Χάσαμε τον αρχηγό μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12

    Χάσαμε τον αρχηγό μας

    Δυστυχώς το ήθελε ο Θεός να τον πάει μαζί του . Ίσως επειδή δεν άντεχε άλλο να τον βλέπει να παλεύει με τον θάνατο . Ήταν παλικάρι και η μάχη δεν τελείωνε ποτέ.. Χάσαμε τον Πατέρα μας .
    Το στήριγμά μας . Τον άντρα μας . Ήταν 60 . Ήταν ο γλυκός μας πατερούλης . Δεν μπορώ να το πιστεύψω . Μου λείπει , θέλω να τον αγκαλιάσω , να του σφίξω το χέρι , να του δώσω ένα φιλί...
    Λίγα λεπτά ακόμα δίπλα του , τίποτε άλλο , να του πώ πως τον αγαπώ πολύ .... Πατέρα εύχομαι να είσαι δίπλα μας απο εδώ και πέρα.. Να σου μιλάμε και να μας ακούς ... Να χαίρεσε μαζί μας ...
    Να σε κάνω υπερήφανω...

    Πατέρα σε λετρεύω και μου λείπεις ..

    Ο Γιός σου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τα συλλυπητήριά μου για το χαμό του αγαπημένου σας.Να έχετε υγεία και δύναμη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    συλλυπητήρια!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Τα συλληπητήρια μου.... Ζωή σε σας!

  5. #5
    Συλληπητήρια... Η ζωή συνεχίζεται να θυμάσαι και κανένας δε χάνεται. Εξάλλου κατα το Θεό δεν υπάρχει θάνατος αλλά κοίμηση. Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν με αυτό το τρόπο, να το θυμάσαι. Ο θάνατος αυτός είναι ψεύτικος, μην πιστεύεις ότι κάτι χάθηκε. Η αγκαλιά και το φιλί που θα έδινες στο πατέρα σου ισοδυναμούν με τις καλές πράξεις που θα κάνεις στους συνανθρώπους σου από εδώ και πέρα. Τότε θα γίνεται και ο πατέρας σου ευτυχισμένος... Εξάλλου ο μπαμπάς σου είναι πιο κοντά σου από τι εσύ νομίζεις. Την αγάπη μου!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Συλληπητήρια και από μένα. Μη στενοχωριέσαι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    σε ευχαριστώ asax. και όλους φυσικά

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    θέλω να πιστεύω πως υπάρχει συνέχεια.. πως η ψυχή του υπάρχει... και μακάρι να μας βλέπει απο κάπου..

    Πατέρα σαγαπ\'ω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Έχουν περάσει λίγες μέρες μόνο και ακόμα δεν το πιστγεύω... Όταν προσπαθώ να το πιστεύψω με πιάνει ένα σφίξιμο που πολλές φορές καταλήγει σε κλάμα.. Δίναμε όλοι έναν αγώνα γιατί είχε πολλά προβλήματα αλλά έφταιγε το σώμα του που τον άφηνε σιγά σιγά , αυτός ήταν βράχος , μας καθοδηγούσε ... και πάνω στον αγώνα μας , πάνω που κάθε φορά έβγαινε αλώβητος απο τη μάχη ήρθε η στιγμή που σταμάτησε να αντέχει.. Τι σύντομη που είναι η ζωή..
    Έφυγε και όλα συνεχίζονται.. Σαν να μην έγινε τίποτα..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Συμβαίνουν μικροπράγματα που συνήθως τα συζητούσαμε , με καταλάβαινε ... Τώρα γυρνάω αναζητώντας τον να του τα πώ και δεν είναι εδώ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Είναι φυσιολογικές οι σκέψεις σου και όλα όσα περιγράφεις είναι μέσα στα πλαίσια της διαδικασίας του πένθους.Συμπτωματικά αυτό τον καιρό διαβάζω ένα βιβλίο της Debra Umberson,το\"Ο θάνατος ενός γονιού\".Είναι ένα ανάγνωσμα που αξίζει να το διαβάσεις γιατί θα βρεις μέσα στα παραδείγματα και στις εμπειρίες ατόμων πολλά κομμάτια δικά σου για το πόσο μεγάλη είναι η συμβολική έννοια του γονεικού θανάτου για το παιδί και τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο του όταν χαθεί ο γονέας.

    Θυμήσου πως ανήκεις στους τυχερούς της ζωής που είχες έναν πατέρα που τιμούσε την έννοια της πατρικής αγάπης και προστασίας,πως σου έδωσε ένα παράδειγμα ζωής με τη στάση του απέναντι στο θάνατο,πως ήταν αγωνιστής.Δεν είναι κακό που επεξεργάζεσαι την έννοια της ζωής,το σύντομο και φευγαλέο της βήμα,τη ματαιότητα,όλα αυτά επίσης είναι μέσα στο ταξίδι που κάνεις για να γιατρευτείς,γιατί μην ξεχνάς,κι εσύ βλέποντας και βιώνοντας τον πόνο ενός σημαντικού ανθρώπου για σένα,πληγωνόσουν και πόναγες.Τώρα εκτός από το να τιμάς τη μνήμη του αγαπημένου σου,έχεις να συμφιλιωθείς με την έννοια της δικής σου φθαρτής φύσης και να επουλώσεις και τις δικές σου πληγές από τις καθημερινές θεάσεις του μαρτυρίου.

    Να είσαι καλά φίλε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Eίναι τόσο ενθαρυντικό για ένα τόσο πολύ προσωπικό θέμα να συζητάς με άτομα που να σε στηρίζουν με τις απόψεις τους έστω και ας μην τους ξέρεις και παράλληλα να σε προβληματίζουν και να σε κάνουν να σκεφτείς και απο άλλη οπτική.

    Θα προσπαθήσω να το διαβάσω το βιβλίο που έχεις πιο πολύ για να δώ πως προσεγγίζουν το θέμα και οι άλλοι.

    Το πιο σκληρό είναι πως η επόμενη μέρα μου ζητάει να είναι δυνατός , δραστήριος και με περρίσεια ψυχικών αποθεμάτων ώστε να μπορέσω να αντιμετωπίσω τα ρποσβλήματα που έρχονται .

    Είναι σαν να έφυγε η βάση απο μία πυραμίδα και εγώ να προσπαθώ να μαζεύψω γρήγορα τα κομμάτια που πέφτουν .

    Μία νέα πραγματικότητα με περιμένει για ακόμα μία φορά..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    συλλυπητηρια κι απο εμενα.στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα να φανεις δυνατος.αυτο θα ηθελε κι εκεινος.αυτο θα τον κανει να χαιρεται απο κει που σε βλεπει.κουραγιο και ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Μου λείπεις μπαμπα , μου λείπεις ..
    Θέλω να σε δω σε παρακαλω!!!!!!
    Θέλω να σε φιλήσω πατέρα σε παρακαλώ!!!!!
    Σαγαπαω μπαμπα!!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by gios
    Μου λείπεις μπαμπα , μου λείπεις ..
    Θέλω να σε δω σε παρακαλω!!!!!!
    Θέλω να σε φιλήσω πατέρα σε παρακαλώ!!!!!
    Σαγαπαω μπαμπα!!!!
    Μας συγκίνησες βρε!!!! ζωή σε σας!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •