Όλα ξεκινάνε από το σπίτι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77

    Όλα ξεκινάνε από το σπίτι...

    Τούς τελευταίους 4 μήνες που επισκέπτομαι τον γνωστικό ψυχοθεραπευτή μου κατάλαβα αρκετά πράγματα που η αλήθεια είναι ότι πρίν δεν τα είχα καν υπόψιν μου...Αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα ξεκινάνε από το σπίτι και σε τί περιβάλλον μεγαλώνεις...Εγώ ας πούμε που είμαι κοινωνικοφοβικός με ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές,ευτυχώς όχι πολλές και πρώην καταθλιπτικός ''γαμήθηκα'' απο΄τη συμπεριφορά που είχανε οι δικοί μου απέναντί μου...Επειδή ήμουνα και το πρώτο παιδί και αυτοί είχανε απωθημένα από τους δικούς τους γονείς, θέλανε τον τέλειο γιο...Έτρωγα ξύλο από τον πατέρα μου και αυτό μού δημιούργησε έλλειψη αυτοπεποιθησης και όταν πήγαινα στο σχολείο πήγαινα σαν χεσμένος...Οι άλλοι βέβαια δεν το καταλάβαιναν αυτό,απλά μέ έβλεπαν λίγο πιο ανασφαλή και μέ ''πατούσανε''...Η μάνα μου ποτέ δε με υπερασπίστηκε και πάντα υπερασπιζότανε τον πατέρα μου...Το μόνο που ξέρανε ήτανε να μέ τρομοκρατούνε...Το καλό πλέον είναι ότι έχω αρχίσει να πιστεύω στον εαυτό μου και προσπαθώ να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και σαν προσωπικότητα...Αυτό που θέλω να σάς πω επειδή εμένα η ζωή μου ''γαμήθηκε'' τελείως είναι ότι βλέπω ότι είμαστε πολλοί με διάφορα προβλήματα ο καθένας...Αλλά,έχετε σκεφτεί από πού ξεκινάνε όλα???Σίγουρα μπορεί να φταίει και ο χαρακτήρας και ο καθένας να κάνει τα λάθη του...Άνθρωποι είμαστε όμως...Θά κάνουμε και λάθη...Απλά όμως ορισμένοι γεννιόμαστε πιο ''εύθραυστοι'' και σε συνδυασμό με άλλα πράγματα έχουμε αγοραφοβία,κοινωνική φοβία,κρίσεις πανικού,έλλειψη αυτοπεποίθησης,πρόβλημα με τα ναρκωτικά,πρόβλημα με το αλκοόλ και πάει λέγοντας...Η δικιά μου εκδοχή λοιπόν είναι ότι δεν γεννιόμαστε ''μη λειτουργικοί''(γιατί αυτή είναι η σωστή έννοια και όχι η έννοια ''προβληματικοί''),αλλά αυτό γίνεται από τη συμπεριφορά που θα αντιμετωπίσουμε μέσα από το σπίτι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σιγουρα τα περισσοτερα πραγματα αρχιζουν στο σπιτι... ευτυχωσ ομωσ που ολα εξελισσονται..και πιστευω πωσ οταν η αλλη πλευρα καταλαβει τα λαθη τησ..μπορει να μασ κανει να ζησουμε καλητερα....ισωσ και σαν να μην ειχαν γινει ποτε αυτα τα λαθη...

    αν βεβαια ξαναλεω ..η αλλη πλευρα καταλαβει..η μετανιωσει..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Δυστυχώς,όμως όταν δεν τά έχει καταλάβει και συνεχίζει σαν να μην συμβαίνει τίποτα εκεί \'\'φορτώνεις\'\' και θες να τα \'\'διαλύσεις\'\' όλα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η άλλη πλευρά μπορεί να μην το καταλάβει ποτέ.Είναι πιθανόν.Τότε τι κάνεις;Να αλλάξει με το ζόρι,μπαα.Να βγάλεις το θυμό σου,ξεσπάς αλλά δίχως αυτό να έχει αποτελέσματα πάνω στην επικοινωνία,που ήδη πάσχει.

    Συναισθηματική αποδέσμευση.Στη δική μου περίπτωση αυτό λειτουργεί.

    Όσο για τον τίτλο του νήματος,συμφωνώ πως η διαπαιδαγώγηση παίζει σημαντικό ρόλο και είναι παράγοντας που έχει βάρος στη διαμόρφωση συμπεριφορών και στη σμίλευση ενός χαρακτήρα.
    Υπάρχουν όμως και γενετικές προδιαθέσεις,ο συνδυασμός προδιάθεσης και ακατάλληλης,ελειμματικής διαπαιδαγώγησης είναι ο πλέον γενεσιουργός διαφόρων προβληματικών.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Η συναισθηματική αποδέσμευση είναι η καλύτερη λύση...Και ειδικά όταν αυτοί οι άνθρωποι σε τρομοκρατούσανε και δε σεβάστηκαν ποτέ ότι ίσως γεννήθηκες πιο \'\'εύθραυστος\'\' ίσως...Απλά,πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίρνουμε εκδίκηση,αλλά νά τούς γράφουμε εκεί που πρέπει,κάνοντας επιτέλους τη ζωή μας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Ακριβώς όπως τα λες...ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ! Και είναι τόσο δύσκολο μετά να χαράξεις τη δική σου πορεία, να ζήσεις ελεύθερος.. Βασικά δεν γνωρίζεις καν ποιος-α είσαι με όλη αυτήν τη μείωση που έχεις δεχτεί.. Τι να λέμε ρε παιδιά.. Καταρχήν οι περισσότεροι που γράφουμε, η συντριπτική πλειονότητα αντιμετώπισε ή αντιμετωπίζει προβλήματα με την οικογένειά του και κυρίως με τους γονείς του. Τυχαίο?Δε νομίζω!!:P Θα ήθελα να μοιραστώ όμως κάτι μαζί σας. Χτες σε ένα οικογενειακό δείπνο (ο πατέρας μου, τα δύο ετεροθαλή μου αδέρφια και τα ανίψια μου) προσπάθησα να είμαι πραγματικά ο εαυτός μου, δηλαδή να μην παίζω το ρόλο του \"πυροσβεστήρα\" κάθε φορά που ανέβαιναν τα ντεσιμπέλ. Είδα λοιπόν έκπληκτη να ξεδιπλώνονται τα κόμπλεξ και η σαδιστική συμπεριφορά του πατέρα μου. Ποτέ στη ζωή μου μέχρι χτες δεν είδα πιο γελοίο τον πατέρα μου. Μέσα από αυτήν τη μάσκα της σκληρότητας, της παντογνωσίας και του δήθεν χιούμορ ξεπρόβαλε η γελοιότητα του πράγματος. Χαίρομαι ειλικρινά που έχω φτάσει ως εδώ, να μπορώ να διακρίνω τη γελοιότητα και την αρρώστια της ψυχής του. Νιώθω λίγη λύτρωση μπορώ να πω...Ελπίζω να προχωρήσω και άλλο..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Asterix , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    είμαι κι εγώ το πρώτο παιδί της οικογένειας και δυστυχώς αυτά τραβάνε τα περισσότερα.
    έτρωγα ξύλο από τον πατέρα μου μέχρι τα 18 μου, ώσπου τον απείλησα πως θα τον καταγγείλω
    στην αστυνομία.
    δεν ξανασήκωσε χέρι πάνω μου.
    η ηλίθια έπρεπε να το κάνω νωρίτερα.αλλά εκείνη τη στιγμή μου ήρθε αυθόρμητα γιατί με χτύπησε άσχημα.

    φυσικά δεν έχουμε σημείο επαφής.
    να σου δώσω ένα παράδειγμα πρόσφατο όπου εμπλέκεται και τρίτο πρόσωπο.
    με συνοδεύει σε συνεδρία στον ψυχίατρο.
    ο ψυχίατρος είναι αυστηρός στο εξής : δεν δέχεται ποτέ κανένα χωρίς την παρουσία του ασθενή.
    αρχίζει λοιπόν ο πατέρας μου να λέει πως δεν είμαι καλά.
    τον ρωτάει ο γιατρός τι βλέπεται, για ποιο λόγο το λέτε κλπ.
    απαντούσε αόριστα και κάτι άσχετα.
    ο γιατρός επαναλάμβανε τις ίδιες ερωτήσεις επί 1 τέταρτο με μία υπομονή ( που δεν ξέρω που την έβρισκε ) και δεν έπαιρνε σαφείς απαντήσεις.
    φυσικά δεν συννενόηθηκε ποτέ.
    απλά του είπε τελικά πως δεν συντρέχει λόγος να ανησυχεί.

    εγώ τώρα πώς να βγάλω άκρη με αυτόν τον άνθρωπο ?
    ναι να τον αγνοήσω.
    δεν το έχω καταφέρει όμως.
    δυσκολεύομαι ακόμη.
    ακούω το παράλογο και δεν το αντέχω.
    ελπίζω να τα καταφέρω κάποια στιγμή.
    γιατί είναι ψυχοφθόρο.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    ASTERIX

    Και εγώ πέρασα παρόμοιες καταστάσεις με σένα, ένα περιβάλλον κλειστό που δημιουργούσε απομόνωση από την κοινωνία, ελάχιστη επικοινωνία με τον κόσμο, δημιουργία φόβου. Όλα ξεκινούν από το σπίτι. Μετά έρχεται η κοινωνία που σε αντιμετωπίζει ανάλογα με το πως βγήκες, πως είσαι όπως σε διαμόρφωσε το σπίτι, που ως τέτοιο δε σε αποδέχεται και εκεί ξεκινά ο αγώνας.

    [[Ακριβώς όπως τα λες...ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ! Και είναι τόσο δύσκολο μετά να χαράξεις τη δική σου πορεία, να ζήσεις ελεύθερος.. ]]

    Έτσι είναι όπως το γράφει πιο πάνω ο chr1986

    Μετά ’οταν το συνηδητοποιήσεις σου΄λένε από το σπίτι είσαι ελεύθερος.
    Πραγματικ΄΄α όμως δεν είσαι. Ξεκινάς ένα δύσκολο, μακροχρόνιο αγώνα να βελτιωθείς. Σ αυτή τη φάση είμαι ακόμα.
    Αγωνίζομε με το δικό μου τρόπο, δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζεις εσύ...
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    21
    γεια σας παιδια!!!
    σας καταλαβαινω ολους πολυ καλα και ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο το θεμα!!! δηλαδη ολα τα θεματα που εχουμε ανοιξει και επικεντρωνονται σε καποια συγκεκριμενα προβληματα, το 90% αυτων εχουν κοινο παρονομαστη τις οικογενειακες σχεσεις!!!το σπιτι που μεγαλωνουμε!!!!
    σκεφτητε τον εαυτο σας σαν μια αμορφη τρυφερη και φρεσκια ζυμη που σαν σκοπο εχει να γινει ενα χρησιμο προϊον για να προσφερει τις αξιες της ποιοτητας του!!!....ποιος ειναι λοιπον ο υπευθηνος για το σχημα τη γευση και την ποιοτητα που θα εχει το ψωμακι? ο αρτοποιος φυσικα!!! αν του δωσει σχημα \"αλιεν\",σχημα Α,Β,Γ,Δ,....Ω ...ΚΛΠ, αν του βαλει αλατι,ζαχαρη,σκορδο,σκατα,(� �ορι)δηλητηριο,μαγιονεζα και οτι αλλο γουσταρει....εξαρταται λοιπον απο τα χερια του!!! αν ειναι νορμαλ ανθρωπος οσο ειναι \"αψητο\" ακομη μπορει να διορθωσει το σχημα του!!!!....αν ομως το ψησει ετσι? και αν ακομα το κανει σωστο στη γευση και το καψει? τι γινεται τοτε?...ε.....τοτε κατσε και φατα μονος σου αρτοποιε!!!! γιατι εβγαλες απο την δικη σου μα.....κια κατι κακο.
    θα πρεπει λοιπον οι ...\"αρτοποιοι\"-\"ανθρωποποιοι\"να ειναι πιστοι και δεξιοτεχνες εφοσον αποφασισαν λογικα να κανουν αυτο το ..\"επαγγελμα\"......θα πρεπει να ειναι ψυχη και σωμα πανω απο το προϊον τους για να γινει σωστο και χρησιμο!!!!και οχι επειδη εχουν αποτυχει ΑΥΤΟΙ να λενε οτι το ...ζυμαρι (το παιδι μου) εφτεγε!!!! Αντε στο διαολο στη τελικη!!!! ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΡΕ!!!! ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!!!! που ειναι αγουρο,αψητο ακομα!!!! το καταστρεφεις ΗΛΙΘΙΕ !!!! .....που θες να λεγεσαι και γονιος ...τρομαρα σου!!!! .....συγνωμη για την συμπεριφορα μου αλλα εχω και εγω πολλα να πω γιατι μου πατησατ το ευαισθητο μου σημειο με αυτο το θεμα!!!! ΜΑ ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ!!!(ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ)
    λοιπον ομως παιδια....εχω να πριτεινω κατι......ενταξυ...την \"παθαμε\" ολοι....μας σακατεψαν την ψυχη.....ας τους πουμε ενα ειλικρινεστατο τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! (..και δεν το λεω καθολου ειρωνικα) ξερετε γιατι? γιατι με αυτον τον τροπο ξερουμε απο πρωτο χερι τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε στα παιδια μας!!!! ξερουμε τι οφελος θα εχει αυτο το πλασματακι που ερχεται στη ζωη και μας ανθιζει την καρδια μας!!!! θα ειμαστε εμεις οι ιδιοι περιφανοι οτι απο τα σπλαχνα μας βγαζουμε καλο \"υλικο\"!!!!! εξαλου το παιδι ειναι το μονο ατομο που....εχει ακουμπισει κυριολεκτικα την καρδια μας!!! ειναι ο μονος ανθρωπος που για 9 μηνες την ακουγε την καρδια μας τοσο κοντα,τοσο μοναδικα!!!(οι γυναικες καταλαβεναιτε τι εννοω..ετσι?) ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΩΡΕ!!!! ΟΙ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΜΑΣ!!!! ας μη τους στερεισουμε αυτον τον χτυπο της καρδιας μας!!! ας κανουμε ο,τι μπορουμε να τον ακουνε παντα και να νιωθουν σιγουρια και ασφαλεια!!!! ας ακουν για ολη τους τη ζωουλα αυτο τον χτυπο και οχι τον χτυπο του \"ξυλου\" και το χτυπο που κανουν τα νευρα οταν ΣΠΑΝΕ!!! ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΧΤΥΠΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΡΕΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΠΙΚΑ \"Σ\'ΑΓΑΠΩ\"ΤΟΥΣ, ...\"ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ\" ,\"ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ\", \"ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ...ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ\" και...και...και....και αλλα πολυ γαμωτοκερατοτουσ!!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Οδύσσεια διάβασα το ποστ σου, και είσαι πολύ σκληρή με τους γονείς. Αυτοί σε φέρνουνε στον κόσμο, όχι εσένα, γενικά και κάνουν τόσο αγώνα να σε μεγαλώσουν και να είναι πάντα σωστοί, που μπορεί να κάνουνε και λάθη. Παλεύουν με τη δουλειά να μη σου λείπει τίποτα και αυτό είναι το ευχαριστώ; Δεν ξέρω τι έχεις βιώσει, αλλά από αυτά που λες το ξύλο όχι ότι το εγκρίνω αλλά είναι άνθρωποι και μπορεί να έχουν προβλήματα ή νεύρα που λες, πρέπει να τους τα συγχωρούμε όχι να τα ρίχνουμε όλα πάνω τους. Θα προτιμούσες να μην είχες γεννηθεί δλδ; Εγώ πάντως και να με βαράγανε θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί και θα τους ευγνομωνούσα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    H Odysseia βγαζει θυμο για τους γονεις της,δεν ειναι κατακριτεα.Τα συναισθηματα πρεπει να εκφραζονται κ οχι να καταπιεζονται γιατι οταν βγαινουν αργοτερα στην επίφανεια παρασερνουν τα παντα.
    Δυστυχως κανεις δεν διδαχθηκε να ειναι γονιος,ολοι κανουμε λαθη κ μαθαινουμε απο αυτα.Η αγνοια ομως αυτη δεν μας δινει ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ξεσπαμε τα νευρα μας κ να φορτωνουμε ενοχες αδυναμα πλασματα επειδη ειναι απολυτα εξαρτημενα απο εμας.Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους .
    Φυσικα κ τα παιδια εχουν καθε δικαιωμα να κρινουν την συμπεριφορα των γονιων τους.Βεβαια αυτο δεν αρεσει σε πολλους γιατι δεν τους βολευει.Μονο ετσι θα μπορεσουν να διωξουν απο πανω τους τις ενοχες κ να μην κανουν τα ιδια λαθη.
    lbp η συγνωμη πρεπει να λεγεται απο τους γονεις οι οποιοι εχουν κανει το λαθος κ οχι απο τα παιδια που ειναι απλοι αποδεκτες.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Υπάρχουν τόσοι και τόσοι κακοί άνθρωποι εκεί έξω και θα κρίνουμε τους γονείς που μας αγαπάνε; Επειδή δλδ ξεσπάνε και αυτοί και έχουν νεύρα που μπορεί να είναι από τη δουλειά που κάνουν για τα παιδιά τους. Φυσικά και είναι κατακριτέα όταν λέει ηλίθιοι έπρεπε να κάνετε καλύτερα είναι. Και το ξαναλέω, και οι γονείς ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι με όλα τα κατά τους και τα υπέρ τους. Δεν μίλησε κανείς για συγγνώμη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λμπ, εσυ μην κρινεις τους δικους σου γονεις!

    κ ασε οποιον θελει να κρινει τους δικους του να το κανει!
    τραβας καποιο ζορι με το τι λεει η οδυσσεια για τους γονεις της?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by lucifer
    λμπ, εσυ μην κρινεις τους δικους σου γονεις!

    κ ασε οποιον θελει να κρινει τους δικους του να το κανει!
    τραβας καποιο ζορι με το τι λεει η οδυσσεια για τους γονεις της?
    Καλά εσύ με ακολουθείς όπου πάω; Ναι, δεν μου αρέσει να μιλάνε έτσι για ανθρώπους που τους μεγάλωσαν και έκαναν τόσα τα εξήγησα πιο πάνω δεν θα τα ξαναλέω. Άσε που μπορεί να μίλαγε γενικά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Lightbluepath με βάζεις σε σκέψεις... μηπως με τον τρόπο σου προσπαθείς να δικαιολογήσεις δική σου μελλοντική συμπεριφορά? Δηλαδή αν κάποια στιγμή κάνεις παιδιά περιμένεις να σε δικαιολογουν οταν εσύ θα τα ξυλοφορτώνεις, επειδή θα έχεις νεύρα????? Μήπως για αυτο πας τόσο πάσο με λανθασμένες συμπεριφορές?

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •