Επίδομα αναπηρίας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 78
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Στο παρακάτω link έχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τα επιδόματα αναπηρίας γενικά.

    http://www.disabled.gr/lib/?p=6822

    Το καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος είναι να περάσει από την Πρόνοια, να πάρει ένα τηλέφωνο ή ακόμη να πάει στο τμήμα Κοινωνικών Υπηρεσιών του Δήμου στο οποίο διαμένει για να τον πληροφορήσουν λεπτομερώς και να πάρει και τα απαραίτητα χαρτιά - αιτήσεις.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    167
    Το ειδα αλλα ειναι ακομα στις δραχμες.
    Πρεπει να ειναι παλιο λινκ.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πέρα από τα Σύνορα
    Posts
    177
    Originally posted by auroula
    Το ειδα αλλα ειναι ακομα στις δραχμες.
    Πρεπει να ειναι παλιο λινκ.
    Ναι το ξέρω, αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο που να είναι έτσι όλα συγκεντρωμένα, γι\' αυτό η καλύτερη λύση είναι μια ερώτηση στην πρόνοια ή σε κάποια κοινωνική υπηρεσία.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Γεια χαρά παιδιά!
    Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το επίδομα της πρόνοιας. Λοιπόν, έχω δύο θέματα:
    1. Έχω ψύχωση και λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και ένα χρόνο. Είχα νοσηλευτεί και στο Δαφνή για 1,5 μήνα επειδή ήμουν σε έξαρση (την πρώτη φορά που εμφανίστηκε η νόσος).
    2. Έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό αυτί και 65% στο δεξί.
    Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι (δλδ φοβάμαι μήπως δε μου δώσουν το 67% αναπηρία).

    Είμαι 21 ετών, άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα.
    Σύμφωνα με αυτά που σας είπα, λέτε να μου δώσουν επίδομα;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by petros32 View Post
    Γεια χαρά παιδιά!
    Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το επίδομα της πρόνοιας. Λοιπόν, έχω δύο θέματα:
    1. Έχω ψύχωση και λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή εδώ και ένα χρόνο. Είχα νοσηλευτεί και στο Δαφνή για 1,5 μήνα επειδή ήμουν σε έξαρση (την πρώτη φορά που εμφανίστηκε η νόσος).
    2. Έχω βαρηκοία 55% στο αριστερό αυτί και 65% στο δεξί.
    Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι (δλδ φοβάμαι μήπως δε μου δώσουν το 67% αναπηρία).

    Είμαι 21 ετών, άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα.
    Σύμφωνα με αυτά που σας είπα, λέτε να μου δώσουν επίδομα;
    πέτρο, εγώ πιστεύω πως σίγουρα.
    αν επιτρέπεται πως προέκυψε αυτό το πρόβλημα με την ακοή σου?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    πέτρο, εγώ πιστεύω πως σίγουρα.
    αν επιτρέπεται πως προέκυψε αυτό το πρόβλημα με την ακοή σου?
    Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πως προέκυψε!
    Πολύ πιθανόν να το έχω εκ γενετής. Από τα 9 και ύστερα με θυμάμαι να μην ακούω καλά. Μπορεί και νωρίτερα, δεν είμαι σίγουρος.
    Μπορεί να είναι εκ γενετής, μπορεί να αφορά τις καταχρήσεις των αυτιών μου που έκανα σε μικρή ηλικία, μπορεί να έπαθε βλάβη το τύμπανο από τα συχνά και έντονα φυσήματα της μύτης επειδή είχα και στραβό ρινικό διάφραγμα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καταχρήσεις αυτιών?
    τί εννοείς?
    σε εμποδίζει αυτό στην καθημερινότητα σου?
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Άκουγα πολύ δυνατά μουσική και έκανα πατέντες με ακουστικά ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιο δυνατό ήχο γιατί μου άρεσε η δυνατή μουσική :(
    Πρόσφατα αγόρασα ακουστικά βαρηκοίας και βρίσκομαι στη φάση να τα συνηθίσω! Ναι με ψηλο επηρεάζει στη καθημερινότητά μου!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Παρόλα αυτά δε φαίνομαι εξωτερικά να έχω κάτι <<<<<<<<<<<<<<<<kανονικα δεν λαμβανουν υποψιν τηνεξωτερικη εμφανιση ,,τα τυπικα δικαιολογητικα φαινεται τα εχεις ,οποτε οκ,,,,(δεν ειναι αναγκη να πας με κουστουμι και γραβατα ε;!!),,,τη βαρυκοια δεν θα την ''προσθεσουν'' στο ποσοστο , αλλα δεν σου χρειαζεται, με τη νοσηλεια και την φαρμακευτικη αγωγη που περνεις αρκει νομιζω για το 67%,,,,

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Και να σας πω, τι χρειάζεται να γράφει πάνω το χαρτί που θα μου δώσει η ψυχίατρός μου; Είχαμε βγάλει ένα χαρτί διάγνωσης πριν λίγο καιρό αλλά λόγω διαφόρων γεγονότων δεν προλάβαμε να πάμε στην πρόνοια να κλείσουμε επιτροπή. Το χαρτί έλεγε απλά ότι έχω ψύχωση και "λαμβάνω συστηματικά φαρμακευτική αγωγή". Αρκεί αυτό;

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά δεν ξέρει η ψυχίατρός σου τι πρέπει να σου γράψει; Αυτοί τα ξέρουν υποτίθεται!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Το χαρτί έλεγε απλά ότι έχω ψύχωση και "λαμβάνω συστηματικά φαρμακευτική αγωγή". Αρκεί αυτό; ]]]] συν οτι δεν μπορεις να ασκησεις βιοποριστικο επαγγελμα .

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1

    geia sas !

    parakalo an mporeite na me voithisete
    eimai orothetikos k pairnw epidoma pronoias. twra perasa epitropi ika k vgika me 67% anaphria ta opoia 15% einai psihiko . ti xrimata tha parw apo ika . pairnw k kati allo epidoma apo pronoia i ika ? euxaristw polu !!!

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    1
    γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν θα παρω χρηματα αναδρομικα (απο το αναπηρικο επιδομα) περασα προσφατα απο επιτροπη και τα χαρτια μου τα ειχα καταθεσει απο περισυ τον Σεπτεμβρη η Οκτωμβρη

  15. #45
    2400 MALLON

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •