Αυτιστικα παιδια...?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18

    Αυτιστικα παιδια...?

    Γεια σας!Αναρωτιεμαι τι ξερετε για συλλογους γονεων η/και ειδικα ιδρυματα, κεντρα η/και ειδικοι γιατροι που δουλευουν με αυτιστικα παιδια εδω στην Αθηνα?

    Εχω μια γνωστη που μετακομιζει εδω απο Αμερικη και ανησυχει πολυ για το αυτιστικο παιδι της. Στην Αμερικη εχει πολυ μεγαλη βοηθεια απο το κρατος και απο διαφορους συλλογους ενω εδω δεν ξερει τι υπαρχει, και ουτε εγω ειμαι σιγουρη.

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιταξτε εγω ειμαι γιατρος σε ενα χωρο παιδιων του ευρυτερου αυτιστικου φασματος στην Αιγινα.Προκειται για πρωτοβουλια γονεων ,παιδιων με αναπτυξιακες διαταραχες,που δημιουργησαν εναν ξενωνα αυτονομης διαβιωσης!Υπαρχουν&αλλοι αναλογοι χωροι βεβαια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    to τρίτο μου παιδι έχει ήπια αναπτυξιακή διαταραχή και γελαστική επιληψία, είναι 11,9 ετών και θα πάει τώρα πρώτη γυμνασίου. ΄τέλειωσε το δημοτικό με κάποια στήριξη παιδοψυχολόγου που επισκεπτόταν το σχολείο κι εμάς, τώρα στο γυμνάσιο έχω μεγάλο άγχος τι θα γίνει. ο άντρας μου και η παιδοψυχολόγος συμφωνούν να πάει στο δημόσιο της γειτονιάς. πώς μπορώ άραγε να του κάνω τη ζωή πιο εύκολη;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    \'\'γελαστικη\'\' επιληψια;τι θελετε να πειτε;οσον αφορα το γυμνασιο θελει ηρεμο \'\'κλιμα\'\' στο σπιτι & εφ οσον χρειαστει βοηθεια να απευθυνθειτε σε καποιο κεντρο μαθησιακης υποστηριξης!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    γελαστική επιληψία μου την είπαν. αρχίζει μ\'ένα \'χαζόγελο\' (το λέω έτσι με την έννοια ότι είναι κάπως παράξενο, και χωρίς σχέση με το περιβάλλον, και ακολουθεί ένα αφαιρετικό επεισόδιο (αυτό είναι δική μου ορολογία, δλδ παγώνει το βλέμμα του, δεν πέφτει κάτω, δεν κάνει σπασμούς, αλλά για κάποια δευτερόλεπτα είναι οφ, δεν έχει επαφή με το περιβάλλον. μετά αυτό περνάει, επανέρχεται με μια ανάσα, καμιά φορά κι έναν εκνευρισμό για κάτι που θυμήθηκε, και τέλειωσε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    καταλαβα ,επιληπτικη κριση τυπου αφαιρεσης οκ εχει κανει προσφατο ΗΕΓ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ήπια αναπτυξιακή διαταραχή
    διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή
    είναι το ίδιο;
    είναι αυτισμός; ή απλώς μοιάζει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    και γιατί βγαίνει τόση επιθετικότητα τώρα τελευταία; το πρωί βέβαια έγινε πάλι απόπειρα τσακώματος με τον μπαμπά, αφού δεν πετυχε η απόπειρα έγινε φόρτωμα του γιώργου από τον μπαμπά, μετά ήρθε ο φίλος του γιώργου, και μετά, όταν ήρθε ο φίλος του φίλουτου μικρού και βγήκαν και οι τρεις έξω, ο γιώργος παραλίγο να δείρει ένα μικρό με ποδήλατο, όπως μου μεταφέρθηκε από τα άλλα παιδιά, και έβρισε με χυδαία λόγια τον ενήλικα που το δυνόδευε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ο αυτισμος ανηκει στις διαχυτες αναπτυξιακες διαταραχες,ειναι αλλη παθηση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    alkmeon, tha sou steilo pm.
    simera o giorgos ekane spasmous. eihe kanei 2 fores spasmous otan itan 7,5 xronon. simera, fortomenos me iosi -emetoi kai diarroia- ekane spasmous, diplomenos san kouvari... einai tora 12 hronon kai 1 minos.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....εχει παρει καποια φαρμακευτικη αγωγη με αντιεπιληπτικα;εχετε προσφατο ΗΕΓ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    depakine 500 chrono, pairnei 1000 kathe vrady
    keppra 500, pairnei 750 to proi kai 750 to vrady, apo 2-12-06. to afxisame toso giati ekane megales gelastikes, kai mehri ehtes pigaine kala...
    to pio prosfato heg egine to martio 2006

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    οκ επιπεδα εχετε κανει;χρειαζεται & μια επαναληψη του ηεγ μεσα στο γεναρη !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    Σ\'ευχαριστώ αλκμέων, θα το κάνουμε και θα τα πούμε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    παρακαλω!Εφ οσον σταθεροποιηθει η φαρμακευτικη αγωγη & η συμπεριφορα θα βελτιωθει με λιγη συμβουλευτικη γονεων βεβαια!καλες γιορτες!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •