risperdal overdose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3

    risperdal overdose

    η πεθερα μου μολις βγηκε απο το ΝΙΜΤΣ. Ειναι 89 Χρ. Η συνταγη συμπεριλαμβανει 10cc την ημερα RISPERDAL.
    διαβαζω τις οδιγιες και μου φαινεται υπερβολικη (πολυ).
    Πηρε μια φορα πριν απο 32 ωρες αυτην δοση και ειναι ενα βημα πριν να πεσει σε κομα! Ο διευθυντης του καρδιολογικου κλινικου νου νοσολευτηκε δεν μου λεει ποιος εγραψε την συνταγη!! Σκεφτομαι πως να κινηθω.... Εκτως απο να διακοψω αμεσως εντελως αυτο το φαρμακο, πρεπει να αναλαβουν της ευθηνες τους οι θεραποντες γιατροι.
    Πρεπει να βρω δικηγορο? Παρακαλω θελω τις συμβουλες σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    κατσε ρε παιδι μου.
    η πεθερα ειναι ακομα στο νοσοκομειο και χαροπαλευει κι εσυ σκεφτεσαι για δικηγορους επειδη εσενα \"σου φανηκε\" μεγαλη η δοση??
    βρες εναν ιδιωτη γιατρο να τον πας να την εξετασει να σιγουρευτεις για τις υποψιες σου, μπας και σωθει η γυναικα και μετα ψαχνεις τις ευθυνες!!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3
    το προβλημα αρχιζει απο το CC η mg. Δεν καταλαβαινω γιατι η συνταγη ηταν σε κυβικα Εκατοστα του μετρου οταν το φαρμακο μετριεται σε χιλοστο του λιτρου. Ειναι οντως τεραστια δοση και ερχεται αλλος γιατρος σε 20 λεπτα! Ευθηνες δεν ψαχνω... λυσιες θελω! Η γυναικα ειναι ακομα σε ημικοματοδες.... Ακουσα για κατι που λεγεται EPS που μοιαζει με Parkinsons που μπορει να προκαλεσει υπερβολικη δοση αυτου του φαρμακου. Ξερει κανεις αν αυτη κατασταση ειναι μονιμη η αναστρεψιμο?
    ειμαι σε απογνωση.
    Φ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3
    λοιπον, ηρθε ο γιατρος και επιβεβαιωσε οτι εχει εξτραπυραμιδικα συμπτωματα. Μας λει οτι θα περασει σε 2-3 μερες και εγραψε Ceroquell and Nootrop που θα αρχιζουν την Δευτερα. Μου λεει οτι ηταν σοβαρα υπερβολικη δοση αλλα εφοσον δεν πρεπει να εχει κανμια μονιμη επιδραση να μην κυνηγησω (ετσι γραφεται?) νομικα κανενα. Τελος παντων, θα δουμε σε λιγες μερες πως γινεται η κατασταση της... εν το μεταξυ θα συνεχιζουμε να την φροντιζουμε οσο μπορουμε.
    Φ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εξωπυραμιδικα θες να πεις..η μετρηση cc αφορα μετρηση φαρμακου σε συριγγα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •