ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.SOS. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by kassi_21
    Σοφία τα λες καλά αλλά εφαρμόζεται δύσκολα η εμπιστοσύνη στον εαυτό και στους άλλους....Δεν την έχω βρε αδερφέ....πώς να το πω πώς να το κρύψω;Κοίτα μπορεί να σε έβαζα σε απόσταση μπορεί όχι....Ανάλογα τι θα μου έβγαζες.....αλλά σίγουρα θα ήμουν επιφυλακτική και σίγουρα δεν μου αρέσει να με πλησιάζουν πολύ στο βάθος...Φρικάρω και μπορεί να γίνω επιθετική
    Η εμπιστοσύνη ειναι δύσκολο θέμα για ολους μας, για καποιους προφανως ειναι ακομα πιο δύσκολο.
    Δεν με κατάλαβες μάλλον: λέγοντας μου, σε επίπεδο παρέας, \"δεν εμπιστεύομαι κανεναν\" αυτοματως θα έβαζες ενα εμποδιο αναμεσα μας. Εμποδιο για να σε πλησιασω. Τοιχο, πως το λένε?

    Αν δε σου αρέσει να σε πλησιάζουν πολύ μάλλον δείχνει οτι δεν εμπιστεύεσαι εσύ τον εαυτό σου. Δεν πιστεύεις στην αξία σου.

    Πιστεύω οτι δειχνοντας εμπιστοσυνη, παιρνουμε αυτομάτως ενα ρίσκο έτσι κ αλλιως. Καποιοι πιστεύουν πως δεν αξίζει. Εγω προσωπικα πιστεύω το αντιθετο. Γιατί το κέρδος κάποιες φορές ειναι τεράστιο.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Kassi,
    kat eme, to na dwsei o eidikos ena onoma s ayto pou exei o pelaths tou, den eksyphretei idiaitera thn olh diadikasia. Tha sou pei eisai \"oriakh\" h o,ti allo, ki esy tha diavaseis ti einai oriakos kai tha ta exeis ola (otan diavazei kaneis symptwmatologia nomizei oti ta exei ola) kai telika yiotheteis kai symperifores pou mporei na mhn eixes, epeidh pistepses oti eisai \"oriakh\". Sa na sou \"epivaletai\" ena repertorio symperiforwn pou dikiologeitai apo th gnwmh enos eidikou..H diagnwsh den einai gia na sou valei mia tampela o eidikos, alla syntoma na mporei na thymatai ta symptwmata h an xreiastei na parapempsei allou na perigrapsei en syntomia ston allo eidiko ti paizei.

    Mporei etsi na kopiases pio polu kai na phre polu xrono opws eipes, omws einai diko sou katorthwma oti eides telika kapoia pragmata monh sou kai de sto dwse mashmeno o giatros sou.

    Ki egw eimai se fash pou psaxnw psuxanaluth kai einai dyskolo na vrethei, kyriws epeidh den anaferoun thn eidikothta tous, alla mono thn idiothta tous.

    H therapeytikh sxesh exei na kanei kai me tous dyo, yparxoun polloi logoi gia tous opoious mporei na mhn tairiazoun o therapeyomenos ki o therapeyths, opws h ikanothta tou deyterou, h h antistash tou pelath ki alla tosa..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    συμφωνω με την Yllom. Η ταμπέλα/διάγνωση που θα σου κάνει ο θεραπευτής μπορεί να ναι κ δεσμευτική. Κυρίως για σένα. Γιατί μπορει να σε βάλει στο εξής παιχνίδι: να αποδίδεις όποια/κάθε δυσλειτουργια/αρνητική συμπεριφορα σου στην ταμπέλα σου (οριακή, καταθλιπτικη, οτιδήποτε).

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    (epishs h onomasia pera apo syntomh perigrafh, einai ki enas eykolos tropos na kserei o therapeyths ti allo mporei na emfanisei o pelaths, h akoma thn pithanh aitia tou provlhmatos. Dld einai ena ergaleio ki oxi kati ousiwdes gia ton pelath..)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by lena8999
    ΠΑΙΔΙΑ \'\'ΧΑΙΡΟΜΑΙ\'\' ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΕ \'\'ΕΙΔΙΚΟΥΣ\'\' ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ.ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 14 ΕΤΩΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ 21. ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΧΩ ΔΕΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ,ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΝΕΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ , ΠΕΡΑΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ , ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ, ΟΜΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΟΥ Κ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΗΝ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΥΘΥΝΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ.PLEASE...
    Ω Λένα κουκλίτσα μου..Κι εσύ 21;;;Κι εσύ τρέχεις από τα 17 σου;Ω κοίτα τι σύμπτωση.....Μοιάζουμε σε όλη την συμπτωματολογία που εξέθεσες κιόλας....Λένα εσύ δεν ζητάς ευθύνες αλλά κανείς δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη να σου συστήσει ψυχίατρο......Ο καθένας θεωρεί τον ψυχίατρό του υποκειμενικά καλό...Μπορεί να είναι κάποιος που δεν ταιριάζει σε εσένα......Μάλλον θα πρέπει να αναζητήσεις εσύ η ίδια πληροφορίες ίσως από κάποια μονάδα ψυχικής υγείας.....Δεν γνωρίζω κάτι άλλο να πω.....Λυπάμαι που σε απογοητεύω στην αναζήτησή σου κιόλας....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by kassi_21
    Σοφία τα λες καλά αλλά εφαρμόζεται δύσκολα η εμπιστοσύνη στον εαυτό και στους άλλους....Δεν την έχω βρε αδερφέ....πώς να το πω πώς να το κρύψω;Κοίτα μπορεί να σε έβαζα σε απόσταση μπορεί όχι....Ανάλογα τι θα μου έβγαζες.....αλλά σίγουρα θα ήμουν επιφυλακτική και σίγουρα δεν μου αρέσει να με πλησιάζουν πολύ στο βάθος...Φρικάρω και μπορεί να γίνω επιθετική
    Η εμπιστοσύνη ειναι δύσκολο θέμα για ολους μας, για καποιους προφανως ειναι ακομα πιο δύσκολο.
    Δεν με κατάλαβες μάλλον: λέγοντας μου, σε επίπεδο παρέας, \"δεν εμπιστεύομαι κανεναν\" αυτοματως θα έβαζες ενα εμποδιο αναμεσα μας. Εμποδιο για να σε πλησιασω. Τοιχο, πως το λένε?- Ίσως να μην ήθελα να με πλησιάσεις.....Δεν το προσωποποιώ-δηλ.συγκεκριμένα εσύ.Το θέμα βέβαια είναι ο ψυχίατρος που με έκανε να χάσω κάθε θετική σκέψη.....Το πρόβλημα εμπιστοσύνης δεν το δημιούργησε ο ψυχίατρος..Αυτός προσπάθησε να το λύσει...Απλά η αρνητική πορεία στην εξέλιξή μας πήγε πίσω την προσωπική μου εξέλιξη...Ένα τελευταίο..Η εμπιστοσύνη χτίζεται σιγά σιγά.Μπορεί εσύ να εμπιστεύεσαι πιο εύκολα από ότι εγώ και εγώ να θέλω κάποιον παραπάνω χρόνο......

    Αν δε σου αρέσει να σε πλησιάζουν πολύ μάλλον δείχνει οτι δεν εμπιστεύεσαι εσύ τον εαυτό σου. Δεν πιστεύεις στην αξία σου.

    Πιστεύω οτι δειχνοντας εμπιστοσυνη, παιρνουμε αυτομάτως ενα ρίσκο έτσι κ αλλιως. Καποιοι πιστεύουν πως δεν αξίζει. Εγω προσωπικα πιστεύω το αντιθετο. Γιατί το κέρδος κάποιες φορές ειναι τεράστιο.

    Δεν ξέρω αν δεν πιστεύω στην αξία μου.....Σίγουρα έχω ανασφάλειες..Αυτό που μου είπαν είναι ότι δεν μπορώ τα πολύ κοντινά γιατί αισθάνομαι συναισθηματικά ευάλωτη.....κ είτε έχει να κάνει με φίλη/φίλο είτε με ερωτική σχέση.....Η αδύναμη πλευρά μου με κάνει να χάνω την αυτοπεποίθησή μου.....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    συμφωνω με την Yllom. Η ταμπέλα/διάγνωση που θα σου κάνει ο θεραπευτής μπορεί να ναι κ δεσμευτική. Κυρίως για σένα. Γιατί μπορει να σε βάλει στο εξής παιχνίδι: να αποδίδεις όποια/κάθε δυσλειτουργια/αρνητική συμπεριφορα σου στην ταμπέλα σου (οριακή, καταθλιπτικη, οτιδήποτε).

    Επίσης συμφωνώ....Πέφτω πολλές φορές σε αυτή την παγίδα αλλά δεν έχω τον ψυχίατρό μου 24ωρο για να ελέγχει αυτός το αν ό,τι κάνω είναι ιδεοψυχαναγκαστικό και έτσι πρέπει να κάνω αυτοπαρατήρηση.....Αυτό σε βάζει σε μια διαδικασία λίαν κουραστική και χάνεις κάθε αυτοπεποίθηση κ αυτοεκτίμηση που υπάρχει σκεφτόμενη αν κάνω αυτό θα είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και αν το καταλάβαινε ο ψυχίατρος θα το καταλάβουν κι οι άλλοι...Είμαι,δεν είμαι;Μια αμφισβήτηση.....Λες τώρα αυτό είναι της πάθησής μου ή δεν είναι;Να το αλλάξω,να το διορθώσω ή όχι;Και μου είχε απαντήσει κάποτε ο Γιώργος.Γι\'αυτό είμαστε οι ψυχίατροι.Για να σας βγάζουμε από το μπέρδεμα.....Όποιος πει ότι η ψυχοθεραπεία είναι ευχάριστη να μου πει πως τα καταφέρνει....Δεν ακούω και κανένα θετικό....Από το ιδεοψυχαναγκαστική στο μαύρο-άσπρο και τούμπαλιν.....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Yllom
    Kassi,
    kat eme, to na dwsei o eidikos ena onoma s ayto pou exei o pelaths tou, den eksyphretei idiaitera thn olh diadikasia. Tha sou pei eisai \"oriakh\" h o,ti allo, ki esy tha diavaseis ti einai oriakos kai tha ta exeis ola (otan diavazei kaneis symptwmatologia nomizei oti ta exei ola) kai telika yiotheteis kai symperifores pou mporei na mhn eixes, epeidh pistepses oti eisai \"oriakh\". Sa na sou \"epivaletai\" ena repertorio symperiforwn pou dikiologeitai apo th gnwmh enos eidikou..H diagnwsh den einai gia na sou valei mia tampela o eidikos, alla syntoma na mporei na thymatai ta symptwmata h an xreiastei na parapempsei allou na perigrapsei en syntomia ston allo eidiko ti paizei.

    Mporei etsi na kopiases pio polu kai na phre polu xrono opws eipes, omws einai diko sou katorthwma oti eides telika kapoia pragmata monh sou kai de sto dwse mashmeno o giatros sou.

    Ki egw eimai se fash pou psaxnw psuxanaluth kai einai dyskolo na vrethei, kyriws epeidh den anaferoun thn eidikothta tous, alla mono thn idiothta tous.

    H therapeytikh sxesh exei na kanei kai me tous dyo, yparxoun polloi logoi gia tous opoious mporei na mhn tairiazoun o therapeyomenos ki o therapeyths, opws h ikanothta tou deyterou, h h antistash tou pelath ki alla tosa..
    Κοίτα από τα λεγόμενά σου νόμιζα ότι ήσουν ψυχίατρος..με παρέπεμψε και το ψευδώνυμο προς τα εκεί....
    Λοιπόν.
    Έχω μια τάση παραπάνω από άλλους να ταυτίζομαι με συμπεριφορές ατόμων ή διαταραχές.....Απ\'ότι είχα καταλάβει είναι το ιδεοψυχαναγκαστικό μου κομμάτι που τα κάνει αυτά...Έτσι,υποθέτω πάντα,ο ψυχίατρος γνωρίζοντας πως θα πέσω με τα μούτρα σε άλλη διαταραχή σου λέει κάτσε να την προφυλάξω......Θυμάμαι παλιά που τον ρωτούσα μήπως έχω κι εκείνο μήπως και τ\'άλλο και μου έλεγε ο ιδεοψυχαναγκασμός τα κάνει όλα....Έχει λίγο απ\'όλα δηλ.Αλλά δεν μου είχε καν μιλήσει για το φόβο εγκατάλειψης..Ας μην μου έλεγε σε ποιά διαταραχή άνηκε...Δεν μου είχε μιλήσει γιατί τα πάω τόσο χάλια με τις διαπροσωπικές....Δεν μου είχε μιλήσει για το ότι τους βλέπω τους άλλους ή καλούς ή κακούς..Αυτό αν το είχα υπ\'όψη θα επανεξέταζα πολλές μου σκέψεις και συμπεριφορές και δεν θα οδηγούμουν σε τόσα αδιέξοδα..Δεν μου είχε μιλήσει για τα κενά μοναξιάς.....τα κατά καιρούς βουλιμικά επεισόδια-που ομολογώ δεν ήταν έντονα γιατί απλά τα δικαιολογούσα ως ότι έτρωγα γενικά παραπάνω κ.ο.κ
    Δεν χρειαζόταν μια διαταραχή να μου την κορνιζάρει εφ\'όσον θεωρούσε ωφέλιμο να μην μου την πει για το καλό μου αλλά 3σιμιση χρόνια θα μπορούσε τα άνωθεν να μου τα είχε επισημάνει....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...δεν χρειαζεται αυτη η υπεραπασχοληση με τις διαγνωσεις....αλλος βλεπει μια borderline disorder ,αλλος βλεπει μια συναισθηματικη ασταθεια![για τους ψυχ-λογους,-ιατρους αναφερομαι]Το θεμα ειναι η θεραπεια να ειναι ουσιαστικη,οχι αντιμετωπιση συμπτωματων απλως!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μάτια είναι αυτά λες;;;;;Ε όχι....Μια συναισθηματική αστάθεια μπορεί να έχει-φαντάζομαι- και κάποιος χωρίς παρουσίαση ασθένειας ψυχικής.....
    Κι εγώ βλέπω τον Πάπα..Ε,μα έτσι άντε στα κουτουρού βγάζουμε ένα πόρισμα και το βαφτίζουμε όπως λάχει;;;;
    Τα περί ουσιαστικής θεραπείας τα αφήνω σε εσάς του ειδικούς...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...ματια ναι κανε ελεγχο για ματιασμα εσυ στον οφθ. μηπως δωσει κανενα κολλυριο!βρε αλλο λεω!συναισθηματικη ασταθεια υπαρχει στην οριακη διαταραχη,σε αλλες διαταραχες προσωπικοτητας,σε καταθλιπτικες διαταραχες,σε ψυχωσικομορφες κλπ κλπ Οτι πει ενας ψυχιατρος δεν ειναι θεσφατο,να δεις αν εχεις βοηθηθει εσυ σε βαθος χρονου με τη θεραπευτικη αγωγη ειναι σημαντικο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Καλά ντε..Μη χτυπάς....Στον παπά πάνε για το μάτι ξέρω...Οκ υπάρχει μια διάσταση απόψεων.......
    Ε κοίτα..Αν ο ένας τα λέει έτσι κι ο άλλος γιουβέτσι, σόρυ, αλλά δεν είμαι εγώ η κακιά της υπόθεσης....Να καταλήξουμε λέω εγώ κάπου;;;
    Τώρα από προσωπική εμπειρία...ναι βοηθήθηκα σε βάθος χρόνου από την αγωγή.....σε έναν-δυο τομείς....Υπήρχαν πολλά κενά.....και αυτά δεν θα μπορούσα να τα ανακαλύψω εγώ-τα σφαλτά δηλαδή της θεραπείας.Πλήρωνα τον ειδικό και εμπιστευόμουν τον ειδικό που κάτι ήξερε και κάτι είχε σπουδάσει παραπάνω......Δεν θα έβγαζα σε δημοπρασία την ασθένειά μου και όποιος χτύπαγε καλύτερη θεραπεία.....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....σωστο αυτο,επομενως απ οτι καταλαβα βοηθηθηκες σε ενα βαθμο ναι;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ε να πούμε και μια αλήθεια...Βοηθήθηκα φυσικά..αλλιώς τα τρία χρόνια θα ήταν τρεις μήνες έτσι εύκολα που φεύγω αν κάτι δεν μου κάνει....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ε μα πια κι εσυ ολο φευγεις....μπορει να μη σου κανει κατι τωρα αλλα να κανει αργοτερα!εμενα το αντιθετο παλι!οτι ρουχα μου κανανε παλια τωρα τπτ γμτ!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •