Προβληματικος Πατερας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10

    Προβληματικος Πατερας

    Καλησπέρα σε όλους σας.

    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που στο παρελθόν με βοηθήσατε να ξεπεράσω κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Δυστυχώς επέστρεψα με πρόβλημα καινούριο (καινούρια ανακάλυψη) και μάλλον δυσκολότερο.

    Αφόρα τη σχέση με τον πατερά μου.

    Δυστυχώς όπως διάβασα και σε ένα άλλο topic υπάρχουν άνθρωποι που στο βωμό του χρήματος θυσιάζουν τα πάντα.

    Είμαι 30 χρονών άντρας ζω μόνος μου δουλεύω σε μια εταιρεία η οποία ιδρύθηκε από τον πάππου μου πατερά της μητέρας μου εδώ και 9 χρόνια ουσιαστικά είμαι το αφεντικό εκεί (ευτυχώς η δυστυχώς) και για κακή μου τύχη ο πατέρας μου άνθρωπος ο όποιος πάντα δημιουργούσε πρόβλημα στη ζωή μου εμφανίζεται στη δουλεία μου στην οποία είναι και αυτός μέτοχος (χάρη στον παππού μου) και με κάνει ρεζίλι στους υπάλληλους μου (9) τον αριθμό.

    Ο πατέρας μου πάντα μου δημιουργούσε προβλήματα ποτέ δεν μπόρεσε να καταλάβει τίποτα θεώρει πως η δική του ζωή είναι σημαντικότερη από οποιουδήποτε αλλού ακόμα και αν εσύ πεθαίνεις η είσαι ζωντανός. Το μονό που τον ενδιαφέρει είναι να κάνει τη δουλεία του με οποιοδήποτε αποτέλεσμα και συνέπεια για τη ζωή των άλλων. Με παίρνει τηλεφωνά μονό όταν χρειάζεται κάτι για τη δουλεία του , Ξέχασα να αναφέρω πως ο πατέρας μου διατηρεί ένα κατάστημα 2 τετράγωνα από τη δική μου δουλεία, δουλεία που τον βοήθησα εγώ να την ξεκινήσει του έστησα όλο το μαγαζί μέχρι και την καθαρίστρια έκανα για εκείνον προκειμένου να φτιαχτεί το κατάστημα του και το ευχαριστώ είναι να με προσβάλει συνεχώς έρχεται στη δουλεία μου φωνάζει σαν μουρλός μπροστά σε κόσμο μου μιλαεί υποτιμητικά λέγοντας μου έλα που δουλεύεις και εσύ η δουλειά σου δεν είναι σημαντική.

    Το πρόβλημα είναι ότι με ενοχλεί συνεχώς ασταμάτητα με παίρνει τηλεφωνά άπειρα ζητώντας μου εξυπηρετήσεις και χάρες μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι ένας υπάλληλος του ο όποιος είναι υποχρεωμένος να του κάνει όλες τις αγγαρείες και όταν δεν μπορώ μου πετάξει κλειδιά μιλαεί άσχημα βρίζει μπροστά σε κόσμο . Και το αποκορύφωμα είναι ότι μου λέει εγώ σε ζω και χωρίς εμένα είσαι άχρηστος και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και εγώ πληρώνω το σπίτι σου και τη ζωή σου και μου χρωστάτε όλοι σας τα πάντα (παρεμπίπτοντος δεν ξέρει καν που μένω) κλπ κλπ

    Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω κάνει στη ζωή μου 7 χειρουργεία και τα 2 πολύ σοβαρά και δεν κάνει ούτε να με στεναχωρεί ούτε τίποτα απλά πρέπει να είμαι χαλαρός επίσης στην προσωπική μου ζωή έχω μια σχέση με μια κοπέλα εδώ και 9 μήνες και δεν μου φταίει σε κάτι να με βλέπει σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση συνεχεία.

    Ένα τελευταίο και δεν σας κουράζω άλλο. Έτυχε μια μέρα στη δουλεία μου να είναι ένας ψυχολόγος (δημοσίου νοσηλευτικού ιδρύματος) και έτυχε τον πατερά μου σε κατάσταση αλλοφροσύνης και μου είπε ότι ο άνθρωπος αυτός αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τα οποία χρειάζονται βοήθεια όταν το ανέφερα στη μητέρα μου να τον βοηθήσει μου είπε έλα ηρέμισε μια χαρά είναι . Όπως καταλαβαίνεται με αντιμετωπίζουν σαν να έχω εγώ το πρόβλημα και εκείνος είναι ο σωστός…

    Σας ευχαριστώ περιμένω τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γεια σου nipas!

    Φαίνεται πολύ ψυχοφθόρα η κατάσταση που ζείς. Δεν αναφέρεις την δική σου αντίδραση απέναντι στην συμπεριφορά του πατέρα σου. Αν θες πες μας λίγα περισσότερα πράγματα γι΄αυτό.

    Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι πρόκειται για τον πατέρα σου, κάτι που σε επιβαρύνει περισσότερο ψυχολόγικά απ\' ότι αν επρόκειτο για κάποιο άτομο εκτός οικογενείας σου.
    Με κάποιον τρόπο πρέπει να βάλεις όρια και να του δείξεις ότι στη ζωή σου και στη δουλειά σου κάνεις κουμάντο εσύ κι όχι αυτός. Πιθανολογώ -εφόσον δεν μας έχεις πει κάτι γι\' αυτό- ότι η αντίδρασή σου προς τον πατέρα σου είναι ήπια. Χρειάζεται μία σταθερή στάση από μέρους σου και σε καμία περίπτωση να μην γίνεις ενοχικός.
    Φυσικά, μην ελπίζεις ότι θα του \"αλλάξεις\" μυαλά. Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσει ότι δεν είσαι κτήμα του και δεν μπορεί να εισβάλει στη ζωή σου ό,τι ώρα θέλει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση

    Η συμπεριφορά μου ποικίλει ανάλογα με την υπομονή που έχω. Υπάρχουν στιγμές που δεν μιλαω καθόλου και νιώθω ακριβώς αυτό ότι εγώ δεν θα του αλλάξω τα μυαλά αστών να κάνει ότι θέλει και άλλες στιγμές φτάνω στα όρια μου γιατί αυτός δεν σταματάει πουθενά και αναγκαστικά βγαίνω εκτός εαυτού και δυστυχώς αντιδρώ πολύ άσχημα βρίζοντας και φωνάζοντας.

    Το έχω καταλάβει ότι τα μυαλά δεν αλλάζουν και ειδικά σε τέτοιες ηλικίες (60) αλλά από την άλλη το ψυχοφθόρο συναίσθημα που βιώνω κάθε μέρα με αναγκάζει να λάβω δραστικά μετρά για να σώσω τη ζωή μου. Νιώθω ότι κάθε μέρα τρώει τα σωθικά μου.

    Αύριο νέο ξεκίνημα……..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    νιπας

    τι εννοείς \"δραστικά μέτρα για να σώσεις τη ζωή\" σου;

    Τα μυαλά αλλάζουν σε κάθε ηλικία, δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για να είναι τα πράγματα ξεκάθαρα, όμως αυτές οι καταστάσεις συνήθως χρειάζονται 2 για να δημιουργηθούν. Σίγουρα υπάρχει περιθώριο αλλαγών

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Καλησπέρα και πάλι

    Όταν αναφέρομαι σε δραστικά μετρά τα πράγματα είναι απλά θα έλεγα. Προσπαθώ να καλύψω τη δική μου ζωή αρχικά και να προστατέψω την υγεία μου… ξεκίνησα να αποφεύγω καταστάσεις τριβής αποφεύγω να του μιλήσω σήμερα ήρθε πάλι στη δουλεία μου και έκανε πραγματικά σαν νευρόσπαστο άνθρωπο που ήταν θέαμα αστείο αλλά κράτησα την ηρεμία μου και με μια πολύ απλή φράση του έκοψα τον αέρα. Τελικά το να είσαι ήρεμος στην τρικυμιά είναι μεγάλο προσόν. Και πρωτίστως να γνωρίζεις τι ζητάς.

    Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σας αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν θέλεις επαφή ούτε καλημέρα από τον ίδιο σου τον πατερά.

    Διαφωνείτε ε???

    Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει άλλη λύση η όλα η τίποτα…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    για σου ..μια καλη λυση ειναι να αγορασεις απο τον μπαμπα σου τισ μετοχεσ του... ωστε να εχει εναν λογο και ενα δικαιωμα λιγοτερο να ερχεται να σε \'\'απασχολει\'\' στην εργασια σου.. τοτε θα μπορεισ να του λεσ μπαμπα ..μπρω να σε δω μονο για 2 λεπτα ..γιατι εχω δουλειες...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και δεν διαφωνουμε.. πολλα παιδια απο εμας εδω εχουμε θεματα με τουσ γονεισ μασ..καταλαβαινουμε:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    nipas



    υπαρχουν γονεις,
    που με βαση αυτο το ρολο προσπαθουν να αποκτησουν ελεγχο στις ζωες των αλλων.
    Για το πως θα αντιμετωπισεις ολο αυτο το πακετο,
    ειναι καθαρο οτι θα πρεπει να βαλεις ορια, οσο πιο ηρεμα μπορεις....
    Για την δουλεια σου που λες οτι σε κανει ρεζιλι,
    οι επιλογες σου ειναι, οτι ειτε θα σε κανει εσενα, ειτε θα τον κανεις εσυ.
    Δεν ξερω με ποιο τροπο, μπορεις να ενημερωσεις τον κοσμο πχ,
    οταν ερχεται ο πατερας μου να δειχνεται κατανοηση και να κανετε πως δεν ακουτε...

    Ειμαι υπερ του αν μπορεις να αποφυγεις εντασεις και να εισαι εσυ ο ηρεμος και αυτος ο νευρικος.


    Περα απο ολα τα αλλα,
    ειναι πατερας σου, και αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις,
    αλλα το πιο σοβαρο ειναι οτι σιγουρα δεν θα αλλαξει ο πατερας σου.
    Αποδεξου τον αλλα χειρισου τον οσο καλυτερα μπορεις για να επιβιωσετε ομαλα και οι δυο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αντε.... θα γκρινιαξω και για τον δικό μου πατέρα.

    Λοιπον η μάνα μου και ο πατέρας μου είναι χωρισμένοι. Ο πατέρας μου ήταν πάντα ο επιχειρηματίας που επρεπε να δουλεύει απο το πρωί ως το βράδυ και μετά ήταν πάντα κουρασμένος. Χωρίσανε λοιπόν και αμέσως ο πατέρας μου βρήκε (αν δεν την ειχε απο πριν) μια άλλη γυναίκα.

    Ο πατέρας μου εδώ και 20 χρόνια προσπαθεί να την ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ σαν μάνα μας, και αυτή προσπάθησε τα πρώτα χρόνια να το παίξει μάνα, ενω μας έκρινε οτι βρωμάμε, οτι της κάνουμε μαγια κτλ απλώς για να αποδείξει στον πατέρα μου οτι η μανα μας ειναι αχρηστη.

    Εχω τσακωθεί μαζί της και αυτή με το που είπε \'παρε τα κωλοπαιδά σου και φυγε απο το σπίτι μου -(εννοώντας το σπίτι του πατέρα μου) ο πατέρας μου αμεσως μας πήρε και μας γύρισε στην μάνα μας. Και αυτό γιατί μπροστα΄στον πατέρα μου μας φερεται καλά και πισω απο την πλάτη του μας βρίζει και μας ξεφτιλιζει.

    Εγω και ο αδερφός μου δουλευουμε στην εταιρεία. Δεν είναι λίγες οι φορές που ο πατέρας μου μας προσβάλλει μπροστά στον κόσμο λες και ειμαστε άχρηστοι, αλλά μετά για νακάνει κάτι λεει οτι μονο ο γιος του και η κόρη του μπορούν να το κάνουν. Με αλλα λογια ειναι ενας θρασύς ανθρωπάκος που μόνο να κρίνει ξερει αλλά κατα τα άλλα ειναι τρελα ανασφαλης αφου εχει την ανάγκη συνέχεια κάποιον να τον σπρώχνει. Φανταστείται οτι παρουσιαζει την μανα και τον πατέρα της γυναικας του ως παππου και γιαγιά μας, και αν πω σε κάποιον οχι δεν ειναι παππους μου και γιαγιά μου, ο πατέρας μου μου βάζει κατσάδα, στα 29 μου.

    Ακόμα και εχθές πήγε να με προσβάλλει μπροστά σε γνωστούς μου στα ιδια μου τα γεννεθλια,επειδη κανω ομοιοπαθητική και δεν το εγκρινει, και του είπα αν ειναι να με προσβάλλεις καλύτερα να φύγεις.... αμέσως αλλαξε κουβέντα. Γενικά πιστευει οτι αυτός η γυναικα του και η κόρη της γυναίκας του ειναι οι καλύτεροι του χωριου, και ολοι οι αλλοι ειμαστε αχρηστοι, ανικανοι κτλ κτλ.

    Αει βγαλε ακρη! Αυτά είναι μόνο λίγα παραδείγματα, απλά μια ιδέα για το τι γίνεται!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •