθινά για τη σχέση σας, να μη την νοιάζει
    κανένα στραβοκοίταγμα ούτε σχόλιο.
    Εσυ στο να δεχτεί μέσα της την ίδια της την επιλογή και να μάθει και να τη στηρίζει χωρίς να την ενδιαφέρει η γνώμη και
    τα βλέμματα του κόσμου, δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα. Είναι μια εσώτερη δουλειά που πρέπει να κάνει εκείνη
    με τον εαυτό της.
    Τώρα όσο για το τι σε οδήγησε να είσαι με μια γυναίκα με αυτή τη διαφορά ηλικίας, τι σχέση έχεις με τη μητέρα σου και
    άλλες ερωτήσεις που τέθηκαν από κάποιους φίλους εδώ, πισ-
    τεύω ότι είναι ένα άλλο θέμα που σαφώς έχει βάση, αλλά εσύ
    μας ζήτησες τη γνώμη μας σε κάτι άλλο και σ\'αυτό προσπάθησα να βοηθήσω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •