κριση αγχους και μελαγχολίας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15

    κριση αγχους και μελαγχολίας...

    Καλησπέρα σας... Λίγες μέρες πριν είχα κάποια άσχημα συμπτώματα (έντονους πόνους στην καρδιά, μου κοβόταν ο αέρας, δεν μπορούσα να ανασάνω, ζαλάδες, φοβίες, αρρυθμίες, ταχυπαλμίες, στομαχόπονους) και πήγα στο νοσοκομείο. Δεν μου βρήκαν τίποτα παθολογικό και μου συνέστησαν να πάω στο Δαφνί γιατί εκείνη τη μέρα δεν εφημέρευε ψυχίατρος στο νοσοκομείο που πήγα. Μου είπε όμως ο νευρολόγος στον οποίο με έστειλε ο παθολόγος ότι έχω πάθει κρίση άγχους. Δεν πήγα στο Δαφνί και αποφάσισα να το αντιμετωπίσω μόνη μου με φυσικούς τρόπους. Και μόλις ηρέμησα άρχισα να νιώθω πολύ έντονη μελαγχολία χωρίς όμως καμία δικαιολογία διότι θεωρητικά όλα μου πηγαίνουν καλά. Πριν λίγους μήνες είχα πιάσει πάτο αλλά το αντιμετώπισα με εντονη σωματική άσκηση, φίλους, δώσιμο στη δουλειά μου και απλώς δεν σκεφτόμουν. Γενικά κατά καιρούς πέφτω πάρα πολύ... Προσπαθώ όμως τόσο καιρό να αποφύγω τα χάπια... Πλέον μπορεί να γίνει κάτι πάρα πολύ μικρό και να με ρίξει στα πατώματα. Δεν ξέρω τι να κάνω... Πρέπει να περιμένω να πιάσω πάλι πάτο για να επισκεφτώ ψυχίατρο ή να πάω τώρα που το ελέγχω κάπως; Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι λέω, γιατί είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη γενικά..... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    μηπως εχεις μπλοκαρει καπως συναισθηματικα δλδ εχεις πνιξει θλιψη πιο παλια και σου βγαινει τωρα? εγω θα σουλεγα να κατσεις να δεις καναν τιτανικο να κλαψεις να σου φυγουν ολα αυτα.. με το κλαμα θα σου φυγει και λιγο αγχος και θα αποφορτιστεις γενικα.. απτην αλλη μπορει να μην εχεις αυτο που λεω αλλα θεωρησα οτι επρεπε να στο πω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    σ\' ευχαριστω πολύ για την απάντηση...θα μπορούσε να είναι κι αυτό, αλλά εγώ σαν άνθρωπος είμαι πάρα πολύ εκδηλωτική και έχω περάσει φάσεις που έκλαιγα για ώρες και μέρες όταν μου είχε συμβεί κάτι δυσάρεστο.... χωρίς όμως να σημαίνει ότι έτσι γίνεται η κάθαρση... ώρες ώρες έχει τόσο βάθος η θλίψη που δεν μου αρκεί απλώς να κλάψω για να ηρεμήσω... άλλες φορές πάλι είμαι χαρούμενη μόνο που η χαρά μου δεν έχει ούτε βάθος ούτε θεμέλια γι\' αυτό και δεν διαρκεί πολύ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Η θλίψη σου μοιάζει να καταδύεται τόσο βαθιά μέσα σου...σαν ένα πηγάδι απύθμενο...που κάποιες φορές ξεχειλίζει. Ακούγεσαι να έχεις πολλά να πεις πάντως...πολλα να βγάλεις απο μέσα σου. Είναι έτσι ή κάνω λάθος?
    Μάκια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    lenora, καλύτερα να πας τώρα που νιώθεις καλύτερα και να μη περιμένεις γιατί δε ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα την επόμενη φορά και για πόσο θα μπορείς να τα αντιμετωπίζεις.Μη φοβάσαι τα φάρμακα, και εγώ τα φοβόμουν στην αρχή αλλά είδα βελτίωση- κάνω και ψυχοθεραπεία βέβαια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    15
    Φοίβη κι εγώ πιστεύω ότι έχω πολλά να βγάλω από μέσα μου... Πάρα πολλά... θα ήθελα να ακολουθήσω ψυχοθεραπεία αλλά είναι λίγο δύσκολο λόγω των ήδη αυξημένων εξόδων μου... πόσο καιρό παίρνεις τα χάπια; ξέρω ανθρώπους που τα πήραν για δύο βδομάδες και είδαν βελτίωση και τα σταμάτησαν και ξέρω ανθρώπους που τα παίρνουν χρόνια....

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    γεια σου lenora.πολλοι ανθρωποι ενω φαινομενικα η ζωη τους ειναι μια χαρα νιωθουν αυτη την θλιψη.αυτο ειναι αποτελεσμα μιας εσωτερικης διεργασιας που γινεται πολλες φορες και χωρις να το καταλαβαινουμε εμεις.ειμαι σιγουρη οτι κατι σε εχει αγχωσει,καποια σημαντικη αποφαση ειναι να παρεις για το μελλον σου,για κατι που κανεις δεν εισαι σιγουρη αν σ αρεσει ...γενικα εχεις μια εσωτερικη παλη που αρνησαι απο φοβο(παντα γι αυτο αρνουμαστε)να την εξωτερικευσεις.

    οπως εχω γραψει και σε αλλα μου μηνυματα τον εαυτο μας δεν μπορουμε με τιποτα να τον κοροιδεψουμε..... οι κρισεις αγχους σκανε σε -σχετικα- ανυποπτη χρονικη στιγμη αφου μεσα σου η χημεια σου εχει διαταραχτει.εισαι σε φαση που μπορεις ανετα να γλιτωσεις τα φαρμακα αρκει να πας να μιλησεις σε καποιον τωρα που ειναι νωρις.στο λεω φιλικα και χωρις να θελω να σε αγχωσω...οσο νωριτερα τοσο καλυτερα.δεν χρειαζεται σωνει και καλα να σκασεις ενα σωρο χρηματα,υπαρχουν και δημοσιοι ψυχοθεραπευτες,υπαρχουν και ιδιωτικοι με 50 ε την ωρα,υπαρχουν και με 100(χωρις απαραιτητα να ειναι καλυτεροι απ αυτους των 50!,υπαρχουν και με 200...you know....κολωνακι μεριά. το σωμα σου σου στελνει μηνυματα οτι το εχεις στρεσαρει ...μιλησε γι αυτο.για οτι πληροφορια θελέις ειμαι διαθεσιμη,ακομα και για να σου συστησω θεραπευτη αν το αποφασισεις. μονο ο θεραπευτης θα σου πει αν χρειαζεσαι φαρμακα εξατομικευοντας την περιπτωση σου........μην φοβασαι ειμαστε και εμεις εδω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by lenora
    Φοίβη κι εγώ πιστεύω ότι έχω πολλά να βγάλω από μέσα μου... Πάρα πολλά... θα ήθελα να ακολουθήσω ψυχοθεραπεία αλλά είναι λίγο δύσκολο λόγω των ήδη αυξημένων εξόδων μου... πόσο καιρό παίρνεις τα χάπια; ξέρω ανθρώπους που τα πήραν για δύο βδομάδες και είδαν βελτίωση και τα σταμάτησαν και ξέρω ανθρώπους που τα παίρνουν χρόνια....
    το θεμα ειναι πως τα χαπια δε θα σε βοηθησουν να βγαλεις αυτα που εχεις μεσα σου....
    γιατι δεν το ψαχνεις για καποιο κεντρο ψυχικης υγειας?

    κι εγω ειμαι της γνωμης να μην περιμενεις ως την επομενη κριση.
    σ\'αυτα τα θεματα οσο νωριτερα φροντιζουμε τοσο το καλυτερο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    [/quote]το θεμα ειναι πως τα χαπια δε θα σε βοηθησουν να βγαλεις αυτα που εχεις μεσα σου....
    [/quote]


    ειπες κατι πολυ σωστο.πολλοι ανθρωποι νομιζουν πως παιρνοντας φαρμακα θα γινουν καλα.ομως δεν ξερουν πως τα φαρμακα ειναι ενα απλο δεκανικι που σε βοηθα να σταθεις οταν εισαι εντελως αβοηθητος απο τις δικες σου δυναμεις.το αν θα γινεις καλα εξαρταται μονο απο εσενα και την δικη σου προσπαθεια μαζι με τον θεραπευτη σου και τον εαυτο σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by magenta
    το θεμα ειναι πως τα χαπια δε θα σε βοηθησουν να βγαλεις αυτα που εχεις μεσα σου....
    [/quote]


    ειπες κατι πολυ σωστο.πολλοι ανθρωποι νομιζουν πως παιρνοντας φαρμακα θα γινουν καλα.ομως δεν ξερουν πως τα φαρμακα ειναι ενα απλο δεκανικι που σε βοηθα να σταθεις οταν εισαι εντελως αβοηθητος απο τις δικες σου δυναμεις.το αν θα γινεις καλα εξαρταται μονο απο εσενα και την δικη σου προσπαθεια μαζι με τον θεραπευτη σου και τον εαυτο σου... [/quote]Ακριβως ετσι.Δυστυχως,δεν υπαρχει μαγικο χαπι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Arsi

    σ\'αυτα τα θεματα οσο νωριτερα φροντιζουμε τοσο το καλυτερο.
    συμφωνώ
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [[[[... Πλέον μπορεί να γίνει κάτι πάρα πολύ μικρό και να με ρίξει στα πατώματα. Δεν ξέρω τι να κάνω... Πρέπει να περιμένω να πιάσω πάλι πάτο για να επισκεφτώ ψυχίατρο ή να πάω τώρα που το ελέγχω κάπως; Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι λέω, γιατί είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη γενικά..... Ευχαριστώ εκ των προτέρων... ]]]]]]]<<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<πηγαινε για αρχη σ εναν ψυχολογο ,,δεν ειναι αναγκη να ξεκινησεις απ τον ψυχιατρο και τα χαπια αμεσα ,, και προφανως δεν πρεπει να περιμενεις να βρεθεις παλι στα πατωματα για να το κανεις .....( ?)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •