προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1

    προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...

    Πως είναι δυνατόν να αγαπάω έναν άνθρωπο τόσο πολύ μετά από όσα μου έχει κάνει και να μην έχω την δύναμη να προχωρήσω και να πω βγες έξω από την ζωή μου….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    γεια σου Μαρια!


    καλοκαιρινη αγαπη ε?


    λοιπον αμα δεν μπορεις να του πεις βγες εξω απο τη ζωη μου

    βγες εσυ απο τη δικη του!


    γεμιζε τη μερα σου τοσο πολυ

    εχε πολυυυυυ λιγο χρονο γεια κεινον

    σε βαθμο πενταλεπτο και αν


    και θα παει μονο του το πραγμα

    αμα καθεσαι δινεις τροφη σε μαλωμτα και κουβεντα στην κουβεντα ακρη δε θα βγαλεις


    ενα μερος σου τον χρειαζεται πολυ

    θρεψε λοιπον αυτο το κομματι σου με αλλα πραγματακια

    για να μη νιωθει μονο

    και ετοιμο το μενου

    ....................

    εκτος εαν συντρεχει πολληηηη αγαπη

    αλλοι λογοι

    η παιδακι...οποτε το παλευεις προσπαθεις και κλεινεις πιο πολυ ως προς την καλυτερευση της σχεσης...


    ελπιζω να σε καλυψα :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Επειδή έχω βρεθεί στη θέση της, researcher, μακάρι να ήταν τόσο απλό, δηλαδή να έλεγε αντικαθιστώ την ανάγκη μου για αυτόν με κάτι άλλο. Δυστυχώς δεν είναι. Το πρόβλημα είναι οτι μάλλον έχει λίγο Θεοποιήσει το πρόσωπο που έχει δίπλα της και αυτό δημιουργεί εξάρτηση. Μόνο μόνη της μπορεί να ξεφύγει από αυτό και αυτό θα γίνει μόνο όταν η σχέση αυτή κάνει τον κύκλο της και καταλάβει οτι αυτό που τρέφει για το άλλο προσωπο ουσιαστικά δεν είναι αγάπη αλλά πλήρης εξάρτηση, η οποια μάλλον οφείλεται σε συναισθηματικά κενά που άφησε η οικογένεια.

    Μαρία εχεις πάρει ανιδιοτελή αγάπη από την οικογένεια, δηλαδή είσαι στη φάση που παίρνεις και δίνεις αγάπη ή μόνο δίνεις????

    Γενικά είσαι έτσι συνήθως στις σοβαρές σχέσεις σου? Εξαρτάσαι δηλαδή από τον άλλον?

    Εχεις μπει σε μια σχέση που πιστεύεις οτι θα κάνεις τον άλλον καλύτερο??? Οτι θα τον διορθώσεις? Μήπως παίζεις ουσιαστικά την μαμά του σε πολλά πράγματα?

    Εχω βρεθεί πολλές φορές στη θέση σου και ξέρω πως δεν κατάφερα να ξεφύγω μεχρι που κουράστηκα να δίνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Καλημέρα!
    Συμφωνώ με τα λεγόμενα της frei. Πλέον αυτός ο άνθρωπος σου έχει γίνει συνήθεια την οποία αν κόψεις πιστεύεις πως δε θα απολαμβάνεις τη ζωή κτλ..Σα το τσιγάρο,το οποίο σου κάνει κακό, το ξέρεις ότι σου κάνει κακό κ όμως είναι μια απόλαυση για σένα κ δε μπορείς η μάλλον δε θέλεις να το κόψεις...
    Αυτό όμως είναι το άσχημο σε μια σχέση...όταν τη βλέπεις σα μια συνήθεια που έχει καταβάλλει ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής σου κ δε μπορείς να ξεφύγεις, παρ\'ολα τα παράπονα που κάνεις...
    Σκέψου τι σου προσφέρει πλέον αυτός ο άνθρωπος, κ αν τα παράπονα είναι περισσότερα από τις καλές στιγμές....Τότε καλύτερα να \"κόψεις\" το \"προσωπικό σου κάπνισμα\"
    :-)
    Every morning we are born again

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •