Σε μια σχεδια μια ζωη....σε ενα σωμα!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    γεια χαρα κρινο!!!!
    ...ναι λοιπον !!!!...ΜΙΛΗΣΑ!!!!! πρωτη φορα και τοσο ξεκαθαρα και ΟΛΑ!!! ...μεσο σκαιπ βεβαια γιατι ο αδερφος μου ειναι στο εξωτερικο. παντα με τον αδερφο μου ειχαμε αυτο το \"κατι\" που μας εκανε και επικοινονουσαμε με \"βουβα\" μηνυματα!!! εχουμε αριστη σχεση και πιο κοντα στην ψυχη μου δεν εχω αλλο!!!......ΟΛΑ τα γνωριζε αλλα ποτε δεν τα ειπα μονη μου ....μου ειπε!!! οταν εκανε προσπαθεια να με πισει να παω σε ψυχολογο εγω αρνιομουν οτι εχω προβλημα!!! ντρεπομουν να το παραδεχτω!!!! πριν 2 χρονια με εβαλε να του υποσχεθω οτι θα παω και εγω δεν το εκανα!!!...τελικα του μιλησα!!!! με ενιωσε με καταλαβε παραδεχτηκε οτι δεν ειχα σωστη αντιμετωπιση απο τη μανα μας, και πιστευει οτι αυτο εχει το μεγαλυτερο μερος της ευθηνης για τοπροβλημα μου!!....ειναι εξοργισμενος εδω και χρονια γιαυτο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι!!!!
    δεν θα αντεχε ποτε να παθω κατι εγω!!! και θελει να κανει τα παντα να μου σταθει γιατι ξερει ποσο δυσκολο ειναι το \"κολημα\"....ειμαστε πολυ δεμενα αδερφια και πραγματικα νιωθω πιο αναλαφρη!!!
    ....βεβαια ο στοκος στον εγκεφαλο δεν εχει φυγει ακομα.....αλλα τι πιστευεις?ειναι καλη αρχη αυτο? πειτε μου γνωμες!!!! ...υπαρχει ελπιδα? στατιστικα οσοι εχουν διατρ.διαταραχες εχουν στο 90% τα ιδια συμπτωματα.....εχουν αραγε και το ιδιο ποσοστο στα συμπτωματα εκεινα που οδηγουν στην ιαση?φωτηστε με!!!!! .......ποτε αναβει δηλαδη το \"πρασινο\" μικρο φωτακι?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Σε σενα εχει αναψει ηδη κ υποψιαζομαι οτι θα ειναι συνεχεια αναμμενο.Χαιρομαι πολυ για σενα.;)

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    και κατι αλλο....καπου διαβασα οτι υπαρχει φαρμακο για τα βουλιμικα που δεν προκαλει εξαρτηση......ξερει κανεις ?σε πια περιπτωση βοηθαει? .....αν η αυτοπροσπαθεια δεν πετυχενει παντα....και τρωει πολυ χρονο ,τοτε γιατι να υπαρχει τοση ταλαιπωρεια και ρισκο? μηπως μια φαρμακευτικη αγωγη ενισχισει την προσπαθεια?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Δεν ξερω καθολου για φαρμακα που καταπολεμουν την βουλιμια,μονο ενας ειδικος θα σου πει αν το χρειαζεσαι η οχι κ σε τι δοσολογια.Καλυτερα να μην παρεις φαρμακα απο μονη σου.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    ....Φυσικα και δεν θα παρω απο μονη μου φαρμακο!!!!!εχω κανει τοση ζημια....να κανω και αλλη......δεν λεει!!!!
    αλλα γενικα απο παιδι ημουν παντα βιαστικη.....οτι να \'ναι θελω να γινει τωρα!!! ιδιως τωρα.....θελω τα παντα να τρεχουν οσο γινεται πιο γρηγορα!!!!οτν βλεπω στα παιδια να αργουν να κανουν κατι.....τρλενομαι!!! αλλα προσπαθω να το\" καταλαγιασω\"(που λενε) αυτο το συναισθημα ιδιως στα παιδια....μη τους κανω καμια ζημια στην ψυχολογια τους.....
    σημερα εκανα ασκησεις!!!!!( πωπω!!!! νιωθω λιγο γελεια....αλλα δοκιμαζω τα παντα...τι διαολο...κατι θα πετυχει....αληθεια σας λεω ειναι Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που προσπαθω) εκανα λοιπον ασκησεις ....ελεγα οσες φορες μπορουσα και εγραφα σε ο,τι εβρισκα μπροστα μου( χαρτι ,περιοδικο....ακομη και χατροπετσετα)....\"η βουλιμια ειναι ψευδαισθηση,την ΔΙΩΧΝΩ, γινομαι καλα!!!\"...και τετοια παρομοια που μου ερχοταν την καθε στιγμη.....
    ....λιγο γελειο δεν ακουγεται?.....
    σημερα ειμαι αρκετα εκνευρισμενη....δεν ξερω το λογο,ειμαι ευεξαπτη ,μου φταινε τα παντα!!!! με εκνευριζουν τα παιδια που απο το πρωι δεν εχουν βαλει κολο κατω!!!!....ηλεκτρονια σας λεω!!!! δεν σταματουν ποτε!!! λες και το γαλα που πινουν εχει μεσα οκτανια!!!! ....κιροζινη ενα πραμα!!!!
    κρατιεμαι...ισως ειναι το πρωτο σοκ της προσπαθειας.....δεν ξερω! διαβασα πολλα εδω μεσα, πηρα πολλα μηνυματα στο μυαλο μου!!!.....ξεκινησα την ημερα μου με ενα γιαουρτι και 2 φρυγανιες (ειναι ενα πρωινο που παντα αγαπουσα αυτο!!! ακομη και οταν ημουν καλα!!! καλα? δεν θυμαμαι καν ποτε υπηρξα καλα...τελος παντων...)κατα διαστηματα τρωω καρπουζακι που και αυτο επισεις με ικανοποιει!!!!( εχω κατουρισει....ενα βοσπορο απο το πρωι!!!)...για να δουμε πως θα μου τη βγει σημερα...εχω ωρες μπροστα μου! αχ ποσο ηθελα εναν ανθρωπο να με βοηθησει σημερα που δεν ειμαι και στα καλυτερα μου!!!! αν κρατησω σημερα μπορει και αυριο.....ας κανω μια μερα μια σωστη αρχη που ποτε δεν εχω κανει εδω και 11 χρονια!!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Τιποτα απο οτι κανουμε για να βοηθηθουμε δεν ειναι γελοιο κ αυτο που κανεις ειναι μια πολυ καλη ασκηση.Θα σε βοηθουσε παρα πολυ αν δεν σκεφτοσουν συνεχεια την βουλιμια κ το φαγητο.Προσπαθησε να ασχοληθεις με κατι αλλο κ διωχνε οποιαδηποτε [σχετικη με το φαγητο]σκεψη σου ερχεται.Αν θυμαμαι καλα σου αρεσουν οι κατασκευες?
    Κ τα δικα μου οταν ηταν μικρα ηταν αεικινητα[ακομα ειναι].Η μοναδικη ελπιδα που ειχα ηταν να κουραστουν κατι που δεν εγινε ποτε.Ετσι το πηρα αποφαση.;)

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    ναι γλυκια μου!!!! λατρευω την χειροτεχνια!!!! (....χμ....και τουρτες μου αρεσει να φτιαχνω...αλλα \"φτου κακα\" προς το παρον!):D:D:D
    μολις πριν λιγο εκανα ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ βηματακι!!!! ψιλο-χαιρομαι.....γιατι φοβαμαι ακομα!!! φερθηκα \"σωστα\" στο στομαχακι μου το καημενο!!!!...αχ.....αχ πηρα λιγο κεφι!!!!....θα παω τωρα για μια περιποιηση στην τουαλετα, νυχια ,σωμα, μασκα, μαλια!!!!...θα κανω και ενα ωραιο αφρολουτρο..... ο αντρας μου κραταει και τα τρια μας παιδακια αρα ειμαι ελευθερη να κανω κατι καλο αυτη τη φορα στην τουαλετα!!!!
    σε ευχαριστω!!!!!! μεσα απο την καρδια μου!!!! θα ηθελα πολυ να ειμαστε γειτονισσες και να πιναμε μαζι καφεδακι!!!!
    φιλια πολλα !!! θα γραξω το βραδακι νεοτερα.....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Originally posted by ΟΔΥΣΣΕΙΑ
    αληθεια σας λεω ειναι Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ που προσπαθω) εκανα λοιπον ασκησεις ....ελεγα οσες φορες μπορουσα και εγραφα σε ο,τι εβρισκα μπροστα μου( χαρτι ,περιοδικο....ακομη και χατροπετσετα)....\"η βουλιμια ειναι ψευδαισθηση,την ΔΙΩΧΝΩ, γινομαι καλα!!!\"...και τετοια παρομοια που μου ερχοταν την καθε στιγμη.....
    ....λιγο γελειο δεν ακουγεται?.....
    Χμμ..,αν ακούγεται γελοίο; Εμένα πάντως με συγκίνησε αυτή η εικόνα, αλήθεια σου λέω...
    Σε βρίσκω πολύ γενναία, σου το ξαναείπα. Ακόμα και στις κακές στιγμές που μπορεί να \'\'πέφτεις\'\'.Όσο για τον εκνευρισμό, να περιμένεις κάτι τέτοια, και γενικά μεγάλη αντίσταση από τον εαυτό σου που θέλει να παραμείνει ανορεξικός. Αυτό είναι αυτή η ασθένεια, πάλη του υγιούς εαυτού με τον ανορεξικό εαυτό...

    Πώς πήγε λοιπόν η υπόλοιπη μέρα σήμερα;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by ΟΔΥΣΣΕΙΑ
    και κατι αλλο....καπου διαβασα οτι υπαρχει φαρμακο για τα βουλιμικα που δεν προκαλει εξαρτηση......ξερει κανεις ?σε πια περιπτωση βοηθαει? .....αν η αυτοπροσπαθεια δεν πετυχενει παντα....και τρωει πολυ χρονο ,τοτε γιατι να υπαρχει τοση ταλαιπωρεια και ρισκο? μηπως μια φαρμακευτικη αγωγη ενισχισει την προσπαθεια?




    μα λογικό δεν είναι ότι πρέπει να πας σε ειδικό να σε βοηθήσει;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Καλημερα Οδυσσεια.Πως περασες χθες?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φάρμακα για τη μείωση των βουλιμικών επεισοδίων υπάρχουν.Περιλαμβάνονται στην κατηγορία των ssri\'s reuptake inhibitors.Για παράδειγμα η φλουοξετίνη.Αλλά θα πρέπει να απευθυνθείς σε έναν ψυχίατρο για γνωμάτευση.

    Το θέμα-προσωπική μου άποψη-είναι πως οι ΔΔ δεν χτυπιούνται αποτελεσματικά δίχως παράλληλα να αλλάξει ο τρόπος σκέψης που οδηγεί σε αυτές.Το φάρμακο όμως μπορεί να βοηθήσει,ειδικότερα στο πρώτο διάστημα,ώστε ταυτόχρονα με τη βοήθεια ενός ειδικού στις διατροφικές διαταραχές να γίνει συνδυασμένη θεραπεία.Τελευταία συνταγογραφείται κι η τοπιραμάτη,που όμως έχει σοβαρές παρενέργειες και οι περισσότεροι διακόπτουν τη θεραπεία με αυτήν όταν ξεκινήσουν τα παρατράγουδά της(σε κάποιους προκάλεσε οφθαλμολογικές βλάβες,κτλ).
    Ελπίζω να σε βοήθησα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Οδυσσεια, δεν προλαβα να διαβασω αναλυτικα τα τελευταια ποστ, ελπιζω να μην επαναλαβω κατι που ειπε καποιος αλλος!

    Αγαπητη Οδυσσεια, ελπιζω να εχεις καταλαβει οτι η μανα σου σε εχει \"ευνουχισει\". Ολα αυτα τα αισθηματα που νιωθεις και ενιωθες ολη σου την ζωη στα εχει \"βαλει\" μεσα σου η μανα σου. Σου ειπε εμμεσα και αμεσα οτι ετσι \"πρεπει\" να αισθανεσαι και εσυ το δεχτηκες, γιατι εχεις μαθει οτι αυτη εχει παντα δικιο. Αισθανεσαι τυψεις που πεθανε και οτι φταις εσυ γι αυτο επειδη εκεινη το ειπε (οπως ανεφερες και η ιδια) οτι εσυ θα την πεθανεις και θα νιωθεις τυψεις μετα, ή οτι εσυ φταις που επαθε καρκινο του παχεως εντερου! Δεν το βλεπεις?? Δεν ειναι δικα σου αυτα τα συναισθηματα! Δεν ειναι αυθεντικα! Ειναι αυτα που θεωρεις εσυ οτι θα επρεπε να αισθανεσαι συμφωνα με τα λεγομενα της μανας σου!!!! Γι αυτο γινεται αυτη η μαχη μεσα σου, επειδη υπαρχουν δυο κοσμοι που συγκρουονται: η αληθινη, πραγματικη ΕΣΥ, και η αντανακλαση του εαυτου σου που εχει οικοδομησει η μανα σου με ολα τα λογια και τις πραξεις τις!

    Ειδικα για τον καρκινο.......... Αν ειναι ποτε δυνατον! Ας προσεχε τι ετρωγε, να μην παθαινε καρκινο, εσυ δεν εχεις καμια σχεση με αυτο! Εκτος αν την μπουκωνες εσυ με αυτα που ετρωγε! Συγνωμη που μιλαω ετσι για την μητερα σου, αλλα θυμωνω παρα πολυ σε τους ανθρωπους που προσπαθουν συνεχεια να ριξουν ευθυνες στους αλλους, ειδικα στα παιδια τους!!! Δεν λες τετοια πραγματα στο παιδι σου! Ειναι καθαρη ΚΑΚΙΑ το να πεις στο παιδι σου οτι αυτο φταιει για τα προβληματα σου! Σαν να θες επιτηδες να το πληγωσεις!

    Το οτι και εκεινη περασε δυσκολα χρονια με την μητερα της δεν αποτελει καμια δικαιολογια! Ισχυριζοταν οτι δεν ηθελε τα παιδια της να υποφερουν, και ομως εκανε τα ιδια!! Και δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το αν δεν ειχε επιγνωση του τι εκανε.... Συνηθως οταν πληγωνουμε καποιον το κανουμε εν γνωση μας, και τις περισσοτερες φορες εκεινη την ωρα μας αρεσει κιολας να βλεπουμε τον αλλον να ποναει. Το αν μετανιωνε μετα θυμιζει κλασικη συμπεριφορα κακοποιου: οπως ο ανδρας που χτυπαει την γυναικα του και μετα της ζηταει συγνωμη γονατιστος! Εσυ αυτον θα τον δικαιολογουσες??
    Η συμπεριφορα της μανας σου απεναντι σου ηταν απαραδεκτη, και πρεπει καποια στιγμη να το συνειδητοποιησεις αυτο! Εχω την εντυπωση οτι βαθια μεσα σου ηδη το ξερεις, αλλα φοβασαι να το πεις γιατι η μανα σου σε εχει μαθει οτι εσυ εχεις αδικο και εκεινη κανει παντα το σωστο! Πρεπει να σταματησεις να φοβασαι οτι οι επιλογες σου θα κριθουν, γιατι πλεον δεν υπαρχει κανεις να τις κρινει. Στην πραγματικοτητα ποτε δεν υπηρχε, γιατι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κρινει τις επιλογες σου.

    Το μονο φταιξιμο που σε βαραινει ειναι οτι επετρεπες στην μητερα σου να εχει τοσο μεγαλη επιρροη πανω σου! Και συνεχιζεις να το κανεις ακομα και μετα τον θανατο της... Εκεινη ομως δεν ειναι πια εδω, δεν μπορει να σε κακοποιησει πια.

    Πρεπει να απελευθερωθεις απο το φαντασμα της που σε στοιχειωνει. Σε κραταει εγκλωβισμενη με τις ηλιθιες αποψεις τις και τις παραλογες πραξεις τις!!! Πρωτα απ ολα ομως πρεπει να καταλαβεις οτι εκεινη εχει το αδικο και δεν χωραει καμια δικαιολογια για καμια πραξη της! Δεν την εχεις αναγκη γιατι μονο κακο σου εκανε! Τα παιδια σου ομως εχουν αναγκη εσενα, μια μητερα δυνατη που εμαθε απο τα λαθη του παρελθοντος και δεν θα προβαλει τα βιωματα της πανω στα παιδια της!

    Καταλαβαινω γιατι ειναι δυσκολο να αποδεχτεις τις σκεψεις που υπαρχουν βαθια μεσα σου, γιατι εχεις μαθει σε εναν συγκεκριμενο τροπο ζωης τοσα χρονια, και οι αλλαγες διαταρρασουν το συμπαν μας. Η μανα σου σε εμαθε οτι εισαι δυνατη μονο διπλα της, ενω εσυ ηδη εχεις αποδειξει οτι μπορεις να σταθεις μονη στα ποδια σου, το εχεις ηδη αποδειξει οτι δεν την χρειαζεσαι και οτι σε δηλητηριαζει, απλως δεν το εχεις καταλαβει ακομα! Δεν χρειαζεσαι την εγκριση της για να εισαι ευτυχισμενη. Ουτως ή αλλως εκεινη δεν ξερει τι ειναι καλο για σενα και τι χρειαζεσαι για να εισαι ευτυχισμενη. Αν το ηξερε τοτε δεν θα σου ειχε φερθει ετσι και δεν θα σου ειχε δημιουργησει τοσα προβληματα στην ζωη σου. Οποτε η γνωμη της ουτως ή αλλως θα ηταν λαθος.

    Δεν εχεις εσυ το προβλημα, η μητερα σου το ειχε.

    Πρεπει να νιωθεις ανακουφισμενη που επιτελους ελευθερωθηκες, και μαλιστα τοσο νεα!
    Και εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο αν αισθανεσαι ανακουφισμενη...

    Και παλι ζητω σου συγνωμη αν σε προσβαλει οτιδηποτε ειπα για την μητερα σου! Απλως θεωρω οτι τα πραγματα πρεπει να λεγονται με το ονομα τους! :)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •