Νεύρα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Νεύρα...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Νεύρα...

    Καλημέρα!!
    Τελευταια νιωθω πολυ εκνευρισμενη..Με ξενερωνουν πολλα πραγματα,ειμαι προκατειλημμενη σε πολλα πραγματα, νευριαζω κ παρξηγουμαι με το παραμικρο...
    Πρωτος κ κυριος παραγοντας με τον οποιο εκνευριζομαι κ ξενερωνω ειναι η κολλητη μου φιλη....Εχει παραμελησει τελευταια τη παρεα καθως εχει μπλεξει με εναν ανθρωπο που δε μας ειναι κ πολυ συμπαθης (εννοω εμενα κ της παρεας) γιατι δε της φερεται κ με τον καλυτερο τροπο. Της λεει πως δεν ειναι αναγκη να βρισκεται μαζι μας μονο, ενω μπορει να ειναι κ αυτος μαζι γιατι εμεις (σαν φιλες) μπορουμε να πουμε τα προσωπικα μας ακομα κ απ το τηλ...Κ αλλα πολλα τα οποια δεν ανηκουν σε αυτο το topic.
    Καθως λοιπον ειμαι ξενερωμενη με τη κατασταση αυτη, ξεσπαω χωρις λογο σε ανθρωπους που δε μου φταινε!!! Αφησα να παει χαμενο ενα ωραιο σ/κ με το συντροφο μου, γιατι θα ηταν κ η παρεα του μαζι την οποια ντρεπομαι κ δεν ειμαι ο εαυτος μου οταν βρισκομαι μεσα σ' αυτη...
    Ξεσπαω σε γνωστους, παρεξηγουμαι με οτι κ αν μου πουν, κλεινομαι στον εαυτο μου κ δε θελω κ πολλες πολλες κοινωνικες συνευρεσεις!!!
    Τι μου συμβαινει???
    Θελω πολυ να το ξεπερασω, δε θελω να ειμαι ετσι!!!!
    Every morning we are born again

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    καλημερα.
    ολα αυτα αρχισες να τα νοιωθεις εντελως ξαφνικα? δεν ησουν ετσι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Εχω παρατηρησει πως τον τελευταιο καιρο αρχιζω κ γινομαι μιζερη, νευρικη...Παλιοτερα δεν ημουν ετσι, τα τελευταια δυο τρια χρονια ομως...τη μια ειμαι τελεια, δεν δινω σημασια σε τπτ,κ την αλλη πεφτω!!!
    Ισως να φταιει το οτι ειμαι ανεργη κ η ψυχολογικη πιεση που νιωθω... Αν ηταν ετσι ομως θα ηθελα να λειπω συνεχεια απ το σπιτι.. Εγω, υπαρχουν φορες που δε θελω να εχω συναναστροφες με κανενα...
    Every morning we are born again

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    οχι, φυσικα και δεν σημαινει οτι θα επρεπε να θελεις να εισαι εξω αν αυτο που φταιει ειναι η ψυχολογικη πιεση που νοιωθεις...αντιθετως......μαλ� �ον αυτο φταιει..
    τι ηλικια εχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Ειμαι 24... Ειμαι γενικως χαρακτηρας που παρεξηγιεται ευκολα κ οταν δε μου αρεσουν καποιοι ανθρωποι τους αποφευγω...Αλλα εγω τελευταια εχω προβλημα σχεδον με τους παντες... Ειδικα με το φιλο της κολλητης μου....Δε θελω ουτε να τον βλεπω, με αποτελεσμα να μη περναω εγω καλα!!!
    Every morning we are born again

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Originally posted by astimatnam
    Ειμαι 24... Ειμαι γενικως χαρακτηρας που παρεξηγιεται ευκολα κ οταν δε μου αρεσουν καποιοι ανθρωποι τους αποφευγω...Αλλα εγω τελευταια εχω προβλημα σχεδον με τους παντες... Ειδικα με το φιλο της κολλητης μου....Δε θελω ουτε να τον βλεπω, με αποτελεσμα να μη περναω εγω καλα!!!
    σε καταλαβαινω, αλλα για τον φιλο της κολλητης εχεις αδικο...
    το να μη τον πας ειναι πολυ λογικο, αλλα θα πρεπει να σκεφτεις οτι ειναι επιλογη της και να την σεβαστεις , χωρις να προκαλεις θεματα...δλδ, να μην της τον θαβεις, γιατι την στεναχωρεις, και να μη βαζεις βετο στην παρεα αυτος η εσυ...
    φυσικα μπορεις να απεχεις ΕΣΥ, δεν σου λεω να καταπιεζεσαι, αλλα οσο μπορεις πιο διακριτικα...
    κανεις ενα λαθος που το κανουν πολλα ατομα στην ηλικια σου και σε μικροτερες ηλικιες.ηλικιες που ειναι συνεχεια μιας εποχης που με τις κολλητες μας ζουσαμε σαν παντρεμενες... θεωρεις οτι σε αφορουν θεματα των φιλων σου που δεν σε αφορουν.....η επιλογη των συντροφων τους δεν σε αφορα και να εισαι προσεκτικη στο ποσο επεμβαινεις...
    φυσικα σαν φιλη αν δεις κατι εξωφθαλμο εναντιον της, θα το πεις. την γνωμη σου, προσεκτικα και ευγενικα θα την πεις.. αλλα ουτε τα μουτρα σου θα ξυνιζεις ουτε θα ανοιγεις πολεμο για τον φιλο της φιλης..αυτα ειναι απαραδεκτα πραγματα και κυριως πολυ παρεμβατικα...

    κατα τα αλλα, εγω πιστευω οτι ολο αυτο στο προκαλει η στρεσογονα κατασταση που βρισκεσαι σε συνδυασμο με τον ευερεθιστο χαρακτηρα σου.
    οι συνθηκες που μας λες (αγχος, ανεργια) να ξερεις οτι ειναι αρκετες ακομα και για αρχη καταθλιψης , και το συμπτωμα του να θελεις να απομονωνεσαι παρα να βγαινεις, ειναι χαρακτηριστικο.
    επισης, να ξερεις οτι οταν εισαι σε τετοια διαθεση, απομονωσης δλδ, οι συναναστροφες σου δημιουργουν εκνευρισμο και οσα σε εκνευριζαν, τωρα, ακομα περισσοτερο, κι ενα ασχετο θεμα (οπως ο αντιπαθης φιλος της φιλης)προκαλει πολυ μεγαλυτερη ενοχληση απο αυτη που του αναλογει, γιατι η βασικη ενοχληση σου δεν ειναι απο την υπαρξη του φιλου,αλλα απο τα δικα σου αγχη και προβληματα που μεταμφιεζονται σε ασχετες ενοχλησεις του περιβαλλοντος σου ;)..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Θα ηθελα να διορθωσω ενα λαθος στην κατα τ\' αλλα πολυ ομορφη γνωμη σου! :)
    Δεν εκφραζω μπροστα της την αντιπαθεια μου, ουτε ξινιζω τα μουτρα μου καθε φορα που τον βλεπω!!! Κραταω την αντιπαθεια αυτη για τον εαυτο μου, κ προσπαθω να ειμαι οσο πιο διακριτικη γινεται, κουνωντας απλα συμπονετικα το κεφαλι σε οσα την προβληματιζουν!!
    Οπως δε μου αρεσει να ανακατευονται αλλοι στα προσωπικα μου, το ιδιο κανω κ εγω!!! Απεχω οσο γινεται!!Δε τον θαβω, αλλωστε για οσα παραπονιεται η ιδια ειναι που εκφραζει πρωτη δυσαρεσκεια στον τροπο συμπεριφορας του!!!
    Σε αντιθεση με την ιδια που ολοενα κ βρισκει αφορμες να μου μιλαει για πραγματα που εχει τυχει να ακουσει για το δικο μου συντροφο κ με πιεση με ρωταει πραγματα τα οποια ισως να μη θελω να μοιραστω!
    Every morning we are born again

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    πολυ καλα κανεις λοιπον, εφοσον κρατας διακριτικη σταση κι αυτο θα επρεπε να κανει κι η ιδια για την σχεση σου.προσπαθησε να επεκτεινεις αυτη την καπως απομακρυσμενη σταση για οσα αφορουν τον φιλο της και στην ενοχληση που αισθανεσαι κι ας μην εκφραζεις , για να μειωθει......ΔΕΝ σε αφορα και για αυτο ΔΕΝ θα πρεπε και να σε ενοχλει...
    μην υποκυψεις στην ερευνητικη της διαθεση για τα προσωπικα σουεφοσον θελεις να κρατησεις καποια πραγματα για σενα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Ποσο δυσκολο ειναι ομως αληθεια για τον α η β λογο οι φιλοι σου να ειναι εναντια στη σχεση που εχεις...
    Ειδικα αν εισαι ανθρωπος που επηρεαζεσαι...
    Every morning we are born again

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    astimatnam,εμενα μου δινεται η εντυπωση οτι αυτο που σε εκνευριζει περισσοτερο στην κατασταση με τη φιλη σου ειναι οτι εχει χαθει αρκετος χωρος απ\'τη φιλια σας....κ μαλιστα για να τον χαρισει σε εναν ανθρωπο που κατ εσενα δεν αξιζει.
    Ισως σε εκνευριζει που κανει αρκετες παραχωρησεις κ εχει λογο για τη μεταξυ σας σχεση ενας νεος ανθρωπος που δεν τον πας κιολας.

    Ξερεις καμια φορα χανομαστε σε σχεσεις,\'ριχνουμε\' κ τους φιλους ή τις παρεες απο αποψη χρονου,προτεραιοτητων κλπ αλλα αυτο δε σημαινει πως χανεται η φιλια.

    Γιατι δεν κανεις μια κουβεντα μαζι της για το τι σε ενοχλει στη μεταξυ σας σχεση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Arsi ισως να ειναι κ αυτο... Τελευταια αρχιζει κ χανεται, κ θα ξαναπω πως δεν ειμαι η μονη που ενοχλειται... Το θεμα ειναι πως το προβλημα το εχει ο συντροφος της που φαινεται να τη θελει αποκλειστικα, ακομα κ αν η ιδια ενοχλειται...
    Προσπαθησα να της μιλησω, φερνοντας το απ\'εξω στην αρχη, αλλα δεν εκατσε...Φοβαμαι μηπως μαλωσουμε στο τελος κ ειναι κατι που δεν το θελω!
    Every morning we are born again

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by astimatnam
    ... Το θεμα ειναι πως το προβλημα το εχει ο συντροφος της που φαινεται να τη θελει αποκλειστικα, ακομα κ αν η ιδια ενοχλειται...
    Οχι,το προβλημα ειναι της φιλης σου αφου δεν οριοθετει τη σχεση της.Ο φιλος της μπορει να απαιτει οτι θελει,τα ορια ομως τα βαζει αυτη.
    Μην νιωθεις παντως \'ριγμενη\' απ\'τη φιλη σου αφου να σκεφτεις οτι πρωτα απ\'όλα ριχνει τον εαυτο της.
    Μαλλον αδυνατει να κοντρολαρει την κατασταση αγορι-φιλοι.

    Γνωμη μου παντως,σαν φιλη αν το συζητησετε να της πεις τι βλεπεις πρωτα απ\'ολα γι αυτην(αφου ειπες οτι ενοχλειται αλλα δεχεται) και μετα ναι αν νιωθεις παραμελημενη και θες λιγο περισσοτερο απ\'το χρονο της να της το πεις.Συζητηστε το τελος παντων.εσυ,αυτη, πως νιωθετε με την κατασταση παρα να τα κλεινεις μεσα σου κ να ξεσπας αλλου δι αλλου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •