ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.SOS.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.SOS.

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΕΧΩ ''ΚΑΚΟΠΟΙΗΘΕΙ'' ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ...ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ,ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΣΤΟ SITE DEN BRHKA KATI. PERIMENW THN YPOSTIRIΞΗ ΣΑΣ
    αμα δεν μαθεις να χαιδευεις τις πληγες....δεν θα σου φτασει ολη η ζωη σου για να κλαις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κοπελιά δεν γνωρίζω κάτι της προκοπής.Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι...Όλοι άνθρωποι λένε ότι είναι.....Κοίταξε να βρεις κάποιον επαγγελματία που θα γνωρίζει τι του γίνεται...Σε αυτά τα επαγγέλματα υπάρχει μια επιρρέπεια στην εκμετάλλευση ή μάλλον σε αυτά η εκμετάλλευση κοστίζει κάτι παραπάνω από Ευρώ.......Το αισιόδοξο μήνυμα είναι ότι δεν είσαι η μόνη κακοπαθούσα...Το απαισιόδοξο πάλι αυτό είναι....Δικά σου μάτια έχεις και θα κρίνεις.....Δυστυχώς το καλός ή κακός έγκειται στο μεγαλύτερο βαθμό από την προσωπική εμπειρία....Καλή επιτυχία!!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Στον Πειραιά δεν ξέρω.\'Εχω ακούσει για ένα κέντρο ψυχολογικής υποστήριξης στην ομόνοια-δεν είναι πολύ μακριά με το τρένο-αλλά δεν ξέρω αν ζητάς κάτι σαν ψυχοθεραπεία ή νιώθεις την άμεση βοήθεια ψυχιάτρου.
    Από την άλλη πάλι,είναι δίκοπο μαχαίρι να σου συστήσουμε κάποιον εφόσων λες οτι σε έχουν εκμεταλλευτεί.Χρειάζεται \"ψάξιμο\" το θέμα μέχρι να βρεις αυτόν που νομίζεις οτι ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου και τις απαιτήσεις σου.Έχω την εντύπωση οτι κυκλοφορεί ανα καιρούς έπαγγελματικός χρυσός οδηγός της περιοχής σου.Ρίξε μια ματιά κι εκεί..
    Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Και να σου συστήσουν κάποιον δεν σημαίνει ότι θα σου ταιριάζει κι εσένα.Μπορεί άλλοι να είναι ενθουσιασμένοι με κάποιον γιατρό αλλά εσένα να μην σου αρέσει.Είναι πολύ δύσκολο να βρεις τον γιατρό που θα σου \"κάνει\".Μακάρι να βρεις κάποιον που θα σε βοηθήσει πραγματικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Σημασία έχει να πετύχει την διάγνωση,την φαρμακοθεραπεία,την ψυχοθεραπεία.....κ.ο.κ
    Να είναι ευγενικός,σοβαρός,μετρημέν ος,με κατανόηση.....κατά προτίμηση άρεν/θύλη ανάλογα τα γούστα,ηλικία από.....εως......
    Ζητείται γιατρός με χαρίσματα..Αγγελεία πρέπει να βγάλεις....
    Προσπαθώ να σου πω ότι για να βρεις τον ιδανικό γιατρό ε,χμμμ κάποιος φούρνος πρέπει να γκρεμιστεί..Λάβε υπ\'όψη να σου κάνει σωστή διάγνωση και να είναι επεξηγηματικός..κ συζητήσιμος.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Και να μην σε \"γράφει\" όποτε τον χρειάζεσαι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν \"φταιει\" πάντα για ολα ενας ψυχιατρος. Αν μια θεραπεια αποτυχει δεν σημαινει οτι δεν ήταν καλος ο γιατρος. Εννοειται παντα οτι υπάρχουν τέρατα ΚΑΙ του είδους \"γιατρος\"/ψυχολογος.

    εκτος ολων των χαρισμάτων που προανέφεραν τα κορίτσια, κατα τη γνώμη μου σκέψου οτι κ ο πιο χαρισματικος ψυχίατρος μπορεί να μη σου \"μιλήσει\" είτε γιατί δεν ταιριάζετε, είτε γιατί δεν εισαι έτοιμη, είτε γιατί δεν ειναι ο κατάλληλος χρόνος για σένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση.....Πέραν του ότι είμαι τρελά φουρκισμένη με τον παλιό μου ψυχίατρο θα ήθελα μια φωνή διαφορετική από τη δική μου να μου δώσει τα φώτα της.....
    Ένας ψυχίατρος που δείχνει ιδιαίτερα μορφωμένος και με εμπειρία είναι δυνατόν να μην αναγνωρίσει τα στοιχεία οριακής που μου προσέδωσε η καινούρια ψυχίατρος;Πιο απλά είναι δυνατόν να μην κάνει έγκυρη διάγνωση ενώ σε κουράρει 3σίμιση χρόνια;Είναι δυνατόν να αποκρύψει την διάγνωση για λόγους που εκείνος θεωρεί ότι θα ωφελήσουν τον ασθενή;Αν ναι η απόκρυψη αυτή εν τέλει είναι ωφέλιμη;;
    Αν πήγαινες σε έναν γιατρό τρισίμιση χρόνια και σου είχε προσδώσει μόνο το 1/2 της διάγνωσής σου.Αν δεν σου είχε ποτέ μιλήσει για τα άλλα χαρακτηριστικά...Εδώ το συγκεκριμενοποιώ....
    Αν μιλούσατε μόνο για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και σου έδινε πληροφορίες γενικές που θα χτίσουν την προσωπικότητά σου καλύτερα αλλά δεν σου έλεγε ποτέ για το άσπρο-μαύρο της οριακής,τον φόβο εγκατάλειψης και όλα τα στοιχεία που την απαρριθμούν και εσύ πιστεύεις ότι αν στα είχε πει θα σε είχε γλιτώσει από εξτρά κόπο θα αισθανόσουν προδομένη που του εμπιστεύτηκες ένα θέμα τόσο λεπτό όσο η ψυχική σου υγεία;Θα σε έκανε να μην εμπιστεύεσαι ψυχίατρο μετά;
    Όσο αξιόλογο θεωρώ τον ψυχίατρο άλλο τόσο τον καταδικάζω...Αλλά αυτή είναι δική μου μεριά....και ίσως υποκειμενική.....Αναμένω σχόλια....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Το θέμα εμπιστοσύνης, δεν ειναι κάτι που μπαινει στο αυτόματο νομίζω.....Δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανεναν άνθρωπο πόσο μάλλον γιατρο, αυτόματα. Θα κερδίσει κ ο ιδιος την εμπιστοσύνη μου με τις πράξεις του, με τα λογια του, με την δουλεια του. Αν έχω μία πολύ ασχημη εμπειρια ειναι λογικό την επομενη φορά να εμπιστευτώ πιο δύσκολα. Αυτό δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναεμπιστευτώ ποτέ κανεναν. Γιατί τότε (και αυτο) το προβλημα θα το χω εγω....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμ...Σοφία καλή απάντηση..Κρατάω ιδιαίτερα την τελευταία φράση.....Απλά μου επιβάρυνε το ήδη υπάρχων πρόβλημα....Με έχει πάει αρκετά πίσω στη θεραπεία....Είμαι αρκετά αντιδραστική με τη νέα ψυχίατρο και με τα φάρμακα που χορηγεί.....Αν με εγκατέλειψε κ ο ψυχίατρος ποιός ο λόγος να προσπαθώ αφού όλοι θα με εγκαταλείπουν...Αν με \"πρόδωσε\" και ο ψυχίατρος τότε όλοι το ίδιο θα κάνουν ή θα νομίζω ότι κάνουν όπως νόμιζα παλιά......Είναι το πως το βιώνει κανείς..Σε εμένα προϋπήρχαν αρνητικές εμπειρίες και τώρα απόγιναν.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γλυκεια κ χαριτωμενη (sic!) Kassi,

    πίστεψε με καταλαβαινω τα οσα γραφεις πολυ καλα....όμως η πίστη (απο κάποιο σημειο κ μετά) ή οχι στον γιατρό καθρεφτίζει κ την πίστη που εχεις στον ιδιο σου τον εαυτο.

    Αλοιμονο αν δεν σε επηρέαζαν οι οποιες κακες συμπεριφορες ενος γιατρου ή καποιου γκόμενου, μίας φίλης, φίλου κλπ....

    Ομως αυτο το \"αν με εγκαταλειψει ο ψυχίατρος, θα με εγκαταλειψουν ολοι....\" ειναι ενας αφορισμος! κ εμενα αν με γνωριζες φιλικα κ μου το λεγες αμεσως αμεσως θα έβαζες μια αποσταση μεταξύ μας για να μη σε πλησιασω....Για να σε εμπιστευτουν, πρεπει κι εσυ να δειξεις εμπιστοσύνη. Μα πρωτα στον εαυτο σου....:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....τωρα που λεει η kassi για αγγελια,ειδα μια αγγελια καποιου στο zoo.gr με ψευδωνυμο ’’ψυχιατρος&#8217 ;’ λετε να ναι καλος;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Sofia
    Γλυκεια κ χαριτωμενη (sic!) Kassi,

    πίστεψε με καταλαβαινω τα οσα γραφεις πολυ καλα....όμως η πίστη (απο κάποιο σημειο κ μετά) ή οχι στον γιατρό καθρεφτίζει κ την πίστη που εχεις στον ιδιο σου τον εαυτο.

    Αλοιμονο αν δεν σε επηρέαζαν οι οποιες κακες συμπεριφορες ενος γιατρου ή καποιου γκόμενου, μίας φίλης, φίλου κλπ....

    Ομως αυτο το \"αν με εγκαταλειψει ο ψυχίατρος, θα με εγκαταλειψουν ολοι....\" ειναι ενας αφορισμος! κ εμενα αν με γνωριζες φιλικα κ μου το λεγες αμεσως αμεσως θα έβαζες μια αποσταση μεταξύ μας για να μη σε πλησιασω....Για να σε εμπιστευτουν, πρεπει κι εσυ να δειξεις εμπιστοσύνη. Μα πρωτα στον εαυτο σου....:)

    Σοφία τα λες καλά αλλά εφαρμόζεται δύσκολα η εμπιστοσύνη στον εαυτό και στους άλλους....Δεν την έχω βρε αδερφέ....πώς να το πω πώς να το κρύψω;Κοίτα μπορεί να σε έβαζα σε απόσταση μπορεί όχι....Ανάλογα τι θα μου έβγαζες.....αλλά σίγουρα θα ήμουν επιφυλακτική και σίγουρα δεν μου αρέσει να με πλησιάζουν πολύ στο βάθος...Φρικάρω και μπορεί να γίνω επιθετική.....Ευχαριστώ για το γλυκιά και χαριτωμένη...Θυμάμαι τώρα που μου έλεγαν Γεια σου κούκλα μου! και χαιρόμουν.....και έλεγα καλέ ναι είμαι....αλλά να το λέει μόνο σε εμένα ή και σε όποια θηλυκιά;;;Χαχα.......Οπότε δεν ήταν μπουχουχου και τόσο έγκυρο....

    ........Ένας αφορισμός που ως άτομο με οριακά το έχω.....Μην το ψάχνεις..Έχει βαθιές ρίζες η πίστη στον εαυτό και στους άλλους....Απλά μου την έκανε ο μπαγάσας ο Γιώργος.......Με μια άλλη ψυχαναλύτρια θα χαράξω πορεία...Εσύ ήσουν για μένα μια παλιά ιστορία...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alkmeon
    ....τωρα που λεει η kassi για αγγελια,ειδα μια αγγελια καποιου στο zoo.gr με ψευδωνυμο ’’ψυχιατρος&#8217 ;’ λετε να ναι καλος;

    Μπορεί να ήταν wannabe ψυχίατρος......Είχε φώτο;;;Καλέ να ψάξουμε.....
    Ζητείται ψυχίατρος με απολλώνιο κορμί 1.80 και άνω ξανθοκάστανα μαλλιά-άντε και μαύρα γιατί είμαστε στις καλές και κάνουμε κι εκπτώσεις-πράσινα μάτια,θεληματικό πηγούνι,ηλικίας από 30 έως 40......για ψυχανάλυση κατ\'οίκον....

  15. #15
    ΠΑΙΔΙΑ \'\'ΧΑΙΡΟΜΑΙ\'\' ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΕ \'\'ΕΙΔΙΚΟΥΣ\'\' ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ.ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 14 ΕΤΩΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ 21. ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΧΩ ΔΕΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ,ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΝΕΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΦΟΒΙΕΣ, ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ , ΠΕΡΑΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ , ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΑΓΩΓΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ, ΟΜΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΟΥ Κ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΗ ΤΟΥΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΗΝ ΠΑΩ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΥΘΥΝΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ.PLEASE...
    αμα δεν μαθεις να χαιδευεις τις πληγες....δεν θα σου φτασει ολη η ζωη σου για να κλαις....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •