Σε μια σχεδια μια ζωη....σε ενα σωμα!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    mariafound σε ευχαριστω κοπελα μου και εσενα για την απαντηση σου!!!! αυτο που γραφω για το \"ξυλο\" ενοουσα τη μαμα μου!!!! οχι ο μικρος μου αδερφουλης !! αυτος ηταν αντιθετος απεναντυ της παρολη την αδυναμια που του ειχε!!! με το αδερφακι μου ειμαστε ΠΟΛΥ αγαπημενοι και δεμενοι και πεθενει στην ιδεα οτι κατι κακο μπορει να μου τυχει!!!....αλλα ετσι που τα γραφω και εγω.....τετοια θυελλα σκεψεων με το δικιο σου να μπερδευτικες!!!! σιγουρα σας ζαλισα!!!!
    chr1986 εισαι και εσυ πολυ γλυκος ανθρωπος απ\'οτι καταλαβα .....και πολυ πονεμενη και εσυ!!!! ειμαι σιγουρη οτι η προσπαθεια-ειδικα τωρα που ειδα οτι εχω συμπαρασταση-αξιζει καλη μου!!!!για να δουμε!!!! θα τα καταφερουμε?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Έτσι πιστεύω, ότι θα τα καταφέρουμε. Με φόβο και πολύ αγωνία το ξεστομίζω, αλλά αρχίζω - πολύ δειλά - να το πιστεύω.. Πιστεύω ότι εδώ βρίσκουμε συμπαράσταση, ακριβώς γιατί είμαστε..πονεμένα άτομα! Για μία φορά, ας μην το βάλουμε κάτω λοιπόν!:)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Οδυσσσεια καλημερα.Πως περασας χθες?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    ναμε παλι!!!!...το βαμπιρ του φορουμ!!!!.....δεν εχω υπνο!!!....δυστυχως ουτε και σημερα τα καταφερα!!....κατα τις 8 η ωρα το απογευμα με επιασε παλι το \"τερας\" απο τα μαλια και με πεταξε κατω!!!....μα τι στο καλο? τι με επιασε και θελω να απαλαχτω απο αυτο? καλα δεν ημουν τοσα χρονια?.....τι και αν εχανα στιγμες...τι και αν χαλουσα την υγεια μου......τουλαχιστον δεν ειχα αυτη την αγωνια και το παθος να γινω καλα!!!!...τι διαολο....θυμηθηκα να γινω επαναστατρια τωρα?....αφου δεν τα καταφερνω!!!!!.......και η ηλιθια ριχνω ευθηνη στην πεθαμενη μανα μου?....αφου εγω ειμαι ανικανη!!!....σημερα ενιωσα τυψεις που εριξα ευθηνες σε εκεινη!! ενιωθα το βλεμα της αγριο να με κοιτα και αλλωτε παλι να με κοιτα με παραπονο και καημο !!!!...σαν να μου ελεγε γιατι? σαν να μου ελεγε οτι και εκεινη ειχε περασει απαισια στη σχεση με την δικη της μανα!!!!(πολλες φορες μου ειχε μιλησει γιαυτο που περνουσε!!!! το ακρος παραλογο με τη μανα της)....τι να σου κανει η καημενη!!!! αποθημενα εβγαζε......αμωρφοτη ηταν!!!! εγω επρεπε να την δικασω αμεσως?............
    αχ!!!!...τι λεω παλι!!!!! ....νιωθω την ψυχη μου να κανει παλινδρομιση....οπως το στομαχι μου μετα τον εμετο!!!...........εχω και αυτο το μωρο μου! η ψυχουλα μου ολα γκρινια ηταν εχθες μεχρι αργα....βγαζει δοντακια και ποναει!!! δεν θελω να πονανε τα παιδια μου! και εκει ανικανη ειμαι!....εγω φταιω!...επρεπε να του παρω καμια αλειφουλα να το ανακουφισω λιγο!!!!.....ειναι 18 μηνων και το θυλαζω ακομα!! πως γινεται αυτο με τετοιο προβλημα που εχω.....απορω ακομη!!!!!.....γινονται καταστροφες και θαυματα ταυτοχρονα μεσα στο σωμα μου!!!.................................
    .............Υπηρχε καπου ενας κηπος με πολυχρωμα λουλουδια και καρποφορα δεντρα!!!...καθε φυτο ειχε το σκοπο του! αλλο χαριζε ομορφια,αλλο το αρωμα του,αλλο τους καρπους του....ολα ηταν μια συνθεση, μια ομαλη και αρμωνικη κατασταση!...απο καπου ομως -αυθαιρετα-ξαφνικα -απο το πουθενα βρεθηκε ενας σπορος που ολο μεγαλωνε.... ο κηπουρος δεν του εδωσε σημασια γιατι το θεωρησε λεπτομερεια και οτι δεν θα επειρεαζε αυτο το αγνωστο φυτο την λειτουργεια του κηπου!!! εξαλου εχει τοσα καλα αυτος ο κηπος που σιγουρα θα το επισκιασει αυτο το αγριοχορτο!!!! ....εκεινο ομως υπουλα κρυμενο κατω απο την πυκνη και ολοδροση φυλωσια της πορτοκαλιας ολο και ανοιγε τις ριζες του .....ολο και εριχνε αναστημα......ολο και περισσοτερο δυναμωνε τον κορμο του!!!!!......αφου λοιπον ο κορμος του ηταν γερος και βαθια ριζομενος δεν αργησε να πεταξει και κλαδια!!!! που και αυτα με τη σειρα τους χιλιαδες παρακλαδια!!!! ...μαυρα και στραβα γεματα αγκαθια διχως ανθο και φυλλα !!!!!..........σκεπασε τον κηπο!!!! ...ρουφαει τους χυμους της πορτοκαλιας!!!! ....σκιαζει τον ηλιο!!! δεν παραγουν χρωμα τα λουλουδια!!!!...πινει το νερο τους....μαρενονται!...χανουν το αρωμα τους!!!!.......σιγα σιγα καταστρεφει το περιβολι για να ζησει εκεινο!!!!.....ο κηπουρος ,\"η ψυχη\" του κηπου, δεν το προλαβε!!!! το αμελησε ο κουτος!!!!....και τωρα τι κανει? εγκαταλειπει το \"σωμα\"του, τον κηπο του δηλαδη? η το παλευει οσο ακομα τα φυτα του εχουν ριζες?.......τι κανει? κοβει το κακο δεντρο απο την ριζα?....μα ειναι πολυ μεγαλο! θα πεσει και θα κανει και αλλη ζημια!!!θα παρασειρει με το πεσιμο του τα φυτα που εχει διακλαδωσει!!!...του ριχνει φαρμακο?...μα απο το ιδιο χωμα ζουν και τα ευαισθητα φυτα του! ισως δηλητιριαστουν αυτα και εκεινο το τερας δεν παθει τιποτα!!!!...ειναι σκληροκαι αγριο!!!........πρεπει κατι να σκεφτει....να σωσει τον κηπο! γιατι εκει επαιζαν και μεγαλωναν ευτυχισμενα τρια παιδακια!!!!....θα ηταν καταστροφη να τον στερειθουν!!!!.....μηπως λοιπον πρεπει να αρχισει σιγα σιγα να κοβει ολο και απο ενα κλαδι,ολο απο ενα κοτσανι, να ελευθερωνει ενα-ενα τα φυτα του,σιγα σιγα το επομενο,μετα το αλλο....και ετσι να εχει φτασει στο σημειο που το τερατοδεντρο θα ειναι μικρο και αδυναμο....ωστε με μια γερη τσεκουρια να του κοψει σιριζα τον κορμο και να του σκαψει τις ριζες!!!!.................................... .........................
    τι λετε εσεις?? ειναι καλη η λυση?.....θα ξαναγινει ετσι οπως ηταν ο κηπος? θα ξαναμπει ο ηλιος μεσα?......τα παιδακια βιαζονται!!!! θελουν να ξαναπαιξουν εκει!!!! σε ενα κηπο καθαρο!!!! το παιχνιδι τους ειναι αχαρο με αυτο το κτηνος που τους κρυβει τα χρωματα,τους καρπους και τις ευοδιες!!!!....τι λετε θα γινει κατι?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    .....μαρια γλυκια μου!!!! τωρα ειδα το μηνυμα σου!!!! καλημερα !!!!
    πως εισαι εσυ? ευχομαι καλυτερα απο μενα καλη μου!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ο κηπος θα ξαναγινει οπως πριν,θελει ομως προσπαθεια αποτον κηπουρο.Μην απελπιζεσαι ,κυριως μην νιωθεις ενοχες.Μην μιλας ετσι για τον εαυτο σου αρχισε απο σημερα.Αφησε κατα μερος ολα τα αρνητικα που πιστευεις οτι εχεις κ οποιαδηποτε κριτικη κανεις για σενα,επικεντρωσου μονο στα θετικα.Μπορεις να το κανεις?Θα μπορουσες να τα γραψεις ?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    γεια χαρα σε ολους!!!
    μαρακι μου λες αν θα μπορουσα να γραψω τι θετικα στοιχεια εχω?....ΕΧΩ ΩΡΑΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!.
    ναι......ενα στοιχειο ειναι οτι γνωριζω τον εαυτο μου ως ενα σημειο(δε βαριεσαι!!!!...καλο ειναι απο την πληρη αγνοια).....γενικα εχω μια ικανοτητα στο να δημιουργω!!! απο ζωγραφικη,γλυπτικη κλπ,κλπ,..μεχρι πατεντες!!!!....ειναι καλο αυτο? ...ετσι λενε....
    ενα αλλο ειναι οτι μεσα μου εχω και δινω ΠΟΛΥ αγαπη! ....επισεις θεωρω \"χαρισμα\" το οτι εχω την ικανοτητα της συμπαραστασης! (ανιδιοτελως) θελω να βοηθαω, να φτιαχνω, να προστατευω, αγαπαω απιστευτα τη φυση και τα ζωα!!!!....(και αυτο θετικο δεν ειναι?).......τι αλλο.....ειμαι μανιακη με την τιμιοτητα.......α! ναι θυμηθηκα οτι ολοι μου λενε οτι ειμαι η ψυχη μιας παρεας και οτι τους προκαλω ευχαριστη διαθεση!!! ....αυτο ομως μπορει να ειναι αληθεια γιατι κανω τα παντα για να νιωθει ο αλλος καλα και ευχαριστα μαζι μου!!!!παντα με στρεσαριζε η ιδεα μηπως χαλαω του αλλου τη διαθεση!!!!....γαληνευω οταν βλεπω ευχαριστημενα προσωπα!!!....γιαυτο κανεις δεν θα μπορουσε να φανταστει το προβλημα μου το μεγαλο!!!
    δεν μπορω να γραψω αλλα......δεν ξερω αν εχω αλλα....δεν το ψαχνω!!! εξαλου ντρεπομαι πολυ οταν επαινω τον εαυτο μου.....και αυτα που ειπα....πολλα ηταν!!!! μονο για την οικογενεια μουειμαι περιφανη!!! τα αγγελουδια μου και τον αντρα μου!!!.....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Οδυσσεια γιατι πιστευεις οτι θα φταις εσυ αν χαλασει η διαθεση καποιου?Μηπως αγχωνεσαι παρα πολυ να ειναι ολοι ευχαριστημενοι κ χαρουμενοι?κ στην τελικη γιατι ειναι δικια σου ευθυνη?
    Λες οτι ντρεπεσαι πολυ να επαινεις τον εαυτο σου κ αποτι καταλαβα εγω δεν εισαι καθολου περηφανη για αυτον.Γιατι?Μου εχεις δωσει την εντυπωση ανθρωπου που υποκρινεται σε ολους με αποτελεσμα να τα κρυβεις .Μηπως ο εμετος που κανεις ειναι αυτα ακριβως που προσπαθεις να καταπιεις ?Το ιδιο σου το σωμα εχει βρει την λυση για την λυτρωση σου,ακουσε το.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Mαρακι......γεια χαρα!!!! διαβασα αυτο που μου εγραψες απο το πρωι...... με εβαλες σε σκεψη......νομιζω οτι εχεις δικιο! εγω βεβαια δεν το νιωθω υποκρισια ( ισως ετσι φαινεται και εχεις δικιο) αλλα το εχω δει καπως σαν..\"τι φταινε οι αλλοι να τους φορτωνω με τα προβληματα μου?\"....και απο την αλλη ειναι κατι που με ευχαριστει να βλεπω χαρουμενα τα ατομα που περνουν κεφι απο μενα!!! ενταξυ......τωρα,με αυτα και με τ\'αλλα εχω τον εαυτο μου παντα στην\" απ\'εξω\"...και το καταλαβαινω αυτο γιατι -ενω ειναι απλες σκεψεις αυτες που μου εθεσες- εντουτοις ομως περιμενα καποιον να μου δωσει \"φορα\" για να παρω μπρος!!!....εχω προσπαθησει να μιλησω σε ενα ατομο φιλη-ξαδερφη μου αλλα το μετανιωσα!!! λιγα ειπα για αρχη και εκεινη αρχισε να σνομπαρει,να ειρωνευεται,και να μου το κοπαναει σε καθε ευκαιρεια!!!! ασε που πολυ πιστευω οτι εχει ανοιξει το στομα της και σε αλλους!!! ευτυχως δεν της ανοιξα την καρδια μου τελειως....φαντασου να το εκανα!!!!
    εχω εναν υπερμετρο αλτρουισμο που κατανταει ανωμαλια πια!!!! .....συνδεω τα λογια σου με τα λογια της RainAndWind....αρχιζω να βοηθιεμαι ....τουλαχιστον στο να καταταξω την σκεψη μου!!!!....και ισως βρω μια ακρη!!!...πιστευεις οτι ειναι ευκολο?.....μια ζωη ειχα την ευθυνη εγω για οτι γινοταν μεσα στο σπιτι-σκανδαλια,ζημια,φασαρια,ακ� �μη και τσακομος μεταξυ της μανας και του πατερα.....ακουγα...\"σκασε πια!!! εσυ φταις!\"....\"με εχεις φαει απο την ημερα που πιαστικες\".....σκατα ολε φιλη μου μαρια!!!! το ξερω οτι δεν τα πιστευε........ελα ομως που εχει ζυμωθει μαζι μου αυτη η συμπεριφορα.....αστα να πανε!!!! ενοειται οτι δεν μπορουσα να μιλησω οπως ηθελα γιατι ημουν πολυ αυθορμητη και φοβοταν μην την ρεζιλεψω!!!!δεν ξερω γιατι τα εχω παρει τοσο κατακαρδα και στην τελικη δεν ξερω αν πραγματικα ειναι αυτη η αιτια.....ή μηπως ψαχνω και εγω να ακουμπησω καπου τα συμπλεγματα μου?.....αχ!!!! και αυτο θα το ψαξω....
    παντως μαρακι θελω να σε ευχαριστησω που ασχολεισαι μαζι μου και περισσοτερο που σου ειμαι μια αγνωστη! και ομως εισαι προθυμη να μου απαντας καθε φορα και το βασικοτερο οτι με τα \"σταρατα\" σου λογια με ταρακουνας να σκεφτω!!!!....σε ευχαριστω και παλι βρε κοπελια!!!! ευχομαι να εισαι ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ και να ζησεις ολοκληροτικα τα πιο ωραια σου ονειρα!!!!!
    φιλια!!!!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γεια σου Οδύσσεια! Είμαι η Κατερίνα. Πρέπει να είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος: σε σκέφτομαι να τραγουδάς στα παιδάκια σου και να τους χαμογελάς παρά το \'\'τέρας\'\' που σε βασανίζει και θέλω να σου πω ότι σε θαυμάζω, είσαι δυνατή έστω κι αν δεν καταφέρνεις τίποτα εναντίον του...
    Νομίζω όμως δεν αγαπάς καθόλου τον εαυτό σου... Μάλλον τον μισείς ενδόμυχα, γιατί έτσι έμαθες, και τον πολεμάς με όλη σου τη δύναμη μέχρι να τον εξοντώσεις... Πρέπει να είναι τρομερή αυτή η πάλη με το ίδιο σου τον εαυτό...
    Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι να μην τα παρατήσεις γιατί τα παιδιά σου σε έχουν ανάγκη. ΠΡΕΠΕΙ να αγαπήσεις τον εαυτό σου γιατί σε χρειάζονται. Φρόντισε τον, τάισέ τον κι αγάπησέ τον (τον εαυτό σου) σα να ήταν άλλο ένα παιδί που σου έδωσε ο Θεός. Έχεις τρία, κάν΄τα τέσσερα μαζί με σένα, γιατι η καημένη η μικρούλα Οδύσσεια έχει τόση ανάγκη από ζεστασιά και την έχουν αφήσει να μελανιάσει στο κρύο... Μόνο εσύ μπορείς να την φροντίσεις πια γιατί εσύ ξέρεις τον τρόπο. Τα άλλα τρία μικρά την (σε) έχουν τόσο ανάγκη...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Λοιπον ......τελικα ολο και περισσοτερο πιστευω οτι ηταν ΑΠΟ ΤΙς ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κινησεις που εκανα το να μπω εδω σε αυτο το φορουμ!!!! ...
    νιωθω τυχερη που με ακουμπουν ατομα που δεν με ξερουν καν και ομως ειναι προθυμα να μου πουν τοσα πραγμματα!!!!
    κατερινακι!!!!! σε ευχαριστω απο την καρδια μου!!!!..... μπηκες στον κοπο να διαβασεις αυτα που γραφω?
    αχ και να ηξερες ποσο με βοηθαει αυτο....που ξερω οτι επιτελους αρχιζω να τα \"βγαζω\' ΟΛΑ και καποιοι α νθρωποι με ακουν και με κατανοουν!!!!.......και αλλες φορες σκεφτομαι μηπως γινομαι βαρετη και γραφικη.....ομως τα λογια σας μου δειχνουν οτι εχετε την ανθρωπινη ιδιοτητα οπως ακριβως ΠΡΕΠΕΙ να ειναι!!!! να αγαπας και να βοηθας τον συνανθρωπο σου!!!!
    ....το οτι μου εδωσες την αισθηση μεσα απο το διαδυκτιο να γινω και εγω ενα \"παιδι μου\" ακομη......ηταν πολυ ωραια αφορμη και σπροξιμο για να αρχισω.......
    το θεμα ομως ειναι οτι ενω αρχιζω να ταρακουνιεμαι και να ψαχνομαι.....το προβλημα μου με εφνιδιαζει και επαναλαμβανεται!!!
    πιστευεις οτι σιγα σιγα θα γινει το \"θαυμα\"???....πες μου τη γνωμη σου!!!....ξερεις οτι αν αρχισει κατι απο καπου αυτο μετα διακλαδωνεται και χνεις τον ελεγχο!!!! το παρομοιωσα με το δεντρο που εχει χιλιαδες παρακλαδια και δεν ξερεις ποιο τελικα κλαδι να πρωτοκοψεις!!!!...εμενα τωρα την μια με φοβιζει μην παρω βαρος, την αλλη η συνηθεια,την αλλη καποια καταθληψη,αλλες φορες αμηχανια,πληξη κλπ....το αποτελεσμα ομως ειναι παντα το ιδιο!!!! εμετος -εμετος-εμετος!!!! .....εχω ανακατεψει και δεν εχω ξεκαθαρισει ποια ειναι τελικα η αιτια που φοβαμαι να παρω βαρος....και που καταφευγω σε τετοιου ειδους συμπεριφορα απεναντυ στο φαγητο!!!
    μηπως αυτα ειναι τελικα τα κλαδια του δεντρου?.......τι κοβω πρωτα? τον κορμο? τα κλαδια?....τι?
    ας ξεκαθαριζα αυτο τουλαχιστον!!!!!
    ομως νιωθω οτι εχω αρχισει να αναζητω τον δρομο!!!! δεν τον εχω βρει ακομα......αλλα εκανα καλη αρχη και αυτο το οφειλω σε σας που με βοηθατε!!!!
    σε ευχαριστω γλυκια μου και να ξερεις οτι η καλοσυνη που βγαζεις στον αλλον θα γινει το φως της ζωης σου και θα το λαμβανεις στο πολλαπλασιο!!!! να εισαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ-ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!!!!! !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Σ\'ευχαριστώ πολύ Οδύσσεια... Και συ να είσαι γερή, να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να σε χαίρονται!
    Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να βγεις από αυτό το λαβύρινθο, πήρε χρόνια για να μπεις και τώρα έχεις χαθεί... θεωρώ ΠΟΛΥ σημαντικό να έχεις κίνητρο, να ΘΕΛΕΙΣ να γίνεις καλά και να έχεις υπομονη και επιμονή γιατί ο αγώνας θα΄ναι δύσκολος. Αξίζει τον κόπο όμως, και μόνη σου να ήσουν θα άξιζε για μια ψυχούλα, τώρα αξίζει να πολεμήσεις για πέντε!
    Σου είπα και πριν, θεωρώ κλειδί το να σε αγαπήσεις, έστω λίγο λίγο, σιγά σιγά αλλά σταθερά. Σκέψου ένα μικρό κοριτσάκι... θα της άξιζε να έχει τέτοιο πρόβλημα;
    Είναι τόσο μικρό και όμορφο, τόσο αθώο. Την αγαπούν αλλά έχουν προβλήματα και δυσκολία να τη μεγαλώσουν, της μαθαίνουν να τιμωρεί τον εαυτό της και να θεωρεί πως είναι ανάξια να ζει. Μόνο τα συναισθήματα των άλλων έχουν σημασία, μόνο οι άλλοι αξίζουν να πονούν, να αγαπούν, να θέλουν. Εκέινη πρέπει να προσπαθεί και να πονάει και να υποφέρει και φταίει για όλα εκείνη. Είναι τόσο καλή και τόσο γλυκιά και θέλει τόσο να βοηθάει και να δίνει χαρά... Μπα, μάλλον όχι: πρέπει να τιμωρηθεί, είναι απαίσια, σκέφτεται μόνο τον εαυτό της, δεν έχει δικαίωμα να σκέφτεται τον εαυτό της...
    Ίσως να μη συνέβη έτσι με σένα. Αλλά πες μου ειλικρινά, δε θα΄θελες να βοηθήσεις αυτό το κοριτσάκι, να το αγκαλιάσεις και να του πεις:
    σου έμαθαν λάθος, μην τους ακούς, έχεις ανάγκη από φροντίδα και σου αξίζει όλος ο κόσμος...
    Ίσως πάλι αυτό το κοριτσάκι να σου μοιάζει λίγο... Φρόντισε εσένα και θα\'χεις κάνει την αρχή. Κι όταν θα θέλεις να κάνεις εμετό σκέψου: θέλω να σε φροντίσω μικρό κοριτσάκι, συτή τη φορά δε θα σε αφήσω, θα\'μαι στο πλάι σου. Θα γίνω εγώ η μαμά που χρειάζεσαι και θα το παλέψουμε μαζί για όσο χρειαστεί. Ήρθε η ώρα για να φας, να μεγαλώσεις και να γίνεις μια μαμά δυνατή για τα παιδιά της...
    Από πού να αρχίσεις όμως... πρέπει να ξεπεράσεις το ΦΟΒΟ για το πάχος, για όλα αυτά που σκέφτεσαι... και μόνο εσύ μπορείς να βρεις τον τρόπο νομίζω..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Οδυσσεια ευχαριστω για τις ευχες σου,Το ιδιο ευχομαι κ σε σενα.Φυσικα κ δεν πρεπει να το δειχνεις συνεχεια κ οποιαδηποτε στιγμη σε ολους.Υπαρχουν οι πιο στενοι φιλοι για να μιλησεις για τα προβληματα σου.Οπως το καταλαβα θεωρεις οτι ειναι δικια σου ευθυνη αν ειναι χαρουμενοι οι αλλοι. Δεν ειναι.Εχουν κ αυτοι προβληματα κ οπως εσενα δεν θελουν να μιλησουν σε μια παρεα,θελουν μονο να περασουν καλα.Ενας απλο χαμογελο κ ενας γλυκος λογος ειναι αρκετα.Εχεις στενους φιλους/φιλες?Ατομα που να τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη?
    Εισαι μητερα Οδυσσεια.Θα κατηγορουσες τα παιδια σου αν δεν το πιστευες?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Γεια σας παρεουλες μου!!!!!
    μαρια ...σε εχω διαβασει και σε αλλες συζητησεις με αλλα ατομα και βλεπω οτι εκτος απο την σεμνη και ευγενεστατη γνωμη σου που λες,χωρις να του \"την πεφτεις\" του αλλου, βλεπω οτι κανεις πολυ ευστοχες και αινιγματικες ερωτησεις, κανοντας τον συνανθρωπο που απευθηνεσαι να προβληματιστει και σχεδον ο ΙΔΙΟΣ να απαντησει στο προβλημα του!!!! μαρια εχω καταλαβει οτι δεν ειναι οι ερωτησεις σου απο \"περιεργεια\" η για δικη σου διευκοληνση αλλα για να βοηθησεις τον αλλον......Αυτη την μεθοδο καλη μου την ειχε εφαρμωσει ο \"τεραστιος\" ελληνας φιλοσοφος ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ και ονομαστηκε \"μαιευτικη μεθοδος\" που με ερωτησεις προληματιζε τους μαθητες-συνομιλητες του και \" ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ\"-απαντουσαν μονοι τους τα ερωτηματα που ειχαν!!!..αποδεικνειοντας ετσι οτι ολοι εχουμε την απαντηση αρκει να βρεθει ο καταληλος ¨¨μαιευτηρας\" να μας εκπαιδευσει...να το κανουμε ΚΑΙ μονοι μας!!!!
    τοτε λοιπον \'η εχεις μελετησει την φιλοσοφια του Σωκρατη ......\'η εισαι γνησια απογωνος του!!!!! μπραβο σου κοριτσι μου!!!!
    απαντω λοιπον......
    ---οχι, δεν εχω εμπιστοσυνη σε αλλα ατομα εκτος απο τον αντρα μου και τον αδερφουλη μου που θα μπορουσα να τους μιλησω για κατι τοσο προσωπικο!!!
    ---οσων αφορα τα παιδακια μου.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!!! οχι μονο να τα κατηγορησω αλλα και να φταινε καπου, δικαιωμα ΔΕΝ θα δωσω σε ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! οταν βρεθουμε μονοι οικογενειακα και (εφοσον εχουν αδικο) τοτε και μονο τοτε θα συζητουσα μαζι τους το γεγονος ,θα τους εξηγουσα οτι ηταν αντικειμενικα λαθος ,θα τα ρωτουσα οσο πιο ζεστα μπορουσα τι ηταν αυτο που τα εκανε να φερθουν ετσι και θα τους εξηγουσα οτι δεν σας κατηγορω με αυτο τον τροπο αλλα θελω να δειτε μονοι σας οτι ηταν λαθος συμπεριφορα και οτι το σωστο ειναι πολυ πιο καλο και χρησιμο να το κανουμε!!! οποτε να καταλαβουν απο μονα τους το λαθος και να μη ΘΕΛΟΥΝ να το κανουν...οχι να μην το κανουν επειδη ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ!!!!
    εχτες .....μιλησα με τον αδερφο μου...... προχθες με τον αντρα μου(οχι ολοκληρωτικα γιατι μας διεκοπταν τα καλικατζαρακια μου!!!!αχαχααχαχ)......εχω καλα νεα!!! .......θα σας πω αν θελετε!!!!

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αντε για πες....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •