Γιατι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δημοσιευση φωτογραφιων εδω. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με τον Keep.Αντί να το βλέπουμε ως αγώνα ποιος είναι τολμηρός και ποιος όχι(το βρήκα εντελώς κουτό να ταυτίζουμε την τόλμη μας με τη φάτσα μας στο ίντερνετ όπως διαπίστωσα από κάποια που διάβασα,ή να θεωρούμε τους υπόλοιπους λιγότερο τολμηρούς και καλά).Υπήρξε μάλιστα και μία τάση να \"σπρώχνονται\"άτομα να \"πάρουν μπρος\"ή να επιβραβεύονται όταν το έκαναν,σαν μπράβο,να,είσαι θαρραλέος ή άνετος ξέρω γω,ήταν εξαιρετικά ανεύθυνο-προσωπική μου άποψη.

    Πρώτον,ακόμη και να μην έχουμε πρόβλημα να ταυτοποιηθούμε,αρκετοί έχουμε αναφερθεί σε οικογενειακά βιώματα,εμπειρίες και προβλήματα άλλων.Συγγενών,φιλικών προσώπων ή οτιδήποτε άλλο.Οι συνειρμοί εύκολα γενόμενοι και οι άνθρωποι εκείνοι δε ρωτήθηκαν αν ήθελαν να ταυτοποιηθούν μέσω της δικής μας συμμετοχής σε ένα site.

    Η διαφύλαξη των προσωπικών μας δεδομένων είναι πράξη σωφροσύνης,όχι ατολμίας.Καιροί δύσκολοι,απαιτούν τακτικές περίσκεψης και σύνεσης,όχι γιούργια στ\'αγγούρια,εκτός αν έχεις σκεφτεί τα τυχόν αγγούρια και είσαι έτοιμος να πληρώσεις ενδεχόμενο κόστος.Προσωπικά δεν το χρειάζομαι,να περιπλέκω τη ζωή μου.

    Από την άλλη,δεν έχω φυσικά το δικαίωμα να πω σε κάποιον μην το κάνεις,ή να τον στηλιτεύσω για την πρωτοβουλία του,δεν είναι δική μου δουλειά εξάλλου,αφορά τον καθένα.
    Αλλά σε γενικές γραμμές ο Keep με το ποστ του,που το βρήκα προσεκτικό και μπράβο του,εξέφρασε σε μεγάλο βαθμό όσα πιστεύω πάνω στο θέμα.

    Πχ ένας που περνάει απλά μία στρεσογόνο κατάσταση,περιστασιακή,που του έχει επιφέρει άγχος,μπορεί να μην το βλέπει έτσι.Όμως υπάρχουν εδώ μέσα sections με εξαρτήσεις,με κακοποίηση,με χρόνιες παθήσεις που ίσως θα ήταν καλό οι πρωτοβουλίες να εξετάζονταν και με άλλα κριτήρια.

    Προσωπικά δεν έχω καν fb.Έχω γνώση απείρου κάλλους μαλακιών σε διαπροσωπικό και κοινωνικό επίπεδο να γίνονται εξαιτίας της έκθεσης δίχως να λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράγοντες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by RainAndWind
    Συμφωνώ με τον Keep.Αντί να το βλέπουμε ως αγώνα ποιος είναι τολμηρός και ποιος όχι(το βρήκα εντελώς κουτό να ταυτίζουμε την τόλμη μας με τη φάτσα μας στο ίντερνετ όπως διαπίστωσα από κάποια που διάβασα,ή να θεωρούμε τους υπόλοιπους λιγότερο τολμηρούς και καλά).Υπήρξε μάλιστα και μία τάση να \"σπρώχνονται\"άτομα να \"πάρουν μπρος\"ή να επιβραβεύονται όταν το έκαναν,σαν μπράβο,να,είσαι θαρραλέος ή άνετος ξέρω γω,ήταν εξαιρετικά ανεύθυνο-προσωπική μου άποψη.

    Πρώτον,ακόμη και να μην έχουμε πρόβλημα να ταυτοποιηθούμε,αρκετοί έχουμε αναφερθεί σε οικογενειακά βιώματα,εμπειρίες και προβλήματα άλλων.Συγγενών,φιλικών προσώπων ή οτιδήποτε άλλο.Οι συνειρμοί εύκολα γενόμενοι και οι άνθρωποι εκείνοι δε ρωτήθηκαν αν ήθελαν να ταυτοποιηθούν μέσω της δικής μας συμμετοχής σε ένα site.

    Η διαφύλαξη των προσωπικών μας δεδομένων είναι πράξη σωφροσύνης,όχι ατολμίας.Καιροί δύσκολοι,απαιτούν τακτικές περίσκεψης και σύνεσης,όχι γιούργια στ\'αγγούρια,εκτός αν έχεις σκεφτεί τα τυχόν αγγούρια και είσαι έτοιμος να πληρώσεις ενδεχόμενο κόστος.Προσωπικά δεν το χρειάζομαι,να περιπλέκω τη ζωή μου.

    Από την άλλη,δεν έχω φυσικά το δικαίωμα να πω σε κάποιον μην το κάνεις,ή να τον στηλιτεύσω για την πρωτοβουλία του,δεν είναι δική μου δουλειά εξάλλου,αφορά τον καθένα.
    Αλλά σε γενικές γραμμές ο Keep με το ποστ του,που το βρήκα προσεκτικό και μπράβο του,εξέφρασε σε μεγάλο βαθμό όσα πιστεύω πάνω στο θέμα.

    Πχ ένας που περνάει απλά μία στρεσογόνο κατάσταση,περιστασιακή,που του έχει επιφέρει άγχος,μπορεί να μην το βλέπει έτσι.Όμως υπάρχουν εδώ μέσα sections με εξαρτήσεις,με κακοποίηση,με χρόνιες παθήσεις που ίσως θα ήταν καλό οι πρωτοβουλίες να εξετάζονταν και με άλλα κριτήρια.

    Προσωπικά δεν έχω καν fb.Έχω γνώση απείρου κάλλους μαλακιών σε διαπροσωπικό και κοινωνικό επίπεδο να γίνονται εξαιτίας της έκθεσης δίχως να λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράγοντες.
    Συμφωνω απολυτα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind

    Οι συνειρμοί εύκολα γενόμενοι και οι άνθρωποι εκείνοι δε ρωτήθηκαν αν ήθελαν να ταυτοποιηθούν μέσω της δικής μας συμμετοχής σε ένα site.

    τι εννοεις εδω?
    δεν μπορεσα να το συνδεσω με τα υπολοιπα.

    Κατα τα αλλα,
    ναι συμφωνω οτι αρκετος κοσμος εδω μεσα καλο θα ηταν να διατηρησει την ανωνυμια του, δεν υπαρχει κανενα βραβειο σε οποιον δημοσιευει την φατσα του (δυστυχως ε? :P)
    παρα μονο οτι θελει να νιωσει πιο κοντα με αλλους ανθρωπους.


    Κατι παρομοιο γινονταν πιο παλια,
    οταν καναμε σταθερα καποιες συναντησεις.
    Αρκετοι ειχαν προβλημα να εμφανιστουν δημοσια μηπως γινουν αναγνωρισιμοι.
    Οι λιγοι τοτε που ειχαμε βρεθει, ειμασταν 6-7 ατομα.
    Το ιδιο συμβαινει και τωρα, 6-7 κανανε την αναρτηση του προσωπο τους.

    Απο κει και περα οντως ο καθενας κανει οτι θελει.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γι\' αυτό που λέτε,νομίζω ότι αυτοί που πόσταραν δεν είχαν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Επιπλέον είναι πολύ δύσκολο ο εργοδότης να σε βρει. Και με τις φωτό δεν φαίνονται οι συγγενείς σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ένας απο τους λόγους που μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα σ αυτό το φορουμ είναι η ανωνυμία. πίσω απ την οθόνη του υπολογιστή, μπορείς να μοιραστείς, σκέψεις, γεγονότα, καταστάσεις που δεν θα το έκανες σε μια πιο προσωπική επαφή. προσωπικά τουλάχιστον έχω δημοσιοποιήσει γεγονότα μέσα απ τη ζωή μου, που ίσως να μην τολμούσα ποτέ να συζητήσω ούτε με τον καλύτερό μου φίλο. όπως κ να έχει είναι προσωπική επιλογή του καθενός να ξεφύγει απ την ανωνυμία, θέλει προσοχή όμως γιατί δεν είμαστε ένα κλειστό φορουμ, εδω μπορεί να μας διαβάσει ο οποιοσδήποτε.

  6. #21
    και εγω το θεωρω too much να μπει ο μελλοντικος μας εργοδοτης εδω να δει την φωτο μας να ψαξει ολα εχουμε γραψει και εκμυστηρευτει και να μας αποριψει για αυτο.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by krino
    Originally posted by RainAndWind

    Οι συνειρμοί εύκολα γενόμενοι και οι άνθρωποι εκείνοι δε ρωτήθηκαν αν ήθελαν να ταυτοποιηθούν μέσω της δικής μας συμμετοχής σε ένα site.

    τι εννοεις εδω?
    δεν μπορεσα να το συνδεσω με τα υπολοιπα.

    Κατα τα αλλα,
    ναι συμφωνω οτι αρκετος κοσμος εδω μεσα καλο θα ηταν να διατηρησει την ανωνυμια του, δεν υπαρχει κανενα βραβειο σε οποιον δημοσιευει την φατσα του (δυστυχως ε? :P)
    παρα μονο οτι θελει να νιωσει πιο κοντα με αλλους ανθρωπους.
    Πολυ σωστα αναφερεται η Rain.
    Προσωπικα κατα περιοδους υποτροπης εχω \"θαψει\" καποια ατομα.
    Αλλοι αναφερονται σε γονεις και στην σχεση τους με αυτους σαν παραδειγμα, περιγραφοντας καποιες καταστασεις.

    Εαν συνδεθεις εσυ αποκαλυπτωντας προσωπικα στοιχεια , τοτε αυτοματα συνδεονται και αυτοι πχ στα δοντια ενος κακεντρεχη κουτσομπολη ή ακομα χειροτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by olgaki82
    και εγω το θεωρω too much να μπει ο μελλοντικος μας εργοδοτης εδω να δει την φωτο μας να ψαξει ολα εχουμε γραψει και εκμυστηρευτει και να μας αποριψει για αυτο.

    δεν καταλαβα?
    εχει κλεψει κανεις εδω μεσα?
    η μηπως ειναι βιαστης μικρων παιδιων?


    σε λιγο θα γραφουμε μεσα απο γιαφκες μηπως και μας παρει κανεις μυρωδια....

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking


    Προσωπικα κατα περιοδους υποτροπης εχω \"θαψει\" καποια ατομα.

    να πας να τους ζητησεις συγνωμη, αν δεν ειχες δικαιο.
    Η μηπως περιμενεις να το κανεις οταν θα σε πιασουν στα πρασσα?

    Κατα τα αλλα,
    δεν μου αρεσει η ποινικοποιηση της σκεψης.
    Οτι σκεφτομαι η οτι ειμαι,
    δεν μπορω να ειμαι στη σκια της ζωης.
    Οτι λεω υπερασπιζεται παντου και παντα.
    Ετσι εχω μαθει εγω τουλαχιστον στη ζωη μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Aυτό που εννοώ κρίνο,είναι ότι πίσω και δίπλα από εμάς υπάρχουνε οικογένειες,άλλοι έχουν παιδιά,άλλοι έχουν αναφερθεί σε πατεράδες,μητέρες,φιλικά πρόσωπα.Όταν εκθέτω εμένα,έμμεσα εκθέτω τη μητέρα ή τον πατέρα μου,τ\'αδέρφια,τα παιδιά μου.Απλή η εξήγηση.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Aυτό που εννοώ κρίνο,είναι ότι πίσω και δίπλα από εμάς υπάρχουνε οικογένειες,άλλοι έχουν παιδιά,άλλοι έχουν αναφερθεί σε πατεράδες,μητέρες,φιλικά πρόσωπα.Όταν εκθέτω εμένα,έμμεσα εκθέτω τη μητέρα ή τον πατέρα μου,τ\'αδέρφια,τα παιδιά μου.Απλή η εξήγηση.

    Αν πρεπει να εκθεσεις και καλως το κανεις δεν βλεπω το προβλημα....
    Αλλα αν εσυ βλεπεις προβλημα, πολυ απλα μεινε οπως εισαι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by krino
    Originally posted by keep_walking


    Προσωπικα κατα περιοδους υποτροπης εχω \"θαψει\" καποια ατομα.

    να πας να τους ζητησεις συγνωμη, αν δεν ειχες δικαιο.
    Η μηπως περιμενεις να το κανεις οταν θα σε πιασουν στα πρασσα?

    Κατα τα αλλα,
    δεν μου αρεσει η ποινικοποιηση της σκεψης.
    Οτι σκεφτομαι η οτι ειμαι,
    δεν μπορω να ειμαι στη σκια της ζωης.
    Οτι λεω υπερασπιζεται παντου και παντα.
    Ετσι εχω μαθει εγω τουλαχιστον στη ζωη μου.



    Καταρχην πηρες μια προταση μονο απο τα λεγομενα μου.

    Δεν εχει καμμια σχεση με το να ζητησω συγγνωμη.


    Πολυ σωστα αναφερεται η Rain.
    Προσωπικα κατα περιοδους υποτροπης εχω \"θαψει\" καποια ατομα.
    Αλλοι αναφερονται σε γονεις και στην σχεση τους με αυτους σαν παραδειγμα, περιγραφοντας καποιες καταστασεις.

    Εαν συνδεθεις εσυ αποκαλυπτωντας προσωπικα στοιχεια , τοτε αυτοματα συνδεονται και αυτοι πχ στα δοντια ενος κακεντρεχη κουτσομπολη ή ακομα χειροτερα.

    Αυτο που λεω ειναι οτι ολοι διαβαζουμε το φορουμ και τις ιστοριες που δημοσιευονται αλλα μπορει καποιοι να μη σκεφτηκαν οτι αν συνδεσουν εμας με καποιον τροπο , μπορει να συνδεθουν και αλλα ατομα.

    Ειναι κατι που δεν θελουμε να διαρευσει γιατι ειναι προσωπικο και το γραφουμε για να παρουμε αποψεις ενω εχουμε την ανωνυμια μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking




    Καταρχην πηρες μια προταση μονο απο τα λεγομενα μου.

    Δεν εχει καμμια σχεση με το να ζητησω συγγνωμη.



    ωραια, σορρυ λαθος καταλαβα.
    Τεσπα εγω \"θαβω\" παντα μπροστα σε αυτο που με ενδιαφερει,
    αρα εχουμε αλλη τακτικη.





    Αυτο που λεω ειναι οτι ολοι διαβαζουμε το φορουμ και τις ιστοριες που δημοσιευονται αλλα μπορει καποιοι να μη σκεφτηκαν οτι αν συνδεσουν εμας με καποιον τροπο , μπορει να συνδεθουν και αλλα ατομα.

    Ειναι κατι που δεν θελουμε να διαρευσει γιατι ειναι προσωπικο και το γραφουμε για να παρουμε αποψεις ενω εχουμε την ανωνυμια μας.
    το ειπαμε αυτο,
    οποιος θελει να κρατησει αυστηρα την ανωνυμια του,
    μενει οπως ειναι.

    Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτη την εμμονη οτι εγω ειπα σωνει και καλα οτι πρεπει να μαζεψουμε τις φατσες ολων.
    Ηθελαν να το κανουν 7-8 ατομα, το εκαναν.
    Τα υπολοιπα 3000 μελη, ας μεινουν ετσι.


    Το προβλημα ποιο ειναι?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by krino
    Originally posted by keep_walking




    Καταρχην πηρες μια προταση μονο απο τα λεγομενα μου.

    Δεν εχει καμμια σχεση με το να ζητησω συγγνωμη.



    ωραια, σορρυ λαθος καταλαβα.
    Τεσπα εγω \"θαβω\" παντα μπροστα σε αυτο που με ενδιαφερει,
    αρα εχουμε αλλη τακτικη.





    Αυτο που λεω ειναι οτι ολοι διαβαζουμε το φορουμ και τις ιστοριες που δημοσιευονται αλλα μπορει καποιοι να μη σκεφτηκαν οτι αν συνδεσουν εμας με καποιον τροπο , μπορει να συνδεθουν και αλλα ατομα.

    Ειναι κατι που δεν θελουμε να διαρευσει γιατι ειναι προσωπικο και το γραφουμε για να παρουμε αποψεις ενω εχουμε την ανωνυμια μας.
    το ειπαμε αυτο,
    οποιος θελει να κρατησει αυστηρα την ανωνυμια του,
    μενει οπως ειναι.

    Εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτη την εμμονη οτι εγω ειπα σωνει και καλα οτι πρεπει να μαζεψουμε τις φατσες ολων.
    Ηθελαν να το κανουν 7-8 ατομα, το εκαναν.
    Τα υπολοιπα 3000 μελη, ας μεινουν ετσι.


    Το προβλημα ποιο ειναι?
    Καλα χωρια μιλαμε...δεν σε κατηγορησε κανεις.
    Λιγα ποστ ποιο πανω δεν ειπαμε οτι ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει , αλλα επρεπε να γινει και το ποστ για τους τυχον κινδυνους?
    Προσθεσε ενα επιπλεον κινδυνο η Rain.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ζοριζομαι να γραψω πολλα γιατι χαλασε το πληκτρολογιο , καποιο πληκτρο κολλαει ασχημα...τα παντα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •