Υποτροπή πάλι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10

    Υποτροπή πάλι...

    Γειά σε όλους. Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ. Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη αυτή τη στιγμή. Αν και έχω αναλύσει γνωσιακά αρκετά καλά το πρόβλημά μου (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή φυσικά) και έχω κάνει σημαντικά βήματα προόδου, παρόλα αυτά τον τελευταιο καιρό έχω κάνει ένα μεγάλο πισωγύρισμα. Είμαι 31 ετών και αν και έκανα κάποιους καταναγκασμούς στην παιδική μου ηλικία, το πρόβλημα ξεκίνησε κυρίως απο την εφηβία μου. Τους τελευταίους δύο μήνες η διαταραχή είναι σε έξαρση
    κάτι που το αποδίδω σε μεγάλο βαθμό και στο γεγονός ότι έπρεπε να αλλάξω για μια ακόμα φορά σπίτι. Οι συνθήκες της μετακόμισης δεν ήταν καθόλου καλές και εγώ έχω χάσει την ψυχραιμία μου. Το εντυπωσιακό είναι οτι πλέον ξεσπάω απότομα όταν δεν αντέχω σε κλάμματα, τόσο ξαφνικά όπως κάνουν τα μικρά παιδιά. Κάθε τι που κάνω "γεννάει" και ένα καταναγκασμό. Οποια κούτα και αν ανοίξω κάτι θα βρεθεί να με ενοχλήσει και θα πρέπει να το τσεκάρω. Απο το Πάσχα και μετά νιώθω οτι δεν ζω, συναίσθημα που το έχω όταν το προβλημα είναι σε έξαρση. Απογοήτευση!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Originally posted by dimi79
    Γειά σε όλους. Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ. Είμαι πάρα πολύ στενοχωρημένη αυτή τη στιγμή. Αν και έχω αναλύσει γνωσιακά αρκετά καλά το πρόβλημά μου (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή φυσικά) και έχω κάνει σημαντικά βήματα προόδου, παρόλα αυτά τον τελευταιο καιρό έχω κάνει ένα μεγάλο πισωγύρισμα. Είμαι 31 ετών και αν και έκανα κάποιους καταναγκασμούς στην παιδική μου ηλικία, το πρόβλημα ξεκίνησε κυρίως απο την εφηβία μου. Τους τελευταίους δύο μήνες η διαταραχή είναι σε έξαρση
    κάτι που το αποδίδω σε μεγάλο βαθμό και στο γεγονός ότι έπρεπε να αλλάξω για μια ακόμα φορά σπίτι. Οι συνθήκες της μετακόμισης δεν ήταν καθόλου καλές και εγώ έχω χάσει την ψυχραιμία μου. Το εντυπωσιακό είναι οτι πλέον ξεσπάω απότομα όταν δεν αντέχω σε κλάμματα, τόσο ξαφνικά όπως κάνουν τα μικρά παιδιά. Κάθε τι που κάνω \"γεννάει\" και ένα καταναγκασμό. Οποια κούτα και αν ανοίξω κάτι θα βρεθεί να με ενοχλήσει και θα πρέπει να το τσεκάρω. Απο το Πάσχα και μετά νιώθω οτι δεν ζω, συναίσθημα που το έχω όταν το προβλημα είναι σε έξαρση. Απογοήτευση!
    Οι ιδεοψυχαναγκαστικοί είναι πολύ ευαίσθητοι σε αλλαγή περιβάλλοντος το έχω διαπιστώσει και με άλλους...

    Μην πανικοβάλλεσαι η κατάσταση είναι πλήρως ελεγχόμενη.Κάποτε θα εγκλιματιστείς...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ για τα καθησυχαστικά σου λόγια. Το θέμα όμως είναι οτι πλέον δεν θέλω η \"κατάσταση να είναι πλήρως ελεγχόμενη\". ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ! Οτι διαβάζω σε άρθρα, σε βιβλία ψυχολογίας, φιλοσοφίας, ότι συζητήσεις κάνω όλα μου δείχνουν οτι στη ζωή τίποτα δεν μπορεί να ελεγχθεί. Και ενώ αυτό θα έπρεπε να μου αρκεί που πλέον το κατάλαβα κυριολεκτικά \"πάνω στο πετσί μου\", εγώ πεισματικά δεν αλλάζω και επιμένω εκεί να τσεκάρω πράγματα, να τσεκάρω τη ζωή. Η ζωή όμως δεν πιάνεται απλά φεύγει και εγώ δεν τη ζω. Είναι τόσο μάταιο όλο αυτό και το ξέρω πλέον τόσο καλά, γκρεμίστηκαν και οι τελευταίες αυταπάτες. Εχω τόση διάθεση να βοηθήσω και άλλους με αυτό το πρόβλημα. Αλλά αν δεν γίνω εγώ καλά πως θα προσφέρω τη βοήθεια που θέλω και στους άλλους; Εσύ τί πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά? Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ένα είδος μικρής ψύχωσης? Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε τόσο φόβο μήπως τρελαθείτε..! Δηλαδή.. το πολύ πολύ λες οκ είμαι και λίγο τρελάρας.. και τι έγινε... αν μπορώ να λειτουργώ στην κοινωνία και εφόσον έχω μια μερική αντίληψη γιατί να τρελαθώ? Δεν ξέρω. Ρωτάω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    10
    Οχι δεν έχει σχέση με την ψύχωση. Η Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή έχει να κάνει με παθολογικό άγχος, υπερβολική ευαισθησία, ανάγκη να έχει κάποιος τον έλεγχο των καταστάσεων για να νιώθει ασφάλεια...είναι μεγάλη συζήτηση. Τώρα για το άλλο που ρωτάς προσωπικά δεν έχω το φόβο μήπως τρελαθώ γιατί ξέρω οτι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Τέτοιες ανησυχίες τις έχει κάποιος που πρωτοεμφανίζει το πρόβλημα και έχει πανικοβληθεί και ξαφνιαστεί απο την επιμονή των σκέψεων που έρχονται απρόσκλητες στο μυαλό του. Το να πει κανείς οκ είμαι λίγο τρελάρας δεν τρέχει και τίποτα δεν είναι και τόσο απλό όσο ακούγεται γιατί οι σκέψεις αυτές βασανίζουν το άτομο και πολλές φορές το κάνουν δυσλειτουργικό. Μην ξεχνάς οι περισσότεροι έχουν και μια δουλειά να πάνε, ένα σπίτι να φροντίσουν, μια οικογένεια. Ολα αυτά θέλουν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό. Εσύ αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ψυχολογικής φύσης;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Αυτά.. πολλά είπα .. επέλεξα να τα πω εδώ :)

    πολυ καλη και θαρραλεα θα ελεγα,
    περιγραφη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by krino
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Αυτά.. πολλά είπα .. επέλεξα να τα πω εδώ :)

    πολυ καλη και θαρραλεα θα ελεγα,
    περιγραφη.

    Thanks krino. Έκαστος στο είδος του.......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by krino
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Αυτά.. πολλά είπα .. επέλεξα να τα πω εδώ :)

    πολυ καλη και θαρραλεα θα ελεγα,
    περιγραφη.

    Thanks krino. Έκαστος στο είδος του.......

    για αυτο το θεμα, σαφως καθομαι και ακουω. (και χαιρομαι οταν διαβαζω τετοιες σπανιες καταθεσεις...)
    Ωστοσο ευχομαι στο μελλον να γινεις λιγοτερο ειδικος και να αφησεις την θεση σου σε αλλους νεωτερους.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by krino
    Ωστοσο ευχομαι στο μελλον να γινεις λιγοτερο ειδικος και να αφησεις την θεση σου σε αλλους νεωτερους.
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Ειδικός δεν είμαι... αλλά δεν είναι σπάνιο ένας άνθρωπος να μάθει πολλά για ένα πρόβλημα που τον αφορά.. λίγο η πολύ. Εμπόδιο πάντως δεν θέλω να γίνομαι αν είναι να ασχοληθεί άλλος στο ίδιο πλαίσιο. Ούτε θέλω να παρουσιάσω έκθεση πάνω σε αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που είναι η δουλειά τους και όπως θα έχεις δει ουδέποτε εμπόδισα κάτι τέτοιο, ούτε κατέκρινα κάποιον. Σέβομαι το ψωμί των συνανθρώπων μου.. Εκφράζω προσωπικές απόψεις (όπως λέει και ο keep_walking). Ένα μέρος της αλήθειας, όχι όλη την εικόνα..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

    νομιζα οτι ειναι σαφες....
    εννοουσα να ξεμπερδεψεις προς το καλυτερο με οτι σε ταλαιπωρει,
    εσενα και οποιος αλλος ειναι σε ιδια θεση σαν την δικη σου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by krino
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

    νομιζα οτι ειναι σαφες....
    εννοουσα να ξεμπερδεψεις προς το καλυτερο με οτι σε ταλαιπωρει,
    εσενα και οποιος αλλος ειναι σε ιδια θεση σαν την δικη σου.
    Να\'σαι καλά. Θα συνεχίσω και την προσπάθεια σαφώς ακόμα και όταν θα αποφασίσω να αποχωρήσω από εδώ μέσα, και γενικά με όλη αυτή την ασχολία των τελευταίων ετών με το ίντερνετ. Η αληθινή εικόνα της ζωής του καθενός βρίσκεται εκεί έξω πάντως.. και σε αυτό οφείλω να επικεντρωθώ..

    Το εύχομαι παρομοίως σε όλους! Βελτίωση ..καταρχάς εκ των έσω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Oneiroplasmenos


    Η αληθινή εικόνα της ζωής του καθενός βρίσκεται εκεί έξω πάντως..

    νομιζω οτι ειπες την αληθεια της χρονιας....
    μην νομιζεις αυτο το καιρο και εγω εχω την εξαρτησουλα (αρα) μου....

    Αλλα ποτε δεν αλλαξα γνωμη, οτι η ζωη ειναι εξω και οχι μπροστα στην οθονη.



    Σορρυ για τα εκτος θεματος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εγω παλι πιστευω οτι η ζωη ειναι μια κ ειναι παντου. απλα εχει διαφορετικη μορφη εκει εξω, διαφορετικη εδω μεσα, διαφορετικη οταν μιλας στο τηλ, διαφορετικη οταν παιρνεις να διαβασεις ενα βιβλιο πχ τα απομνημονευματα του κολομβου κλπ. σιγουρα η επικοινωνια στο φορουμ ειναι πιο περιορισμενη απο το live, αλλα κ το τηλεφωνο πχ δεν ειναι περιοριστικο? παρολα αυτα δεν ακουσα ποτε κανεναν να λεει \"η ζωη ειναι εξω απο το τηλ\". κ καποιοι τηλεφωνιωνται με τις ωρες.
    επισης, ειδικα παλιοτερα, εχω κανει βαρετες, για τα προσχηματα κ μες στην υποκρισια live συζητησεις, με κοσμο που ειλικρινα θα ηθελα να βρισω, που η επικοινωνια στο φορουμ φανταζει παρα πολυ βαθεια, ειλικρινης κ αληθινη. οποτε ολα σχετικα ειναι.

    συμπερασματα:

    μετρον αριστον (αλλα οχι παν)

    πρεπει να ανοιξουμε ενα θρεντ συμπαραστασης για οποιον θελει να απεξαρτηθει απο το φορουμ! :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •