Σε μια σχεδια μια ζωη....σε ενα σωμα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21

    Σε μια σχεδια μια ζωη....σε ενα σωμα!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=SGtBc0mkrnI
    ...ξεκινω με αυτο το τραγουδι.....προσεξτε τα λογια του....ειμαι εγω ισως αυτο το ατομο.....ετσι νιωθω εδω και τοσα χρονια.....τοσα? ποσα ουτε ξερω..ποτε ξεκινησε αυτο το καταραμενο ταξιδι! τι ειρωνια αληθεια! οδυσσεια με λενε.....τι ταυτιση και αυτη με το ονομα μου!!!! (χαθηκε να με λεγανε "ζαχαρουλα?...:D...ναι...γελα� � κιολλας μεσα-μεσα!) .....
    πρωτη φορα γραφω για το προβλημα μου και σας ευχαριστω που μου απαντησατε στην ερωτηση αν μπορω να το κανω!!!! με ενθαρηνε η διαδυκτιακη αγκαλια σας!!!! (και επισης ζητω συγνωμη και κατανοηση για τα ορθογραφικα μου λαθη.....ορθογραφικη δυσλεξια λεγετε αυτο?....δεν με απασχολει ....μηδαμηνο προβλημα μπροστα στο "αλλο")
    ειμαι 36 ετων, μανα τριων υπεροχων και υγειαιστατων αγοριων, εχω εναν υπεροχο αντρα, σπιτι δικο μου, ατομα που με αγαπουν....ολα ειναι ενταξυ!!!!......μα τι στο καλο ολα καλα?.....ετσι δειχνουν ολα! ομως το τερας με βασανιζει απο την εφηβηκη μου ηλικια που ποτε δεν μου αρεσε το κορμι μου! ΔΕΝ ημουν ποτε παχια.....γεματουλα ..ισως! 1.60 υψος και γυρω στα 55 ως 60 το πολυ!!! και τα φλερτ μου ειχα και τις κατακτησεις μου και πολλες απο τις φιλες μου προσπαθουσαν να μημηθουν και καποια στοιχεια μου!!!!....καπου εδω πρεπει να σας πω οτι ειχα μια εξαρτημενη σχεση με την μανα μου , μια σχεση κοντρας και συνεχης αναζητησης επιβαιβεωσης απο αυτην!!! αυστηρη,καταπιεστικη,ασφηκ τικη....ΠΑΝΤΑ μου εβρισκε ελαττωματα ακομη και στον ηχο της φωνης μου!!!! πολλες φορες με εβριζε χυδαια!!!!...ομως η αγαπη της ηταν ανεξαντλητη πηγη για μενα και εκεινη! αυτοθυσια,στιριγμα σε πολλα γεγονοτα...αγκαλια τεραστια!!! (πριν 8 χρονια την εχασα απο καρκινο και εχασα το φως μου!) ακομη και τωρα,οταν κανω κατι η περνω μια προτοβουλια αναρωτιεμαι αν θα το ενεκρινε!.....σας τα λεω ολα αυτα γιατι κατι με σπρωχνει προς τα εκει για το προβλημα μου αλλα ακομα δεν ξερω!!!!!
    παλευα λοιπον μια ζωη να φυγω απο το σωμα που με επνιγε,νομιζοντας οτι ειναι πολυ βαρυ και επνιγε απο τον ογκο του ασφυκτικα την ψυχη μου!!! με επιαναν καταθλιψεις οταν ημουν μονη!! εξω ημουν η πιο ευχαριστη παρεα!...σιγα σιγα εχανα βαρος με τους γνωστους (λαθος) τροπους....διαιτες και κανενα εμετο μεσα-μεσα!.....παντρευτικα αυτον που ηθελα(και δεν θα αλζα με τιποτα αυτη την τυχη) γενναω το πρωτο μου παιδι και απο κει αρχισαν ολα!....σαν να πληρωνα τον βαρυτερο φορο για την ευτυχια μου!!! ξεκιναει η νευρικη ανορεξια......37 κιλα!!! εις γνωσην μου οτι ειναι προβλημα! ενιωθα ελαφρια ενιωθα οτι με προσεχουν μην τους παθω κατι!!! πετουσα απο ικανοποιηση! ιδιως οταν μου ειχε φαρδυνει το κολαν μου και επλευα μεσα του! το θεαμα ομως ηταν ΑΠΑΙΣΙΟ!!! ΗΤΑΝ ΘΡΙΛΕΡ, ΤΑΙΝΙΑ ΤΡΟΜΟΥ!!! ιχνος γυναικας,ιχνος θυληκοτητας!!!!το ηξερα ,το γνωριζα ομως συνεχισα!!!! μαρτυριο η αυξηση των 300 γραμμαριων οταν εδειχνε η ζυγαρια μου!!! ...
    το περιεργο ειναι οτι εγω εβλεπα τα χαλια μου, κακοποιουσα το σωμα μου την ψυχη μου με τις εμμονες που δεν με αφηναν να χαρω τιποτα! ως γνωστο η κατασταση συνεχιστικε με την επομενη φαση της σε ολο της το μεγαλειο!!!! ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσοτητες φαγητου και ενας εμετος τηνημερα για...καθαρσητης ψυχης και του κορμιου μου! τα συναισθηματα ειναι γνωστα! τα εχουν αναφερει στο σαιτ πολλες φιλες!ειναι τα ιδια ακριβως!!!
    σε αυτη την κατασταση εφερα αλλα δυο αγορακια στον κοσμο! ντρεπομαι που το λεω αλλα αυτη η κατασταση μου νικησε και το πιο δυνατο ενστικτο .την μητροτητα!!! εκτος το ενα συν.....πακετα τσιγαρα!!!!.....ΔΕΝ μπορουσα να νικησω την βουλιμια και τους εμετους!!!! ημουν αχρηστη και ανικανη !!! ΔΕΝ ζητησα βοηθεια γιατι νομιζα οτι θα με βαλουν να παρω κιλα και οτι ολος κοσμος θα μαθει το καλα κρυμενο επι χρονια μυστικο μου!
    η κατασταση ακομα συνεχιζεται....και ειναι βασανιστιριο!!! νομιζω οτι ποτε δεν θα γινω φυσιολογικη!!!! πραγματικα ειναι οδυσσεια για μενα και αναρωτιεμαι αν υπαρχει ιθακη!!!!!εχω παραμελησει το σχολειο των παιδιων μου,εχουν χαμηλη αποδοση εξαιτιας μου, δεν εχω εμφανιστει καθολου σε κοινονικες υποχραιωσεις επειδη πηρα κιλα και νιωθω παλι οτι ασφηκτιω!!! ειμαι γυρω στα 47-48 υπολογιζω, γιατι δεν ανεβαινω στην ζυγαρια μην παθω σοκ! απλα νιωθω τα ρουχα μου καπως στενα!.....ειμαι ευτυχισμενη μονο στα 40 κιλα,αποστεωμενη και ξερικια σαν απλωμενη καλτσα!!......δεν κανω πισω! γιατι?.....δεν ειμαι αξια για το δωρο που μου εδωσε η φυση!!!!....και το πιο ειρωνικο ειναι οτι ολα αυτα τα χρονια δεν πεθενα!!!! ακουστε!!!!! 3 εγκυμοσυνες σε αυτην την κατασταση ...ΑΡΙΣΤΕΣ!!!! απο την συληψη ( εμεινα πολυ ευκολα εγκυος) μεχρι τον τοκετο που κρατησε 15 λεπτα περιπου ο καθενας ,φυσιολογικα , με 3400 πανω-κατω το καθε μωρο μου!!! εξετασεις μου αριστες, αιματοκριτης τελειος, τροφοδωσια του πλακουντα απιθανη!!!!....τα μαλια μου στη θεση τους, το δερμα μου, τα νυχια μου, γενικα ολα! ...μονο τα δοντια μου επαθαν ζημια απο ολη αυτη την κατασταση.......και λεω τωρα......μηπως αυτο με καθησυχαζε και συνεχιζα?......απο την αλλη παλι με επιαναν τυψεις και ελεγα "αυτο το σωμα που εχω τοσο κακοποιησει,που εχω τοσο προσπαθησει να το εξα¨υλωσω......γιατι δεν με προδωσε ποτε? γιατι μου χαρισε με τοση ευκολια 3 υπεροχα πλασματα? γιατι ακομα κραταει αυτη την αρρωστη ψυχη και δεν την πεταει απο μεσα του? γιατι μου ειναι τοσο πιστο? πως γινεται αυτο το κορμι να βγαζει τετοιους αγγελους απο μεσα του που συνηθως ξερασματα πανω απο μια λεκανη εβγαζε?......αραγε να εχουν μεινει ωραια πραγματα ακομη σ'αυτο?......πως μου εμπιστευτηκε αυτα τα αγγελουδακια?...μηπως ξερει καλα οτι αν δεν τα ειχα θα ειχα αυτοκτονησει?...αυτα λοιπον με κρατουν στην ζωη!!!!! αλλα γιατι ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ δεν μπορω να νηκισω αυτο το τερας?.....γιατιπρεπει να περναω την ζωη μου με αυτη την εξαρτηση?τι ειμαι? αχαρηστη ? αρρωστη? ανωμαλη?ανικανη μανα?ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ! ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!.....τοσο πολυ πρεπει να το πληρωσω αυτο? ποσο θα αντεξω?..................................... .................................................. .............ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ !!!! ΝΑ ΑΠΑΛΑΧΤΩ!!!!! θα με ξεπερασουν!!!!.............θελω να συναντησω την μανα μου ......να την ρωτησω οτι μου εμεινε αναπαντητο!!!!........θελω να ξερω γιατι μου συνεβει αυτο?.....οταν ψαχνω την απαντηση μου ερχεται η εικονα της........ομως δεν την βρισκω!!!!!..........ειμαι εγκλοβισμενη σε 48 κιλα σωμα!!!......ειναι πολυ χοντρος ο τοιχος που με χωριζει απο την ψυχη!!!...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΩ!!!!....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΜΑΖΑ ΜΟΥ!!!! ........ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ!!!!!!! ..........ΣΙΧΑΘΙΚΑ ΤΟΥς ΕΜΕΤΟΥΣ!!!! ΣΙΧΑΘΙΚΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!!....τι αλλο μου μενει???????????????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Καλημερα,
    απο τις λιγες συγκλονιστικες καταθεσεις ψυχης που εχω διαβασει εδω μεσα.
    Ετσι χρειαζομαι να ξαναδιαβασω το μυνημα σου, καμποσες φορες ακομα, για να συλλαβω ολα οσα γραφεις.


    Μεχρι τοτε, μια αφελης ερωτηση,
    για ολα αυτα που τρεχουν χρονια, εχει δεχθει βοηθεια ψυχολογου η αλλος ειδικου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Οδυσσεια μου θυμισες τον εαυτο μου μονο που εγω δεν εκανα εμετο γιατι τον σιχαινομουν.Ημουν πολυ ευχαριστημενη ομως με ολα τα προβληματα υγειας που ειχα κ ειδικα με τις αρρυθμιες.Πιστευα οτι πλησιαζω στο τελος κ ετσι συνεχιζα.
    Νιωθεις ενοχη για τον θανατο της μητερας σου?Εγινε κατι πριν την αρρωστεια της?Ολη η αποδοκιμασια που σου εδειχνε τι συναισθηματα σου ειχε προκαλεσει?Τι σχεση ειχε η μητερα σου με το σωμα της ,με τον πατερα σου κ τα παιδια της?
    Πως σκεφτεσαι τωρα την βοηθεια ενος ειδικου?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γρηγορα... μαστα
    γιατι ο ψυχιατρος ειναι η στανταρ λυση?
    πριν το ψυχιατρο και τα χαπια αναποφεκτα, υπαρχουν πιο απλες λυσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    libpa θα ηταν καλυτερα να μην φανταζεσαι τιποτα.Οι διαγνωσεις απο εδω κ μαλιστα απο μη ειδικους ειναι πολυ επικινδυνες.Την καλημερα μου:)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by krino
    γρηγορα... μαστα
    γιατι ο ψυχιατρος ειναι η στανταρ λυση?
    πριν το ψυχιατρο και τα χαπια αναποφεκτα, υπαρχουν πιο απλες λυσεις.
    Βρες τες εσύ εγώ ξέρω όταν έχουμε μια αρρώστεια πάμε στο γιατρό, τώρα τι λες εσύ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by mariafound
    libpa θα ηταν καλυτερα να μην φανταζεσαι τιποτα.Οι διαγνωσεις απο εδω κ μαλιστα απο μη ειδικους ειναι πολυ επικινδυνες.Την καλημερα μου:)
    Πρώτον δεν με λένε libpa αλλά lightbluepath, και δεύτερον δεν έκανα καμμιά διάγνωση. Το ότι φαντάζομαι κάτι είναι βοηθητικό για να την κάνω να ξυπνήσει και να πάει στο γιατρό. Αυτό δεν απαγορεύεται νομίζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Καταλαβες οτι αναφερομαι σε σενα οποτε οπως κ να σε ειπα δεν εχει κ μεγαλη σημασια.
    Ξερω οτι θες να την βοηθησεις αλλα δεν την βοηθαει με το να φανταζεσαι οτιδηποτε.Ποτε θα αποφασισει να παει σε ειδικο ειναι αποκλειστικα δικια της αποφαση.Η προτροπη για ψυχιατρο ειναι πολυ βιαστικη κ αυθορμητη.Ενας ψυχολογος θα την καθοδηγουσε,Οπως ειπε κ ο Κρινο υπαρχουν κ αλλες λυσεις πιο απλες.[παντα αναλογα με την περιπτωση]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν θέλω να με λένε με το παλιό μου ψευδώνυμο έχω εξηγήσει τους λόγους. Αν είναι αυτό που φαντάζομαι, τότε πρέπει οπωσδήποτε να πάει σε ψυχίατρο δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το κόλλημά σου. Το θέμα είναι να γίνει καλά. Δεν θέλω να το συζητήσω άλλο, ειλικρινά. Ο καθένας λέει τη γνώμη του.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lightbluepath

    Αν είναι αυτό που φαντάζομαι, τότε πρέπει οπωσδήποτε να πάει σε ψυχίατρο

    οτι φανταζομαστε σαν προβλημα, δεν σημαινει οτι φανταζομαστε και την λυση.
    Γιατι η λυση μας σαφως θα εχει εφαρμογη σε ατομα οπως εμας, οχι ομως για τους παντες.

    Τωρα για το αν η οδυσσεια χρειαζεται βοηθεια, αυτο ειναι σαφες, αλλιως δεν καθοταν στις 3 το πρωι να γραφει.
    Πιστευω οτι πρεπει η ιδια να ενημερωθει για να διαλεξει τι τις ταιριαζει και οχι να της πουμε εμεις τι θα κανει.


    Αυτα και καλυτερα να παμε στην ουσια που βαζει η θεματοθετρια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλησπέρα Οδύσσεια.:)

    Η σχέση που είχες με τη μητέρα σου έχει στενότατη σχέση με όσα τώρα ζεις-κατά την άποψή μου.Η ίδια φαίνεται να το αναγνωρίζεις σε ένα υποσυνείδητο επίπεδο,απλά δεν μπορείς να βάλεις όπως λέμε το δάχτυλο επί τoν τύπoν των ήλων.

    Περιγράψεις μία σχέση εξάρτησης που επιστήμονες ονομάζουν hostile dependent,εξαρτητική σχέση που εμπεριέχει μοτίβα στην επικοινωνία που εκφράζονται με εχθρικότητα και επιθετικότητα.Η μητέρα σου,την οποία θα μου επιτρέψεις να πω πως εξιδανικεύεις,καθώς ακόμη για σένα φαίνεται να είναι ένα σημαντικό σημείο αναφοράς,σε κακοποιούσε λεκτικά.Και ταυτόχρονα,δεν έπαυε να είναι μία θεοποιημένη φιγούρα στα μάτια ενός παιδιού.Το παιδί εκείνο,εσύ,λάμβανες διφορούμενα μηνύματα από τη φιγούρα μητέρα-τροφό(που για μία κόρη αποτελεί ταυτόχρονα το μοντέλο πάνω στο οποίο βασίζει τις πρώτες προσπάθειες αυτοπροσδιορισμού της,μέσω των μηχανισμών ταύτισης).

    Η επιθετικότητα της μητέρας,η ανηλεής κριτική που φτάνει μέχρι το βρίσιμο και τον εξευτελισμό του παιδιού της εσωτερικεύεται από το παιδί,που μη μπορώντας να εκφράσει το φόβο και το θυμό του ευθέως,βρίσκει κάποια κανάλια,όπως μία διατροφική διαταραχή,που είναι η έμμεση έκφραση επιθετικότητας.Έτσι,διατηρ εί ένα κρυφό δεσμό με τη μητέρα,ενώ ταυτόχρονα η ανορεξία που σιγά σιγά εξελίσσεται σε βουλιμία μπορεί για το παιδί εκείνο του παρελθόντος να ήταν και η προσπάθειά του να κινήσει την προσοχή της μητέρας ώστε να το προστατεύσει και να το φροντίσει.

    Έχεις ποτέ αναρωτηθεί γιατί οι διατροφικές διαταραχές εμφανίζονται συνήθως σε άτομα θηλυκού γένους;Ίσως γιατί ένα κορίτσι είναι για τη μητέρα η ίδια της η εικόνα,οπότε μία μητέρα με προβλήματα εαυτού μπορεί να τιμωρήσει τον εαυτό της,προβάλλοντας τις \"κακές\"της πλευρές στην κόρη της.Δικάζοντας και καταδικάζοντάς το,μπορεί να διατηρήσει μία ισορροπία στον δικό της εαυτό,τιμωρώντας την προέκτασή της,την κόρη της.

    Τα όρια συγχέονται ανάμεσα στους δύο εαυτούς,της μητέρας και τον δικό σου.Ποια είναι η μητέρα,ποια η κόρη;Ασάφεια και μη καθορισμένα Εγώ,που το ένα ανταγωνίζεται το άλλο και ταυτόχρονα το έχει ανάγκη.Εκείνη γιατί ήσουν η ιδανική προβολή της για ξεφόρτωμα των δικών της εσωτερικών εντάσεων,εσύ γιατί ήταν αυτή που στηριζόσουν πάνω της για τις ανάγκες σου ως παιδί.Αγάπη και μίσος μπλέκονται.Πού να ήξερες τα όριά τους εσύ ως παιδί,ποιος να στα μάθαινε;

    Tαυτόχρονα οι προσπάθειες για ανεξαρτητοποίηση που κάνει το παιδί αποθαρρύνονται από τη μητέρα,που το χρειάζεται για τις δικές της ανάγκες,ενώ οι δικές του παραβλέπονται,εκμηδενίζον� �αι,βρίσκοντας πλάγιους δρόμους να εξυπηρετηθούν.Το λεγόμενο acting out via abnormal control of food.Mέσω της προσπάθειας ελέγχου της τροφής προσπαθούσες να ελέγξεις τη σχέση με τη μητέρα και να εκφράσεις απαγορευμένα συναισθήματα.

    Η τροφή τρέφει-Η μητέρα παρέχει την τροφή-Η κόρη αρνείται την τροφή-Η κόρη αρνείται τον έλεγχο της μητέρας αρνούμενη την τροφή.Κάπως έτσι,ελπίζω να μπορείς να διακρίνεις το σχήμα.Η τροφή γίνεται ένα σύμβολο στις διατροφικές διαταραχές.Ξεφεύγει από το ρόλο της,ξεστρατίζει,γενόμενη ένας τομέας όπου ψυχολογικές μάχες διαδραματίζονται.Το τι συμβολίζει ακόμη για σένα η άσκηση ελέγχου(που η αποτυχία της άσκησης σε βάζει σε αυτοτιμωρητικά τριπάκια,με τύψεις,ενοχές και αυτοκαταδίκες)θα μπορέσεις να βρεις τρόπους να διαχειριστείς μέσω της βοήθειας από έναν ειδικό στις ΔΔ.

    Σημαντικό είναι στην περίπτωσή σου το γεγονός ότι έχεις χάσει εκείνο το σημείο αναφοράς της άσκησης του ελέγχου-τη σχέση με τη μητέρα σου,με τον θάνατό της,αλλά φυσικά,καθώς όλα είναι σύμβολα,εκείνη η σχέση σε καταδιώκει ακόμη.
    Χαρακτηριστικό είναι αυτό που ανέφερες,πως ακόμη σκέφτεσαι αν θα σου έδινε το οκ για ό,τι εσύ σαν ενήλικας-παιδί επιλέγεις.

    Είναι καιρός να βρεις ξανά το δρόμο σου για την ευτυχία.Το μπορείς.Είναι καιρός να απελευθερωθείς,δουλεύοντα� � με έναν ειδικό που θα σε καθοδηγήσει στο δρόμο προς την απελευθέρωση.

    Αν γνωρίζεις αγγλικά,για να κατανοήσεις τη σχέση μητέρας-κόρης και τη σημασία της σχέσης αυτής στη γέννεση και εξέλιξη μίας διατροφικής διαταραχής,μπορείς να διαβάσεις αρκετά πατώντας στο Google:\"Eating Disorder Recovery Center\" και κατόπιν Family Relationships.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Rain υπεροχο κειμενο:)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    Γεια σας και σημερα!!!! καταρχην χιλια ευχαριστω αν σας πω θα ηταν λιγα !!!!!νομιζω οτι με αγκαλιασε καποιος ...οχι οπως ξερω τοσα χρονια να με αγκαλιαζουν για καποιο λογο οπως ειναι φυσιολογικο και ανθρωπινο και καθημερινο!!!! δεν εχω παραπονο....εχω αγαπη απο τους γυρο μου και καλες σχεσεις με ολους! δεν εχω τσακωθει ΠΟΤΕ με ανθρωπο στα 36 μου χρονια, επομενος ξερω οτι εχω αγαπη!!!!......ομως με καταλαβενετε τι θελω να πω!!! η πραγματικη μου αναγκη ειναι να με αγκαλιασει καποιος ΜΟΝΟ για αυτο μου με βασανιζει!!! να μου\"χαιδεψει\" το σημειο που με ποναει φρικτα!!!! ....πως ομως αφου δεν εχω ποτε μιλησει γιαυτο!!!....ετσι λοιπον ΝΙΩΘΩ ΠΕΡΙΦΑΝΗ που καταφερα να το πω καπου!!!! η αγκαλια σας με ανακουφιζει!!!
    ολους σας ευχαριστω!!!!......πρεπει να πω ομως οτι η RainAndWind..... με ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ!!!!! ΜΟΥΔΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ....( οχι απο τους εμετους αυτη τη φορα).......με χτυπησε ρευμα φιλη μου!!!( μου επιτρεπεις να σε λεω φιλη?)....δεν το περιμενα να με ταρακουνισεις ετσι!!!!ειναι ακριβως αυτα που νιωθω και δεν μπορω να τους δωσω μορφη ...ειναι αυτα τα αορατες εικονες που ενω γνωριζεις δεν ξερεις το ονομα τους!!!!....για να τις φωναξεις, να τις εξορκισεις, να τις χτυπησεις μια τεραστια μπουνια στο μετωπο και να τις ριξεις κατω .....ωστε να μπορεις να τις πατησεις στο λαιμο με το ποδι σου εχοντας τις καθηλομενες ΚΑΤΩ!!!! ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!!!! ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙς ΤΟ ΥΦΟς ΤΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΥ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ!!!!
    φιλη μου διαβασα πολλες φορες αυτα που μου γραφεις και εκλαψα!!!! και αυτο ειναι απο τα δυσκολα που κανω!!! δεν μπορω να κλαψω!!! ακομη και στην κηδεια της μανας μου δεν εβγαλα δακρυ!!!!! μετα ξεσπασα ,οταν περασε το γεγονος.
    οταν ειχα παει 37 κιλα εκεινη εκλεγε και ανησυχουσε!!!.....ηθελε να παμε σε γιατρο! και καποιες φορες με ρωτουσε αν εφτεγε γιαυτο ο αντρας μου!!!!!....εκει γινομουν αγρια θαλασσα!!!! ο αντρας μου ειναι ενας θεος ενας αριστος ανθρωπος που ειμαστε μαζι απο το 1991!!! και ειμαι περιφανη που ειναι δικος μου!!!!ειμαι ακομα ερωτευμενη μαζι του και δεν θα εκανα τιποτα για να του ριξω ευθηνη!!!!αν εχω ...\"καθηστερισει\" το χειροτερο και το τρελοκομειο -της ειχα πει θυμαμαι- ειναι για χαρη αυτου και της αγαπης του!!! ειναι ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ,ΤΟΣΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ που μονο αυτος μου διχνει οτι υπαρχει αληθινη ζωη!!!!......
    δεν παραδεχοταν ποτε τα λαθη της απεναντυ μου παρολο που ηταν ρε παιδια αντικιμενικα απαραδεκτα!!!!!......μεναμε μαζι ολοι....μου το ειχε επιβαλει με ενα τροπο που της το ζητουσα εγω σχεδον!!!ηταν το δεξι μου χερι !! ο ανθρωπος μου!!!! λατρευε τον αντρα μου τα παιδια μου!!! (2 ειχα τοτε) εμενα μου επερνε συνεχεια δωρα!!!! παρολο που παλι εκεινη διαλεγε τι θα φορεσω!!!! ...παρεπιπτοντος ...στην εφηβηκη μου ηλικια με εντυνε σαν 45αρα γεροντοκορη για να μη ειμαι προκλητικη...γιατι οπως ελεγε......κουνουσα το κολαρακι μου και θα τους ρεζιλευα!!!!και τι απολογια θα εδεινε μετα στο πατερα μου που ηταν ναυτικος?....μπαρμ******λα!!! ! δικαιολογια ηταν!!!! δεν τον υπολογιζε!!!! αυτος ο φουκαρας ηταν ενα αβουλο πλασμα που τοσο με εκνευριζε που δεν της ειχε φερει μια χαστουκαρα ποτε στη μουρη!!!!....( τονιζω οτι ηταν και οι δυο ακρας ηθικης και ποτε δεν ειχαν σκεφτει να ξενοκοιταξουν!!! αυτο το λεω!!!)....ομως τωρα ουτε και αυτον θελω να τον εχω μες τα ποδια μου γιατι αυτος εχει το ...\"κατοχικο\" συνδρομο και με εκνευριζει τοσο που μονο να ξερασω θελω.......αν ηταν εστω αυτος λιγο διαφορετικος....ισως ηταν αλιως τα πραγματα!!!! ο αντρας μου,η καρδουλα μου ειναι το τελειοτερο πλασμα !!!! καμια σχεση με ΑΥΤΟΥς!!!!.....τωρα ξεσπαω παλι......αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν ειχαν κανει και καλα πραγματα!!! η μαμα θυσιαζοταν για μας....( τουλαχιστον φροντιζε να μας το υπενθιμιζει) και επειδη εκεινη με τη μανα της ειχε πολυ καταπιεστικη και ασχημη σχεση ΔΕΝ ηθελε να μας κανει τα ιδια ελεγε!!!!( εχω και εναν λατρεμενο αδερο!!! η αλλη μεγαλη μου αδυναμια!!!!το μωρακι μου!!! ....χχαχαχχαχαχ 33 χρονων γαιδουρακι!!!) στον αδερφο μου ειχε αδηναμια!!!!! και πανω σε κοντρες μας μου ελεγε οτι εγω μισω τον αδερφο μου και εκεινη και τους ζηλευω!!!!.....ΨΕΜΑ!!!! ΑΔΙΚΟ-ΑΔΙΚΟ-ΑΔΙΚΟ-ΑΔΙΚΟ!!!!! Ειναι απο τα ατομα ο αδερφουλης μου που με αλληλοκαταλαβενομαστε χωρις να ανοιξουμε το στομα!!! μονο με τα ματια!!! συγκλονιστικη σχεση αγαπης!!!......ασε που μου εχει κανει και 2 ανηψουλες....ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ!!!!και εχει μια γυναικα απιστευτη!!!! η αδερφη που παντα ηθελα!!!!...μονο που ζει στο εξωτερικο!!!!!και μου λειπουν τα μαναρακια μου!!!!....εκεινος εχει καταλαβει το προβλημα μου....δεν του το εχω παραδεχτει ποτε!!!! μονο εμμεσα!........ξερει επισης τις ευθηνες της μαμας και παρολο που ηταν ο αγαπημενος της την κατακρινει και λεει οτι \"εγω ηθελα την αδερφη μου να εχει στα οπα-οπα!!!...εγω ειμαι αντρας και αντεχω δεν με νιαζει η αγαπη της αφου δεν μπορεσε να την μοιρασει σοστα!!!\".........αυτα μου λεει η ψυχουλα μου και εγω τον μαλωνω και του λεω οτι δεν φταιει η καημενη η μανουλα γιατι εκεινη δεν ηξερε!!! αν εχω προβλημα εγεινε κατα λαθος!!!..........μπορει μα με σακατευε στο ξυλο, μπορει να μου πεταγε πιρουνια και μαρμαρινα τασακια (που απο τυχη δεν με χτυπουσαν),μπορει να με ξεφτιλιζε και να ελεγε σε ολο τον κοσμο οτι εγω θα την φαω και θα νιωθω τυψεις που θα την πεθανω , μπορει ολοι να με εβλεπαν με μισο ματι για το κακαο που κανω σε αυτη την τελεια γυναικα, μπορει ,μπορει,μπορει....1000 μπορει.......ομως αν ακουγε κακο λογο για μενα τρελενοταν!!!!.....μετανιωνε μετα,εκλεγε (γιαυτο ΣΙΧΕΝΙΜΑΙ το κλαμα)με φιλουσε μου γλυκομιλουσε με αγαπαγε και πηγενε και μου αγοραζε ΟΤΙ υπηρχε για να με κανει να χαρω!!!!.....ε...... αυτες οι στιγμες με ανακουφιζαν και εκανα πολυ πιο ευκολα εμετους !!!ναι!!! βεβαια!!!! δεν ζοριζομουν παιδια!!! ναι!!! τι καλα!.........
    ομως......αχ!!!! ποσο μου λειπει!!!! ποσο την αγαπαω!!!!.......ας ηταν εδω ξανα!!!! και ας κοιματαν και στην κρεβατοκαμαρη μου!!!!....ναι...γιατι οταν παντρευτικα δεν εμεινα ποτε με τον αντρα μου μανοι!!!! μες τα ποδια μου ηταν αφου το σπιτι που μου εδωσε προικα \"εφτυσε αιμα\"( ΕΛΕΓΕ) για να το κανει!!!!! και εγω η αχαριστη δεν τους ηθελα!!!! ντρεπομαι!!!!....χαχαχαχααχ ηταν ρε παιδια σαν να ειχε υοθετισει για παιδι της και τον αντρα μου!!!!.........και τωρα θα πω κατι που ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!!!! και αληθεια.......νιωθω πολυ καλα που ηρθα εδω σε σας!!!! δεν περιμενα τετοια ανακουφιση.....νομιζω οτι θα βρω ακρη....τουλαχιστον ομολογω οτι σημερα δεν σκεφτηκα 24 φορες να αυτοκτονησω!!!......αλλα πολυ λιγοτερες!!!!....λοιπον ετσι θα το \"ξερασω\" και αυτο!!!......μεσα μου....πολυ-πολυ-πολυ-πολυ βαθια ομως ...νιωθω σαν να εχω καπως ησυχασει που \"εφυγε\"...γιατι κανω αυτο που θελω!....αχ....ντρεπομαι και νιωθω ασχημα που το λεω!!!
    ρε γαμωτο!!!! δεν γινετε να ζουσε και να ηταν ολα καλα?...ασε που νιωθω οτι εγω της εβαλα τον καρκινο στο παχυ εντερο!!!( μου το ειχε πει.....)........
    λοιπον κοριτσα νομιζω οτι θελω πολυ δουλεια ακομα!!!!! .........τι δουλεια.......τωρα μολις ξεκιναω!!!!! εχω δρομο πολυ!!!!.......πρωτα θα παψω να αναζηταω την εικονα της μεσα μου προσπαθοντας να μημηθω συμπεριφορες και κινησεις της για να την εχω ακομη κολημενη απανω μου!!!!......
    τωρα θα παω να αγκαλιασω τα τρια μου αγγελουδια και να τους τργουδισω!!!! ( αν και οταν τργουδαω εγω .....σπανε τζαμια!!! και αυτα τα σκατουλια με κοροιδευουν!!!!χαχαχαχαχχ! ποσο μας αρεσει ομως αυτο!)......μετα απο αυτο θα φαω κατι ελαφρυ!!!...δεν με εχει πιασει ακομη το στεριτικο συνδρομο (πονοκεφαλος,νευρα , καταθλιψη κλπ)....κατα το απογευμα μου συμβαινει και ακολουθει το βουλιμικο επισοδειο!!!
    θα προσπαθησω να φαω κατι ελαφρυ χωρις να ξεφυγω!!! θα κανω μια αρχη!!! πρωτη φορα!.......θα δουμε......!
    ειμαι εγω!!!!!ειμαι μια για πολλους!!!!.....ειμαι μια για μενα......μα τι λεω......αφου θα ξαναπεσω παλι.......τουλαχιστον το οτι αρχιζω να καθαριζω το τοπιο λεει κατι ???? πητε μου βρε παιδια!!!!.......υπαρχει κατι? εσεις πιστυετε οτι μπορει να αλαξει αυτο? σας μιλησα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! και αν δεν εχω σπασει τα νευρα σας και δεν σας κουραζω...εχω πολλα ακομα να βγαλω!!!! πρωτη μου φορα!!!!.....
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Συνεχισε Οδυσσεια,δεν μας κουραζεις καθολου.Πες οτι θελεις να πεις.Βγαλε οτι σε βασανιζει τοσα χρονια.
    Κυριως μην νιωθεις ενοχες δεν φταις εσυ για τιποτα,ησουν μονο το θυμα .Ανεφερες οτι σε χτυπουσε ο αδελφος σου κ σε κατηγορουσε.Ποσων χρονων ησουν?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Μάλλον για τη μητέρα της το είπε αυτό mariafound, αν κατάλαβα σωστά. Συγκλονιστικά αυτά που περιγράφεις ΟΔΥΣΣΕΙΑ και πολύ εύστοχα τα σχόλια της RainAndWind. Ειδικά το \"Η τροφή τρέφει-Η μητέρα παρέχει την τροφή-Η κόρη αρνείται την τροφή-Η κόρη αρνείται τον έλεγχο της μητέρας αρνούμενη την τροφή.\" ήταν πραγματικά σχήμα-κλειδί για να καταλάβω αρκετά και εγώ για το δικό μου θέμα με το φαγητό. Μόνο που εμένα είναι κάπως έτσι: \"Η τροφή τρέφει-O πατέρας αρνείται την τροφή-Η κόρη τρώει κρυφά και ακατάπαυστα-Η κόρη αρνείται τον έλεγχο του πατέρα κάνοντας κάτι που εκείνος κατακρίνει, τρώγοντας\", κάπως έτσι.. Πόσα κοινά σημεία βλέπω βρε ΟΔΥΣΣΕΙΑ με μένα.. Βέβαια εγώ δεν έχω ανορεξία αλλά επεισοδιακή υπερφαγία. Αδυνάτιζα πολύ για να αρέσω στον πατέρα μου και να μπορώ να βγαίνω μαζί του χωρίς να αισθάνομαι ότι με κοιτάζει με αυτό το βλέμμα-ακτινογραφία, πάχαινα μετά γιατί ήμουν μέσα στη στέρηση.. Αλλά τέλος όλα αυτά. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Να φροντίσουμε το σώμα μας, να το περιποιούμαστε. Τα λέω σε σένα για να τα ακούω και εγώ! Καλή δύναμη καλή μου, έχεις τρία παιδιά και ένα σύζυγο που σε έχουν ανάγκη. Πάλεψε λοιπόν γι\' αυτούς και όχι για τη μητέρα σου, που έχει φύγει πια. Και καλό θα είναι να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο αλλά και ένα διατροφολόγο. Καλή δύναμη!:)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •