Σχιζοφρενης και βιαιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    7

    Σχιζοφρενης και βιαιος

    ειναι φιλος μου 44 χρονων ,παρατηρουσα μια περιεργη συμπεριφορα(δεν γνωριζα κατι) αλλα πριν 20 ημερες επαθε ενα επεισοδιο που με τρομαξε ,μετα εμαθα απο την γυναικα του οτι επαιρνε φαρμακα αλλα τα ειχε σταματησει ,με διαφορους τροπους τον πεισαμε να επισκεφτει τον γιατρο του που του εδωσε Χαλντολ και ολανζαπινη τα παιρνει μονο μερικες ημερες και η βελτιωση ειναι ελαχιστη,
    πινει ,καπνιζει,"καπνιζε"(με διαβεβαιωσε οτι το εκοψε)αλλα με ανησυχει πολυ οτι ειναι βιαιος ,ειναι και αθλητικος τυπος και μπορει να γινει πολυ επικινδυνος.

    Οταν οδηγει γινεται θηριο ,τουλαχιστον το καταλαβαινει και το αποφευγει,το προβλημα ομως ειναι με οσους περνουν εξω απο το σπιτι του τους βαζει στο ματι ,εχω βαρεθει να ακουω "θα τον σκοτωσω ,θα τον δειρω ,θα του καψω το σπιτι " και αλλα τετοια.
    Ζηλευει πολυ την γυναικα του (χωρις λογο) στα παιδια του συμπεριφερεται καλα .

    Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση ,μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο λινκ για βιαιους ανθρωπους και πως αντιμετωπιζονται?
    Επισης εχει οπλο ,τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση(πως το παιρνουμε ρωταω)

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αν ειναι οπως τα λες ειναι επικινδυνοτατος!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη οταν λες βιαιος εχει ιστορικο βιαιοπραγιας?
    Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι , γιατι απλως δεν τον ξεκοβεις απο φιλο?

    Η σχιζοφρενεια δεν εχει απαραιτητα σχεση με την βιαιοτητα...η βιαιτοτητα εχει σχεση με την βιαιοτητα αν γινομαι κατανοητος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε παιδια περιγραφει εναν ανθρωπο με απειλητικες διαθεσεις χωρις λογο,σιγουρα κατι δεν παει καλα μεσα του..και σιγουρα δεν τον βαπτιζουμε σχιζοφρενη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μα ο τιτλος το λεει...δεν το λεμε εμεις.
    Το οτι παιρνει αντιψυχωτικα μπορει να δειχνει κατι...αλλα δεν μπορεις να πεις σιγουρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    7
    ειναι επαρχια και ειναι λιγο κλειστα τα πραγματα ,κανενας δεν μου ειπε επισημως οτι ειναι σχιζοφρενης (αλλα απο τα φαρμακα...) ουτε συσχετιζω την βιαιοτητα με την σχιζοφρενεια προς θεου ,βιαιος θα ηταν και χωρις αυτο το προβλημα ,το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα που το κοκτειλ γινεται εκρηκτικο.

    Πχ αν θελησει να σταματησει τα φαρμακα παλι ,τι κανεις? πρεπει να ενημερωσεις καποια αρχη?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οταν απειλει αυτον θα τον καψω,θα τον σκοτωσω κ δεν θελει να ακολουθησει την αγωγη του...ναι!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    7
    και παλι μην με παρεξηγειτε ,μπορει να κανω και λαθος που χρησιμοποιησα αυτον το τιτλο ,αλλα απο αυτα που διαβασα στο νετ δεν τιθεται θεμα ,φωνες ,οι συγγενεις δολοπλοκουν εναντιον του αυπνιες ,οργη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα πραγματα δε ειναι απλα , τι θα πεις στην αρχη οτι ζηλευει την γυναικα του , οτι βριζει οταν οδηγει ή οτι βριζει αυτους που παιρναν εξω απο το σπιτι του?

    Θα ηταν ο μισος πλανητης φυλακη ή με ψυχοφαρμακα.

    Το θεμα ειναι οτι σε καταλαβαινω αλλα δεν βλεπω και καποια λυση...ειναι ελευθερο ατομο και δικαια ειναι αν δεν εχει κανει καποιο εγκλημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι γνωμη εχει για τους ειδικους...οικογενειακους συμβουλους , ψυχολογους κλπ...πως λειτουργει γενικως?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Είναι αλήθεια βέβαια ότι η βίαιη συμπεριφορά είναι πιο συχνή στην ψύχωση (από τον μέσο όρο αλλά όχι τόσο συχνή όσο στον αλκοολισμό) αλλά όταν συνυπάρχουν αυτά τα δύο τότε μπορούν όντως να γίνουν πολύ επικίνδυνα τα πράγματα. Πρέπει με κάποιο τρόπο να τον πείσετε να πάρει τα φάρμακα του και ίσως να κάνει κάποια ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο



    Που θα έχει 2 bodyguards

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ πετραν οταν λες συνυπαρχουν δεν πεφτεις σε εναν ατοπο και οταν λες οτι η βιαιη συμπεριφορα ειναι πιο συχνη στην ψυχωση?

    Το δευτερο μπορει να ειναι σωστο...αλλα το συνυπαρχουν πεφτει σε λογικο ατοπημα , δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...τεσπα μικρολεπτομερειες.

    Τα παιρνει τα φαρμακα συμφωνα με το ποστ...ισως χρειαζεται πιο στενη παρακολουθηση απο αυτον που εγραψε τα φαρμακα και ισως περαιτερω βοηθεια.

    Φυσικα και εγω ως ψυχωτικος καπως δε αισθανομαι ιδιαιτερα καλα με ολο αυτο γιατι ειναι εκατομμυρια οι φωνακλαδες και οι μαγγιτες και παρα πολλοι που κανουν πραξη τα λεγομενα τους...μονο που τυχαινει να μην ειναι \"αρρωστοι\" με την κυριολεξια της λεξεως, αλλα δεν μπορει και να γινει κατι για αυτο βεβαια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Δεν μπορεί κανένας να καταδικάσει κάποιον για κάτι που μπορεί, λίγο ή πολύ, να κάνει, παρά μόνο για κάτι που έχει κάνει. Έχεις δει την ταινία minority report? Έ αυτό μου θύμησες..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    7
    με πηρε σημερα τηλεφωνο 06:45 θελοντας να μαθει πως μπορει να αποκρυβει η ο αριθμος του τηλεφωνου του ,07:30 με πηρε τηλεφωνο να παω απο εκει διοτι ηταν μεγαλη αναγκη ,ειχε ψαξει το κινητο τηλεφωνο της γυναικας και βρηκε ενα υποπτο νουμερο,πηρε τηλεφωνο (08:00),το σηκωσε μια γυναικα και το εκλεισε ,μετα απο λιγο μου λεει οτι αναγνωρισε την φωνη και οτι ειναι η μανα ενος γνωστου του (αρα αυτος γουσταρει την γυναικα του και θα τον τακτοποιηση ) προσπαθω να το συνεφερω τιποτα ,πηγαινει ξυπναει την γυναικα και ζηταει εξηγησεις ,του λεει οτι ειναι τηλεφωνο συμμαθητριας του γιου τους ,δεν πειθεται και ξαναπαιρνει τηλεφωνο ,αυτη την φορα μιλαει και πειθεται.

    Μετα αρχισαν οι ενοχες κλαματα,συγγνωμες μου ειπε οτι 20 χρονια παιρνει χαπια (αλλοπεριντιν και κατι αλλο που δεν συγκρατησα)τον ρωτησα αν τα ειχε διακοψει καθολου και μου ειπε οχι(δεν τον πιστευω) παρατηρησα τρομο στα χερια και μου ειπε οτι δενκοιμηθηκε ολο το βραδυ διοτι τα ποδια του χορευαν(νομιζω ειναι παρενεργεις του Ζοξιλ) μετα παλι κλαματα και ξαφικα τα βαζει με κατι τυπουε που ειχαν δουλεψει παλιοτερα για αυτον,επειτα μου ζητησε να τον αφησω μονο του .

    Για πρωτη φορα μου ανεφερε τρεις φορες οτι θα σκοτωθει,το κακο ειναι πως ο γιατρος του εχει φυγει για 10 ημερες.
    Αυτα ειχε το πρωινο δελτιο,αρχιζω να φοβαμαι μηνκανει τιποτα και κανει κακο και στους αλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    γνωρίζεις αν έχει νοσηλευτεί ποτέ; γιατί ίσως χρειαστεί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •