Γιατι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δημοσιευση φωτογραφιων εδω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Γιατι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στη δημοσιευση φωτογραφιων εδω.

    Χμ εγω δεν το βλεπω τοσο δραματικα οπως τσοντοσαιτ κλπ οπως αναφερθηκε καπου που απεχουν αρκετα απο την πραγματικοτητα. Το βλεπω ποιο \"πραγματικα\".

    Ας πουμε οτι θελησετε να πιασετε δουλεια σε μια εταιρεια και εχετε γραψει στο φορουμ καποια στιγμη \"I see dead people\" σαν παραδειγμα ή κατι αλλο.

    Θα μπορουσε να χασετε ή να μην εχετε την ευκαιρια να δουλεψετε γιατι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος , αλλωστε οτι το κανουν αυτο οι εταιρειες ειναι γνωστο απο το facebook κυριως και απο τα blog δηλαδη το να μαζευουν πληροφοριες για τους εργαζομενους που θελουν να προσλαβουν.

    Φυσικα δεν μιλαμε καθολου για την περιπτωση που γινεται ή θελησετε να γινεται δημοσιο προσωπο ή πολιτικος ή κατι.

    Τεσπα δεν ειμαι ακριβως κατα , αλλωστε πρεπει να καταπολεμηθει και το στιγμα , εαν θελετε ομως να δωσετε αυτον τον αγωνα.
    Πολλοι πχ που μιλανε στην τηλεοραση για τετοια θεματα μπορει να εχουν ακομα και στη τηλεοραση ενα ομιχλωδες εφε για να μην φαινεται το προσωπο τους.

    Αλλα εαν λετε πραγματα οπως \" I see dead people\" μπορει να το βρειτε μπροστα σας.

    Εγω προσωπικα εχω πει αρκετα ας πουμε τρελλα και ΘΕΛΩ να εχω την δυνατοτητα να εκφραζομαι ελευθερα δηλαδη θελω να μπορω να λεω με την ανεση μου χωρις δευτερη σκεψη , σκεψεις οπως το \"I see dead people\" και αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που δεν θα ποσταρα ποτε φωτογραφια.

    Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει , δεν κατηγορω κανεναν απλως εκφραζω σκεψεις που ισως να μην εχουν περασει απο το μυαλο σας και ισως να θελετε να το σκεφτειτε παραπανω πριν κανετε αυτην την ενεργεια.

    Εχω συναντησει παραδειγμα στην πραγματικη ζωη καθηγητη πανεπιστημιου που συνεβη ακριβως αυτο που λεω , δεν θελω να αναφερω περισσοτερες λεπτομερειες.

    Ευχαριστω που με ακουσατε-διαβασατε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μα βρε keep, ο εργοδότης σε αυτό το site θα μπει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Συμφωνώ απόλυτα keep!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    http://www.epicfail.com/wp-content/u...k-job-fail.jpg


    http://www.epicfail.com/wp-content/uploads/2009/08/facebook-job-fail.jpg

  5. #5
    ναι συμφωνω εν μερη οτι οταν λες <ΒΛΕΠΩ ΝΕΚΡΟΥΣ> δημοσιοποιωντας και τ στοιχεια σου πιθανοτατα να εχει αντικτυπο στο θεμα της εργασιας.δεν μπορει ομως ο καθενας που εχει ψυχωσεις,φοβιες,διπολικη και γενικα μια ψυχικη ασθενεια να ντρεπεται για αυτο.μονοι μας ετσι κανουμε κακο στον εαυτο μας. και συντηρουε το στιγμα.ολοι ειμαστε παραγωγικοι και λειτουργικοι για τι πρεπει να κρυβουμε το προβλημα μας πισω απο την ανωνυμια οποιοδηποτε και εαν ειναι αυτο?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο μεγαλες \"σοβαρες\" εταιρειες πολυεθνικες να αποκτησουν προσβαση στα fb των υπαλληλων τους...

    Αφου τους βλεπουν σαν υποκειμενα, σιγα , θα κανουν πως και πως να δουνε πως ειναι οι προσωπικες ζωες των υποκειμενων τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Μα βρε keep, ο εργοδότης σε αυτό το site θα μπει;
    Σκεψου τι κερδιζεις light με τη δημοσιευση της φωτο και τι μπορεις να χασεις. Ο εργοδοτης μπορει να μην μπει και να μη σε βρει αλλα μπορει να του το \"σφυριξει\" καποιος που μπηκε ή σε εχθρευεται.

    Μικρο το σαιτ , αλλα οχι και τοσο μικρο.

    Δεν ειναι ακριβως παρανοια αυτο που λεω εχει γερες βασεις και δεν λεω οτι δεν κανατε καλα , δικαιωμα σας ειναι αλλα για να σκεφτειτε και καποια πραγματα επιπλεον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ναι συμφωνω εν μερη οτι οταν λες <ΒΛΕΠΩ ΝΕΚΡΟΥΣ> δημοσιοποιωντας και τ στοιχεια σου πιθανοτατα να εχει αντικτυπο στο θεμα της εργασιας.δεν μπορει ομως ο καθενας που εχει ψυχωσεις,φοβιες,διπολικη και γενικα μια ψυχικη ασθενεια να ντρεπεται για αυτο.μονοι μας ετσι κανουμε κακο στον εαυτο μας. και συντηρουε το στιγμα.ολοι ειμαστε παραγωγικοι και λειτουργικοι για τι πρεπει να κρυβουμε το προβλημα μας πισω απο την ανωνυμια οποιοδηποτε και εαν ειναι αυτο?
    απαντησα ολγα σε αυτο στο ποστ μου:

    Τεσπα δεν ειμαι ακριβως κατα , αλλωστε πρεπει να καταπολεμηθει και το στιγμα , εαν θελετε ομως να δωσετε αυτον τον αγωνα.
    Πολλοι πχ που μιλανε στην τηλεοραση για τετοια θεματα μπορει να εχουν ακομα και στη τηλεοραση ενα ομιχλωδες εφε για να μην φαινεται το προσωπο τους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by keep_walking
    Σκεψου τι κερδιζεις light με τη δημοσιευση της φωτο και τι μπορεις να χασεις. Ο εργοδοτης μπορει να μην μπει και να μη σε βρει αλλα μπορει να του το \"σφυριξει\" καποιος που μπηκε ή σε εχθρευεται.

    Μικρο το σαιτ , αλλα οχι και τοσο μικρο.

    Δεν ειναι ακριβως παρανοια αυτο που λεω εχει γερες βασεις και δεν λεω οτι δεν κανατε καλα , δικαιωμα σας ειναι αλλα για να σκεφτειτε και καποια πραγματα επιπλεον.
    Μα που ξέρουν αυτοί που σε εχθρεύονται ποιός είναι ο εργοδότης σου; Είναι πολύ δύσκολα αυτά να γίνουν.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η δικη μου γνωμη ειναι οτι ολοι, πρεπει να ειναι υπευθυνοι και το τι λενε και το τι δημοσιευουν.

    Εκεινος που γραφει κατι εδω, πρεπει να ειναι αυτο που πιστευει και να μπορει να το υποστηριξει παντου.
    Συνεπως ποτε μου δεν θα γραψω,
    \"σε τι σκατοδουλεια δουλευω.....\"


    Ειμαι της αποψης,
    οτι αν θελει καποιος να ξεφυγει απο το προβλημα του,
    πρεπει να βγαινει μπροστα και να μιλαει (για να μην πω να φωναζει) για οτι εχει
    χωρις ντροπη και ενοχες.
    Η απενεχοποιηση και το διωξιμο του στιγματος που κουβαλαει ο καθενας,
    ειναι να το παραδεχτει αφενως και στην συνεχεια να μπορει να κυκλοφορει δημοσια χωρις να ντρεπεται για αυτο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by krino
    Ειμαι της αποψης,
    οτι αν θελει καποιος να ξεφυγει απο το προβλημα του,
    πρεπει να βγαινει μπροστα και να μιλαει (για να μην πω να φωναζει) για οτι εχει
    χωρις ντροπη και ενοχες.
    Η απενεχοποιηση και το διωξιμο του στιγματος που κουβαλαει ο καθενας,
    ειναι να το παραδεχτει αφενως και στην συνεχεια να μπορει να κυκλοφορει δημοσια χωρις να ντρεπεται για αυτο.
    Πολύ ωραία τα λες κρίνο, μακάρι να ήταν έτσι να νικούσαμε το στίγμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    η δικη μου γνωμη ειναι οτι ολοι, πρεπει να ειναι υπευθυνοι και το τι λενε και το τι δημοσιευουν.
    Σαφως κρινο αλλα επρεπε να γινει και αυτο το ποστ γιατι αν και το απαγορευει το σαϊτ να μπαινουν ανηλικοι παντωντας στο ναι ειμαι πανω απο 18 , υπαρχουν και καποιοι που πρεπει να σκεφτουν καποια πραγματα πριν κανουν κατι και να σκεφτουν καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking
    η δικη μου γνωμη ειναι οτι ολοι, πρεπει να ειναι υπευθυνοι και το τι λενε και το τι δημοσιευουν.
    Σαφως κρινο αλλα επρεπε να γινει και αυτο το ποστ γιατι αν και το απαγορευει το σαϊτ να μπαινουν ανηλικοι παντωντας στο ναι ειμαι πανω απο 18 , υπαρχουν και καποιοι που πρεπει να σκεφτουν καποια πραγματα πριν κανουν κατι και να σκεφτουν καλα.

    βρισκω χρησιμη την συζητηση που ανοιγεις.
    Ισως καποιος εδω μεσα (λεω ισως.....) να μην πρεπει να ανεβασει φωτο.
    Θες ο στενος κυκλος η οτι αλλο.
    Δεν λεω οτι οποιος δεν ανεβαζει φωτο εχει προβλημα, αυτο ελλειπε.
    Υπαρχει ομως ενας κοσμος, που δεν εχει προβλημα και το κανει συνειδητα.

    Τωρα βεβαια,
    υπαρχει και η εκδοχη ολα αυτα να ειναι μια συνωμοσια για να βρω εγω γυναικα.....
    χεχε προς το παρον, παω καλα,
    ο ανταγωνιστης μου ειναι μονο ο γιαννης.
    :P

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by krino
    Ειμαι της αποψης,
    οτι αν θελει καποιος να ξεφυγει απο το προβλημα του,
    πρεπει να βγαινει μπροστα και να μιλαει (για να μην πω να φωναζει) για οτι εχει
    χωρις ντροπη και ενοχες.
    Η απενεχοποιηση και το διωξιμο του στιγματος που κουβαλαει ο καθενας,
    ειναι να το παραδεχτει αφενως και στην συνεχεια να μπορει να κυκλοφορει δημοσια χωρις να ντρεπεται για αυτο.
    Πολύ ωραία τα λες κρίνο, μακάρι να ήταν έτσι να νικούσαμε το στίγμα.

    Το στιγμα δεν νικιεται,
    επειδη θα ανεβασεις μια φωτο.
    Καλυτερα θα ηταν να κανει ο καθενας το προσωπικο του αγωνα με σοβαροτητα αν θελει κατι τετοιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by olgaki82
    ναι συμφωνω εν μερη οτι οταν λες <ΒΛΕΠΩ ΝΕΚΡΟΥΣ> δημοσιοποιωντας και τ στοιχεια σου πιθανοτατα να εχει αντικτυπο στο θεμα της εργασιας.δεν μπορει ομως ο καθενας που εχει ψυχωσεις,φοβιες,διπολικη και γενικα μια ψυχικη ασθενεια να ντρεπεται για αυτο
    Ρε παιδια δεν ειναι θεμα ντροπης.Ειναι θεμα πραγματικοτητας και πως ειναι τα δεδομενα εξω.Μπορει καποιος πραγματικα να μην εχει κανενα κομπλεξ για την ασθενεια του αλλα αυτο δε σημαινει π.χ. οτι θα το υιοθετησει και ο υποψηφιος εργοδοτης.
    Εκτος κ αν καποιος εχει την ευχερια να ψαχνει μεχρι να πεσει στην περιπτωση ιδανικης καταστασης.Κ δε μιλαω μονο για τη δημοσιευση φωτογραφιων.

    Επισης προβλημα απο προβλημα εχει διαφορα,αναλογα απ\'το ποσο στιγματισμενη ειναι μια ασθενεια.

    Αλλο τωρα.
    Οπως και να το κανουμε υπαρχουν πραγματα προσωπικα για τον καθενα μας που τα εκμυστηρευομαστε σε 2-3 φιλους το πολυ και δε θελουμε να βγουν παραεξω.Δε μπορεις τα παντα να τα λες δημοσια.Εξου και η προσωπικη ζωη.
    Η δημοσιοποιηση της εικονας καποιου αφαιρει αυτην την εκφραση σε ενα φορουμ αλλα κ παλι ειναι επιλογη του.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •