οι σχεσεις των δυο φυλων στη νεα εποχη: τι ζητουν οι αντρες απο τις γυναικες και το αντιθετο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 459
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933

    οι σχεσεις των δυο φυλων στη νεα εποχη: τι ζητουν οι αντρες απο τις γυναικες και το αντιθετο

    Εχουν αλλαξει ολα οσα γνωριζαμε για το πως ερχονται σε επαφη τα δυο φυλα?
    Πως φλερταρουμε σημερα και ποιες νεες φοβιες εχουν γεννηθει απο το πουθενα?
    Σε ενα τεραστιο οδοιπορικο, παρακαλουθω το πως εξελισονται ολα αυτα, και δεν μπορω να μην καταληξω οτι ολα πια εχουν ερθει τα πανω κατω.
    Με αυτα τα ερωτηματικα ξυπνησα σημερα και ειπα να τα καταγραψω στο .... χαρτι :P







    Καταρχην μια κοινη αποδοχη που εχω ακουσει απο πολλους ειναι οτι το σεναριο που λεει οτι ο αντρας ειναι ο κυνηγος εχει τελειωσει.
    Η γυναικα διεκδικησε και αυτο το ρολο, μαλλον με ικανοποιηση ενω ο αντρας φαινεται μπερδεμενος ψαχνωντας τροπους να επαναπροσδιοριστει, δημιουργώντας καινουριες φοβιες.

    Στην νεα εποχη που η τεχνολογια εχει ορισει αλλιως την ανθρωπινη επαφη (μεσω FB, chat κ.α.) οι φοβιες εχουν αφησει χωρο στο να εδραιωθει κατα αυτο το τροπο το φλερταρισμα αλλα και συνολικα η προσεγγιση των δυο φυλων.
    Αντρες κυριως αλλα και γυναικες, πριν προχωρησουν ενα βημα, μελετουν την υποψηφια (ο) σχεση τους προσπαθωντας να διακρινουν οτι περισσοτερο μπορουν μεσα απο ψηφιδοποιημενες κινησεις.
    Κατα συνεπεια τους ειναι ευκολο να προβαλουν μια πιο "ατσαλακωτη" εικονα στο μεγιστο και φυσικα μη ανταποκρισιμη, ενω αφαιρουν οσο μπορουν ατελειες προσπαθωντας φυσικα να κερδισουν τις εντυπωσεις.

    Ωστοσο η νεα τεχνολογια, παντα θα υστερει γιατι δεν θα μπορεσει ποτε να ψηφιδοποιησει την μυρωδια του σωματος, την ανθρωπινη επαφη οπως το καταλαβαινει ο καθενας αυτος.
    Η ολη υποθεση αρχιζει και γινεται προβληματικη οταν ολα αυτα σχηματοποιουνται σε κουτακια στο μυαλο μας και ειτε αρνουμαστε να ανακαλυψουμε τον ανθρωπο που περναει διπλα μας ειτε οι φοβοι μας κυριαρχουν στο να δειξουμε τι πρεσβευουμε με ακριβεια.
    Οσο το ιντερνετ παραμενει ενα εργαλειο χρησης και μονο αυτο λειτουργει προσθετικα για να γνωρισεις κοσμο, οσο ομως αυτο κυριαρχει ολο και περισσοτερο αντι για την αληθινη επαφη τοσο μας απομονωνει και μας καθιστα στην ουσια επικοινωνιακα ανικανους νομιζοντας οτι η ψευδως τελεια αυτοεικονα μας ειναι και το ζητουμενο, χωρις αυτη ειμαστε ενα τιποτα.
    Αυτο ειναι το επομενο θεμα, τι ακριβως σημαινει η εικονα μας και πως αντανακλα πανω μας η εικονα των αλλων.





    Περα απο το ιντερνετ και την εικονικη πραγματικοτητα.

    Με κινητρο λοιπον την προβολη των θετικων μυνηματων που προσπαθουμε να βγαλουμε προς τα εξω, αυτο αρχιζει και γινεται δικο μας βιωμα. Σε αυτο συμβαλλουν κατα πολυ τα ΜΜΕ δημιουργωντας απιαστα ονειρα για ενα καθημερινο ανθρωπο που ομως δεν σταματαει να τα κυνηγαει.
    Η γυναικα ειναι παντα ομορφη και νεα (ασχετως αν εχει γερασει) ενω ο αντρας γοητευτικος και απιστευτο ερωτικο στοιχειο.
    Η καθε πλευρα δινει τις μαχες της για να τα διατησει ολα αυτα στο ζενιθ, κατι που τελικα αυτο το κυνηγι να καταληγει σε εφιαλτης.
    Η γυναικα πχ θα παρει λιγα κιλα και δεν θα της αρεσει ο εαυτος της και ετσι θα αρχισει να πεφτει σε καταθλιψη (η και σε εξαντλητικες διαιτες) αναλογα την απομονωση που θα δεχτει φυσικα.
    Ο αντρας θα προσπαθει να ειναι τελειος εραστης αποκτώντας αγχος για αυτο με προβληματα στην στυση (προωρη εκσπερματωση κλπ)
    Ολες αυτες οι νεες καταστασεις ανοιγουν ερωτηματα στο οτι μπορει να ειμαστε πιο σεξουαλικα απελευθερωμενοι (one night stand κλπ) αλλα τεινουμε να ειμαστε ολοενα και πιο αυτοεγκλωβισμενοι στην τελεια αυτοεικονα που εχουμε εμεις οι ιδιοι δημιουργησει.

    Οι φοβιες μας δημιουργουνται απο τις ενοχες μας, λειτουργουν σαν ενα εργοστασιο παραγωγης δυστυχιας, χωρις να μπορουμε να απαλλαγουμε απο αυτες, ισως και ποτε.
    Το κλειδι σε ολα αυτα ειναι οτι δεν μπορουμε να αποδεχτουμε οτι ενα ανθρωπινο μυαλο που δουλευει μεσα σε ενα σωμα εχει θετικα στοιχεια μεν αλλα εξισου και αρνητικα.
    Η ενοχη μας συμπιπτει στο οτι δυσκολευομαστε να αποδεχτουμε τα αρνητικα μας, σαν ενα μερος ολοδικο μας και να ζουμε με αυτα.
    Θα ελεγα οτι ειμαι υπερ της πληρης απενεχοποιησης των θελω μας οπως επισης της αποδοχης ολου μας του εαυτου σαν ενα και αδιαιρετο κομματι. Το κομματιασμα του εαυτου μας, στην ουσια μπορει να μας δινει μια προσωρινη ανακουφιση, ομως στην ουσια λειτουργει χειροτερα γιατι στην πραξη ειναι αδυνατο να γινουμε κομματια: Ειμαστε ενας ζωντανος οργανισμος που πορευεται με σωστες και λαθος κινησεις, η σημασια τους ειναι εξισου σημαντικη ασχετως αν τους αλλαζουμε βαρος.







    Για επιλογο,


    Με ολα αυτα τα καινουρια στοιχεια,
    τι ζητουν πια οι αντρες απο τις γυναικες, και οι γυναικες απο τους αντρες?
    ποσο βοηθαει να κρυφτει καποιος η ποσο αφαιρει εαν φοβασαι και κρυβεσαι?

    Δεν εχω απολυτες απαντησεις τελικα ουτε εγω,
    και ισως να μην μπορεσω να τις βρω ποτε.
    Σιγουρα ομως σε ενα μπερδεμενο κοσμο, το μονο που θα βοηθησει ειναι να εισαι αληθινος και να εισαι σε θεση να κοιταξεις τον αλλον με ανεση βαθεια τα ματια του....



    Καλημερα


    ΥΓ...... γραφω καμια ωρα και εχω μεινει απο καφε... ηθελα ομως να το τελειωσω πρωτα αυτο εδω και τωρα θελω ενα καφεδακι να ξελαμπικαρει το μυαλο μου.... χεχεχε κουδουνια σε κανουν οι σχεσεις, ακομα και αν γραφεις για αυτες, ποσο μαλλον να τις ζεις :P

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Ρωτάς τι θέλουν οι γυναίκες και οι άντρες... δεν νομίζω να θέλουν όλοι το ίδιο πράγμα, δίνουν διαφορετική προτεραιότητα σε διαφορετικές ανάγκες, ανάλογα και την ηλικία του καθενός. Σε γενικές γραμμές όμως...Σχέση είναι κάτι που παίζεται από δύο άτομα, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει ένα σκέτο σεξ ή μια μαλακία αν με νοείς.
    Τώρα για το ιντερνετ... όσοι το βρίσκουν έξω δεν το ψάχνουν εδώ. Αν και υπάρχουν περιπτώσεις όπου νορμάλ άνθρωποι βρίσκουν το ταίρι τους κατόπιν μελέτης.. όπως λες κι εσύ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ρωταω ακριβως, προτιμω το συζηταω.

    Συμφωνω στο οτι δεν θελουν ολες το ιδιο πραγμα.
    Ομως εκει που ηθελα να επικεντρωσω ειναι στις φοβιες μας και σε ολα αυτα που κανουμε πισω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by krino
    εκει που ηθελα να επικεντρωσω ειναι στις φοβιες μας και σε ολα αυτα που κανουμε πισω.
    Ίσως η πιο κοινή φοβία σε τέτοια θέματα, και όσο μεγαλώνουμε, είναι τα να μην μείνουμε μόνοι, για τον λόγο αυτό στην ωριμότητα του ένας άνθρωπος εκτιμάει περισσότερο την συντροφικότητα και λιγότερο τις ζωικές του ανάγκες..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    χμμ...

    απο την αλλη ορθολογικα αν το δουμε, αν αυτο που φοβομασταν κυριως ειναι το να μη μεινουμε μονοι, ισως να δοκιμαζαμε περισσοτερο κ να προσπαθουσαμε περισσοτερο να κανουμε σχεσεις. βεβαια υπαρχει κ αυτο, δλδ καποιοι απο το φοβο μη μεινουν μονοι \"εκβιαζουν\" κατα μια εννοια σχεσεις που δεν τραβανε κ τοσο.

    μαλλον φοβομαστε να εκτεθουμε?
    νομιζουμε οτι πρεπει να ειμαστε τελειοι κ σαφως αν επιτρεψουμε στους αλλους να μας γνωρισουν, θα ανακαλυψουν οτι δεν ειμαστε κ τοσο τελειοι οσο θα επιθυμουσαμε.

    ολα αυτα δεν ισχυουν προφανως για ολους η στον ιδιο βαθμο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Εντάξει αν μια σχέση παραείναι δυσάρεστη κάποια στιγμή κουράζεσαι. Αν όμως αγαπάς κάποιον του δίνεις πολλές ευκαιρίες...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Λοιπόν,

    εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι σήμερα δεν ανέχονται τα προβλήματα άν δούνε ότι μια κοπέλα που τους άρεσε αρχικά αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα την \"κάνουνε\" κανονικά.

    Τα θέλουν όλα εύκολα, χωρίς πολλά πολλά ζόρια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ειναι κ αυτο.

    ενταξει ειμαστε η εποχη της ευκολιας αν συγκρινουμε με λιγο πιο πισω.
    οι ανθρωποι τα παιζουν πιο ευκολα σημερα.
    ειμαστε πιο αθεοι, πιο εθισμενοι στο ευκολο (καλυτερα σπιτια, μεσα μεταφορας, υπολογιστες, ιατρικη κλπ κλπ), καλιεργουνται πολλες προσδοκιες (πρεπει να χω κ αυτο κ εκεινο κ το αλλο για να ειμαι ευτυχισμενος, κυριως βεβαια υλικα αγαθα).

    τοσο ροδινα ζουσανε δλδ παλιοτερα? κ τοσο ροδινες ηταν οι σχεσεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ολοι οι ανθρωποι ζητανε , ικανοποιητικη ερωτικη ζωη, επικοινωνια, χιουμορ. αισθηση αγαπησ , ασφαλειασ, ενδιαφεροντος.. να τουσ αρεσει ο αλλοσ , να θαυμαζουν τον συντροφο τουσ.. να μην καταπιεζονται υπερβολικα, να νιωθουν αποδοχη..
    να μην πονανε , και να υπαρχει κατανοηση..να περνανε καλα μαζι...

    επειδη ομωσ ολοι μασ ημαστε πολυ διαφορετικοι οσο και να ταιριαζουμε ..καπου οι ισσοροπειεσ δεν ειναι οι ιδανικεσ..για αυτο και ειναι τοσο δυσκολο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lucifer

    μαλλον φοβομαστε να εκτεθουμε?
    νομιζουμε οτι πρεπει να ειμαστε τελειοι κ σαφως αν επιτρεψουμε στους αλλους να μας γνωρισουν, θα ανακαλυψουν οτι δεν ειμαστε κ τοσο τελειοι οσο θα επιθυμουσαμε.

    ολα αυτα δεν ισχυουν προφανως για ολους η στον ιδιο βαθμο.
    αυτο πιστευω και εγω.
    Και τελικα αυτη η φοβια που κρυβει τις ατελειες, δημιουργει περισσοτερα προβληματα.
    Αυτο ειναι ενα πρωτο συμπερασμα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by janet
    Λοιπόν,

    εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι σήμερα δεν ανέχονται τα προβλήματα άν δούνε ότι μια κοπέλα που τους άρεσε αρχικά αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα την \"κάνουνε\" κανονικά.

    Τα θέλουν όλα εύκολα, χωρίς πολλά πολλά ζόρια.
    Η κάποιος μένει μαζί της και προσπαθούν να τα αντιμετωπίσουν μαζί, σαν ζευγάρι. Αυτό είναι και το νόημα άλλωστε, δεν μοιράζεσαι μόνο τα καλά αλλά και τα προβλήματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    Originally posted by krino
    Εχουν αλλαξει ολα οσα γνωριζαμε για το πως ερχονται σε επαφη τα δυο φυλα?
    Πως φλερταρουμε σημερα και ποιες νεες φοβιες εχουν γεννηθει απο το πουθενα?
    Σε ενα τεραστιο οδοιπορικο, παρακαλουθω το πως εξελισονται ολα αυτα, και δεν μπορω να μην καταληξω οτι ολα πια εχουν ερθει τα πανω κατω.
    Με αυτα τα ερωτηματικα ξυπνησα σημερα και ειπα να τα καταγραψω στο .... χαρτι :P







    Καταρχην μια κοινη αποδοχη που εχω ακουσει απο πολλους ειναι οτι το σεναριο που λεει οτι ο αντρας ειναι ο κυνηγος εχει τελειωσει.
    Η γυναικα διεκδικησε και αυτο το ρολο, μαλλον με ικανοποιηση ενω ο αντρας φαινεται μπερδεμενος ψαχνωντας τροπους να επαναπροσδιοριστει, δημιουργώντας καινουριες φοβιες.

    Στην νεα εποχη που η τεχνολογια εχει ορισει αλλιως την ανθρωπινη επαφη (μεσω FB, chat κ.α.) οι φοβιες εχουν αφησει χωρο στο να εδραιωθει κατα αυτο το τροπο το φλερταρισμα αλλα και συνολικα η προσεγγιση των δυο φυλων.
    Αντρες κυριως αλλα και γυναικες, πριν προχωρησουν ενα βημα, μελετουν την υποψηφια (ο) σχεση τους προσπαθωντας να διακρινουν οτι περισσοτερο μπορουν μεσα απο ψηφιδοποιημενες κινησεις.
    Κατα συνεπεια τους ειναι ευκολο να προβαλουν μια πιο \"ατσαλακωτη\" εικονα στο μεγιστο και φυσικα μη ανταποκρισιμη, ενω αφαιρουν οσο μπορουν ατελειες προσπαθωντας φυσικα να κερδισουν τις εντυπωσεις.

    Ωστοσο η νεα τεχνολογια, παντα θα υστερει γιατι δεν θα μπορεσει ποτε να ψηφιδοποιησει την μυρωδια του σωματος, την ανθρωπινη επαφη οπως το καταλαβαινει ο καθενας αυτος.
    Η ολη υποθεση αρχιζει και γινεται προβληματικη οταν ολα αυτα σχηματοποιουνται σε κουτακια στο μυαλο μας και ειτε αρνουμαστε να ανακαλυψουμε τον ανθρωπο που περναει διπλα μας ειτε οι φοβοι μας κυριαρχουν στο να δειξουμε τι πρεσβευουμε με ακριβεια.
    Οσο το ιντερνετ παραμενει ενα εργαλειο χρησης και μονο αυτο λειτουργει προσθετικα για να γνωρισεις κοσμο, οσο ομως αυτο κυριαρχει ολο και περισσοτερο αντι για την αληθινη επαφη τοσο μας απομονωνει και μας καθιστα στην ουσια επικοινωνιακα ανικανους νομιζοντας οτι η ψευδως τελεια αυτοεικονα μας ειναι και το ζητουμενο, χωρις αυτη ειμαστε ενα τιποτα.
    Αυτο ειναι το επομενο θεμα, τι ακριβως σημαινει η εικονα μας και πως αντανακλα πανω μας η εικονα των αλλων.





    Περα απο το ιντερνετ και την εικονικη πραγματικοτητα.

    Με κινητρο λοιπον την προβολη των θετικων μυνηματων που προσπαθουμε να βγαλουμε προς τα εξω, αυτο αρχιζει και γινεται δικο μας βιωμα. Σε αυτο συμβαλλουν κατα πολυ τα ΜΜΕ δημιουργωντας απιαστα ονειρα για ενα καθημερινο ανθρωπο που ομως δεν σταματαει να τα κυνηγαει.
    Η γυναικα ειναι παντα ομορφη και νεα (ασχετως αν εχει γερασει) ενω ο αντρας γοητευτικος και απιστευτο ερωτικο στοιχειο.
    Η καθε πλευρα δινει τις μαχες της για να τα διατησει ολα αυτα στο ζενιθ, κατι που τελικα αυτο το κυνηγι να καταληγει σε εφιαλτης.
    Η γυναικα πχ θα παρει λιγα κιλα και δεν θα της αρεσει ο εαυτος της και ετσι θα αρχισει να πεφτει σε καταθλιψη (η και σε εξαντλητικες διαιτες) αναλογα την απομονωση που θα δεχτει φυσικα.
    Ο αντρας θα προσπαθει να ειναι τελειος εραστης αποκτώντας αγχος για αυτο με προβληματα στην στυση (προωρη εκσπερματωση κλπ)
    Ολες αυτες οι νεες καταστασεις ανοιγουν ερωτηματα στο οτι μπορει να ειμαστε πιο σεξουαλικα απελευθερωμενοι (one night stand κλπ) αλλα τεινουμε να ειμαστε ολοενα και πιο αυτοεγκλωβισμενοι στην τελεια αυτοεικονα που εχουμε εμεις οι ιδιοι δημιουργησει.

    Οι φοβιες μας δημιουργουνται απο τις ενοχες μας, λειτουργουν σαν ενα εργοστασιο παραγωγης δυστυχιας, χωρις να μπορουμε να απαλλαγουμε απο αυτες, ισως και ποτε.
    Το κλειδι σε ολα αυτα ειναι οτι δεν μπορουμε να αποδεχτουμε οτι ενα ανθρωπινο μυαλο που δουλευει μεσα σε ενα σωμα εχει θετικα στοιχεια μεν αλλα εξισου και αρνητικα.
    Η ενοχη μας συμπιπτει στο οτι δυσκολευομαστε να αποδεχτουμε τα αρνητικα μας, σαν ενα μερος ολοδικο μας και να ζουμε με αυτα.
    Θα ελεγα οτι ειμαι υπερ της πληρης απενεχοποιησης των θελω μας οπως επισης της αποδοχης ολου μας του εαυτου σαν ενα και αδιαιρετο κομματι. Το κομματιασμα του εαυτου μας, στην ουσια μπορει να μας δινει μια προσωρινη ανακουφιση, ομως στην ουσια λειτουργει χειροτερα γιατι στην πραξη ειναι αδυνατο να γινουμε κομματια: Ειμαστε ενας ζωντανος οργανισμος που πορευεται με σωστες και λαθος κινησεις, η σημασια τους ειναι εξισου σημαντικη ασχετως αν τους αλλαζουμε βαρος.







    Για επιλογο,


    Με ολα αυτα τα καινουρια στοιχεια,
    τι ζητουν πια οι αντρες απο τις γυναικες, και οι γυναικες απο τους αντρες?
    ποσο βοηθαει να κρυφτει καποιος η ποσο αφαιρει εαν φοβασαι και κρυβεσαι?

    Δεν εχω απολυτες απαντησεις τελικα ουτε εγω,
    και ισως να μην μπορεσω να τις βρω ποτε.
    Σιγουρα ομως σε ενα μπερδεμενο κοσμο, το μονο που θα βοηθησει ειναι να εισαι αληθινος και να εισαι σε θεση να κοιταξεις τον αλλον με ανεση βαθεια τα ματια του....



    Καλημερα


    ΥΓ...... γραφω καμια ωρα και εχω μεινει απο καφε... ηθελα ομως να το τελειωσω πρωτα αυτο εδω και τωρα θελω ενα καφεδακι να ξελαμπικαρει το μυαλο μου.... χεχεχε κουδουνια σε κανουν οι σχεσεις, ακομα και αν γραφεις για αυτες, ποσο μαλλον να τις ζεις :P
    μια φορά κι έναν καιρό....., ήμουν σενα βιβλιοπωλείο και έψαχνα να βρώ κανα βιβλίο, κάποια στιγμή πέφτει η ματιά μου σεναν ενδιαφέρον τίτλο: τι θέλουν οι αντρες απο τις γυναίκες.
    εδώ είμαστε λέω ,ανακάλυψη, αντε επιτέλους να μάθω
    το πέρνω στα χέρια μου και αρχίζω να το ξεφυλλίζω,
    όλες οι σελίδες αδειες....ούτε ενα μικρό γραμματάκι.
    με χάλασε λίγο, μετά όμως με καθυσύχασε η σκέψη οτι αφού δεν έχει γραφτεί τίποτα αρα δεν είμαι εγώ λάθος που δεν το χω μάθει μέχρι τώρα.
    το πήρα δωρο τελικά σενα φίλο, που πάντα κοκορευόταν οτι αυτός ήξερε ,....χαχά!
    στην αρχη όταν το είδε διαβάζοντας τον τίτλο μου λέει:ελα ρε εγω αυτά τα ξέρω ,τι μου πήρες? εγω έπρεπε να το χω γράψει το βιβλίο, ..........(το ξεφυλίζει), και η μούρη του συννέφιασε,,,εεε πρασίνισε και λίγο....
    τί κάνεις έτσι του λέω ,να μια ευκαιρία να το γράψεις!!!

    ακόμα κάνει την περιπλάνηση στον κόσμο των γυναικών .....μα στο βιβλίο ουτε λέξη δεν έχει γράψει ΟΛΟ ΛΟΓΙΑ !!!!

    μου ρθε στο μυαλό αυτη η ιστορία όταν διαβασα το θέμα σου,
    δεν εκφράζει το σύνολο των απόψεων μου,
    δύσκολες οι σχέσεις ,λέω ,πολύ δύσκολες.
    αντρες -γυναίκες , ίδια είναι τα θέλω μας : αγάπη που ταχει όλα μέσα:σεβασμο, αληθεια, κατανόηση, αποδοχή......καλλες ωραιες λέξεις.
    αλλάζουν οι συνθηκες γυρω μας ,μα οι βασικές επιθυμίες δεν αλλαζουν, νομίζω.
    το αλλο μισο ειναι η αεναη αναζήτηση που θα κρέμεται πάνω απο το κεφάλι μας συνέχεια , η αμυνά μας απέναντι στο θάνατο.
    και κάθε φορά που το αλλο μισό δεν <πληρεί>, τελικά τις προδιαγραφές του αλλου μισού, υπάρχει η αναμονή της επόμενης αρχής που θα το υπόσχεται!

    καλη κυριακή

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Βασικά για να ας πούμε παντρευτεί κάποιος θα πρέπει να έχει λεφτά, οπότε οι ωραίοι άντρες αναζητούν κοπέλες με χρήματα, με σπίτι, με οικονομική άνεση και μετά η αγάπη έρχεται φυσικά!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by janet
    Λοιπόν,

    εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι σήμερα δεν ανέχονται τα προβλήματα άν δούνε ότι μια κοπέλα που τους άρεσε αρχικά αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα την \"κάνουνε\" κανονικά.

    Τα θέλουν όλα εύκολα, χωρίς πολλά πολλά ζόρια.
    Η κάποιος μένει μαζί της και προσπαθούν να τα αντιμετωπίσουν μαζί, σαν ζευγάρι. Αυτό είναι και το νόημα άλλωστε, δεν μοιράζεσαι μόνο τα καλά αλλά και τα προβλήματα.
    Αυτά δεν συμβαίνουν στις μέρες μας, νομίζω!
    Π.χ. αν μία κοπέλα είναι σχιζοφρενής νομίζεις ότι θα μπορέσει να βρει υγιή άντρα; Θα πρέπει και αυτός να έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα για να δημιουργηθεί μια σχέση.
    Ήξερα ένα παράδειγμα που μια κοπέλα σχιζοφρενής παντρεύτηκε έναν υγιή άντρα κάνενα ένα παιδί και μετά αυτός την χώρισε και αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια. Στα δικά μας χρόνια της ευκολίας δεν θα την παντρευόταν καν.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by janet
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by janet
    Λοιπόν,

    εγώ πιστεύω ότι οι άνθρωποι σήμερα δεν ανέχονται τα προβλήματα άν δούνε ότι μια κοπέλα που τους άρεσε αρχικά αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα την \"κάνουνε\" κανονικά.

    Τα θέλουν όλα εύκολα, χωρίς πολλά πολλά ζόρια.
    Η κάποιος μένει μαζί της και προσπαθούν να τα αντιμετωπίσουν μαζί, σαν ζευγάρι. Αυτό είναι και το νόημα άλλωστε, δεν μοιράζεσαι μόνο τα καλά αλλά και τα προβλήματα.
    Αυτά δεν συμβαίνουν στις μέρες μας, νομίζω!
    Π.χ. αν μία κοπέλα είναι σχιζοφρενής νομίζεις ότι θα μπορέσει να βρει υγιή άντρα; Θα πρέπει και αυτός να έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα για να δημιουργηθεί μια σχέση.
    Ήξερα ένα παράδειγμα που μια κοπέλα σχιζοφρενής παντρεύτηκε έναν υγιή άντρα κάνενα ένα παιδί και μετά αυτός την χώρισε και αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια. Στα δικά μας χρόνια της ευκολίας δεν θα την παντρευόταν καν.
    Κοπελιά, λίγο εμφανίσιμος να είναι κάποιος και λίγα λεφτά αν έχει δεν έχει πρόβλημα να βρει γυναίκα.. σχιζοφρενής , ξεσχιζοφρενής... οι γυναίκες βέβαια βασίζονται περισσότερο στην εμφάνιση και στη νεότητα..

Page 1 of 31 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •