.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: .

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    καλωσ ηρθεσ στο κοσμο τησ κοινωνικησ φοβιασ ο πασχων πιστευει οτι οι αδυναμιεσ του ειναι εμφανεισ στουσ αλλουσ και οτι τον σχολιαζουν γι αυτεσ επισησ συνδυαζεται με αγχωδη διαταραχη και με χαμηλη αυτοεκτιμηση που προσπαθεισ δηλαδη να ανιχνευσεισ τισ κινησεισ του αλλου για να δεισ τι γνωμη εχει για σενα θεραπευεται με αντικαταθλιπτικα και ψυχοθεραπεια εχω ακριβωσ το ιδιο αν θες κατι ρωτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > πιστευει οτι οι αδυναμιεσ του ειναι εμφανεισ στουσ αλλουσ

    Eδώ θα διαφωνήσω. Κανείς δεν πιστεύει ότι οι αδυναμίες του είναι εμφανείς αν δεν είναι εμφανείς ή αν δεν του έχουν βάλει στο μυαλό ότι είναι εμφανείς. Και τι το περίεργο βλέπεις, ένας σωρός κόσμος υποφέρει γιατί έχει κάποια \"αδυναμία\". Μα αυτό δεν κρίνει και συγκρίνει ο κόσμος; Η κρίση (σιωπηρή ή όχι) των άλλων δημιουργεί το πρόβλημα. Δηλαδή αν έρθουν 10 άτομα και με κρίνουν για κάτι, αυτό το κάτι δεν θα \"περάσει\" να το αισθάνομαι άσχημο;
    Γιατί ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι αυτά που σκέφτεται κάποιος που ντρέπεται/φοβάται/κλπ, κλπ δεν είναι αυτά που έχουν ειπωθεί ήδη από τους άλλους; Ποιός θα αισθανόταν κάτι κακό για τον εαυτό του αν δεν του το μετέφεραν οι άλλοι. Αν γινόταν να κινούμαστε αόρατοι πιστεύεις ότι θα είχε κανείς τέτοιους φόβους.
    Μου λένε ότι είμαι άσχημος και εγώ αισθάνομαι άσχημα που είμαι άσχημος. Μου λένε ότι είμαι αγράμματος και εγώ αισθάνομαι άσχημα που είμαι αγράμματος. Μου λένε ότι δεν έχω διπλωματική ικανότητα και εγώ αισθάνομαι άσχημα που δεν έχω διπλωματική ικανότητα. Αν δεν μου πει κανείς τίποτα, θα αισθάνομαι άσχημα για κάτι;


    > και οτι τον σχολιαζουν γι αυτεσ

    Μα, αυτό συμβαίνει όπως είπα. Ο σχολιασμός από τους άλλους είναι που γεννά αυτό το \"πρόβλημα\".


    > θεραπευεται με αντικαταθλιπτικα και ψυχοθεραπεια εχω ακριβωσ
    > το ιδιο αν θες κατι ρωτα

    Να η στιγμή να πω τη γνώμη μου γι\' αυτο το θέμα. Αν θεραπευόταν με αντικαταθλιπτικά, όλοι εδώ θα έπαιρναν ένα ή δύο χαπάκια και κανείς δεν θα ασχολιόταν. Φοβάμαι ότι δεν θεραπεύεται μ\' αυτό τον τρόπο. Μπορεί να βελτιωθούν οι συνθήκες και η ένταση ίσως, αλλά δεν μπορεί να εκλείψει και να σταματήσει με αντικαταθλιπτικό.
    Ψυχοθεραπεία; Ένα άλλο μεγάλο κομμάτι. Θα μπορούσα να πω και ναι. Αλλά έχω στο μυαλό μου ένα \"αλλά\"... που δεν σκέφτομαι να το αναλύσω τώρα.

    Με αυτά που λέω, μου ήρθε η σκηνή που έρχεται γνωστός στο σπίτι μου και μου λέει με ξινίλα στο πρόσωπο: \"πρέπει να το βάψεις\". Αλλά ο τρόπος που το λέει είναι η ουσία, όχι το τι λέει. Πιστεύει ότι επειδή έφτιαξε ο ίδιος δυο ντουβάρια ότι έγινε και άρχοντας, και έτσι βλέπει υποτιμητικά τους άλλους.
    Έχω ζήσει στη ζωή μου (έστω λίγο) σε περιβάλλον που κάποιοι άνθρωποι έμεναν σε σπίτι με πάτωμα το χώμα. Αλλά ήταν άνθρωποι. Η \"εικόνα\", το ιδανικό, η βιασύνη της επιτυχίας για το κουκούλωμα των αδυναμιών που πασχίζουν να πετύχουν οι άνθρωποι είναι που γεννά το πρόβλημα.
    Καμμιά γάτα δεν είπε σε άλλη γάτα είσαι άσχημη! Οι άνθρωποι το κάνουμε! Καμμιά γάτα δεν απέριψε άλλη γάτα για λόγους αδυναμίας (για άλλους λόγους μπορεί). Οι άνθρωποι το κάνουμε. Αν κυκλοφορώ με γραβάτα είμαι κύριος, αν λέτσος είμαι μαλ..ς.
    Είναι πιο απλά τα πράγματα απ\' ότι φαίνονται.
    Αυτά τα ξυπόλυτα παιδιά που βλέπεις στη φωτογραφία (όχι μόνο εσύ, έτυχε, σε πολλούς αναφέρομαι φυσικά) ήταν ευτυχισμένα. Γιατί κανείς δεν τους είπε ότι είναι ξυπόλυτα!!
    Και είμαι σίγουρος ότι εσύ pad, μπορείς να το καταλάβεις, γιατί είσαι μέσα σε αυτό. Με τους άλλους τι γίνεται; Αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το πρόβλημα είναι οι ίδιοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Originally posted by John11
    > πιστευει οτι οι αδυναμιεσ του ειναι εμφανεισ στουσ αλλουσ

    Eδώ θα διαφωνήσω. Κανείς δεν πιστεύει ότι οι αδυναμίες του είναι εμφανείς αν δεν είναι εμφανείς ή αν δεν του έχουν βάλει στο μυαλό ότι είναι εμφανείς. Και τι το περίεργο βλέπεις, ένας σωρός κόσμος υποφέρει γιατί έχει κάποια \"αδυναμία\". Μα αυτό δεν κρίνει και συγκρίνει ο κόσμος; Η κρίση (σιωπηρή ή όχι) των άλλων δημιουργεί το πρόβλημα. Δηλαδή αν έρθουν 10 άτομα και με κρίνουν για κάτι, αυτό το κάτι δεν θα \"περάσει\" να το αισθάνομαι άσχημο;
    Γιατί ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι αυτά που σκέφτεται κάποιος που ντρέπεται/φοβάται/κλπ, κλπ δεν είναι αυτά που έχουν ειπωθεί ήδη από τους άλλους; Ποιός θα αισθανόταν κάτι κακό για τον εαυτό του αν δεν του το μετέφεραν οι άλλοι. Αν γινόταν να κινούμαστε αόρατοι πιστεύεις ότι θα είχε κανείς τέτοιους φόβους.
    Μου λένε ότι είμαι άσχημος και εγώ αισθάνομαι άσχημα που είμαι άσχημος. Μου λένε ότι είμαι αγράμματος και εγώ αισθάνομαι άσχημα που είμαι αγράμματος. Μου λένε ότι δεν έχω διπλωματική ικανότητα και εγώ αισθάνομαι άσχημα που δεν έχω διπλωματική ικανότητα. Αν δεν μου πει κανείς τίποτα, θα αισθάνομαι άσχημα για κάτι;
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΝΑΩ ΕΝΩ ΜΙΛΑΩ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΟΗΘΑΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΚΛΠ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΛΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΟΥΝΗΜΑ ΧΕΡΙΩΝ ΤΙΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟ ΦΑΓΕ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ

    > και οτι τον σχολιαζουν γι αυτεσ

    Μα, αυτό συμβαίνει όπως είπα. Ο σχολιασμός από τους άλλους είναι που γεννά αυτό το \"πρόβλημα\".
    ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΕΘΕ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ ΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ

    > θεραπευεται με αντικαταθλιπτικα και ψυχοθεραπεια εχω ακριβωσ
    > το ιδιο αν θες κατι ρωτα

    Να η στιγμή να πω τη γνώμη μου γι\' αυτο το θέμα. Αν θεραπευόταν με αντικαταθλιπτικά, όλοι εδώ θα έπαιρναν ένα ή δύο χαπάκια και κανείς δεν θα ασχολιόταν. Φοβάμαι ότι δεν θεραπεύεται μ\' αυτό τον τρόπο. Μπορεί να βελτιωθούν οι συνθήκες και η ένταση ίσως, αλλά δεν μπορεί να εκλείψει και να σταματήσει με αντικαταθλιπτικό.
    Ψυχοθεραπεία; Ένα άλλο μεγάλο κομμάτι. Θα μπορούσα να πω και ναι. Αλλά έχω στο μυαλό μου ένα \"αλλά\"... που δεν σκέφτομαι να το αναλύσω τώρα.
    ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ
    Με αυτά που λέω, μου ήρθε η σκηνή που έρχεται γνωστός στο σπίτι μου και μου λέει με ξινίλα στο πρόσωπο: \"πρέπει να το βάψεις\". Αλλά ο τρόπος που το λέει είναι η ουσία, όχι το τι λέει. Πιστεύει ότι επειδή έφτιαξε ο ίδιος δυο ντουβάρια ότι έγινε και άρχοντας, και έτσι βλέπει υποτιμητικά τους άλλους.
    Έχω ζήσει στη ζωή μου (έστω λίγο) σε περιβάλλον που κάποιοι άνθρωποι έμεναν σε σπίτι με πάτωμα το χώμα. Αλλά ήταν άνθρωποι. Η \"εικόνα\", το ιδανικό, η βιασύνη της επιτυχίας για το κουκούλωμα των αδυναμιών που πασχίζουν να πετύχουν οι άνθρωποι είναι που γεννά το πρόβλημα.
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΛΕΣ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΣ ΑΝΤΕ ΧΕΣΟΥ ΡΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΡΙΧΝΕΙ ΣΕ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ
    Καμμιά γάτα δεν είπε σε άλλη γάτα είσαι άσχημη! Οι άνθρωποι το κάνουμε! Καμμιά γάτα δεν απέριψε άλλη γάτα για λόγους αδυναμίας (για άλλους λόγους μπορεί). Οι άνθρωποι το κάνουμε. Αν κυκλοφορώ με γραβάτα είμαι κύριος, αν λέτσος είμαι μαλ..ς.
    Είναι πιο απλά τα πράγματα απ\' ότι φαίνονται.
    Αυτά τα ξυπόλυτα παιδιά που βλέπεις στη φωτογραφία (όχι μόνο εσύ, έτυχε, σε πολλούς αναφέρομαι φυσικά) ήταν ευτυχισμένα. Γιατί κανείς δεν τους είπε ότι είναι ξυπόλυτα!!
    Και είμαι σίγουρος ότι εσύ pad, μπορείς να το καταλάβεις, γιατί είσαι μέσα σε αυτό. Με τους άλλους τι γίνεται; Αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το πρόβλημα είναι οι ίδιοι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    υπάρχει περίπτωση να ερμηνεύεις λάθος τις αντιδράσεις των άλλων όμως. ειδικά από τη στιγμή που εσύ η ίδια έχεις κακή άποψη για τον εαυτό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Originally posted by elena72
    εχετε πολυ δικιο σαυτα που λετε,,,,αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο το λαθος που κανω ,,την γενικη εικονα ατιλαμβανομαι απο τις αντιδρασεις των αλλων,,,ξερω πχ οτι ειμαι δουλοπρεπης στη συμπεριφορα μου,αλλα δεν κανω κατι κακο,,,πχ σκονταφτω και λεω συγνωμη στη καρεκλα,,,αυτοπεπηθηση δεν εχω οχι,,,απο μικρη μου ελεγαν οτι ειμαι αδιαφορη η ελεγαν την αδερφη μου ομορφη και σε μενα τιποτα,,,αλλα ειχα επιτυχιες,,,ασχετα που δεν τις ενιωσα ποτε,,,για μενα ειμαι ασχημη,,αλλα το χειροτερο δεν ειναι αυτο ,,,αλλα οτι για μενα ειμαι αντιπαθιτικη,,,!!!να αντιμιλησω σε κακη κριτικη???μερικες φορες ναι μερικες οχι,,αλλα και οταν αντιμηλισω θα πιστευω οτι εχει δικιο αυτος που την ειπε!!!!(((
    τισ αντιδρασεισ των αλλων τισ ερμηνευεισ εσυ με το δικο σου τροπο και ειναι πολυ πιθανο να κανεισ λαθοσ σου εξηγησα πιο πανω πωσ παει επισησ πρεπει να μαθεισ να βλεπεισ τον εαυτο σου σαν τριτο προσωπο και να τον βαθμολογεισ ετσι δηλαδη ειμαι ασχημη αλλα εχω επιτυχιεσ αρα δε μπορει δε θα ειμαι ασχημη ειμαι αντιπαθητικια ναι αλλα εχω παρεεσ αρα δεν ειμαι και τετοια αντικειμενικα και σιγα σιγα θα καταλαβεισ οτι κανεισ αρκετα πραγματα καλα και θα ανεβει κι η αυτοπεποιθηση σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αυτο που τη σπαει στον αλλον

    ειναι πως αντι να καθεσαι να χαρεις τη σχεση

    ψαχνεις να βρεις απορριψεις

    εμενα αυτο μου την σπαει οταν γινεται

    και εχω να δωσω σαρανταπεντε εξηγησεις για το οτι οχι δεν σε απερριψα καλη μου

    κουρασμενη ημουν

    αλλα ενταξει περασα καλα

    και εγω να το εννοω και ο αλλος οχι με απερριψες και να μου το ελεγες απο την αρχη κ.τ.λ.


    ξεκινωντας απο ενα αρχοκο μοντελο γονεικης κυριως απορριψης καταληγουμε στπο λαθος συμπερασμα οτι ο αλλος ειναι εκει για να μας κρινει αρνητικα και να μας απορριψει!


    οχι! δεν ειναι ετσι! καθολου ετσι!


    επαναπροσδιποριζεσαι και ξεκινας με καθαρο μυαλο και καθαρη διαθεση!


    ετσι παει για μενα


    απορριπτω καποιον με εμμμονες ιδεες απορριψης απλα γιατι με κουραζουν οι συγκεκριμενες ιδεες και οι εξηγησεις ολη την ωρα

    μονο αυτο


    πηγαινε θεραπευσε την ανασφαλεια σου και τα ξαναλεμε με καθαρο μυαλο!


    (μιλω εντελως ελευθερα και βασει προσωπικων εμπειριων)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    αυτη ειναι μια καλη εξηγηση,,,,θα το σκεφτω μηπως το κανω,,,,!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ελενα νομιζεις οτι σου κανουν ασχημη κριτικη κ σε αποφευγουν η ολοι μολις σε δουν αρχιζουν κ σε κριτικαρουν?Λες οτι παιρνεις τηλ αλλα κανεις δεν σε παιρνει.Μηπως με τα ατομα αυτα δεν εχεις κατι κοινο αλλα σε τραβανε γιατι εχουν στοιχεια στον χαρακτηρα τους που σου αρεσει?Μπορει απλα να μην ταιριαζετε.
    Δεν συμφωνω οτι φταινε οι αλλοι παντα οι οποιοι κ μας δημιουργουν τα προβληματα με τις αποψεις τους για μας.Τα προβληματα πηγαζουν απο μας κ στην συνεχεια τα προβαλλουμε πανω στους αλλους.Αν σε μια παρεα σε πει ο ενας ασχημη κ ο αλλος ομορφη ,εσυ ποιον θα πιστεψεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by elena72
    αφου σας λεω με αποφευγουν,,,,,δεν με περνει κανεις τηλ,,,εγω περνω πολλες φορες,,,εμενα γιατι δεν με περνουν????
    Θα ηθελα και εγω να νοιαζετε καποιος για μενα!!!!!
    δεν κανω λαθος,,,σας λςω πρεπει να βρω τι τους λεω και τους τη σπαει,,,μηπως η φατσα μου???
    Δεν είναι εύκολο από \"μακρυά\" να γνωρίζει κανείς το τι συμβαίνει. Με τα δεδομένα αυτά φοβάμαι ότι θα πρέπει να το βρεις μόνη σου. Αλλά θα σου πω μια δική μου περίπτωση και ίσως βοηθήσει.
    Στους ανθρώπους που υπάρχουν γύρω μου υπάρχει και ένας φίλος. Είναι εξαιρετικά πλακατζής, σε μια ταβέρνα κρατά το ενδιαφέρον της παρέας για ώρες λέγοντας ανέκδοτα, κάνει πλάκα, αφηγείται γεγονότα από τη ζωή του (πραγματικά και φανταστικά, ναι και φανταστικά είναι παραμυθατζής. Μπορεί να αφηγείται επί 1,5 ώρα όταν είχε πάει για κασκαντέρ και να μην έχει πάει ποτέ!). Επίσης είναι εύκολο για εκείνον να πιάσει κουβέντα με την παρέα στο διπλανό τραπέζι, γνωρίζει πολύ κόσμο, κλπ, κλπ. Και κάνει παρέα με άτομα από τα οποία θεωρεί ότι κερδίζει κάτι, αν δεν είναι να κερδίσει φεύγει. Δηλαδή επιλέγει τους σημαντικούς ανθρώπους και αποφεύγει αυτούς που δεν θεωρεί σημαντικούς.
    Εμένα με κάνει παρέα (όσο με κάνει παρέα και μόνο στις περιπτώσεις που βολεύει) για τα κομμάτια που με θεωρεί σημαντικό κατά την άποψή του. Είναι φυσικό, όταν και όπου θα βρεθώ σε αδυναμία να εξαφανιστεί εντελώς από κοντά μου, δεν είναι; Χρειάζεται να ψάξει κανείς άλλη εξήγηση, δηλαδή το τι λέω, αν δεν του αρέσει η φάτσα μου (που λες), κλπ, κλπ; Ένας τέτοιος άνθρωπος δεν γίνεται να είναι φίλος. Ή να το πω άλλιώς, ένας τέτοιος άνθρωπος είναι εύκολο να μην με ξανακάνει παρέα ούτε ένα δευτερόλεπτο, οποιαδήποτε στιγμή του τη \"δώσει\".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ελενα προσωπικα πιστευω οτι δεν εχεις τιποτα απο οσα λες κ ειναι μονο θεμα ανασφαλειας κ αυτοεκτιμησης.Η researcher σου εκανε μια πολυ καλη προταση.
    Αλλα ας το κοιταξουμ,ε κ απο την αλλη πλευρα.Εχεις δικιο σε οτι λες,εισαι βαρετη ,αντιπαθητικη,σε αποφευγουν καΚαταλαβαινεις οτι η συμπεριφορα των αλλων ειναι σωστη κ αναμενομενη..Εχεις αρκετη αυτογνωσια ωστε να καταλαβαινεις τι εκπεμπεις κ ποια σημεια του χαρακτηρα σου κ της συμπεριφορας σου χρειαζεται να βελτιωθουν.Καταλαβαινεις οτι αν δεν τα βελτιωσεις θα παραμεινεις στην ιδια θεση ολη σου την ζωη.Οποτε τι κανεις για να τα αλλαξεις η τι σκοπευεις να κανεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    εγω την κολλητη μου παντωσ οταν την βλεπω νευριασμενη που εκεινη την ωρα θεωρει τον εαυτο τησ αποθητικοτατο εγω την γουσταρω οπωσ και οταν ειναι κουρασμενη παλι το ιδιο οπωσ βλεπεισ δεν εχει καμια σχεση το τι πιστευεισ εσυ για τον εαυτο σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > Αλλα ας το κοιταξουμ,ε κ απο την αλλη πλευρα. Εχεις δικιο
    > σε οτι λες, εισαι βαρετη, αντιπαθητικη, σε αποφευγουν

    > Εχεις αρκετη αυτογνωσια ωστε να καταλαβαινεις τι
    > εκπεμπεις κ ποια σημεια του χαρακτηρα σου κ της
    > συμπεριφορας σου χρειαζεται να βελτιωθουν.

    Pad, θα μου επιτρέψεις να κάνω το συνήγορο του διαβόλου;
    Γράφεις τα παραπάνω, αλλά διαβάζοντας προεκτικά θα δεις ότι δεν υπάρχει κατασταλαγμένη άποψη για το γιατί συμβαίνει. Θα δεις ότι λέει:
    \"αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο το λαθος που κανω ,,την γενικη εικονα ατιλαμβανομαι απο τις αντιδρασεις των αλλων,,,\"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    John δεν τα ειπε η pad αλλα εγω.Μα γιαυτο ρωταω ακριβως για να καταλαβει τον εαυτο της η να μπει στην διαδικασια να αναλυσει την συμπεριφορα της.

  14. #14
    Μήπως κοινωνική φοβία είναι και το «διάβασμα» της σκέψης των άλλων, όταν νομίζουμε ότι καταλάβαμε τι σκέφτεται ο άλλος και ακόμα να ερμηνεύουμε αυτές τις υποτίθεται σκέψεις αρνητικά για εμάς; Επίσης είναι κοινωνική φοβία και το να νοιώθεις ότι ο άλλος σε παρακολουθεί και σχολιάζει/κρίνει το κάθε τι που λες; και ότι τα σχόλια του είναι και πάλι αρνητικά;
    Ακόμα το να να βρίσκεις δικαιολογία να μην πλησιάζεις κάποιους που σε γνωρίζουν με την σκέψη ότι έχουν μια καλή εικόνα για το άτομο σου και αν πάω να τους μιλήσω θα τα πάω χάλια και έτσι θα χαλάσω την εικόνα;
    γιάννης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •