Επίδομα αναπηρίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 78
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22

    Επίδομα αναπηρίας

    Γεια χαρά σε όλους, έχω ορισμένες απορίες σχετικά με το επίδομα αναπηρίας. Πρώτον, πώς μπορεί κανείς να το διεκδικήσει ; Ποια είναι δηλ. η ακριβής διαδικασία ; Δεύτερον, υπάρχει στιγματισμός ; Δηλ. αν το πάρω εγώ αυτό και πάω αύριο και ζητήσω δουλειά θα με πάρουν ή θα φάω πόρτα ; Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Gabrielle
    Γεια χαρά σε όλους, έχω ορισμένες απορίες σχετικά με το επίδομα αναπηρίας. Πρώτον, πώς μπορεί κανείς να το διεκδικήσει ; Ποια είναι δηλ. η ακριβής διαδικασία ; Δεύτερον, υπάρχει στιγματισμός ; Δηλ. αν το πάρω εγώ αυτό και πάω αύριο και ζητήσω δουλειά θα με πάρουν ή θα φάω πόρτα ; Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    παίρνεις γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο και περνάς από υγειονομική επιτροπή της πρόνοιας. κανένας στιγματισμός, καμμία σχέση με τη δουλειά.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Που θα πάω να ρωτήσω όμως πρώτα ; Στο νοσοκομείο ή στην πρόνοια ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Δηλαδή, θα πάω στο νοσοκομείο στο ψυχιατρικό τμήμα και θα τους πω ότι έχω αυτό το πρόβλημα και θα μου δώσουν χαρτί ; Ή θα με εξετάσουν ; Πώς γίνεται ; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν το πιάσα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Gabrielle
    Δηλαδή, θα πάω στο νοσοκομείο στο ψυχιατρικό τμήμα και θα τους πω ότι έχω αυτό το πρόβλημα και θα μου δώσουν χαρτί ; Ή θα με εξετάσουν ; Πώς γίνεται ; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά δεν το πιάσα.
    υποθέτω πως δεν έχεις νοσηλευτεί οπότε θα χρειαστούν κάποιες συνεδρίες (εμένα μου είπαν πως χρειάζονται 3 αλλά αν τους πιέσεις λίγο ίσως να καταφέρεις κάτι). έχε μαζί σου μια γνωμάτευση από τον γιατρό σου και το βιβλιάριο που γράφεις τα φάρμακά σου και είσαι κομπλέ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ποσα χρήματα ειναι το επιδομα αναπηρίας?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by pelariry
    υποθέτω πως δεν έχεις νοσηλευτεί οπότε θα χρειαστούν κάποιες συνεδρίες (εμένα μου είπαν πως χρειάζονται 3 αλλά αν τους πιέσεις λίγο ίσως να καταφέρεις κάτι). έχε μαζί σου μια γνωμάτευση από τον γιατρό σου και το βιβλιάριο που γράφεις τα φάρμακά σου και είσαι κομπλέ.
    Πελάριρυ νομίζω θέλει γιατρό από νοσοκομείο ή επειδή θα έχεις το χαρτί ότι νοσηλεύτηκες δεν χρειάζεται; Γιατί εγώ που πήγα για άλλο λόγο, δεν μου ζήτησαν χαρτί από νοσηλεία, αλλά μου ζήτησαν χαρτί από δημόσιο γιατρό.
    για νοσοκομείο κι εγώ μίλησα. στο ψυχιατρικό τμήμα του νοσοκομείου κάνεις κάποιες ντεμέκ συνεδρίες για να πάρεις τη γνωμάτευση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    290 ευρώ το μήνα ή το δίμηνο?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    5
    330 ευρω το μηνα ειναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    εγω παντως πηγα στα αμεα και με βγαλανε 10% κλαιν.επισης το επιδομα αναπηρια απο την προνοια ειναι 586 ευρω το δημινο με ποσοστο αναπηριας 67% και ανω για μεγαλυτερο ποσοστο πχ 80 αλαζει το ποσο

  13. #13
    εγω πηρα το επιδομα πριν 2 χρονια με διαγνωση ψυχωσικη συνδρομη ανδεκτικη στη φαρμακευτικη αγωγη.περασα απο μια επιτροπη στην προνοια στο αιγαλεω και εβγαλα 67%.τα λεφτα ειναι 580 το διμινο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ισχυει για ολων των ειδων τουσ αναπηρουσ?ανω των 67%...ακομη πχ και για τουσ διαβητικουσ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by Adzik
    ισχυει για ολων των ειδων τουσ αναπηρουσ?ανω των 67%...ακομη πχ και για τουσ διαβητικουσ?

    οι διαβητικοί θεωρούνται ανάπηροι δεν το ήξερα

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •